Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 14:58

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23-02-2011 06:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Na www.forumbieszczadzkie.pl organizujemy konkursy: wiedzy o Bieszczadach i nie tylko i fotograficzny. Serdecznie zapraszam do zabawy. Pytania tylko z pozoru wydają się trudne, odpowiedzi są zawarte przeważnie w dziale o książkach. Mamy ciekawe nagrody: m.in. mapy Czarnohory, Bieszczadów z przeciekawą i raczej nie do zdobycia "Żubr oprowadza po Bieszczadach". Niestety, jedyny akcent beskidzki to nagroda, moim zdaniem fajna "Rymanów, Rymanów Zdrój i okolice", no i 10 pytanie też zahacza w pewnej mierze o Łemkowszczyznę.
Zapraszam do zabawy.
http://bieszczadzkieforum.pl/post7941.html#p7941


Na górę
Post: 23-02-2011 12:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Lucyna pisze:
Na http://www.forumbieszczadzkie.pl organizujemy konkursy: wiedzy o Bieszczadach i nie tylko i fotograficzny. Serdecznie zapraszam do zabawy. Pytania tylko z pozoru wydają się trudne, odpowiedzi są zawarte przeważnie w dziale o książkach. Mamy ciekawe nagrody: m.in. mapy Czarnohory, Bieszczadów z przeciekawą i raczej nie do zdobycia "Żubr oprowadza po Bieszczadach". Niestety, jedyny akcent beskidzki to nagroda, moim zdaniem fajna "Rymanów, Rymanów Zdrój i okolice", no i 10 pytanie też zahacza w pewnej mierze o Łemkowszczyznę.
Zapraszam do zabawy.
http://bieszczadzkieforum.pl/post7941.html#p7941


Czy w konkursie mogą wziąć udział osoby, które nie są zarejestrowane na tamtejszym forum ?

B.


Na górę
Post: 23-02-2011 13:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Oczywiście, że tak. Teoretycznie, musisz jednak wejść na forum aby wysłać wiadomość Piotrowi. Chyba, że w inny sposób się z Nim skontaktujesz.
Serdecznie Cię zapraszam i na Forum i do zabawy. Nie mam jako mod takiej możliwości ale Admin może reaktywować twoje konto. Byłoby mi miło, gdybyś powróciła do nas.


Na górę
Post: 12-03-2011 07:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Czas biegnie nieubłaganie. Na wniosek forumowiczów ujawniłam listę nagród
Nie uniknę odpowiedzi w sprawie zasobów. Mamy więc (łącznie z ostatnimi darami z informacji turystycznej w Lesku, z Urzędu Miasta Krosna, Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie)

Mapy:
"Żubr oprowadza po Bieszczadach" sztuk 3
"Solina Jezioro Solińskie" sztuk 3
"Województwo Podkarpackie mapa administracyjno-turystyczna" szt. 3
"Park Krajobrazowy pogórza Przemyskiego" szt. 1
"Obarzym wioska szlaków" szt.1
"Gmina Dydnia" szt. 1
"Euroregionalne trasy rowerowe na szlaku miast Jarosław-Użgorod" to mapa poglądowa szt. 1
"Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie" szt. 1

Przewodniki
"Wędrówki Podkarpackie" szt. 1
"Rymanów. Rymanów Zdrój i okolice" szt. 1
"Ze Stakcina do Lutowisk" szt. 1
"Karpacka wieś zaprasza Bieszczady, Beskid Niski 2010" to katalog gospodarstw agroturystycznych szt. 1
"Krosno przewodnik dla zwiedzających" szt. 1
"Szlak Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna" szt. 1

Broszury
"Region Snina" szt.2
"Gmina Solina"
zestaw 4 broszur - informatorów o parkach krajobrazowych szt. 2
zestaw widokówek z parków szt. 2
"Zaklęte w drewnie" szt. 1

"Atlas szlaków rowerowych Podkarpackie" szt. 3
"Podkarpackie Przewodnik turystyczny" to 3 w 1 (informator plus 2 mapy) szt. 1


Jak będziemy dzielić.
Proponuje aby każdy kto odpowie poprawnie na pytania mógłby wybrać sobie po 2 mapy i 1 przewodniku lub broszurze - zestawie broszur lub widokówek.
Gdyby dwie osoby reflektowały na wydawnictwo, którego mamy tylko 1 sztukę to muszą dojść do porozumienia lub losowanie. Gdyby nagród zabrakło to poszukam nowych, zaś gdyby zostały to przechodzą na następny miesiąc.


Na górę
Post: 17-03-2011 07:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nasz I konkurs wiedzy o Bieszczadach dobiegł końca. Powiedziałabym iż międzyforumowy (laureatami są też miłośnicy Beskidu Niskiego), nagrody wysłane - mieliśmy ich dużo więc Laureaci dostali wszystko o czym zamarzyli :wink:

Tadam, oto szacowni i szanowni Laureaci

I miejsce zajmuje Daniel369 z wynikiem 9pkt.

II miejsce zajmują ex equo Lidkru i karabin_bojowy z wynikiem 8 pkt.

III miejsce zajmuje kumak_górski z wynikiem 7 pkt.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratuluję.
Nikomu nie udało się zdobyć maksimum punktów. Największą niespodzianką było zdobycie pierwszego miejsca przez Daniela. Dopiero po zwycięstwie napisał pierwszy post.

II konkurs rozpocznie się w kwietniu. Tym razem pytania będzie układał Piotr_S. Ja poprowadzę konkurs fotograficzny. Nagrody będą równie ciekawe. Już wiem, że kilka osób jest miłośnikami map, których nie można komercyjnie nabyć. :)
Zapraszam.
Jeżeli Admini pozwolą mi nadal promować konkurs to następne informacje wrzucę w kwietniu. :)


Na górę
Post: 19-03-2011 08:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Na http://www.bieszczadzkieforum.pl mamy konkurs fotograficzny. Jego pierwsza odsłona okazała się niewypałem. Koledzy zgłosili tylko 4 fotografie, zabawa miała być odłożona na półkę. Zbuntowałam się i przejęłam konkurs. Mamy jego drugą odsłonę. Ku memu zaskoczeniu i radości po pewnym retuszu regulaminu konkurs okazał się ... strzałem w 10. Wczoraj pojawiło się kilka naprawdę interesujących zdjęć, na Forum powrócili lub logują się Koledzy z innych for, a ja cieszę się, że jako organizator jestem pozbawiona prawa głosu. Nie potrafiłabym wybrać jednego zdjęcia. Temat konkursu Moje Bieszczady bardzo szeroko ujęty. Koledzy ciekawie go interpretują. Mamy zdjęcie: dziecka na połoninie, dmuchawca wśród traw, jesiennej, błotnistej leśnej drogi, morza traw, oszronionej połoniny, analogowe czarnobiałe przedstawiające zniszczony krzyż, bieszczadzkiego nieba, dłoni trzymającej kamyczek przywieziony z Bieszczadów.
Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Zdjęcia z pogranicza mile widziane. Miłośników Beskidu Niskiego powinny zainteresować przewidziane nagrody. Mam już pierwsze doświadczenia za sobą. Okazało się, że Koledzy są zainteresowani niekomercyjnymi mapami lub takimi, których już nie ma w sprzedaży.
Rozpoczęłam wielką zbiórkę fantów, mam pierwszego darczyńcę i świetne prezenciki. Szef Ruthenusa nasz międzyforumowy Kolega Barszczu ofiarował 5 szt. znakomitej mapy Wojtka Krukara - nie do zdobycia chyba, że na allegro za niezłą cenę - "Okolice Komańczy i Woli Michowej". Wśród beskidzkich nagród jest jeszcze przewodnik "Rymanów, Rymanów Zdrój i okolice" i broszury oraz widokówki z Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Pula nagród być może będzie powiększona.

http://bieszczadzkieforum.pl/zloty-i-spotkania-f14.html


Na górę
Post: 02-04-2011 08:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ruszył nasz następny konkurs wiedzy o regionie, nie cieszy się popularnością :( oby nie był ostatnim.
Pytania
1. W którym roku reintrodukowano bobry na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego?
a) 1994 r.
b) 1998 r.
c) 2004

2. Podaj nazwisko czarownicy skazanej na karę śmierci w Muszynie w 1763 r.
a) żona Stelmaszczyka
b) Oryna Pawliszczanka
c) Anna Dudzicha

3. Jakie wymiary miały największe karczmy bieszczadzkie?
a) 14x7 m
b) 26x12
c) 22x13

4. Jak wyglądała śmierć w wyobrażeniach Bojków i Łemków?
a) stara baba w łachmanach
b) kościotrup z kosą
c) kobieta w bieli z kosą

5. Podaj imię i nazwisko znanego muzealnika i kuriera beskidzkiego?
a) Adam Fastnacht
b) Jan Łożański
c) Aleksander Rybicki

6) Gdzie wg legendy swoje skarby ukrywał Fedor Hlavaty?
a) Trebiszów
b) Jasenov
c) Nastaz

7) Jaki ptak nie gniazduje na terenie Gór Sanocko-Turczańskich?
a) orzełek
b) pustułka
c) orzeł przedni

8) Jak nazywa się letnie legowisko niedźwiedzia?
a) barłóg
b) gawra
c) leże

9) W której z wymienionych bieszczadzkich wsi nie znajdowało się po II wojnie św. torfowisko wysokie
a) Wołosate
b) Smerek
c) Tarnawa

10. Jak nazywa się najwyższy szczyt słowackich Bieszczadów?
a) Welky Bukovec
b) Kremenec
c) Jaraba skala

11. Co to jest "kraina dolin" i w jaki sposób jest chroniona na ternie Bieszczadzkiego Parku Narodowego?
12. Wymień wszystkie ścieżki dydaktyczne wiodące przez masyw Połoniny Wetlińskiej.
13. Co to są pochówki wampiryczne i w jakiej miejscowości odbywały się jeszcze w XX w.
14. Co to są gatunki dysjunktywne, wymień 5 przykładów roślin występujących na ternie Bieszczadów
15. W jaki sposób zabezpiecza się stada kóz i owiec przed wilkami?

Pytania są rozbudowane więc oczekuję na odpowiedź do 25 kwietnia 2011 r. Proszę odpowiedzi wysyłać na moje pw na forum bieszczadzkim.


Nagrody beskidzkie i niezmiernie ciekawe np.
Przedwczoraj jadąc z Piotrem_S na stady tour "Karpackie Niebo" na Słowację wstąpiliśmy do informacji turystycznej w Komańczy, gdzie zostaliśmy obficie obdarowani materiałami promocyjnymi wydanymi przez Gminę. Muszę przyznać, że bardzo interesującymi. W czasie trwania imprezy na Słowacji część otrzymanych przewodników po ścieżkach rozdałam uczestnikom, nie muszę chyba mówić iż spodobały im się materiały promocyjne.
Wśród otrzymanych "reklamówek" była też niezmiernie ciekawe publikacja "Śpiewnik pograjkowy pogranicza bojkowsko-łemkowskiego" wydana w ramach projektu "Pograjka - stara muzyka starej Komańczy". Ta książeczka moim zdaniem jest bezcenna albowiem jest to próba ocalenia naszej historycznej spuścizny. Jaka ona jest? Moim zdaniem najlepiej to wyjaśni sam autor opracowania.
"Śpiewnik Pograjkowy jest zbiorem łemkowskich melodii śpiewanych i granych podczas dawnych zabaw i wesel na terenie gminy Komańcza. Wiele z nich śpiewa się do tej pory. Oprócz utworów znanych także w innych częściach Łemkowszczyny znajdują się tu melodie wykonywane lokalnie, przypisywane tylko jednej wsi tego łemkowsko-bojkowskiego pogranicza. W innych widać wyraźne akcenty pochodzące od zamieszkałych tu Cyganów czy niedalekich Słowaków. Trzeba pamiętać, że pieśni ludowe tradycyjnie funkcjonują w obiegu ustnym, nie posiadają tekstu kanonicznego, a ich główną cechą jest wariantywność. W związku z tym nie sposób umieścić w tego typu pozycji wszystkich wariantów danej piosenki, czy to pod względem językowym czy muzycznym.
Zebrany materiał został zapisany po łemkowsku i przetranskrybowany półfonetycznie tak, aby oddać najwierniej warstwę tekstu. Pochodzi on z badań prowadzonych przez Radosława Krochmala i Pawła Królikowskiego oraz ze starych śpiewników zeszytowych spisywanych przez osoby, którym folklor muzyczny tego regionu nie jest obcy.
Pieśni wykonywane były głównie przez Eudokię Mychajłyszyn z Kulasznego i Pawła Onyszkanycza z Jawornika. Zapis nutowy w formie prymy wykonał Radosław Krochmal. Na końcu śpiewnika znajdują się utwory instrumentalno-taneczne obecnie prawie już nie wykonywane przez tradycyjnych muzykantów starszego pokolenia.
Mamy nadzieję, że niniejsze wydawnictwo pomoże przybliżyć szerszemu gronu część tak bogatej i różnorodnej kultury ludowej tego regionu
Paweł Królikowski"

Spis treści
Wstęp
Jak ja buła jeszcze mała
Nese Hala wodu
U susida chata biła
Oj letily huson'ky
Oj czorna ja sy czorna
Była mene maty
Jak jiszow ja z Debreczyna do domu
Oj chmelu
Tam za sełom drażka
U horach Karpatach
Ne pyj Waniu
Tecze woda kałamutna
Iwanku, Iwanku
Czom ty ne pryszoł
Oj ne chodu Hryciu
Tycha woda
Nyże Jawornyczka
Rozpryhajte chłopci koni
Moja myla ne otweraj dwery
Walc Mikołaja Mychałyszyna z Kulasznego
Walc Jana Pasławskiego
Czardasz od Komańczy
Rombany
"poGrajkowa Łemkowska" Kapela Michała Sałaka"

Śpiewnik jest nagrodą w naszych forumowych konkursach.

Tytuł: "Śpiewnik pograjkowy pogranicza bojkowsko-łemkowskiego"
Opracowanie: Paweł Królikowski
Wydanie: I
Stron: 47
ISBN: 978-83-60483-060
Wydawnictwo: Urząd Gminy w Komańczy
Komańcza

"Jak ja buła jeszcze mała

Jak ja buła jeszcze mała
Noly, noly, noly, no
Mene maty kołysała
Noly, noly, noly, no
Jak ja mała lit szesnajcit'
Noly, noly, noly, no
Lubyly nja chlopci z bajci
Noly, noly, noly, no
Jak ja mała dwajcit' sztery
Noly, noly, noly, no
Lubyly nja oficery
Noly, noly, noly, no
Jak ja mała trytcit' pjaty
Noly, noly, noly, no
Lubyly nja botodaty
Noly, noly, noly, no
Jak ja buła molodycia
Noly, noly, noly, no
Ciłuwaly chłopci lycia
Noly, noly, noly, no
A teper ja stara baba
Noly, noly, noly, no
Ne całujut chocz bym rada
Noly, noly, noly, no"

Oprócz tego mamy z pogranicza Beskidu Niskiego "Osadne przeszłość i teraźniejszość" to ta miejscowość z kaplicą czaszek, "Przewodnik po międzynarodowej ścieżce edukacyjnej Udava-Solinka", "Ścieżka przyrodniczo-historyczna w gminie Komańcza", "Transgraniczna Trasa Rowerowa Moszczaniec-Kalinow".
Zapraszam!


Na górę
Post: 03-05-2011 04:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Mamy następne konkursy: wiedzy o regionie (nie cieszy się popularnością :( )
http://bieszczadzkieforum.pl/konkurs-fo ... 3-120.html
i fotograficzny cieszący się umiarkowanym powodzeniem
http://bieszczadzkieforum.pl/zdj-cia-ko ... -t971.html
Odsłona IV temat zielono mi w Bieszczadach

Zapraszam do zabawy, mamy ciekawe nagrody. Gdybym nie posiadała tych książek to sama wzięłabym udział w konkursie.
1 nagroda to 3 numery 33, 34 i 35 "Materiałów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku" a w nich o pochówkach wampirycznych, ludowych zabawkach, architekturze cerkiewnej, kulturze materialnej i duchowej Łemków, nawet jest o chłopskiej architekturze na Lubelszczyźnie, tradycyjnym wyrobie świec, zwyczajach Judasza w Sanoku, karczmach i zajazdach itd, itd.
2 nagroda to "Powiat sanocki w latach 1944-1956" w chwili obecnej to rarytas
3. "Kryptonim "Agresor" ks. prałat Adam Sudoł w dokumentach SB i Urzędu do Spraw Wyznań w latach 1957-1989" wiecie co czytając niektóre sprawozdania i notatki służbowe parskałam śmiechem. Twórczość esbecka z perspektywy czasu jest naprawdę zabawna.

Można też wybierać z listy nagród, są publikacje i z Beskidu Niskiego.


Na górę
Post: 14-05-2011 05:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie mam, gdzie wrzucić informacji o bardzo ciekawej broszurze więc dam ją tu. Jest ona jedną z nagród w konkursach. Muszę przyznać, że wór nagród jest pękaty, laureaci mają w czym przebierać i przeważnie dostają znacznie więcej niż przewiduje to regulamin.


Wczoraj w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Ustrzykach D. od naszego forumowego Kolegi Adama Szarego otrzymaliśmy niezmiernie ciekawą broszurę "Natura 2000 w Karpatach Ochrona aktywna" wydaną w tym roku przez Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie. Ta publikacja jest częścią projektu PLO 108 "Optymalizacja wykorzystania zasobów sieci Natura 2000 dla zrównoważonego rozwoju Karpat" realizowanego w latach 2007-20011 na ternie parków narodowych: Babiogórskiego, Bieszczadzkiego i Gorczańskiego oraz na obszarze Nadleśnictwa Nowy Targ. Celem projektu było prowadzenie aktywnej ochrony przy wykorzystaniu tradycyjnych metod gospodarowania: koszenia łąk i wypasu, usuwanie podrostów drzew na siedliskach nieleśnych oraz zabiegi ochronne przeciwdziałające atakom drapieżników na zwierzęta domowe. Dotyczyły obszarów naturowych: Babia Góra, Bieszczady, Ostoja Gorczańska Torfowisko orawsko-Nowotarskie.
W Bieszczadach aktywną ochroną w ramach projektu zajmował się Adam Szary biolog pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. O tym projekcie będę pisać więcej wieczorem jak wrócę z gór.
Broszura jest bardzo interesująca, przystępnie napisana, laik nie ma najmniejszych trudności z jej zrozumieniem, bardzo bogato ilustrowana. Autorami zdjęć są m.in. Adam Szary, A. Koczur, J. Perzanowska, S. Szafraniec, K. Starzyńska, B.Dróżdż,
S. Tworek, J. Korzeniak , M. Ruciński, R. Latoń, K. Przybyła. W artykule poświęconym Bieszczadom znajduje się mapka lokalizacji zabiegów ochronnych. Broszura wydana jest chyba na papierze ekologicznym. Całość robi naprawdę bardzo korzystne wrażenie.

Spis treści
Pilotażowe Programy Aktywnej Ochrony w projekcie "Natura 2000 w Karpatach"
Anna Korzeniak
Siedliska podlegające aktywnej ochronie w ramach projektu PL0108
Karpackie łąki
- Anna Koczur Torfowiska wysokie
- Michał Hudyka Lasy dolnoreglowe
Michał Hudyka
Babiogórski Park Narodowy
- Lasy dolnoreglowe
- Polany reglowe
Adam Szary
Bieszczadzki Park Narodowy
- Roślinność połoninowa w strefie ziołorośli i traworośli
- Roślinność torfowiskowa w strefie torfowisk wysokich i ich okrajków
- Roślinność łąkowa z dzwonkiem piłkowanym Campanula surrata w krainie dolin Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Marek Ruciński
Gorczański Park Narodowy
- Polany reglowe
Krzysztof Przybyła
Nadleśnictwo Nowy Targ
- Torfowisko wysokie w rezerwacie "Bór na Czerwonem"


Tytuł: "Natura 2000 w Karpatach Ochrona aktywna"
Redakcja: Katarzyna Starzyńska
Wydanie: I
Stron: 39
ISBN:
Wydawnictwo: Instytut Ochrony Przyrody
Kraków 2011

http://www.iop.krakow.pl/karpaty

Adam Szary
"Bieszczadzki Park Narodowy
- Roślinność torfowiskowa w strefie torfowisk wysokich i ich okrajków

Cel działania
Roślinność torfowiskowa na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w latach 80-tych ubiegłego wieku została poddana intensywnym przeobrażeniom antropogenicznym, polegającym przede wszystkim na osuszaniu kompleksów torfowiskowych. Zbudowano wówczas system rowów melioracyjnych, a na otaczających je łąkach założono sieć drenów odwadniających. Od chwili przejęcia tych terenów przez Bieszczadzki Park Narodowy podjęto próby odwrócenia negatywnego wpływu wcześniejszych działań na tutejsze ekosystemy torfowiskowe.
Działania ochronne podjęte w ramach programu miały na celu hamowanie postępu sukcesji wtórnej na torfowiskach. Równocześnie, w miejscu realizacji zabiegów rozpoczęto badania efektu prowadzonych czynności. Ponadto postanowiono przetestować możliwości przywrócenia dawnego poziomu lustra wód gruntowych, a także uchwycić reakcję roślinności na ewentualną poprawę uwodnienia podłoża. Prócz oczywistych skutków ekologicznych rezultatem programu ma być również sformułowanie rekomendacji dla aktywnej ochrony torfowisk w terenach górskich.

Metody
Podjęte w ramach programu zabiegi polegały głównie na koszeniu płatów szuwarowo-ziołoroślowych na obrzeżach kopuły torfowiska oraz wycinaniu formułujących się tam zakrzaczeń i zadrzewień (usuwanie spontanicznie wkraczającego samosiewu drzew0. Niezależnie wykonano też działania mające przyczynić się do lepszego nawodnienia miejscowo przesuszonych torfowisk - na terenie szczególnie odwodnionych okrajków zbudowano system zastawek wodnych powstrzymujących nadmierny odpływ wody. Wzdłuż rowów okalających torfowiska (dawne melioracje) zbudowano zastawki o konstrukcji ziemno-faszynowej. Pierwszym efektem działania było powstanie oczek wodnych. Już teraz zatrzymuje się tam woda, która nie tylko nie ucieka poza obszar torfowisk, lecz podsiąkając w kierunku kopuły torfowiska - może pozytywnie wpłynąć na stan jej uwodnienia.
Aby określić wpływ koszeń i odkrzaczeń oraz zabiegów hydrotechnicznych na tutejszą roślinność, przeprowadzono badania monitorujące dynamikę płatów roślinnych. Głównymi poligonami działań były fragmenty mszary z klasy Oxycocco-Sphagnetea, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorowisk brzeżnych części kopuły torfowiskowej. Dodatkowo, powierzchnie badawcze założono w strefie okrajkowej, gdzie przeważa roślinność torfowisk niskich, ziołoroślowa i szuwarowa. Skartowano całe kompleksy torfowiskowe - łącznie z fragmentami boru bagiennego. W miejscach tych przeprowadzono inwentaryzację i ocenę stanu roślinności: wykonano 26 zdjęć fitosocjologicznych na jednoarowych powierzchniach i sporządzono mapy roślinności. Kartowanie powtórzono w 2010 roku, po zakończeniu działań programu aktywnej ochrony, co pozwoliło na wstępną ocenę efektywności podjętych działań. Rejestrowano również zmiany poziomu wód gruntowych - dla przetestowania bezpośredniego efektu nawadniania założono 6 studzienek piezometrycznych. w których dokonuje się odczytów dwukrotnie w każdym miesiącu. Równolegle prowadzono badania fitosocjologiczne na kopułach torfowisk wysokich w założonych punktach pomiaru poziomu wód gruntowych. Są one podstawą dla długookresowego zintegrowanego monitoringu fitosocjologiczno-hydrologicznego, który uzupełni dotychczasowy monitoring kartograficzny.

Efekt programu
Usuwanie zakrzewień i samosiewu drzew na kopulach torfowisk w płatach mszarów torfowcowych zdecydowanie poprawiło strukturę roślinności i stworzyło korzystne warunki dla rozwoju światłolubnych gatunków wysokotorfowiskowych, takich jak " modrzewnica północna Andromeda polifolia, turzyca skąpokwiatowa Carex pauciflora, żurawina drobnoowocowa Oxycoccus microcarpus oraz licznych gatunków mchów torfowców ( z rodzaju Sphagnum).
Systematyczne usuwanie krzewów i samosiejek drzew wyraźnie stabilizuje powierzchnię mszarów torfowiskowych oraz zbiorowiska wełnianki pochwowatej Eriopphorum vaginatum. Na torfowiskach, gdzie zabiegów takich w ostatnim nie prowadzono, zaobserwowano wyraźny proces zmniejszania się areału tych zbiorowisk. w ich składzie florystycznym znacznie zwiększył się udział podrostów drzew, szczególnie brzóz, świerka i sosny. W ocienionej przez młode drzewa warstwie runa i mszaków zaobserwowano symptomy ustępowania roślin charakterystycznych dla torfowisk wysokich.
Znacznie szybsze, rozpoznawalne zmiany nastąpiły na okrajkach torfowisk, gdzie usunięto rozległe płaty zarośli wierzbowych i zadrzewień, które rozwinęły się na torfowiskach przejściowych i niskich. Już w drugim roku po odkrzewieniu i wykoszeniu roślinności zielnej na okrajkach nastąpiła regeneracja typowych dla tych siedlisk zbiorowisk młak, mszarów niskoturzycowych i szuwarów, charakteryzujących się wysoką różnorodnością florystyczną i dużym udziałem rzadkich gatunków roślin.
Przeprowadzone badania wykazały, że usuwanie krzewów i samosiejek drzew z kopuł torfowisk oraz odkrzewienie i wykaszanie okrajków, jest skuteczną formą ochroną roślinności torfowiskowej. Obserwacje te sugerują konieczność kontynuacji działań aktywnej ochrony w przyszłości. W najbliższych latach planuje się rozszerzenie działań ochrony aktywnej na płaty roślinności torfowiskowej, opanowanej przez ekspansywną trawę - trzęślicę modrą Molinia coerulea, która stanowi duże, potencjalne zagrożenie dla mszarów torfowisk wysokich.
Uzyskane informacje dały solidną podstawę do opracowania programu zabiegów ochrony czynnej bieszczadzkich torfowisk. Program ten obejmować ma nie tylko działania hamujące zarastanie torfowisk, ale przede wszystkim zabiegi hydrotechniczne służące przywróceniu właściwych stosunków wodnych kopuły i okrajków bieszczadzkich torfowisk."


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl