Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:47

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10-09-2020 14:45 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Przygraniczne miejscowości na Słowacji od pradawnych czasów mają dwujęzyczne tablice, z nazwami po słowacku i po ukraińsku/rusiński, w cyrylicy. Tak jest choćby w Becherowie i w Chmelowej.

Natomiast słowacki ZBOROV ma na wjeździe i na wyjeździe drugą "etniczną" ... Zborov.
Łacinką.

Wie może kto z pt Beskidników, dlaczego?


Na górę
Post: 19-09-2020 17:18 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Hmm... może to po cygańsku?

Niedawno dowiedziałem się, że na Słowacji nazwa w języku mniejszości jest wieszana obowiązkowo, jeśli tylko w spisie powszechnym liczebność owej mniejszości przekroczy odpowiedni próg. Tzn. nie ma żadnych referendów, głosowań, ma być i już. Zapewne to zdrowsze rozwiązanie niż u nas. Nie wiem tylko, czy narodowość cygańska jest tam możliwa do zadeklarowania.

Na naszych Kaszubach też są miejscowości, posiadające dwujęzyczne tablice, gdzie obie nazwy wyglądają identycznie - np. Lamk przy DW 235, co da się na google maps zobaczyć.

Sam się kiedyś nad tym Zborowem zastanawiałem, czy np. nie jest to rusińskie "Zworow". Ale nie pasuje wówczas "v".

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 22-09-2020 07:59 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Cytując ze strony EFHR:
"W Słowacji blisko 80% społeczeństwa deklaruje narodowość słowacką, a około 8,5% węgierską. Spośród pozostałych grup etnicznych najliczniejszą stanowią Romowie (ok. 2%).
W kwestii dwujęzycznych tablic topograficznych Słowacja przyjęła w latach 90-tych dość liberalne rozwiązania ... Zgodnie z nadal obowiązującymi zasadami wystarczy 20% mieszkańców deklarujących przynależność do mniejszości narodowej w danej miejscowości aby móc ustanowić dwujęzyczne tablice z nazwami ulic czy miejscowości.
Wyjątkiem są jedynie nazwy miejscowości pochodzące od nazwisk zasłużonych Słowaków – te mogą być pisane tylko po słowacku."


Na górę
Post: 22-09-2020 11:49 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Tez mi ten cyganski przyszedl do glowy. Na Slowacji narodowsc cyganska jest oficjalnie uznawana w spisach i statystykach, ale zdecydowana wiekszosc Cyganów podaje narodowosc slowacka lub wegierska dla celów 'urzedowych'.

Co ciekawe, w Zborowie Romów wydaje sie byc nieco mniej, niz w kilku sasiednich miejscowosciach.

Tak czy owak, co do nazwy, napisalem uprzejmie zapytanie po polsku i po angielsku do siedziby gminy, na adres Pani Referent D/S Kontaków ze Spolecznoscia. Moze odpowie... :)


Na górę
Post: 23-09-2020 14:25 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
...no i jest odpowiedz:

Dobry den,
tak jest, druga "etniczna" nazwa jest to jezyk romski.

Valéria Bodíková
Obecný úrad Zborov


Na górę
Post: 24-09-2020 11:25 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
turpin pisze:
Co ciekawe, w Zborowie Romów wydaje sie byc nieco mniej, niz w kilku sasiednich miejscowosciach.

A ja zawsze miałem odmienne wrażenie. Jeżdżę regularnie do Zborowa na zakupy i jedynymi nie-Romami, których tam spotykałem, były ekspedientki. Zresztą zaraz za wsią (jadąc na Bardejów) po prawej stronie na skarpie jest sklecone z dykty obozowisko.


Na górę
Post: 27-09-2020 19:48 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Duże osiedle cygańskie znajduje się po drodze idąc z centrum w stronę hradu znaczy ruin zamczyska

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 27-09-2020 20:58 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
turpin pisze:
...no i jest odpowiedz:

Dobry den,
tak jest, druga "etniczna" nazwa jest to jezyk romski.

Valéria Bodíková
Obecný úrad Zborov


Kombinowałem podobnie jak Ty czy Tom ale pomyślałem sobie , że to przesada . Osiedle cygańskie choć spore to głównie tektura i blacha ze złomowiska . No typowy slums.

Tak mnie zastanawia gdzie sie podziali nasi -polscy cyganie . Z lat młodości pamietam kilka wizyt w roku jak to chciały kawalerowi powróżyć (kawaler miał 10 lat to go w sumie nobilitowało) a babcia wysyłała "kawalera" na podwórko by coś nie wyniosły wróżbiarki.


Na górę
Post: 27-09-2020 22:05 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
> Tak mnie zastanawia gdzie sie podziali nasi -polscy cyganie

https://www.youtube.com/watch?v=_qYXYlZ7QwY
- ej, ciudra, ty paciemu uszol iz tabora?
- a nie tie cyganie tieper paszli, nie tie. kania na zoloto mieniajut! i klinok, i duszu...

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl