Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 03:20

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4
Autor Wiadomość
Post: 11-01-2011 16:48 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Jaki to ma związek z apelem, jest mi w stanie ktoś wyjaśnić?
Lucyna, co Ty odstawiasz?
http://www.historycy.org/index.php?show ... 3168&st=45
Co to za przeklejanki bez ładu i składu?
Już nie jesteś tam moderatorem-stazystą?


Na górę
Post: 04-02-2011 08:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie. nie jestem tam moderatorem, oblałam staż, przez ponad miesiąc nie zmoderowałam ani jednej wypowiedzi. W międzyczasie zostałam moderatorem tu http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... 543bc48340
Przy okazji zapraszam do dyskusji o książkach, mapach i innych wydawnictwach, mamy też dział poświęcony Beskidowi Niskiemu.

Wczoraj otrzymałam niezwykle interesującą książkę "Dawna i współczesna architektura Bieszczadów i Beskidu Niskiego" , to wydanie "pokonferencyjne" (o samej konferencji pisałam wcześniej w tym wątku) zawierające dwa eseje. Pierwszy z nich to "Księga wzorców architektonicznych" Wojciecha Wierdaka, a drugi "Księga zasad inwestowania w regionie Bieszczadów i Beskidu Niskiego". Lektura obowiązkowa dla wszystkich ludzi zainteresowanych ochroną wspólnej przestrzeni, krajobrazu naszego regionu. Książkę wydała Pro Carpathia, niestety nie można jej kupić, jest wydawnictwem bezpłatnym przeznaczonym do rozdawnictwa. Nakład duży 1000 egzemplarzy.
Na koniec pochwalę się, udało mi się w Pro Carpathii wyżebrać wyjątkowo interesujący i pięknie wydany "Leksykon Podkarpackiej Przyrody Obszary Chronione Województwa Podkarpackiego" - multum wiedzy i to bardzo aktualnej także o przyrodzie Beskidu Niskiego.


Na górę
Post: 10-03-2011 00:54 
Offline

Rejestracja: 30-09-2010 00:38
Posty: 11
Ja mam kilka konkretów dotyczących Krempnej. Moja działka przylega bezpośrednio do cmentarza nr 6 (nie jestem pewna, czy ławeczka pod cmentarnym murem na niej nie stoi, to sprawa dokładnego wymierzenia przez geodetę). Kupując tę ziemię byłam pewna,i przygotowana na to, że wokół cmentarza jest wyznaczony pas ochronny z bezwzględnym zakazem budowania. Najczęściej wokół obiektu zabytkowego wynosi on 100 m. Nic takiego nie ma. A przecież to jedno z kilku znamiennych miejsc w tej wsi.
W gminie Krempna pozwolenie na budowę można uzyskać bez względu na wielkość działki, jedynym warunkiem jest przyleganie danego kawałka ziemi do działki budowlanej. I nieważne, czy to wierzchowina czy inne miejsce o dużych walorach turystycznych. Np. w Warszawie, w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego minimalna wielkość działki budowlanej musi wynosić 2 tys. m.To działanie mające na celu zachowanie atutów tej ziemi. Nie rozumiem, dlaczego na terenie Krempnej nie ma takich ograniczeń. W otulinie Maz. Park.Kraj. dom musi mieć określony kształt dachu (symetryczny, dwuspadowy) i wysokość do 10 m. Określony jest procent powierzchni biologicznie czynnej działki, który ma zostać nienaruszony. Czyli-niemożliwy jest duży dom na małej działce. Określone jest nawet pokrycie dachu.Te ścisłe wytyczne są nie do obejścia. Irytuje to bardzo niektórych inwestorów, ale wg. mnie ma sens. Kiedy w Urzędzie Gminy w Krempnej pytałam o tego typu sprawy, patrzono na mnie ze zdziwieniem.A wystarczyło by określić Plan Przestrzennego Zagospodarowania gminy, określający dokładnie warunki zabudowy.
I może dlatego powstają nadal koszmary, jak np. jaskrawo pomarańczowy dom-klocek, świecący z oddali jak drugie Słońce, przy drodze z Krempnej w stronę Świątkowej. Wg. mnie coś takiego powinno być niedopuszczalne, ale wiem, że to bardzo delikatna sprawa, bo co dla jednych jaskrawe i paskudne, dla innych po prostu wesołe , na przykład ...
Z drugiej strony znajomy , który chciał zmienić kąt nachylenia dachu na jednym z domków rekreacyjnych nad zalewem na Wisłoce czekał na zgodę ekologów ...2 lata. W brodę sobie pluł, że po prostu nie zmienił, i tak nikt by nie zauważył, bo zmiana była kosmetyczna. I tak uczciwość została ukarana. Ot, i bądź tu człowieku mądry.
No i rajdy. Chmmm...Kiedy poszłam w gorę Wisłoki brzegiem po stronie Bukowiny natrafiłam na koleiny po rajdzie, który się tam odbył kilka dni wcześniej. Na drzewach było pełno czerwono-białych taśm plastikowych, oznaczających trasę. W swej naiwności sądziłam, ze zostaną posprzątane. Po miesiącu niektóre wciąż tam były. Czy to nie antyreklama takich imprez?
Podsumowując-załatwiając sprawę kupna ziemi natrafiłam na grunt pełen przedziwnych przepisów lub ich braku. Dało to obraz kiepskiej organizacyjnie gminy i poczucie żalu, że ktoś pozbawiony dobrego smaku, sprytny i bogaty może w tym pięknym miejscu wiele zepsuć.


Na górę
Post: 10-03-2011 05:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Obyśmy mieli w regionie więcej takich inwestorów jak Ty i Twój Kolega. Sądzę, że odpowiedź na Twoje pytanie jest prosta. Większość urzędników nie wie nawet co to jest ochrona krajobrazu, naszej wspólnej przestrzeni. Mam nadzieję, że coś zmienia się. Ostatnio jak byłam w księgarni Bosza w Lesku to widziałam kilka książek na temat tej naszej spuścizny kulturowej, jedna z nich dotyczyła samej idei ochrony. Może temat przebije się do świadomości szerszego kręgu odbiorców.


Na górę
Post: 04-05-2012 22:55 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Ciekawe, czy Apel wpłynął na kształt nowych zmian w MPZP dotyczącym Wołowca?

OGŁOSZENIE

Wójta Gminy Sękowa

o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Sękowa wraz z prognozą oddziaływania na środowisko

Na podstawie art. 17 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717) oraz art. 39 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,

zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Sękowa w miejscowości Wołowiec, wraz z prognozą oddziaływania planu na środowisko - sporządzonego na podstawie uchwały Rady Gminy Sękowa nr XXXIX/372/2010 z dnia 30 lipca 2010 r.

w dniach od 9 maja 2012 r. do 29 maja 2012 r. w Urzędzie Gminy Sękowa w godzinach pracy Urzędu.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 15 maja 2012 r. w siedzibie Urzędu Gminy Sękowa o godzinie 10.00.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi oraz zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 3 października 2008 r. każdy ma możliwość składania uwag i wniosków do prognozy oddziaływania na środowisko.

Uwagi należy składać na piśmie do Wójta Gminy Sękowa z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 13 czerwca 2012 r.


http://www.komunikaty.pl/komunikaty/0,79738.html?xx_announ=3923460


Na górę
Post: 18-05-2012 07:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
To wbrew pozorom jest wiadomość, która bulwersuje. Cytuję z Onetu: "Politycy PO forsują przepis, który da inwestorom budującym wyciągi prawo zajmowania prywatnych gruntów. (...) Za wprowadzeniem zmian jest silne, nie tylko w Sejmie, lobby narciarskie. PO chce uchwalić nowelizację jeszcze przed EURO".
Polska w budowie... a Beskid Niski w niebezpieczeństwie.
Więcej w "Rzeczpospolitej".


Na górę
Post: 22-02-2013 15:51 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Do mojego biura poselskiego zwróciły się osoby, które są zaniepokojone coraz dynamiczniejszym procesem zabudowy Beskidu Niskiego. Dziedzictwo tego pasma górskiego to dobro narodowe i powinno podlegać opiece państwa w sposób rozsądny, gdyż Beskid Niski pozostawiony sam sobie zostanie zdewastowany przez nieprzemyślane inwestycje. Dlatego zwróciłem się do Ministra Środowiska z interpelacją poselską o podjęcie działań na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu Beskidu Niskiego, który ma swój niepowtarzalny charakter.

Poniżej przedstawiam stanowisko Ministerstwa Środowiska:…

http://bogdanrzonca.eu/w-trosce-o-beskid-niski/

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl