Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:01

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-11-2020 17:11 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Miało być w odwrotnej kolejności, lecz skoro tak wyszło to 44 z bliska, po kolejnym remoncie w 2018 r.
Obrazek
A z daleka z widocznym fragmentem drogi ku Wisłoce i jasnym "plackiem" po miejscu, gdzie stały dymiące retorty z wypalanym wewnątrz "półproduktem" mającym z finale dać węgiel drzewny. Miałem okazję wracając z współcyklistami damsko-męskimi z wyprawy na Słowację (m.in. do Bardejova) porozmawiać z szefem owej produkcji i poczęstować Go wiezioną stamtąd "rozmowną", co zostało uwiecznione na jednym z zdjęć, które zachowane mam w swoim archiwum. Siedzimy na ławeczce w tle mając jego tymczasową kwaterę (buda z "Robura") i gaworzymy przyjaźnie.
Obrazek


Na górę
Post: 25-11-2020 09:45 
Offline

Rejestracja: 04-02-2017 17:39
Posty: 59
Tak to miejsce wyglądało w 1941.
Link do strony, łącznie dwa zdjęcia cerkwi i cmentarza: https://fotopolska.eu/1386578,foto.html
Info swego czasu podrzucił mi nasz forumowicz KG (pozdrawiam).


Na górę
Post: 30-11-2020 08:06 
Offline

Rejestracja: 04-02-2017 17:39
Posty: 59
Jan M. pisze:
Tak to miejsce wyglądało w 1941.
Link do strony, łącznie dwa zdjęcia cerkwi i cmentarza: https://fotopolska.eu/1386578,foto.html
Info swego czasu podrzucił mi nasz forumowicz KG (pozdrawiam).


Mała poprawka, archiwalne zdjęcia z Długiego zostały wykonane najprawdopodobniej wiosną 1918, przepraszam za zamieszanie :oops: .


Na górę
Post: 30-11-2020 08:47 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Szerzej o datowaniu zdjęcia:
https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.p ... lska#p4152


Na górę
Post: 30-11-2020 11:18 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
no cos w tym jest, co tamze pisze trotta ("co sie zobaczylo..."). zupelnie inaczej przedstawia sie krajobraz, gdy sie widzi (chocby oczami wyobrazni) pokryte strzecha chalupy, nieistniejaca cerkiew - slowem zyjaca wies. brakuje ino kur na pierwszym planie ;)
co do datowania: napisales, ze wczesna wiosna 1918 - zauwaz, ze na jablonkach nie ma ani listkow, ani kwiatow - zas na drzewach kolo cerkwii sa liscie, ktore wygladaja raczej na duze, tak jakby jeszcze nie opadly, a trawa przy cmentarzu jest wysoka, jesienna - moze wiec to raczej jesien. choc z drugiej strony przy jablonkach nie widac na trawie opadlych lisci (ale byc moze wygrabione). a skoro po krzyzach datujesz na 1918, to chyba bym sie cofnal do jesieni 1917-ego.
tak czy inaczej - fajne zdjecia, zupelnie zmianiajace perspektywe czasu.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 30-11-2020 17:48 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Dzięki za uwagi. Zmusiły mnie do myślenia. No i się trzeba wycofać na nieupatrzone z góry pozycje.
Mój tok myślenia był taki:
a) od czasu do czasu pojawiają się w obiegu zdjęcia wykonywane przez fotografów Oddziału Grobów Wojennych,
b) jednym z takich zdjęć jest znane mi ujęcie – grupowy portret jeńców i pilnujących ich żołnierzy, którzy pospołu skutecznie przysłaniają architekturę cmentarza, a w tle cerkiew, pora bezlistna, przy czym z raportów z budowy cmentarza wynika, że to musi być wiosna,
c) dwa zdjęcia pokazujące cmentarz na tle cerkwi (albo cerkiew od strony drogi i wchodzący w kadr cmentarz),
d) brak krzyża głównego, który musi być na takich ujęciach widoczny, a na jednym ze zdjęć widać fragment krzyża - leży/jest o coś oparty, czyli będzie montowany,
e) pora bezlistna, acz nie do końca,
Jak się jednak przyjrzeć drzewom, co dokładniej zrobić należało, to widać, że dwa z nich na tych dwóch zdjęciach są wyraźnie starsze niż na zdjęciu z jeńcami. I koncepcja upada, jak ten krzyż główny, który mnie w tym wszystkim najbardziej zwiódł. Można się dopatrywać, że stan gontów nie jest już najlepszy i są ciemne, a i teren przy ogrodzeniu powinien wskazywać, że to jeszcze budowa. Trawa rzeczywiście jesienna.

No i teraz to ja przepraszam za zamieszanie, a Janka dodatkowo, bo nie zamieszał, a przepraszał.


Na górę
Post: 30-11-2020 18:47 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
a mnie sie podoba taka "mieszanina" wnikania w temat.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 12-12-2020 06:26 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A kilkanaście lat temu ten cmentarz wyglądał tak:
Obrazek

Obrazek
To moje pierwsze zdjęcia tego cmentarza, mimo, iż już wcześniej przejeżdżałem obok niego.


Na górę
Post: 15-01-2021 08:39 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Cmentarze I wojny światowej uratowane od zapomnienia w Starym Łupkowie
więcej:
https://komancza.pl/art/131/cmentarze-i-wojny-swiatowej-uratowane-od-zapomnienia

Przy okazji Jičín Jiczyn to również ten od Rozbójnika Rumcajsa?


Na górę
Post: 18-01-2021 08:40 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
W Gminie Komańcza cmentarze wyremontowane: Komańcza za stacją PKP oraz Wola Michowa, Zubeńsko (Bieszczady Zachodnie).W Komańczy zamontowano krzyż cmentarny, podciosy symbolizujące usytuowanie mogił, zamontowano znaki (E-10a), zasadzono drzewa (graby i cisy).
Środki pochodziły z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Informacja z Gmina Komańcza.

Łupków cd po pracach:
cmentarz w Łupkowie składał się z 2 sektorów, na których oddzielnie pochowano żołnierzy austro-węgierskich oraz rosyjskich

"Bardzo zaskakujące rezultaty przyniosły badania prowadzone nieopodal stacji kolejowej w Łupkowie. Znajduje się tam pomnik opisywany przez Jaroslava Haška w "Przygodach dobrego wojaka Szwejka czasu wojny światowej". U podnóża obelisku miały znajdować się groby oficerów niemieckich, którzy zginęli podczas forsowania przełęczy. Okazało się jednak, że ciała poległych zostały ekshumowane, ale stało się to nie wcześniej niż w 1943 roku, o czym świadczą łuski znalezione w zasypisku grobu" - wyjaśniał prowadzący badania.

Badacze planują wraz z lokalnym samorządem otworzyć wystawę prezentującą wyniki prac, a cmentarze będzie można zwiedzić, wykorzystując cyfrowy przewodnik, który opracowują z Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ.
Informacja: Instytut Archeologii UJ


Na górę
Post: 19-01-2021 07:59 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Jure pisze:
W Gminie Komańcza cmentarze wyremontowane: Komańcza za stacją PKP oraz Wola Michowa, Zubeńsko (Bieszczady Zachodnie).

Skąd takie info???
Jure pisze:
W Komańczy zamontowano krzyż cmentarny, podciosy symbolizujące usytuowanie mogił, zamontowano znaki (E-10a), zasadzono drzewa (graby i cisy).

Rzeczywiście w Komańczy tyle zrobiono, w Woli Michowej odkrzaczono cmentarz (w sensie dosłownym, nie tak jak na Dzielcu koło Jaślisk), postawiono krzyż.
Natomiast w Zubeńsku sprawa jest bardziej skomplikowana. Owszem, potwierdzono istnienie cmentarza, ale grunt ma właściciela i te sprawy trzeba wpierw uregulować.
Chyba, że już jakieś postępy są...?


Na górę
Post: 19-01-2021 09:04 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Dlugi pisze:
Jure pisze:
W Gminie Komańcza cmentarze wyremontowane: Komańcza za stacją PKP oraz Wola Michowa, Zubeńsko (Bieszczady Zachodnie).

Skąd takie info???
Jure pisze:
W Komańczy zamontowano krzyż cmentarny, podciosy symbolizujące usytuowanie mogił, zamontowano znaki (E-10a), zasadzono drzewa (graby i cisy).

Rzeczywiście w Komańczy tyle zrobiono, w Woli Michowej odkrzaczono cmentarz (w sensie dosłownym, nie tak jak na Dzielcu koło Jaślisk), postawiono krzyż.
Natomiast w Zubeńsku sprawa jest bardziej skomplikowana. Owszem, potwierdzono istnienie cmentarza, ale grunt ma właściciela i te sprawy trzeba wpierw uregulować.
Chyba, że już jakieś postępy są...?

Info: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw lokalnych Komańcza WILK FB, oni z Gmina Komańcza FB,.
Chyba znalazłeś później więcej stron lokalnych z tymi informacjami, trochę tego jest. np "W gminie Komańcza trwa renowacja wojennych cmentarzy", "Cmentarz nie został zaorany. Pamięć o nim będzie zachowana" linków może nie podam bo mazeno?

Zubeńsko, Wola Michowa- Bieszczady, zapytać można ale tam problem z zasięgiem sieci komórkowych...
Wola Michowa :"W trakcie prac dokonano odkrycia symbolicznego grobu „pochowania pańszczyzny”"


Na górę
Post: 22-01-2021 09:05 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W trakcie rowerowej przejażdżki przed laty na Słowację (z Jasła przez Nowy Żmigród, Duklę, Barwinek i dalej) przystanąłem w Łysej Górze przy cmentarzu nr 9 i zrobiłem poniższe zdjęcie. Było to pewnie ok. 2005 r.
Obrazek
W głębi widoczny fragment cmentarza. W latach 2011-2014 przeprowadzono remont kapitalny cmentarza.


Na górę
Post: 14-05-2021 08:19 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Za Romana Frodymy "Cmentarze wojenne z I wojny światowej. Gorlice, Pilzno, Łużna"
"Idąc dalej dotrzemy do wysokiego obelisku otoczonego pięknymi brzozami , z orlim piórem na licu, ogrodzonego grubym łańcuchem. To mogiła Stanisława Króla-Kaszubskiego, oficera Legionów Polskich, wziętego do niewoli w bitwie pod Łowczówkiem i straconego za zdradę stanu przez Rosjan w Pilźnie".
Zainteresowanych odsyłam do w/w książki, dla poznania szczegółów (str. 450)
A mnie zainteresował ów obelisk ze względu na interesującą formę, choć anim przypuszczał, że związana jest z nim owa historia, o której wspomina Pan Roman.
Cdn.


Na górę
Post: 14-05-2021 08:23 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Oto ów obelisk:
Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl