Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:34

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Post: 10-03-2011 07:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Przepraszam za opóźnienie, dopiero dziś skończyłam przepisywać.

Mapa 1
Szlak rowerowy "Szlakiem Nadsańskich umocnień"
Mapa 2
Rowerowy Szlak Ikon
Mapa 3
* Euroregionalne szlaki rowerowe "Na Szlaku Miast Jarosław - Użgorod"
* Szlak Rowerowy Okolic Dębicy
Mapa 4
* Szlaki Rowerowe Okolic Rymanowa
* Powiatowy Szlak Rowerowy Powiatu Stalowowolskiego
Mapa 5
Szlaki rowerowe okolic Rzeszowa
* Szlak Garncarski
* Rzeszów-Boguchwała-Rzeszów
* W okolicy Lubeni
* Wokół Chmielnika
* Euroregionalna Trasa Rowerowa "Dolina Strugu-Tyczyn"
* Szlaki Rowerowe na Terenie Gminy Czudec
Mapa 6
R-63 "Śladami Dobrego Wojaka Szwejka"
* Transgraniczna Trasa Rowerowa Komańcza-Medzilaborce
* Łącznik Szwejka
Mapa 7
* Szlaki Rowerowe "Greenway Karpaty Wschodnie - Zielony Rower-Bieszczady"
* Szlak rowerowy w Bieszczadzkim Parku Narodowym
* Szlaki rowerowe "EXTREME BIESZCZADY"
Mapa 8
Rowerowa Trasa Transkarpacka
Mapa 9
Transgraniczny Szlak Rowerowy "Beskidzkie Muzea"
Mapa 10
* Szlak Rowerowy "Po Fortach Twierdzy Przemyśl"
* Szlaki Rowerowe w Okolicach Narola
Mapa 11
* Okolice Krempnej
* Trasa Rowerowa "Cmentarze z I Wojny Światowej"
* Szlak Rowerowy Jasło - Granica Państwa
Mapa 12
* Szlaki Rowerowe w Okolicy Kolbuszowej
* Malowniczym Grzbietem Pogórzy
* Szlak Rowerowy Cmentarzy Wojennych
* Szlak Rowerowy św. Wojciecha

Tytuł: "Atlas Znakowanych Szlaków Rowerowych Województwo Podkarpackie"
Redakcja: Karol Kowałko
Wydanie:
ISBN: 978-83-88963-51-3
Wydawnictwo: BiK

Koledze z forum Beskidu Niskiego obiecałam przepisanie części arkusza nr 11 - szlaki wokół Krempnej. O naszych bieszczadzkich wydawnictwach dotyczących szlaków rowerowych pisałam w tym i innych wątkach wielokrotnie. (Tu rozpoczyna się moja dyskusja z Andrzejem na temat przewodników po trasach rowerowych - część moich postów będzie niedługo uzupełniona).

" Okolice Krepmnej "Cmentarze z I wojny światowej"

Brzostek (0,0 km) - Klecie (2,3km) - Januszkowice (6,7 km)- Bukowa (13,1 km)- Skurowa (21,3 km)- Przeczyca (23,2 km)- Zawadka Brzostecka (24,8 km)- Gorzejowa (33,4 km)
Długość: 33,4 km Oznakowanie: Czerwony

Ciekawe miejsca na trasie
Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 223; mogiła otoczona rurami stalowymi, z przodu duży krzyż, pochowano tu: 42 Austriaków z 18, 21, 36 i 69 pułku piechoty

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 224; mogiła zbiorowa, pochowanych 97 Austriaków z tego samego pułku piechoty

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 225; duża mogiła zbiorowa projektu G.Rossmana. Obiekt na planie trapezu, otoczony metalowymi kratami. Na cmentarzu znajduje się wysoki, kamienny pomnik centralny z kutym krzyżem na szczycie i piękną płaskorzeźbą głowy Chrystusa w koronie cierniowej. Pochowanych 65 żołnierzy austro-węgierskich i 97 rosyjskich.

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 220; cmentarz na planie prostokąta, otoczony murem, pochowanych ponad 250 żołnierzy w 2 mogiłach zbiorowych i 188 pojedynczych.

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej 217 w Januszkowicach ; obiekt na planie prostokąta, otoczony betonowymi słupkami. Pośrodku 7-metrowy betonowy krzyż z tablicą inskrypcyjną. W ścianie tylnej półkolisty występ z pełnego muru, otaczający kuty krzyż na betonowym cokole, pochowanych 114 Austriaków oraz 113 Rosjan w pojedynczych mogiłach.

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 218 w Bukowej; największy pod względem powierzchni obiekt, pochowano w 158 mogiłach pojedynczych Żołnierzy austriackich i rosyjskich.

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 221; duża mogiła zbiorowa o powierzchni 50 m2, otoczona parami stalowych rur na niskich betonowych słupkach. Z tyłu betonowy krzyż z napisem "31 żołnierzy austrowęgierskich, którzy polegli pod Brzostkiem w maju 1915 r."

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 222; duża mogiła zbiorowa w podobnym stylu jak cmentarz nr 221. Na ścianie czołowej krzyż łaciński ze stylizowaną koroną cierniową i tablica inskrypcyjna: " 46 żołnierzy austrowęgierskich, którzy polegli pod Brzostkiem w maju 1915 r."

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 229 w Skurowej; o powierzchni 181 m2 ogrodzony metalowymi rurami na kamiennych słupkach. W tylnej ścianie duży, betonowy krzyż łaciński ze stylizowaną koroną cierniową. Na jego cokole tablica inskrypcyjna. Na mogiłach betonowe stele z żeliwnymi krzyżami maltańskimi i lotaryńskimi na licach.

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 228 w Przeczycy; według projektu por. Rossmana. Mogiła mieści jeden grób masowy i 39 pojedynczych. Cmentarz na planie prostokąta. Ozdobna brama wejściowa, w tylnej części półkolista ściana z tablicą inskrypcyjną i krzyżem.

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 226 w Zawadce Brzosteckiej; powstał w 1916 r. według projektu G. Rossmana. W najwyższej części monumentalny krzyż z piaskowca. Na pow.1015 m2 spoczywa 137 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich.

Cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 227 w Gorzejowej; obiekt o nieregularnym kształcie. Wysoki centralny krzyż drewniany na betonowym postumencie z inskrypcją, otoczony kutym ogrodzeniem. Na powierzchni 1127 m2 znajduje się 159 mogił pojedynczych i aż 10 zbiorowych bez liczby pogrzebanych tam żołnierzy.


Szlak wybranych cerkwi
Przebieg: Krempna-Kotań-Świątkowa Wielka-Świątkowa Mała-Krempna
Długość: 16 km Oznakowanie: niebieskie
Ciekawe miejsca na trasie
Krempna - cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana z 1708 r.
Kotań - dawna cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana, przypuszcza się, że zbudowano ją na przełomie XVIII i XIX wieku.
Świątkowa Wielka - dawna cerkiew filialna grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła (od 1986 r. kościół filialny rzymskokatolicki) wzniesiona w 1757 r. We wnętrzu polichromia z II poł. XVIII w.
Świątkowa Mała - cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła (obecnie kościół rzymskokatolicki) z roku 1762 r.

Dawne łemkowskie wsie
Przebieg: Krempna-Żydowskie-Ciechania-Grab-Rozstajne-Świakowa Mała-Kotań-Krempna
Długość: 30 km
Oznakowanie: czerwony
Droga: utwardzona
Ciekawe miejsca na trasie
Krempna - cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana z 1708 r.
Żydowskie - wieś obecnie niezamieszkała, widoczne są miejsca po cerkwiach grekokatolickich; oraz kilka przydrożnych krzyży i kaplic m.in. kaplica z 1865 roku.
Świątkowa Mała - cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła (obecnie kościół rzymskokatolicki) z roku 1762 r.
Kotań - dawna cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana, nie jest znana dokładna data powstania cerkwi, przypuszcza się, że zbudowano ją na przełomie XVIII i XIX wieku.

Trasa rowerowa
Przebieg: Krempna-Myscowa-Suchania-Polany-Huta Polańska-Krempna powrót tą samą drogą, omijając Myscową i Suchanię. Długość: 27 km
Oznakowanie: żółty
Ciekawe miejsca
Krempna - cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana z 1708 r.
Myscowa - cerkiew pw. św. Paraskewy z 1795 r.
Polany - cerkiew pw. św. Jana Złotoustego z 1914 r.

[...]"


Na górę
Post: 10-03-2011 09:42 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Lucyno! Napisałaś, że skala atlasu różna, ale jaka ? Czy dobra dla turystów rowerowych ?


Na górę
Post: 10-03-2011 09:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Prawdę powiedziawszy nie wiem jaka powinna być skala odpowiednia dla mal z trasami rowerowymi. Tutaj mamy skale od 1; 100 000 do 1: 160 000, mapy są czytelne. Posługiwanie się nimi powinno przebiegać bezproblemowo, te trasy biegną w większości drogami więc moim zdaniem podkład i naniesie tras jest na tyle dobry iż może z nich korzystać nawet dziecko.

Moim zdaniem problematyczna jest wartość merytoryczna map, moim zdaniem należałoby je zespołowo zrecenzować
Tak o tym pisałam
Przedwczoraj w informacji turystycznej w Lesku otrzymałam ciekawe materiały promocyjne, wśród nich był "Atlas Znakowanych Szlaków Rowerowych Województwo Podkarpackie". Tak chyba nazywa się ta publikacja. Mam pewne wątpliwości, gdyż na okładce znajduje się inny napis "Atlas szlaków rowerowych Podkarpackie". Atlas zawiera 12 map w różnych skalach włożonych w plastikową okładkę. Arkusze mają różny format, zawierają jedną lub więcej map z opisem trasy i ze zdjęciami. Dołączono do nich folder z informacjami o wypożyczalniach rowerów, o oznakowaniu tras, legendą oraz z poradami odnośnie sprzętu, ubioru itd. Całość robi bardzo korzystne wrażenie, jest estetyczna, kolorystycznie ładnie współgra, barwą dominującą jest jasna, stonowana zieleń. Jeżeli zaś chodzi o wartość merytoryczną to prawdę powiedziawszy mam pewne wątpliwości. Zresztą nie tylko ja. Wrzucę tu link do innego forum, do dyskusji o tym wydawnictwie viewtopic.php?f=8&t=3390&p=27582#p27582 rozmawiamy o szlakach w Beskidzie Niskim. Prawdę powiedziawszy jestem w kropce. W atlasie uwzględniony jest "EXTREME BIESZCZADY", taki szlak niegdyś był wytyczony ale czas zrobił swoje. Jesienią nie widziałam oznakowań, tylko czasami jakieś stare znaczki m.in. w dolinie Sanu w okolicy Zwierzynia, Myczkowiec czy w Bezmiechowej. Jeszcze większe moje wątpliwości budzi opis szlaku wiodący przez BdPN, tam ponoć nadal stoi schron w Negrylowie. Być może takich zdeaktualizowanych informacji w atlasie jest więcej. Prawdę powiedziawszy żałuję, że w tak wizualnie ciekawe i potencjalnie przydatne wydawnictwo zawiera aż tak rażące błędy.


Na górę
Post: 10-03-2011 21:07 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Lucyna pisze:
Prawdę powiedziawszy nie wiem jaka powinna być skala odpowiednia dla mal z trasami rowerowymi. Tutaj mamy skale od 1; 100 000 do 1: 160 000, mapy są czytelne. Posługiwanie się nimi powinno przebiegać bezproblemowo, te trasy biegną w większości drogami więc moim zdaniem podkład i naniesie tras jest na tyle dobry iż może z nich korzystać nawet dziecko.

Prawdę powiedziawszy, ja też tego nie wiem :) . Ale akurat wątpię w to bardzo, by te mapy były czytelne w odniesieniu do niektórych szlaków. Bynajmniej nie na podstawie mojego widzimisię, albo jakiejś niechęci to tego wydawnictwa, bo nawet go nie znam. Ale tak się złożyło, że zaznaczałem kiedyś wszystko co wiedziałem na mapę: Powiat Jasielski, którą wydał Compass przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jaśle, a było tego nie mało :wink: , między innymi zaznaczałem tam też szlaki rowerowe, a niektóre "przeznakowywałem", bo były błędnie naniesione. Ale żeby zaznaczyć niektóre z tych szlaków, niestety musiałem sam rysować na tej mapie drogi, czy ścieżki, które na podkładzie map Compassu w ogóle nie istniały. Więc myślę, że skoro na podkładzie mapy 1:50 000 (mapa Powiatu wyszła w ostateczności w skali 1: 55 000) nie było takich dróg, czy to polnych, czy leśnych, to wybaczcie, nie uwierzę, że na mapie 1:100 000 lub 1:160 000 takie dróżki będą zaznaczone. Bo niestety nie wszystkie te szlaki prowadzą drogami dla komunikacji samochodowej… Tak więc z uwagi na to, o czym pisałem wcześniej, mianowicie o praktycznie zupełnym już braku oznakowania tych szlaków, w połączeniu z mało precyzyjną mapą, to dziecko chyba sobie nie poradzi :P , śmiem twierdzić, że niejeden dorosły się zgubi na tym szlakach :wink: .
Jeśli byłabyś tak dobra Lucyno i zeskanowała fragmenty mapy, które pokazują np. szlak cmentarzy wojennych, czy szlak rowerowy św. Wojciecha, który tak naprawdę nazywa się: Śladami św. Wojciecha i przedstawisz je tu na forum (albo na priva), to chętnie się z tym zapoznam i zobaczę jak faktycznie odzwierciedlone są szlaki w naszym (jasielskim) powiecie. Ja prawdopodobnie nigdy tego wydawnictwa w ręce miał nie będę, bo nie mam takich znajomości jak Ty :wink: , więc nie będę mógł ocenić organoleptycznie, czy są one dobrze i czytelnie naniesione...

Ogólnie mogę powiedzieć, że wydawnictw o regionie jest coraz więcej, szkoda tylko, że ich autorzy opierają się na mało sprawdzonych i niewiarygodnych informacjach, czego przykładem są chociażby zawarte w tej publikacji, o której mówimy, szlaki rowerowe w ogóle nieistniejące w terenie, a jedynie na papierze. Autorzy mieli pewnie do dyspozycji folder wydany przez gminę Krempna o szlakach rowerowych i na jego podstawie napisali o tych szlakach. Bo wątpię by byli tu w terenie, wszak jak znam ten teren, to nie uświadczy tam żadnego znaku tych szlaków o których opisują (niebieskiego: Szlak wybranych cerkwi i czerwonego: Dawne łemkowskie wsie. I przyjmuje nawet do wiadomości, że oznakowanie mogło zostać zniszczone :wink: , ale czyżby wszystkie :wink: . No ale jestem na 100 procent pewny, że żaden z nich nie został zniszczony, bo nigdy nie stanął w terenie ani jeden ze znaków tych dwóch szlaków :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 10-03-2011 21:25 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
"Atlas znakowanych szlaków rowerowych. Województwo podkarpackie." wydano w 2006 r. Nie jest dziwnym, że zawiera nieaktualne informacje (np. schron BdPN nad Negrylowem rozebrano w 2008 r).
Ta mapa to staroć.


Na górę
Post: 10-03-2011 21:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
humanitas pisze:
"Atlas znakowanych szlaków rowerowych. Województwo podkarpackie." wydano w 2006 r. Nie jest dziwnym, że zawiera nieaktualne informacje (np. schron BdPN nad Negrylowem rozebrano w 2008 r).
Ta mapa to staroć.

Jesteś tego pewien? Mam jeszcze wydanie komercyjne tego atlasu, różni się okładką, to komercyjne mające czerwoną okładkę chyba jest z tego roku.
"Województwo Podkarpackie atlas znakowanych szlaków rowerowych", BiK ISBN 83-88963-51-1
z tego co pamiętam aktualizacja ISBN była w 2007 r.


Na górę
Post: 10-03-2011 21:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
@ Darek
Niestety, nie mam skanera. Jutro postaram się odpowiedzieć Ci na wątpliwości. Przede wszystkim muszę porównać oba atlasy, ten komercyjny i ten o którym pisałam powyżej. Wewnątrz mapy są bardzo podobne.


Na górę
Post: 10-03-2011 21:53 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
@Lucyna.
Dobrze pamiętasz, trzynastocyfrowy numer ISBN obowiązuje od 1 stycznia 2007. Ale wydanie mapy było tylko jedno (opracowanie 2005, wydanie 2006). Późniejsze "wydania" to dodruki (ze zgodnymi z normą numerami ISBN). To staroć.


Na górę
Post: 10-03-2011 22:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
humanitas pisze:
@Lucyna.
Dobrze pamiętasz, trzynastocyfrowy numer ISBN obowiązuje od 1 stycznia 2007. Ale wydanie mapy było tylko jedno (opracowanie 2005, wydanie 2006). Późniejsze "wydania" to dodruki (ze zgodnymi z normą numerami ISBN). To staroć.

Całkiem prawdopodobne, tylko małe ale. To czerwone zawiera 8 arkuszy, nie ma wśród nich szlaków wokół Krempnej. To może być więc wydanie poszerzone, niezaktualizowane.
Jeszcze jedna różnica. Za czerwone zapłaciłam i to nieźle, prawie 30 zł (nie polecam), to zielone otrzymałam za darmo w informacji turystycznej.


Na górę
Post: 11-03-2011 00:37 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Pisałem, że nie mam takich znajomości jak Lucyna :P , ale okazuje się, że mimo to, mam to wydawnictwo w domu, ale skąd, to już nie mam pojęcia, ale na pewno na jakiejś konferencji o turystyce mi się dostało. Znalazłem go szukając tego folderu o szlakach (trasach) rowerowych gminy Krempna. Przewodniczek (Atlas), który ja mam, ma faktycznie różne tytuły na okładce głównej: Atlas szlaków rowerowych Podkarpackie, a inny na tej drugiej: Województwo Podkarpackie. Atlas znakowanych szlaków rowerowych. Wydawnictwo BiK, roku wydania nie ma, a numer ISBN 978-83-8896-51-3. Jest tam 12 map. Mapa 11 i częściowo 12 obejmują tereny powiatu jasielskiego. Tu natomiast jest podobny atlas z 2005 roku http://www.bik-mapy.pl/index.php?main_p ... cts_id=186

Cóż, tak jak pisałem, skala mapy jaka jest każdy już wie. Przy takiej skali, tak jak myślałem, niczego ciekawego nie można pokazać, szczególnie przy tych szlakach gdzie biegną nie drogami bitymi, ale ścieżkami i polnymi dróżkami. Tam gdzie biegną drogami, to jeszcze ujdzie. Jeśli dają to za darmo, to można sobie to zabrać, ale jak ktoś ma za to zapłacić, to wg mnie szkoda pieniędzy. Lepiej kupić sobie zwykłą mapę i mimo prawie braku oznakowania (o którym pisałem wcześniej) to dużo bardziej prawdopodobne, że się będzie jechało w miarę tymi szlakami, a nie błądziło. Pisze tu o naszym jasielskim powiecie, reszty nie chce mi się sprawdzać, bo też tak dobrze nie znam dokładnych przebiegów szlaków rowerowych w innych regionach.

Szybka recenzja:

Mapa 12. Szlak Cmentarzy wojennych. Jeśli ktoś połapie się w tej gmatwaninie kropek biegnących tak jak myślałem w pustkę, czyli bez żadnych dróżek, to chylę przed nim czoła ;), szczególnie jak nigdy tu nie był i nie wie, gdzie te szlaki prowadzą faktycznie. Ponadto szlak wywija jakieś dziwne niby pętle, a tak naprawdę jest poprowadzony jako jedna duża pętla. Prowadzi też do miejscowości (na tej mapce), do których nigdy go nie wyznakowano, np. Osiek Jasielski, czy Łazy Dębowieckie. Główna atrakcja, czyli cmentarze wojenne w ogóle nie pozaznaczane. Choć na innej mapce (nr 11) w tym atlasie już w miarę normalnie jest poprowadzony.

Mapa 12. Szlak śladami św. Wojciecha. Również błędnie poprowadzony w niektórych miejscach, chociażby ze Skalnika do Desznicy i Jaworza, gdzie wcale nie prowadzi, czy w Brzezowej gdzie prowadzi do Mrukowej, ale tylko na mapie, bo w rzeczywistości także nie. Podobnie nie prowadzi przez wierzchołek Grzywackiej Góry, bo przed dojazdem do wierzchołka zjeżdża w dół wyjeżdżając przy szkole, a nie jak zaznaczono na tej mapie pod mostem w Kątach, gdzie prowadzi GSB. Na innej mapce (nr 11) jest inaczej poprowadzony, bardziej wiarygodnie.

Mapa 11. Szlak Jasło – Granica Państwa. Ten szlak faktycznie nazywa się: Na styku kultur. Nie zaczyna się na krzyżówce na Tarnów, jak zaznaczono na mapce, ale dopiero od skrętu do Dębowca w dzielnicy Rafineria. Do Brzezowej prowadzi drogami asfaltowymi, więc jest dobrze naniesiony, ale już z Brzezowej przez Walik kiepsko odzwierciedla faktyczny przebieg. Od Jaworza znowu poprawnie, bo biegnie drogami twardymi aż do granicy Świątkowej Wielkiej i Małej. Stąd trudno powiedzieć jak prowadzi wg autorów, bo wystąpił problem o którym już pisałem, czyli dwóch biegnących szlaków czerwonych, z tym, ze na tej mapce zaznaczono jeden od Świątkowej do granicy Państwa. No ale jak już wiecie, faktycznie powinny prowadzić dwa czerwone, ten powiatowy prowadzący drogą do granicy Państwa, no i ten wirtualny prowadzący pętlą z Krempnej do Krempnej.

Szlak wybranych cerkwi. Ten wirtualny szlak prowadzi tylko drogami utwardzonymi, więc jest zaznaczony na mapce tak, jak go sobie wymyśliła gmina.

Są tam też zaznaczone inne szlaki, które nie zostały opisane w tym atlasie. Np. szlak zabytkowych świątyń koloru niebieskiego, tworzący pętle na trasie: Osiek Jasielski – Samoklęski – Pielgrzymka – Zawadka Osiecka – Załęże - Łężyny – Osiek Jasielski. Powiedzmy, że mapka prawie odzwierciedla rzeczywiste jego wyznakowanie, no ale ze względu na jej skalę nie wierzę, by ktoś mając ją w ręku potrafił w niektórych miejscach utrzymać się na szlaku zupełnie już pozbawionego oznakowania :wink: .

Jest też tam szlak czerwony z Józefowa na Cieklinkę i do Cieklina, więc ten atlas musi być co najmniej z 2007/2008 roku bo wtedy ten szlak był wyznakowany. Podobnie jak szlak pomarańczowy o nazwie Góra Grzywacka w Kątach.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 11-03-2011 06:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Dziękuję :)
Mam prośbę, może swoją recenzją podzieliłbyś się z Bieszczadnikami? Cieszę się, że Koledzy i ja dzięki Twoim informacjom mają całokształt wiedzy o tym wydawnictwie.
Może teraz na tapetę weźmiemy "Powiat Jasielski" niedawno ją kupiłam, mam wydanie I Compassu. Mapa jest rekomendowana przez Kolegów Przewodników więc sądziłam iż jest dobra.


Na górę
Post: 11-03-2011 07:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
I jeszcze jedno. Żartujesz sobie z moich znajomości. Prawdę powiedziawszy zastanowiłam się nad tym. To nie znajomości ale zupełnie inny sposób traktowania petentów. Prawdę powiedziawszy na pierwszy rzut oka zauważalny. W Bieszczadach możesz zadzwonić czy w inny sposób skontaktować się z urzędnikiem, pracownikiem jakiejś instytucji i poprosić np. o wysłanie jakiś materiałów. Nie odmawiają o ile posiadają wydawnictwa, na pewno starają się pomóc. W innych regionach naszego województwa jest sprawa zgoła odmienna. Miałam obiecane materiały ze starostw itd. ale nigdy ich nie otrzymałam. Wyjątek stanowią Lasy Państwowe i Urząd Miasta Krosna oraz Sądecka Organizacja Turystyczna i parki krajobrazowe. Aby nie być gołosłowną do Pani Leśnik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z prośbą o mapę dzwoniło i meilowało kilka osób. Z tego co wiem wszyscy otrzymali ją pocztą. Podobna sytuacja jest np. w karpackich parkach krajobrazowych w Krośnie.


Na górę
Post: 11-03-2011 07:53 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Cytuj:
Może teraz na tapetę weźmiemy "Powiat Jasielski" niedawno ją kupiłam, mam wydanie I Compassu. Mapa jest rekomendowana przez Kolegów Przewodników więc sądziłam iż jest dobra.

To może być ciekawy wątek - czy coś by zmieniono jeszcze?

Cytuj:
Z tego co wiem wszyscy otrzymali ją pocztą.
Potwierdzam:)


Na górę
Post: 11-03-2011 11:54 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Jure pisze:
Cytuj:
Może teraz na tapetę weźmiemy "Powiat Jasielski" niedawno ją kupiłam, mam wydanie I Compassu. Mapa jest rekomendowana przez Kolegów Przewodników więc sądziłam iż jest dobra.

To może być ciekawy wątek - czy coś by zmieniono jeszcze?

No to załóżcie taki wątek i jazda :P , zlinczujcie mnie :wink: . Ja się nie boję krytyki, a nieomylny też nie jestem. Tylko jak macie jakieś uwagi, to oczekiwałbym dokładnego wskazania, że tu i tu jest źle i ma być tu lub tam, albo wcale tego czegoś nie ma być. A najlepiej byłoby to zrobić w takiej formie jak ja robiłem (i wysłać do Compassu i tu na forum przedstawić), co pokazuję niżej w dwóch przykładowych plikach roboczych, które do Compassu wysyłałem, a było tego więcej :). Mnie udało się zmienić, skreślić, dodać nowych rzeczy w ilości niecałych 400, a rozłożyło się to w miarę po połowie, na BN i Pogórze z przewagą na Pogórza, wszak mapa BN Compassu już od jej pierwszego pojawienia się była już wiele razy weryfikowana, a Pogórze takiego szczęścia nie miało.

Odnośnie Twojego Jure wkładu do dyskusji powiem, że od wydania mapy minęło już 3 lata (wyszła w 2008 roku), więc ja sam już bym coś dodał nowego do niej, bo nie o wszystkim wtedy wiedziałem, a o niektórych wiem, że są, ale nie wiem dokładnie gdzie, więc nie zaznaczałem (ale je znajdę :wink: ). Są i takie rzeczy, o których wiedziałem, a nie zaznaczałem ;). Ale są to obiekty, do których przeciętny turysta na pewno nie pójdzie, więc nikt nawet nie zauważy, czy one by były, czy nie, na tej mapie. Choć niektóre sa całkiem ciekawe, np. mogiła radzieckiego oficera nad Łubienkiem, i tuż w niedalekiej odległości zbiorowa mogiła żołnierzy radzieckich. Oprócz tego, region żyje cały czas wbrew wszystkim tym, co chcieliby tu zrobić skansen i przyjeżdżać sobie tylko na wypoczynek i podziwiać dzicz :wink: . Czasem te zmiany budzą wiele kontrowersji, no ale się dzieją na naszych oczach i przynajmniej ja na to nic nie poradzę. Więc przybyło nowych rzeczy, np. szlaków konnych. Ze zmian, które naniosłem na mapę Powiat Jasielski, to na pewno jedną bym ponownie zmienił, na krótkim odcinku pomarańczowego szlaku rowerowego (gdzie to wam nie powiem, może sami znajdziecie to miejsce :wink: ) trzeba domalować nową dróżkę na mapie i nią właśnie ma prowadzić szlak. Na mapie o skali 1:55 000 to przesunięcie szlaku o jakieś 2-3 mm, w jednym miejscu w którym droga ze szlakiem się najbardziej odchyla, to byłoby ok. 4 mm. Innych poważniejszych uchybień nie zauważyłem, ale jeśli znajdziecie, to będę wdzięczny, że uzupełnicie moją i tak pewnie niewielką wiedzę o powiecie jasielskim. Poza powiatem jasielskim - mapa obejmuje fragmentarycznie i inne powiaty - w zachodniej i wschodniej części BN zaznaczałem niewiele, choć mam swoich uwag pełno... :wink: . Zaznaczę je teraz na mapę BN, bo mam podkład tejże, którą przysłał mi Compass, więc w nowym wydaniu mapy powinny się ukazać.

A oto przykładowe robocze mapki, które wysyłałem do Compassu, i nie robiłem tego na zlecenie, za pieniądze, ale z czystej chęci pomocy i koledze z urzędu, Compassowi, no i wreszcie turystom. Wiem, że niektórzy uważają na tym forum, że to frajerstwo :wink: , no ale widzę, że nie jestem w tym osamotniony :lol: . Choć przyznam, że po tym wszystkim, właściciele Wydawnictwa, z którymi miałem przyjemność się spotkać, obdarowali nas z kolegą podarunkami za owocną współpracę :P . Aha, aby nie pominąć kolegi, to dopowiem, że kolega zajmował się tą częścią bardziej od strony urzędu i opisową na odwrocie mapy. Mapki miały być większe (1500 px szerokości), ale widzę, że program obciął je tylko do 800px:
Obrazek Obrazek

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 11-03-2011 12:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
humanitas pisze:
"Atlas znakowanych szlaków rowerowych. Województwo podkarpackie." wydano w 2006 r. Nie jest dziwnym, że zawiera nieaktualne informacje (np. schron BdPN nad Negrylowem rozebrano w 2008 r).
Ta mapa to staroć.

Sprawdziłam, ten atlas został wydany w ubiegłym roku na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl