Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 22:09

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Młyny wodne
Post: 26-03-2012 11:04 
Offline

Rejestracja: 15-12-2010 11:00
Posty: 104
Lokalizacja: Rzeszów
Szukam informacji o młynach wodnych w szeroko rozumianych okolicach Beskidu Niskiego. Szeroko, ponieważ interesują mnie też inne tereny w podkarpackim lub małopolskim. Znajomy ostatnio wpadł na pomysł żeby taki młyn zaadaptować i zamieszkać w nim. Tak wiem że to może nie mieć "racjonalnego" sensu i pomijam sensowność i opłacalność tego pomysłu, ale obiecałem mu że postaram się coś dowiedzieć. Najbardziej interesują go taki młyny które jeszcze działają lub stoją chociaż jakieś ściany. Miejsca gdzie takie młyny były też mogą być interesujące. Ja niestety wiem tylko o młynie w Dydiowej w Bieszczadach. Teraz większość młynów jest elektrycznych, a jedyne działające wodne widziałem na Mazurach.
Od siebie już dodam, że też jestem ciekawy gdzie takie młyny były i czy były w Beskidzie Niskim. Oglądając raz starą chałupę w Rozdzielu znalazłem tam żarna, czy w takim razie znaczy to że na domowe potrzeby jednak samemu mieliło się zboże?

_________________
Chodzę sobie to tu, to tam - częściej tam :)
http://www.swiadomyrodzic.pl/ - Integracja Sensoryczna, diagnoza i terapia SI


Na górę
Post: 26-03-2012 11:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... 0&iID=4769

Rewelacyjne położenie ale chyba zamieszkałbym na I-szym piętrze :-)

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 26-03-2012 11:28 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
A to był młyn czy tartak?


Na górę
Post: 26-03-2012 12:29 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
traper pisze:
Od siebie już dodam, że też jestem ciekawy gdzie takie młyny były i czy były w Beskidzie Niskim. Oglądając raz starą chałupę w Rozdzielu znalazłem tam żarna, czy w takim razie znaczy to że na domowe potrzeby jednak samemu mieliło się zboże?


Były napewno - jak choćby w Iwli, co uwidocznone jest nawet w nazwie słynnego wodospadu. Co nie zmienia faktu że żarna można było znaleść pewnie w każdej chałupie: ja z znalazłem w swojej, znalazłem i u sąsiada, a w okolicy pelno jest murków i ogrodzeń przyozdobionych kamieniami z żaren (pierwszy przykład z brzegu to sklepo-piwiarnia "u Ewy" w rzeczonej Iwli), tak więc urządzenie to raczej było powszechnie używane.

Swoją droga ciekawostka taka: Na mapie z 1855:

http://www.mapywig.org/m/K.u.K./Adm_Kar ... migrod.jpg

młyn w Iwli (o ile dobrze tę mapę interpretuję) zaznaczony jest w zupełnie innym miejscu niż znajduje się wodospad. No chyba że symbol zębatego koła przy rzece oznacza np. tartak a nie młyn - na tejże mapie można znaleść podobne w Polanach, Krempnej, Kątach, Żydowskiem, Czarnem, Rozstajnem, Nieznajowej... ( w tych dwóch ostatnich to były prawie na pewno były tartaki, o młynach tam nie słyszałem...) Ktoś mógłby mnie oświecić w tej kwestii?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl