Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:32

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04-12-2020 11:09 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
jak juz napisalem wczesniej - i bede do znudzenia powtarzal niczym kato starszy.
nie popularyzowac uroczysk, miejsc dzikich, odludnych.

exemplum, o ktorym pisalem na priva z jure - dewastacja krajobrazu z powodu naglego wzrostu popularnosci staje sie faktem:
miejsce - kazachstan poludniowo-zachodni, mangystau, pustynia, uroczysko bozdzira.
gdy bylem tam ostatnio, wygladalo tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

teraz (listopad 2020, mamy swiatowa kwarantanne) wyglada tak:

Obrazek

tutaj cale video (powyzsze to kadr):
https://www.instagram.com/p/CHSEn4wChmS/

zabudowa zaczyna sie od bozjira safari hotel budowanego przez kompanie rixos nalezaca do tureckiego potentata fettaha tamince. rixos w lipcu br ukonczyl i otworzyl rixos water world resort w "wojewodzkim" miescie aktau na wybrzezu m.kaspijskiego. tylko w przeciagu dwoch miesiecy, wrzesnia i pazdziernika, odwiedzilo go 45 tysiecy ludzi, z czego 15 tysiecy skorzystalo z oferty safari-tripow organizowanych przez resort do takich miejsc jak powyzej.
15 tysiecy ludzi przed 2 miesiace (!!!).
przypominam, mamy swiatowa kwarantanne, ceny w resorcie sa wysokie, a takie uroczyska jak bozjira odlegle o setki kilometrow w glab pustyni.
rixos prowadzi rozmowy o zakup 80 hektarow w tym miejscu od akimatu karakija, z tego co widze z powyzszego video - prawdopodobnie zakonczone sukcesem.
"Прощай #Босжира в том девственном виде мы тебя больше не увидим."
jak widac pieniadz rzadzi i zaden "zakaznik" (rezerwat) nie jest przeszkoda.
ale do tego stanu przyczynila sie rowniez - a moze przede wszystkim - popularyzacja (glownie za pomoca fejsow, instagramow etc.).

w niskim jak wyglada radocyna czy izby - wiadomo. dawno spisalem na straty.
ale sa jeszcze miejsca, ktore warto chronic.
wiec nie popularyzowac - zwlaszcza lokalizacjami gps czy fotkami z dokladnymi, zrozumialymi dla laikow opisami. znamy niski na tyle, ze mozna opisac miejsce tak, by inny beskidzkoniski swir zakumal, a weekendowy hispterski jednorazowy piknikowiec sie nie zorientowal.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 06-12-2020 17:58 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
takie przemyslenia jeszcze:
onegdaj podrozowala swego rodzaju elita - ludzie, ktorzy chcieli odkrywac (w doslownym znaczeniu), opisywac, a co najmniej poznawac, swiat.
im pozniej w czasie, tym jakosc podroznikow gorsza.
dzisiaj "podrozuja" wszyscy - a tzw. "podroznik" (najczesciej blogger lub vlogger, bo na tym mozna jeszcze jakis niewielki grosz zarobic, a przynajmniej slawe i samozadowolenie z lajkow) jedzie by sie napic piwa w tzw. egzotyce, a o docelowym miejscu pobytu nie wie nic (moze procz tego, gdzie ten alkohol kupic).
do tego panikopandemia wcale nie pomogla chronic egzotyki - wercz przeciwnie, znudzeni i sfrustrowani siedzeniem w domu ludzie rzucaja sie na doslownie kazdy kawalek (spopularyzowanej wczesniej) dzikosci (ktora jest synonimem wolnosci). i w ten sposob ciagna za soba wygody (np. hotele).

ale to nie tylko efekt pandemi - to ino dolozylo do pieca zwanego dowartosciowaniem (ach te selfiki).
to samo tyczy sie czasow obecnych w skali lokalnej (tlumy aut przy brodzie caarne/dlugie), jak i powyzszego przykladu z kazachstanu (nb to nie jedyne takie miejsce tam), jak tez przeszlosci, i to wcale nie tej sprzed roku (kiedys pisalem o "mamy track gps, ale nie wiemy gdzie jestesmy").

stad te moje dywagacje nt. dostepu publicznego dostepu do forum (viewtopic.php?f=18&t=2414&p=49441#p49441).
moze nalezy wrocic do takich czasow elitarnosci?

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 06-12-2020 21:06 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
To forum już w tej chwili jest na swój sposób elitarne .Ile osób tu się udziela? Na palcach rąk można zliczyć.
Fakt mnie mocno zniesmaczył widok na bród przy cmentarzu w Długiem ale ja ciągle winą obarczam covida.
Co proponujesz zrobić z blogerami : poblokować ich strony , rozstrzelać?
Dopóki panika nie przejdzie jesteśmy skazani na tłumy w miejscach znanych ale też każdy wie gdzie może pobyć w samotności.
Ku pocieszeniu serc proponuję wyjazd w Bieszczady "najbardziej dzikie góry Polski" tam to dopiero można naoglądać się rodaków w "dziczy".


Na górę
Post: 07-12-2020 01:04 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
cytujac samego siebie:
> stad te moje dywagacje nt. dostepu publicznego dostepu do forum (viewtopic.php?f=18&t=2414&p=49441#p49441).
ino to juz chyba za pozno o pare lat.

co do blogerow - tepic tak samo jak mainstream - nie ogladac, nie klikac, nie linkowac.
u mnie portale typu onet, interia, gazeta, tvn, tvp nie maja prawa klikalnosci - wlacznie z tym, ze przy ewentualnych linkach informacyjnych bez widocznego odnosnika (czyli link jako tytul lub cytat) - zanim klikne to sprawdzam adres po najechaniu myszka. to samo z linkami przeniesionymi np. z fejsbuka - czesto linkowane sa strony przez fejsa, co widac w linku. kopiuje tylko czesc z oryginalnym adresem (usuwam czesc dotyczaca fejsa) i dopiero wchodze. obowiazkowo uzywam ublocka, malwarebytes, facebook container i innych filtrow. niestety sa one dostepne glownie na przegladarki w kompach, z telefonami z tego co wiem, gorzej (sam smartfona nie mam; notabene lokalizacja starego typu telefonu - po stacjach bts - to srednio 12km, smartfona od kilkunastu do kilkuset metrow). wiec internet tylko w przegladarce na kompie, nie w telefonie. zdjecia jesli juz to w niskiej rozdzielczosci, z usunietym exifem (ja swoje usuwam po jakims czasie, najpozniej po miesiacu).
to w ogole dotyczy calej dzialalnosci w sferze naszej prywatnosci.
bronic sie rekami i nogami przed wszelkimi tzw. udogonieniami na tyle, na ile to mozliwe. a jest mozliwe, czesto w duzym zakesie (czasem bardzo duzym: znam takich, co do tej pory zyja bez komorki, komputera czy konta bankowego - i to nie dlatego, ze nie umieja, tylko ze nie chca). pare osob z mojego otoczenia pokasowalo ostatnio (na fali swego rodzaju sprzeciwu przeciw cenzurze) swoje konta na fejsie. to juz jakas jaskolka jest.
powyzsze to oczywiscie tylko czesc zagadnien - kto ma jakies przyzwyczajenia (lub chocby pamieta) z poczatkow internetu, bedzie mu latwiej (wtedy wiele rzeczy w internecie bylo bardziej "analogowych"). generalnie idzie o to, zeby nie klikac i nie powielac wszystkiego automatycznie, "bo tak latwiej". nie chwalic/powielac/rozprowadzac kazdego posta/linka/info, tylko dlatego, ze temat nam bliski.
samemu tez trzeba sie chronic.
o ile nie jest za pozno - patrzac np. na ilosc kamer na ulicach, czy na guglestrit. wiedzieliscie, ze w europie tylko niemcy i czesc balkanow nie maja calego kraju na niebiesko (guglestritwiu)? prosze - po kliknieciu w link nalezy kliknac zoltego ludzika na dole po prawej:
https://goo.gl/maps/eXj18V7JiVPhvV5j8
jak widac niemcy mocno chronia swoja prywatnosc.
internet zostal przejety przez gigantow - gugiel, fejsbuk, portale mainstream, itepe. caly ten ruch jest skanalizowany cyfrowo i wlasciwie juz sterowany - wiec trzeba "analogowac" internet na tyle, na ile sie da. zebysmy w tym swiecie mieli minimum wolnosci i prywatnosci (w lasach sa kamery, ale nie wszedzie na szczescie).

haem mnie zabije za ten temat, bo daleko od niskiego ;)
ale to wbrew pozorom wlasnie blisko niskiego (tak samo zreszta jak innych takich miejsc). czas je zaczac chronic, a nie popularyzowac.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 11-12-2020 08:17 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
kulczyk1 pisze:
Ku pocieszeniu serc proponuję wyjazd w Bieszczady "najbardziej dzikie góry Polski" tam to dopiero można naoglądać się rodaków w "dziczy".

Szczególnie w okresie wakacyjnych weekendów br. w: Solina, Polańczyk (Góry Sanocko-Turczańskie), stacja kolejki w Majdanie, Wielka pętla, Tarnica, itd
W grudniu to już inny rodzaj klientów/turystów?


Na górę
Post: 11-12-2020 08:59 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Mazeniak - czy to Twoją opinię przywoływali na forum AT przy wyjeździe do Pamiru?
Ty raczej na 2oo się nie poruszasz...? ;)


Na górę
Post: 11-12-2020 11:39 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
a jaka opinie?
nie sledze at, dawno sie wypisalem, a raczej mnie wypisali, bo mam niewyparzona gebe; at juz dawno stalo sie forum gadzeciarzy w miejsce dawnego forum podroznikow okolomotocyklowych; podobnie jak wiele innych miejsc typu trampkowe, adv czy 3po3 - chcesz sie posmiac? masz tu o problemach wspolczesnych podroznikow:
https://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=17205&start=45
reszta na priv.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 18-01-2021 10:02 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Co do popularyzacji miejsc. Pojawił się mróz i pojawiły korki na drodze do Rudawki Rymanowskiej. Jak informują lokalne portale interweniował patrol policji (kwestia znaku zakazu) bo tylu było chętnych zobaczyć lodospady. Autor (link mu nie działał) powołuje się w opisie atrakcji na stronę ś.p.Darka Zająca.
Jeden z portali akurat po popularyzacji jednego z miejsc na Pogórzu Bukowskim przyczynił się do zamknięcia go przez właściciela terenu.
Według dzisiejszych prognoz pogody jeszcze tylko do środy poniżej zera... Nie wiem czy restauracja tam już działa na wynos?


Na górę
Post: 18-01-2021 22:48 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Jure pisze:
Co do popularyzacji miejsc. Pojawił się mróz i pojawiły korki na drodze do Rudawki Rymanowskiej. Jak informują lokalne portale interweniował patrol policji (kwestia znaku zakazu) bo tylu było chętnych zobaczyć lodospady. Autor (link mu nie działał) powołuje się w opisie atrakcji na stronę ś.p.Darka Zająca.
Jeden z portali akurat po popularyzacji jednego z miejsc na Pogórzu Bukowskim przyczynił się do zamknięcia go przez właściciela terenu.
Według dzisiejszych prognoz pogody jeszcze tylko do środy poniżej zera... Nie wiem czy restauracja tam już działa na wynos?

W którym miejscu jest ten znak zakazu? I co tak faktycznie zamknął właściciel? Drogę?


Na górę
Post: 19-01-2021 08:04 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Autor to chyba chodzi o krosno112.pl - zamiast zająć się sprawami, do których portal został utworzony, zajmuje się promocją turystyki. Wpierw były Przymiarki, już tam się nie pojawiam. Później parę innych miejsc a końcem zeszłego roku zapromował bazę w Wisłoczku. W bardzo krótkim czasie pokazał się następny artykuł, w którym narzekali, że odwiedzający to miejsce zrobili sobie libację i sporo naśmiecili. Z tego względu właściciel terenu miejsce zamknął (tymczasowo mam nadzieję, choć sam i tak nie korzystam...)


Na górę
Post: 19-01-2021 09:38 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
morganghost pisze:
W którym miejscu jest ten znak zakazu? I co tak faktycznie zamknął właściciel? Drogę?

Chwilę szukałem dokumentu: Po prawej stronie drogi (jadąc od Pastwisk) przed pierwszym znakiem Parkingu (w okresie wydarzeń letnich). Drogę nie, teren: bazę SKPB Rzeszów.
Rzeczywiście Przymiarki: przyjadą jak się wyskrobią, wyjdą nie ubrani, popatrzą do 5min bo ich wywieje i pojadą dalej. Nie o to w tym chyba chodzi?


Na górę
Post: 19-01-2021 09:44 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Teraz jest artykuł: "Niedźwiedzie bytują w Beskidzie Niskim. Dowód – jest zdjęcie z fotopułapki "
"Tuż przed intensywnymi opadami śniegu, które "zasypały" nasz region, Nadleśnictwo Dukla opublikowało zdjęcie z fotopułapki. Leśnicy opatrzyli je zabawnym wpisem - "Zima zaskoczyła nie tylko kierowców".
Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, zdradza, że leśnicy z Nadleśnictwa Dukla fotopułapkę zamontowali w masywie między Barwinkiem a Polanami. - Ale dokładnej lokalizacji nie mogę podać, bo nie wiadomo, czy te niedźwiedzie w tej chwili gawrują czy nie - tłumaczy.
Rzecznik RDLP w Krośnie zaznacza, że niedźwiedzie na terenie Nadleśnictwa Dukla nie tylko się pojawiają ale i bytują. Przypomina, że już wcześniej "straszyły" kuracjuszy z Iwonicza-Zdroju czy Rymanowa-Zdroju."
."
cd Krosno112
Beskid Niski zarasta, to mówią wszyscy.


Na górę
Post: 19-01-2021 10:34 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
To trzeba fotopułapek, żeby przekonać się o bytowaniu niedźwiedzi? Wystarczy pogadać z miejscowymi.


Na górę
Post: 19-01-2021 14:22 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
to trzeba gadac z miejscowymi?
wystarczy po lesie polazic hehe

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 20-01-2021 10:42 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
mazeno pisze:
to trzeba gadac z miejscowymi?
wystarczy po lesie polazic hehe

Łażę, na ile mi czas i zdrowie pozwalają, ale na szczęście (nieszczęście) nigdy na misia nie natrafiłem. Wczesną wiosną 2019 (albo w zeszłym roku, przez covida lata mi się już plączą) młodego niedźwiadka widziano na drodze 977 w Koniecznej.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl