Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:30

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13-03-2012 08:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Aby nie robić OT w temacie o Beskidzie Niskim pozwolę sobie przenieść dyskusję tutaj, ponieważ mnie osobiście spalenie się zamku też bardzo dotknęło:

stary zakapior w temacie Konon pisze:
Serce boli po pożarze zamku w Krasnej Horce. Zaglądnąłem do kolejnej słowackiej mapy, tym razem "Tatry. Spis. Zamagurie". Rożnava to miasto na południu Słowacji i a kilka km na wschód od niego Krasna Horka. W tekstowej części załączonej do w/w mapy jest opis tego zamku ale ponieważ mam i Rewaszu "Zamki i zamczyska Słowacji" to parę zdań o tym jednym z najlepiej (tak było przed pożarem) zachowanych słowackich zamków uznanym w 1961 r. za Narodowy Zabytek Kultury. Pierwsza wzmianka o Krasnej Horce pochodzi z 1322 r. a zamek zbudowany przez Mariassych ok. 1320 r. jest wzmiankowany 11 lat później. Ma przebogatą historię w której obecny pożar nie jest jedynym; poprzedni trawił go w 1817 r. i był spowodowany uderzeniem pioruna. W 1857 r. jego ówczesny właściciel Jerzy Andrassy w wyremontowanej części zamku urządził prywatne muzeum. W ten sposób Krasna Horka została najstarszym muzeum na Słowacji. W jego obecnych zbiorach była jedna z największych na Słowacji kolekcja broni palnej i białej oraz ekspozycje poświęcone archeologii i historii tej części Gemeru, zrekonstruowana sala tortur, duże zbiory mebli, obrazów instrumentów muzycznych oraz wyposażeniu zamkowych pomieszczeń.

Nie byłem ani w Rożnavie ani w Krasnej Horce. Najbliżej tego miejsca byłem w Słowackim Raju, kiedy go objechaliśmy wspólnie z kolegą, lecz to jeszcze spory kawałek drogi od Rożnavy. Ale w moich planach było odwiedzenie i tego miejsca. Przygotowany "przewodnikowo i mapowo" byłem i jestem, więc-jak Bóg da-kiedyś i tam zajadę.


Mi tez jest bardzo smutno z powodu pożaru, tym bardziej że w Krasnej Horce byłam trzy razy, najpierw sama, potem z wycieczkami.

Zamek jest muzeum wnętrz, z piękną ekspozycją mebli, obrazów.
To tak, jakby u nas spaliła się np. Pieskowa Skała.
Zamek należał do bajecznie bogatych magnatów węgierskich, którzy nie dość że założyli prywatne muzeum to jeszcze obok wybudowali piękne mauzoleum dla swojej rodziny.

Później rodzina Andrassy była również właścicielami kasztelu Betliar, gdzie też jest teraz muzeum wnętrz oraz przepiękny ogród.

Do tej pory w tamtym rejonie zamieszkuje liczna mniejszość węgierska, sama wieś Krasna Horka podzielona jest na część słowacką i węgierską, rozdzielone drogą.

Nieopodal jest jeszcze osada romska, to prawdopodobne że chłopcy z tej osady wypadając trawy na zboczu spowodowali pożar.

Na szczęście w słowackiej prasie wyczytałam, że 90 % wyposażenia zamku udało się uratować, niemniej zamek pewnie będzie teraz kilka lat w remoncie.

A sam Słowacki Kras jest piękny, nie ma drugich takich gór w naszej części Europy, właściwie to nie góry a krasowe płaskowyże z niezliczoną ilością jaskiń.
Warto poświęcić parę dni na powłóczenie się po płaskowyżach. Znowu by się chciało tam pojechać :)

Basia


Na górę
Post: 13-03-2012 11:32 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Basia Z. pisze:
a szczęście w słowackiej prasie wyczytałam, że 90 % wyposażenia zamku udało się uratować, niemniej zamek pewnie będzie teraz kilka lat w remoncie.

Na stronie http://www.rmf24.pl/ czytamy takie coś:
Cytuj:
Początkowo pojawiły się doniesienia, że udało się uratować 90 procent zbiorów. Potem informacje zdementowała dyrektor zamkowego muzeum Ewa Lazarowa. Jak podkreśliła, ocalało jedynie zaledwie 35 procent zbiorów. Co uległo zniszczeniu i w jakim stopniu wykaże specjalna inwentaryzacja, która ma się rozpocząć w najbliższym czasie. Ocalone zbiory mają zostać przeniesione do muzeum w Koszycach. Zamkowe, nadpalone komnaty mają zostać prowizorycznie przykryte plandekami.

Powołują się na samą dyrektor.
Basia Z. pisze:
Nieopodal jest jeszcze osada romska, to prawdopodobne że chłopcy z tej osady wypadając trawy na zboczu spowodowali pożar.

Na stronie http://www.rmf24.pl/ czytamy takie coś:
Cytuj:
Początkowo przypuszczano, że za wzniecenie pożaru odpowiadają mieszkający w pobliżu Romowie, którzy wypalali trawy. Okazało się jednak, że ogień zaprószyli dwaj chłopcy w wieku 11 i 12 lat, którzy potajemnie palili papierosy.

Sam nie będę się odnosił do tych "faktów", ale poczekam na dalsze informacje, może wywnioskują jeszcze coś nowego.


Na górę
Post: 13-03-2012 11:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Na stronie słowackiego dziennika "Korzar" są zdjęcia z wnętrza grodu po pożarze, tragicznie to wygląda:

http://roznava.korzar.sme.sk/c/6295408/ ... ziari.html

Na szczęście ocalała kaplica z bardzo cennym obrazem.


Na górę
Post: 13-03-2012 15:56 
Offline

Rejestracja: 26-02-2012 14:13
Posty: 22
Z tego co czytałem w prasie słowackiej chyba zbiory mają przewieść do muzeum lotnictwa w Koszycach,które dysponuje odpowiednia powierzchnia do przechowania zbiorów.
To link do moich fotek zrobionych jeszcze przed spaleniem.
https://picasaweb.google.com/bogdan.s64/KrasnaHorka


Na górę
Post: 13-03-2012 18:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
W przeszłości po to, m.in., konstruowano we wnętrzach sklepienia, aby wnętrza te i ich wyposażenie wytrzymywały pożar. I był to nad wyraz skuteczny sposób na pożary, które w kiedyś stanowiły niemal codzienność. Paliły się w wówczas całe osady do spodu, od pierwszego do ostatniego numeru. Paliły wielkie kwartały miast. Pożar Krakowa w lipcu 1850 roku pochłonął wielką część śródmieścia, z kościołami Franciszkanów i Dominikanów. Krasna Horka ucierpiała z pewnością, ale to nie jest katastrofa kompletna. Na szczęście...


Na górę
Post: 18-03-2012 08:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Policja słowacka ustaliła sprawców podpalenia. To chłopcy Romowie, pożar rozpoczął się od zapałki, które wrzucili w suchą trawę. Dochodzi do niepokojów na tle narodowościowym http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title, ... caid=1e1c9


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl