Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 25-04-2024 00:47

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30-03-2014 21:50 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Lub, jak ktoś woli: GIERLACH.
W wątku "Widok na Tatry z BN" często pada pytanie: widać Gerlach, czy nie? Chcę wiedzę oraz dostępne informacje na ten temat uporządkować. Na forum i ogólnie w sieci jest dużo o tym. Na "Dalekich Obserwacjach" znaleźć można bardzo dużo zdjęć, symulacji. Obejrzałem i przeanalizowałem ponad 50 z nich- z BN i Pogórza na Tatry. Również na innych stronach, też coś trafiłem. Rozważania przedstawię w trzech punktach:
1. Na lewo od Łomnicy.
2. Pomiędzy Łomnicą, a Lodowym.
3 Na prawo od Lodowego.

1.Połączyłem linią Gerlach z Łomnicą i przedłużyłem ją w kierunku BN i Pogórza. Na interesującym nas terenie najodleglejszy punkt na tej lini naniosłem pod Przeworskiem. Patrząc teraz od Przeworska w kierunku Tatr (linia ta to azymut/kąt 239) przebiega przez (lub bardzo blisko): Błażkowa Dolna, Żyznów, Jaszczew, Wrocanka, Zarzecze (na pd. od Jasła), Wola Cieklińska, Ropica Górna, między Kunkową/Nowicą, Śnietnica, Piorunka i na końcu tej lini Łomnica, a za nią idealnie schowany Gerlach. I właśnie z terenu na pd., pd.wsch. i wsch. od tej lini, z punktów widokowych, przy odpowiedniej odległości, wysokości i widoczności, posiadając odpowiedni sprzęt, może byś widoczny Gerlach- na lewo od Łomnicy.
Najbliżej tej lini, tyci, tyci, wyłania się Gerlach z trzech punktów, jakie udało mi się znaleźć. Są to:
a) Sucha Góra nad Czarnorzekami (koło Krosna)- azymut ok.242.- zdjęcia Piotrekk. Być może też inne miejsca z tej okolicy.
b) Przysłup- a242,5 . Przypomniał ten widok w wątku "Widok na Tatry z BN" Morganghost.
c) Magura Wątkowska- a 243,5. Zdjęcia w wątku "Widok..." na 6str. przedstawił Zygmunt (z Biecza).
Z innych punktów po tej stronie lini, mających większy kąt patrzenia na Tatry, Gerlach jest coraz bardziej widoczny.
Najważniejsze z nich, wymieniane na tym forum, a zwłaszcza dostępne na Dalekich O., to:
Polańska, Bani Szklarska, Kamionka(popowe Polany), Tokarnia, Czerteż, Wysokie, Busov.
Do wyjaśnienia pozostaje Kozie Żebro, ma azymut na Gerlach ok. 247, więc też powinien być widoczny na lewo od Łomnicy. Czy widać?
Dostępne są w wątku "Widok..." zdjęcia toma1915 na Tatry. Nie mogę ich jednak dokładnie rozszyfrować. Trzeba byłoby zrobić mocne zbliżenie. Z Koziego Żebra nie trafiłem innych. Liczyłem kąty pionowe i wyszło mi, że szczyty (zwłaszcza Pośrednia Grań w Tatrach), znajdujące się na lini Gerlach- Kozie Żebro nie powinny przysłaniać widoku. Temat do potwierdzenia.


2.W prześwicie między Łomnicą, a Lodowym .
Tatry nie obniżają się zbytnio. Sąsiad Łomnicy- Durny(2623m), sąsiad Lodowego- Baranie Rogi(2526m), a między nimi jeszcze szereg szczytów tylko o 100m niższych. Najniższym punktem w tym grzbiecie to Barania Przełęcz(2393m) i ta szczelina pozwala zobaczyć Gerlach.

Według moich dociekań idealny azymut 231 stopni, aby nad tą przełęczą zobaczyć Gerlach, ma tylko jeden punkt widokowy: Liwocz. I tylko z tego szczytu znalazłem widok na przeglądanych stronach na Gerlach. Wędrując z Liwocza na zachód pierwszym miejscem, z którego widać Tatry jest Wisowa. Ale już tak niewielkie przesunięcie, zmiana kąta, sprawia, że Gerlach zasłonięty zostanie przez Baranie Rogi. Dalej na zachód, aż do Brzanki(222), też w panoramie Tatr nie dostrzeżemy najwyższego ich szczytu.
Azymut Lodowy- Gerlach to ok. 224 stopnie. Przypomnę, że Łomnica- Gerlach to 239. Miejsca w BN i Pogórzu z których widać Tatry, a których azymut na Gerlach mieści się od 224 do 239 (plus parę stopni na zewnątrz- na masywy skrajnych szczytów) pozwoliłyby ujrzeć Gerlach pomiędzy Łomnicą, a Lodowym, gdyby leżały wyżej (lub dalej).
Nie jest więc widoczny Gerlach z takich wybitnych punktów widokowych na Tatry jak: całe Pogórze Ciężkowickie (z wyjątkowym Liwoczem), Jasło (Kowalowy, Gorajowice, wieżowce), Szebnie, okolice Grybowa(Ptaszkowa, Cieniawa, Wojciechowa Góra) i inne. Leżą za nisko. Wszystkim tym punktom przeszkadzają szczyty od Łomnicy do Lodowego.

Z okolic Rzeszowa też widać Tatry i chociaż Barania Przełęcz nie leży w lini Rzeszów- Gerlach, to widać Króla Tatr nad sąsiednim szczytem Spiskiej Grzędy, odległość robi swoje.
Jedna rzecz jest do wyjaśnienia. Otóż nie dużo brakuje, aby idealny azymut 231 (widok na Gerlach nad Baranią Przełęczą) był na Jaworzu .Byłem tam raz, dawno i widoków nie pamiętam i nie znalazłem. Azymut 231 przebiega prawie przez Postawne (od strony Jaworza). Może z wieży na Jaworzu lub grzbietu zobaczyć można, jak nie główny wierzchołek, to przynajmniej Zadni Gerlach, nie dużo niższy, oddzielony od głównego Przełęczą Tetmajera. Tak mi wyszło z obliczeń. A może na Postawnem są jakieś prześwity?

3. Na prawo od Lodowego- kąt mniejszy niż 224.
Z terenu BN i Pogórza Ciężkowickiego Gerlach jest niewidoczny. Według moich analiz i obliczeń, część Zadniego G., wyłonić się może z wieży na Brzance, ew. z miejsc na zach. od niej.
Widoczny jest za to Gerlach z miejsc na Pogórzu Rożnowskim (Jamna- azymut217) i z okolic Tarnowa(213).

Podsumowanie.
To, co wyżej przedstawiłem, to opracowanie amatorskie. Starałem się rzetelnie przedstawić temat wykorzystując swoją wiedzę, umiejętności i dostępne materiały. Zdaję sobie sprawę, że mogłem popełnić nieścisłości lub błędy. Proszę więc o uwagi, uzupełnienia, bądź korekty.


Na górę
Post: 31-03-2014 07:37 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Wg symulacji z Alpenpanoramen wyszło że Gerlach jest z Jaworza widoczny, może jak znajdziesz chwilę to przeanalizujesz to zdjęcie:
http://oi61.tinypic.com/20h9u1.jpg


Na górę
Post: 31-03-2014 16:47 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
>morganghost:
potwierdziły się moje przypuszczenia: z Jaworza widać Gerlach, częściowo nad Baranią Prz., częściowo nad Spiską Grzędą.
To więc już drugie miejsce po Liwoczu z którego widać Gerlach w obniżeniu między Łomnicą, a Lodowym.
Zdjęcia tego wcześniej nie widziałem, jest bardzo czytelne. Trzeba analizy, proszę bardzo. Robię zbliżenie i:
-pierwsza, wyraźna kopa po lewej, to Sławkowski,
-najwyższy szczyt po lewej, to Łomnica,
-po prawej od Łomnicy, wybitny szczyt, to Durny,
-między Łomnicą, a Durnym widać iglicę Pośledniej Turni (nie Pośredniej),
-na tle Łomnicy Kieżmarski Szczyt,
-na prawo od niego, nieco niższy- Mały kieżmarski Szczyt. Jak się dobrze przyjrzeć, to dostrzec można jego północną ścianę, jedną z najwspanialszych w Tatrach,
-na planie lewej, dolnej krawędzi Łomnicy- widać Huncowski Szczyt,
-na prawo od Durnego, wybitna kopa, trzecia pod wzgl. wys. w tej części zdjęcia- to Mały Durny Szczyt,
-teraz nieco dalej w prawo, znajdujemy najniższą przełęcz w tym grzbiecie, to Barania Przełęcz,
-a, nad nią: GERLACH,
-między małym Durnym, a Baranią Prz., ledwo od siebie oddzielone turnie to: Czubata, Sępia, Pięciostawiańska, Juhaska i -bardziej wyraźna Spiska Grzęda(częściowo nad nią Gerlach), która, obawiałem się we wcześniejszych analizach, że będzie przysłaniała Króla Tatr,
-w prawo od Baraniej Prz. trzy szczyty- w prawo, w górę skos, to Baranie Rogi, Lodowa Kopa i Lodowy Szczyt,
-na tle Lodowej Kopy- Czarny Szczyt,
-na prawo w dół od Lodowego, to Kołowy Szczyt
-w prawo od Kołowego, o kształcie piramidy- Jagnięcy Szczyt,
-dużo niżej od Jagnięcego- Przełęcz Pod Kopą i za nią zaczynają się Tatry Bielskie.
Mała osobista dygresja: lubię tamte strony. U mnie na ścianie, na eksponowanym miejscu, wisi duża panorama tej części Tatr, ale od zachodu, szeroka na 90cm, obejmująca otoczenie Doliny Pięciu Stawów Spiskich ze szczytami od Baranich Rogów po Łomnicę i dalej na południe.

Widok z Jaworza, już wiadomo: widać Gerlach.
Pozostaje do wyjaśnienia Kozie Żebro (Gerlach z lewej strony od Łomnicy). Analizując temat raz jeszcze, obawiam się, że Gerlach przysłonięty jest przez Ostry Wierch i Białą Skałę. Wychodzi mi, że idealny azymut i brak przeszkód jest z zielonego szlaku Kozie Żebro - Skwirtne, z okolic Skałki. Tylko, czy tam są prześwity? Temat do sprawdzenia.


Na górę
Post: 31-03-2014 17:51 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
task pisze:
Zdjęcia tego wcześniej nie widziałem, jest bardzo czytelne

Z moich zbiorów pochodzi, styczeń 2010.

task pisze:
Pozostaje do wyjaśnienia Kozie Żebro

Ktoś już zapodawał zdjęcia z Koziego Żebra, był to tom1915 w tym temacie:
viewtopic.php?f=10&t=43&start=135#p29848

Może przeanalizujesz i jego zdjęcia :)


Na górę
Post: 31-03-2014 19:44 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Pierwszy mój post tego wątku zawierał info, że zapoznałem się ze zdjęciami toma1915
Przeanalizowałem je powtórnie i:
pierwsze zdjęcie to w zasadzie Tatry Bielskie z górującymi Płaczliwą Skałą i Hawraniem.
Następne pokazują Tatry Wysokie, ale po lewej stronie kończą się najogólniej na grupie Lodowego. Według mnie zrobione są nad obniżeniem pomiędzy "naszymi" Białą Skałą i Ostrym Wierchem. I właśnie Ostry Wierch (938m) przysłania idealny azymut na Łomnicę i Gerlach, który powinien się z jej lewej strony wyłonić. Bo z jakiej innej przyczyny tom1915 nie przesunąłby aparatu w lewo o parę stopni? Chyba, że tam były już tylko chmury. Może tom 1915 coś sam napisze.

Jeszcze prośba do Darka Z:
W wątku "Widok na Tatry z BN" pisze: bardzo ładnie widać Tatry z wieży na Jaworzu. Nie chce mi się szukać innego zdjęcia..."
i podaje namiary na coś, co mi wyświetla się jako błąd. Może udałoby się takie zdjęcia odnaleźć.


Na górę
Post: 02-04-2014 08:53 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
task pisze:
Następne pokazują Tatry Wysokie, ale po lewej stronie kończą się najogólniej na grupie Lodowego. Według mnie zrobione są nad obniżeniem pomiędzy "naszymi" Białą Skałą i Ostrym Wierchem. I właśnie Ostry Wierch (938m) przysłania idealny azymut na Łomnicę i Gerlach, który powinien się z jej lewej strony wyłonić. Bo z jakiej innej przyczyny tom1915 nie przesunąłby aparatu w lewo o parę stopni? Chyba, że tam były już tylko chmury. Może tom 1915 coś sam napisze.


O ile pamiętam, w lewo były właśnie same chmury. Gdyby nie one, to wg. mnie byłyby widoczne Łomnica i Durny, choćby jako wystające kawałki ponad Ostrym.
Dlaczego? Otóż zakładam, że najwyższy z wierzchołków w całości widoczny na moich zdjęciach (prawie w całości, chmury muskają wierzchołek i chyba on sam może być nieco zasłonięty) - to Baranie Rogi (2526), na tym zdjęciu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 0c58b.html
w środku kadru.
Na prawo od niego - widać dość ostrą sylwetę Czarnego Szczytu (2430) i za nim ciemną piramidę Kołowego Szczytu.
Zobaczcie, jaka spora jest różnica wysokości na moim zdjęciu między Baranimi Rogami a Czarnym, w rzeczywistości stumetrowa. Różnica pomiędzy Baranimi a Durnym i Łomnicą powinna być podobna, to też mniej więcej 100 metrów. Więc na moje oko - te wierzchołki powinny się pokazywać nad lasem.

PS.
zresztą... wzięliście do analizy zdjęcia, zrobione przy ... takiej sobie widoczności. Ja sobie poanalizowałem z sentymentu własne dzieło, fajnie było, ale ...

... należało od razu znaleźć coś takiego:
http://3.bp.blogspot.com/-M_ydBoEMjlQ/U ... 5D+800.jpg

:lol:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 02-04-2014 18:06 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
>tom1915:
dzięki za to zdjęcie. Już kolejny raz pchasz mój wątek do przodu. Pierwszym były mandyliony (na sztandarach ruskich wojsk).
Nie mam Twojej umiejętności poruszania się po sieci i znajdowania, tego, czego szuka się.
Zdjęcie to dużo wyjaśnia. Mój pierwszy post w tym wątku, po teoretycznych odliczeniach (azymut), zawierał przypuszczenia, że z Koziego Żebra powinien być widoczny Gerlach. Teraz to potwierdzasz. Widać Gerlach nad Ostrym Wierchem. Z powodu, że Kozie Żebro i Ostry Wierch mają ten sam azymut na Gerlach, ostatnią wątpliwością było, czy O.W. nie przysłania Gerlacha.
Ostatni szczyt po lewo w dalekim planie, widziany nad zboczem Lackowej, to według mnie Sławkowski.
Wyjaśniły się dwie moje wątpliwości: widoczność na Gerlach z Jaworza i Koziego Żebra. Co trzy głowy, to nie jedna, albo w jedności siła.
Jako ciekawostkę dodam, że tuż na lewo od Łomnicy (tak, jak z "naszej" Magury Wątkowskiej) widać Gerlach z Jaworzyny Krynickiej. Z tym, że z Magury jest 100km, a z Jaworzyny znacznie bliżej.


Na górę
Post: 03-04-2014 07:04 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
task pisze:
Już kolejny raz pchasz mój wątek do przodu. Pierwszym były mandyliony (na sztandarach ruskich wojsk).
Nie mam Twojej umiejętności poruszania się po sieci i znajdowania, tego, czego szuka się.


Cóż, akurat trafiło na dwa tematy, na których się choć odrobinę znam albo po prostu mnie interesują. Nie obiecuję, że pchnę każdy wątek na temat dowolny :lol:
Zdjęcie znalazłem dość łatwo, wpisując w gugla "widok na tatry z koziego żebra" - pokazało się jako jedno z pierwszych. Szkoda, że nie da się go powiększyć, bo mnie coś ten Gerlach niepokoi. Jakiś za mały, za bardzo na lewo, no ale odległość swoje może robić.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 03-04-2014 08:54 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Też nie mam 100% pewności, ale 98% mam.
Przy wielokrotnych analizach, symulacjach posługiwałem się> udeuschle.selfhost.pro
Znalazłem takie miejsce punktu obserwacji na Kozim Żebrze, który idealnie pasuje do zdjęcia z Twojego, ostatniego postu- Łomnica jest na prawo od Ostrego Wierchu, a Gerlach nad nim.
Co do odległości i proporcji wysokości:
między Łomnicą, a Lodowym odległość 2,2km., zaś między Łomnicą, a Gerlachem prawie 7km. Biorąc poprawkę na punkt patrzenia, tak to może wyglądać, Gerlach jest bardziej oddalony, a więc i mniejszy.
Piszesz: za bardzo w lewo.
Porównaj dalekie obserwacje, które mają azymut na Gerlach 242- 243,5 stopni (Sucha Góra, Przysłup, Magura W.),
z widokiem z Wysokiego, tam 252,5 .
Kozie Żebro ma azymut prawie pośredni między nimi, około 247 stopni i odchylenie jest, na moje oko, odpowiednio proporcjonalne.
Na lini obserwacji znajdują się: Pośrednia Grań(ok.2440m) i Staroleśny Szczyt(ok.2480m), dużo za niższe, aby przysłoniły Gerlach.
Tyle moich teoretycznych rozważań. Jak jest rzeczywiście? Chyba to Gerlach, ale to maluśkie "chyba" pozostaje.


Na górę
Post: 03-04-2014 09:36 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Pośrednia Grań i Staroleśna (Bradawica) nie mogłyby dać takiej sylwetki; zresztą, gdyby to była Staroleśna, musiałby być widoczny również Sławkowski w pobliżu.
Właśnie, Sławkowski. On z tej odległości (i przy tej rozdzielczości zdjęcia) mógłby wyglądać podobnie jak Gerlach. Ale zakładając, że to Sławkowski Szczyt - nie da się w żaden logiczny sposób wyjaśnić, co u licha widać na lewo od niego.

Najpewniej zatem: to rzeczywiście Gerlach. A to mniejsze coś na lewo może być właśnie Sławkowskim Szczytem.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl