Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 16:46

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 21-07-2010 21:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Zajrzałam na moment... myślę - pewnie jest już sporo nowych zdjęć, a tam...

Co się tam u Was dzieje . Pod każdym zdjęciem prezentowanym na stronie głównej, takie wpisy, że nie chce się wierzyć ...
nie moża temu zaradzić ?!

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 22-07-2010 08:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Można. Ale są to środki dość drastyczne. Niestety chyba nieuniknione.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 30-07-2010 12:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Przejrzałam kilka wątków na forum i zauważyłam coś niepokojącego.
Pogłębiajacą się niechęć pomiędzy Polakami a Łemkami... jakby komuś właśnie o to chodziło.

Ja przynajmniej wiem o co mam żal do niektórych Łemków, ale ponieważ to ma wymowę bardzo osobistą, potrafię poskromić
tę niechęć, bo wiem z czego ona wypływa.

Zamalowana tablica w Bielance - to głupota, prymitywizm i brak dobrej woli.
Protest Łemków w sprawie Pułaskiego to głupota, zaściankowość i hołdowanie zasadzie "oko za oko ząb za ząb"

Polscy Łemkowie, żyjacy w tym kraju od wieków, znowu uczą się nienawiści do Polski i Polaków ?

Kim są ci nauczyciele, dla których nienawiść i sianie niepokoju jest celem najważniejszym... ?

Oglądam te przepiękne zdjęcia, autorstwa wielu fotografów i te niepiękne ślady jakiegoś obscenicznego wandala.

Wariat , czy prowokator ?!

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 30-07-2010 13:20 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Słowianko,

nie wiem, na ile niechęć jest pomiędzy Polakami a Łemkami, przynajmniej na tym forum. Obawiam się, że "gryzą się" głównie Polacy (tacy całkiem etniczni) pomiędzy sobą.

Ja na przykład nic etnicznie z Łemkami nie mam, nie mam też żadnych osobistych związków ani in plus, ani in minus. Natomiast jestem całkowicie przeciw zamalowywaniu tablic albo protestom przeciw nim, uzasadnianym w stylu "bo tu Polska" albo "bo się będą z nas śmiali w kraju, że ruskie literki mamy". Upraszczając więc - w tym sporze jestem prołemkowski (choć i to wielkie uproszczenie).

O pomniku w Wysowej się nie wypowiadam, bo o tych czasach pojęcia nie mam.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 30-07-2010 15:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
W tych etnicznych rozgrywkach wyraźnie widać przepychanki w stylu : ten jest lepszy, a ten gorszy.
A radości mają z tego tyle - gdy jeden drugiego wypunktuje - jakby odkryli nowy świat.

Ludzie zapominieli, że wielokulturowość wzbogaca a nie ogranicza... a może jednak nie wszyscy zapomnieli
o czym swiadczy nawet ten portal ...

Moje chwilowa niechęć minie, wiem o tym , bo każda emocja musi się wypalić do końca, żeby nie uwierała
jak piasek w bucie wędrowca... i nie jest wymierzona w nację, tylko w konkretną osobę z konkretnego powodu...

Co do tablic... ludzie nie wychylają nosa poza obręb własnego podwórka. Przechowują zadawnione urazy
i waśnie, bez próby uwolnienia się od tych pielęgniowanych urazów i złości.

Podobnie rzecz się ma z demolowaniem świeżo postawionych przystanków, czy koszy na śmieci.
Przyjdzie taki wojowniczy dureń i wymierzy sprawiedliwość butem albo farbą ....

Coś musi się zmienić w mentalności narodu ... ale rozwiazaniami siłowymi i pyskówkami tej metamorfozy się nie osiagnie ...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 03-08-2010 07:37 
Offline

Rejestracja: 30-07-2010 10:18
Posty: 17
Słowianka pisze:
...Coś musi się zmienić w mentalności narodu ...

to prawda, i nie tylko naszego narodu ...
http://news.money.pl/artykul/francja;wr ... 50426.html

cieszę się, że poruszacie takie tematy, warto o tym mówić...

pielęgnowanie niechęci prowadzi do nienawiści, a ta - do wypalenia samego siebie

... niestety, zawsze najlepiej jednoczy wspólny wróg. Bez względu na zakątek świata i narodowość... i czy kiedyś to się zmieni?? ... ja pragnę w to wierzyć.

_________________
"Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia"


Na górę
Post: 03-08-2010 11:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Słowianka pisze:
Coś musi się zmienić w mentalności narodu ... ...


Ja bym nie uogólniał zaraz i wojowniczych durni wymierzających sprawiedliwość butem albo farbą nie nazywał bym całym narodem. Każdy naród ma swoich durni, bez wzgledy na ową narodową mentalność.
A swoją drogą, to mimo wszystko jednak czasem odnoszę wrażenie, że (jak piszesz Słowianko) jakby Polscy Łemkowie, żyjacy w tym kraju od wieków, znowu uczyli się nienawiści do Polski i Polaków i też się cicho, wstydliwie zastanawiam (bo to niepoprawne politycznie) kim są ci nauczyciele, dla których nienawiść i sianie niepokoju jest celem najważniejszym... ? Ale może całą robotę robią "durnie z farbą" a my dajemy się im w to wciągać???

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 03-08-2010 11:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
O jakiej nienawiści Samotniczku piszesz? O jakich nauczycielach? Dlaczego piszesz "znowu"???

Czy przypadkiem nie dałeś się ponieść treścią spomiędzy wierszy, której nigdy między tymi wierszami nie było? Czy wnioskujesz na podstawie komentarzy anonimów z portali internetowych? Czy może odczułeś jakoś tą nienawiść? Piszesz znowu, więc uważasz, że nienawiść Łemków do Polaków kiedyś była powszechna?

Cytuj:
a my dajemy się im w to wciągać???


Tak samotniczku, pisząć o "nienawiści", "nauczycielach" i "znowu" - dajesz się wciągać.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 03-08-2010 13:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Nie zauważyłeś tam słów "odnoszę wrażenie", " wstydliwie zastanawiam się"? Całą tą zastanawiająca się wypowiedź zakończyłem zdaniem: "Ale może całą robotę robią "durnie z farbą" a my dajemy się im w to wciągać???" I te pytajniki. Ty zaś odczytałeś moją wypowiedź jako twierdzenie, a to błąd. :D Spokojnie HM.
Wiem tylko jedno, że do niedawna nie było prawie w ogóle dyskusji o tym jacy to Polacy nietolerancyjni wobec Łemków, teraz te dyskusje już się pojawiają i najczęściej wini się za to Polaków, że niby zaściankowi, ksenofoby i takie tam. No dobrze, ale nie wszyscy. Jeśli zaś komuś chodzi o to, żeby pwiedzieć jak najgorzej o Polakach, to jemu wystarczy mała prowokacja, jeden czyn wandala i już ma gotowe fakty, aby swoje stwierdzić. Nie wiem czy mnie tu rozumiesz, ale tłumaczyć nie zamierzam.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 03-08-2010 14:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Wiem tylko jedno, że do niedawna nie było prawie w ogóle dyskusji o tym jacy to Polacy nietolerancyjni wobec Łemków, teraz te dyskusje już się pojawiają i najczęściej wini się za to Polaków, że niby zaściankowi, ksenofoby i takie tam.

Bo jest o czym dyskutować. Dyskusja nie musi prowadzić do nienawiści - nawet chyba wręcz przeciwnie? Ale to jeszcze nie świadczy o jakiejś nienawiści między nacjami. W Twoim poście problem do takowej urósł.

Cytuj:
No dobrze, ale nie wszyscy.

Oczywiście, że nie wszyscy! To Ty piszesz właśnie o wszystkich, więc zapytałem skąd Ci się to wzięło.

Cytuj:
Jeśli zaś komuś chodzi o to, żeby pwiedzieć jak najgorzej o Polakach, to jemu wystarczy mała prowokacja, jeden czyn wandala i już ma gotowe fakty, aby swoje stwierdzić.

A możesz mi tego kogoś wskazać palcem?
Bo najpierw walczysz z uogólnianiem, a potem sam ten zabieg stosujesz.

Nie, nie chcę żebyś się tłumaczył. Zdziwiły mnie tylko słowa jakich użyłeś. Pisałeś o nienawiści między narodami. A to, że "odnosisz wrażenie" i "się zastanawiasz" Nie umniejsza wagi słów jakich użyłeś. Tak właśnie eskaluje się konflikt.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 03-08-2010 14:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Może istotnie przesadziłem z określeniem "nienawiść" :o . Sorry :!: . Za usprawiedliwienie podam tylko to, że zacytowałem Slowiankę....trochę pewnie bezrefleksyjnie....."Nienawiść", to rzeczywiście za ostre slowo. Dzięki za sprostowanie, będę na przyszłość bardziej uważał co piszę :oops:

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 03-08-2010 16:29 
Offline

Rejestracja: 03-08-2010 09:38
Posty: 27
Dzień dobry.Nienawiść to domena ludzi z kompleksami,zazdrosnych o cudze szczęście,bardzo często nienawiść jest dziedziczona w pokoleniach ludzi ciemnych i oziębłych społecznie.Nienawiść to siostra Złego.Nigdy nie umrze,karmiona wolą ludzi którzy nie akceptują innych i starej prawdy,że zrozumienie i miłość buduje, a złość i podłość rujnuje.Polacy i Łemki to narody które tak naprawdę do końca będą mieć do siebie wzajemne pretensje oparte w części na stereotypach, a w części poparte prawdą historyczną.Musimy ponad tym wszystkim podać sobie ręce i zapomnieć to co było między nami złe.Bo to dawno i nieprawda.Lepiej tak myśleć.


Na górę
Post: 03-08-2010 16:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Pisząc o narodzie , miałam na uwadze nie tylko Polaków, ale wszystkie zamieszkujace w Polsce nacje.

Jeśli kolega koledze zrobi świństwo - najwyżej dostanie w zęby, ale jeśli nie ma możliwosci odwetu
albo, co gorsza dojdzie do tego rzeczownik , wskazujący na narodowość - to przewinienia jednego
człowieka względem drugiego- zzyskują inny wymiar ... i zaczyna się

ktoś chce mnie przekonać, że jest inaczej ... ?

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 03-08-2010 17:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Sory Samotniczku, przeoczyłem post Słowianki.

Słowianko. OK. Ale to o czym piszesz - to jeszcze nie prowadzi do nienawiści między narodami.
Nie mieszaj w to tych wpisów pod zdjęciami - to nie ma nic wspólnego z waśniami między nacjami, z Polakami, Łemkami... to nawet nie ma nic wspólnego z jakimiś poglądami.... Ci, którzy zaglądają na forum częściej wiedzą o czym pisze.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 03-08-2010 18:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
HM
Moim zdaniem , wpisy pod zdjęciami są odpowiednikiem chuligańskich wybryków typu: kosze na śmieci,
przystanki , czy dwujęzyczne napisy w Bielance ....

Uważasz, ze chuligani z Bielanki to inny rodzaj wandali niż "żartowniś" z beskidzkiego portalu (?)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl