Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 08:57

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Post: 03-08-2010 19:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Chuliganowi "z Bielanki" robiło różnice co niszczy. Podobnie jak temu od znaku drogowego, on nawet wyartykułował na nim swój pogląd na sprawy narodowościowe.
Tak, uważam, że chuligani "z Bielanki" to inny rodzaj chuliganów. Bo sądząc po efekcie ich pracy - ich chuligaństwo było ukierunkowane.
Nie utożsamiam ich z żadnym narodem. Nie wydaje mi się, żeby postawienie tablicy w Bielance spowodowało ogólną niechęć do Łemków wśród Polaków. I nie wydaje mi się, żeby jej zniszczenie spowodowało ogólną nienawiść do narodu Polskiego wśród Łemków.
Nawet na tym forum, mimo wielu na te tematy dyskusji nie spotkałem się z przejawami nienawiści na tle narodowym. Może z niechęcią, żalem... ale nie z nienawiścią.

btw., Dla mnie i tak bardziej liczą się ludzie niż narody.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 04-08-2010 13:34 
Offline

Rejestracja: 30-07-2010 10:18
Posty: 17
Nienawiść - wrogość, wielka niechęć do czegoś lub kogoś, często połączona z pragnieniem, by obiekt nienawiści spotkało coś złego... - tyle pojęcie.

Dlaczego bać się tego słowa? Uważam, że często nie ma przesady, używając tego terminu w opisywaniu uczuć między Łemkami i Polakami. I choć bardzo nad tym ubolewam, nie boję sie o tym mówić głośno. Nie chodzi tu o podsycanie konfliktów, jak zapewne odbierze to HM..., wręcz przeciwnie - o zauważenie problemu. A problem jest, czy to się nam podoba, czy też nie... tym niemniej sądzę, że mniejszy niż dawniej i "idzie ku lepszemu" ;)

_________________
"Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia"


Na górę
Post: 16-02-2011 00:37 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Ayla pisze:
Nienawiść - wrogość, wielka niechęć do czegoś lub kogoś, często połączona z pragnieniem, by obiekt nienawiści spotkało coś złego... - tyle pojęcie.

Dlaczego bać się tego słowa? Uważam, że często nie ma przesady, używając tego terminu w opisywaniu uczuć między Łemkami i Polakami. I choć bardzo nad tym ubolewam, nie boję sie o tym mówić głośno. Nie chodzi tu o podsycanie konfliktów, jak zapewne odbierze to HM..., wręcz przeciwnie - o zauważenie problemu. A problem jest, czy to się nam podoba, czy też nie... tym niemniej sądzę, że mniejszy niż dawniej i "idzie ku lepszemu" ;)

Nienawiść między Polakami a Łemkami ? Nie !!! To są nienawiści między częścią rzymokatolików a "resztą świata" /religijnego/ . I nie ważne , czy to są prawosławni, grekokatolicy, wyznania mojrzeszowego, protestanci, świadkowie Jehowy, zielonoświątkowcy, buddyści czy inni. Oni wierzą inaczej, czyli uważają , że nasza wiara jest fałszywa. No więc agresja.
Nie mam korzeni rusinskich,ale widzialem te mechanizmy.


Na górę
Post: 16-02-2011 11:53 
Offline

Rejestracja: 04-04-2010 18:50
Posty: 115
Lokalizacja: Wielkopolska
erzet pisze:
Oni wierzą inaczej, czyli uważają , że nasza wiara jest fałszywa. No więc agresja.

Uuuj!!! Mocno przesadzone a wręcz nieprawdziwe stwierdzenie. Sugerujesz aktualną wojnę religijną na słowa i farbę? I w tej wojnie rzymscy katolicy są oczywiście be?
Najwyraźniej złe emocje wzięły górę.
To, o czym piszecie nie ma tak naprawdę wiele wspólnego z wiarą chrześcijańską w którymkolwiek "wydaniu" i uważam, że każdy spokojnie myślący człowiek zdaje sobie z tego sprawę. To są po prostu emocje, głupio podsycane i głupio przez drugą stronę nie kontrolowane. Pamiętacie porównanie emocji do psiego ogona? A efektem jest np. zwykłe chamskie chuligaństwo i wandalizm (oczywiście to też forma agresji).
Żeby pokazać szerszy terytorialnie kontekst tej rzekomej wojny religijnej - może ktoś by napisał jak Łemkowie byli traktowani na terenach, na które zostali wysiedleni po wojnie. Czy tam też byli tak nękani i gnębieni przez rzymskich katolików?


Na górę
Post: 16-02-2011 12:59 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Kogo wysiedlano w czasie akcji Wisła ? Ludzi chszczonych w cerkwi. Jeżeli część Łemków z Olchowca i Polan otrzymała fałszywe metryki od księdza rzym.kat. z Nowego Żmigrodu, to uchroniło ich to od wysiedlenia.
Nie mam na celu wywoływanie żadnych wojen, waśni czy sporów religijnych. Zauważam tylko pewne prawidłowości a raczej nieprawidłowości.
Jak można ocenić coś takiego :
"Małysz ?? - przecież to luter ". Tak pogardliwie o tym wybitnym sportowcu wyrażał się człowiek, któremu ktoś dał dyplom magistra historii i teraz uczy w szkole cudze dzieci /a nie jest to słuchacz tego radia z Torunia/.


Na górę
Post: 16-02-2011 14:02 
Offline

Rejestracja: 04-04-2010 18:50
Posty: 115
Lokalizacja: Wielkopolska
erzet pisze:
Kogo wysiedlano w czasie akcji Wisła ? Ludzi chszczonych w cerkwi.

Właśnie tego dotyczy moje pytanie - czy jest to problem religijny, etniczny czy tylko terytorialny? (Ponieważ utożsamiano prawosławnych czy greckich z "tymi złymi Ukraińcami")
Co do Małysza, niestety( :!: )też mi się kiedyś obiła o uszy podobna wypowiedź, ale żal mi nie skoczka, tylko tej drugiej strony - bieda, po prostu bieda intelektualna, kulturalna i może jeszcze jakaś inna (mimo wykształcenia, a raczej tylko papierka). I tyle. Ale czy to jest prawdziwe określenie rzymskich katolików? A jeżeli masz nieszczęście znać osobiście tylko takich, no to szczerze współczuję, ale równocześnie zapewniam, że to nie cały taki ten świat. Zresztą dowód w Twoim poście: fałszywe metryki chrztu w Kościele katolickim - gdyby katolicy rzeczywiście chcieli wykończyć albo w jakikolwiek sposób pozbyć się Łemków, to by ich chyba nie usiłowali ratować? Kropla w morzu potrzeb? Pojedyńcze przypadki?
Być może. Ale druga skrajność też w takich tylko proporcjach.


Na górę
Post: 16-09-2011 07:47 
Offline

Rejestracja: 30-07-2010 10:18
Posty: 17
erzet pisze:
To są nienawiści między częścią rzymokatolików a "resztą świata" /religijnego/ .... widzialem te mechanizmy.


futerski ładnie odpowiedział, więc nie będę powielać sensu.

Jest wiele tekstów... owszem, popartych faktami o "złym" traktowaniu Łemków przez Polaków. Ja wprawdzie nigdy się z tym nie spotkałam w swoim otoczeniu, śmiem nawet twierdzić, że wręcz przeciwnie... Spotykam się z odwrotną sytuację. I wiem, że sporo z Was również się z tym niejednokrotnie spotkało, lecz nie każdy chce to przyznać...
... może wystarczy stwierdzenie, że Polka nie jest godna Łemka. I to wyłącznie z powodu pochodzenia, ale zbyt dużo treści by to opisać. Choć może byłoby warto :roll:

Nie jest to powszechne. Nie uogólniam. ... jednak bardzo częste.

_________________
"Śmiech, sen i nadzieja - to trzy rzeczy nam dane po to, aby osłodzić przykrości życia"


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl