Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:18

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22-10-2008 20:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Mówi się o Andrzeju Stasiuku / w kontekście jego twórczości/ ,
że celowo szokuje i przesadza.

Że na siłę przypisuje portretowanym postaciom prymitywne instynkty, brak uczuć wyższych, brak jaśniejszych życiowych celów.

Że niemal sadystyczną przyjemność sprawia mu, opisywanie przytrafiających się tym ludziom różnorodnych niepowodzeń.

Że , zwyczajnie powiela w wyolbrzymionej formie utrwalone wcześniej stereotypy na temat południowej Polski , używając dla spotęgowania tego efektu przebrzmiałej nazwy Galicja.

Że prostotę przekuł na prostactwo ... że ...itd.

To są wypowiedzi osób z którymi wymieniałam uwagi na temat galicyjskich opowieści... zastanawiam się czy ktoś sądzi inaczej.... bo to, że obok Andrzeja Stasiuka / jako autora/ nie można przejść obojętnie - to prawda.

Zapraszam :) wszystkich, którzy uważają, że warto na ten temat porozmawiać .

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 07-02-2010 19:23 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
Słowianka pisze:
Że na siłę przypisuje portretowanym postaciom prymitywne instynkty, brak
uczuć wyższych, brak jaśniejszych życiowych celów.


Autor "Opowieści ..." przeprowadził się na wieś BN-u jak miał już dość miasta. Wypisał to co miał z tematów niezwykłych, zadziwiających jak też z własnych ponurych i wesołych doświadczeń Warszawiaka w historii PRL -u. Dlatego nie mógł lepiej wybrać miejsca na nowe tematy, jak przeciwieństwo Stolicy, którym jest z całym szacunkiem, Czarne. Moim zdaniem nie można Stasiukowi przypisać tworzenie prymitywnych postaci one są do bólu naturalne i co najważniejsze prawdziwie ludzkie. Te postacie i ta Galicja taka jest. Stasiuk jest, jak się mi wydaje, zawsze w środku rzeczywistości, umie w nią wejść, na nią patrzeć i widzieć lepiej i więcej niż wielu jego krytyków.


Na górę
Post: 08-02-2010 14:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Owszem, pewnie w wielu miejscach ostro przejaskrawia, ale aż tak daleko nie ucieka od rzeczywistości. Fakt, jest to rzeczywistość trochę niedostrzegana, zanikająca już i wstydliwa we współczesnej Europie. Poza tym, ja raczej dostrzegam w nim masę sympatii do tych ludzi, do tych stron. Patrzy na to jak Warszawiak, bądź co bądź, i tak widzi...no cóż, tu się nie urodził, ani nie wychował. Poza tym ...to jest literatura.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 08-02-2010 16:08 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Słowianko nie wiem czy to znasz. Prawie godzinny film o Stasiuku, choć już trochę starawy, z 1999 roku

http://www.youtube.com/watch?v=UVv9eCDrzAs

Nie dotyczy bezpośrednio "opowieści" ale przybliża Stasiuka.

On właśnie nie czuje się warszawiakiem /mówi tam o tym/ czuje sie człowiekiem wsi.
Ja też, czytając ostatnio Taksim zastanawiałem się skąd w nim ten pesymizm, ta wizja rozkładu.
Przecież biorąc na serio świat, który maluje, to tylko siąść i się pochlastać.

Ale w tym filmie chyba też o tym wspomina. On się czuje człowiekiem wieku XIX- chyba tak powiedział.
To był świat poukładany, świat który miał wyraziste wartości, świat którego ciągłość była do przewidzenia, a ludzie stanowili trybiki w mechaniźmie.
Przeciętny człowiek wiedział jak będzie wyglądało jego życie i nie sprzeciwiał się temu. Przyroda wyznaczała naturalny rytm.
I nagle wszystko się rozpadło. Najpierw komunizm, a następnie liberalizm i uniformizm zniszczył ten świat.
I ludzie się pogubili.
Zauważ, że jedyny szacunek jaki Stasiuk wykazuje do swoich bohaterów dotyczy ludzi starszych. To resztki starego świata. Oni najtrudniej się adaptują, ale zachowują jeszcze dostojność minionego.
Reszta to właściwie taki ludzki chłam. Jak towary z Chin.....


Na górę
Post: 09-02-2010 18:53 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
lis pisze:
Przecież biorąc na serio świat, który maluje, to tylko siąść i się pochlastać ...
Reszta to właściwie taki ludzki chłam. Jak towary z Chin.....


Z grubsza zgadzam się z Twoją opinią. Pogłębiłem swoją wiedzę o Stasiuku poprzez ww film od Ciebie z podziękowaniem. Ale pod tymi dwoma zdaniami z Twojej wypowiedzi jw z pewnością by się nie podpisał.


Na górę
Post: 14-02-2010 18:44 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Żeby zrozumieć Stasiuka trzeba wyjść poza obszar Beskidu Niskiego, choć i jemu poświęca wiele miejsca w swoich książkach. Wszak np w "Jadąc do Babadag" w genialny sposób opisuje to z czym spotkał się podczas swoich wędrówek m. in po Albanii, Rumunii, Wegrzech, Słowacji itd. Wielu tych miejsc nie widziałem a w Albanii nigdy nie byłem, lecz z moich wędrówek po tym jedynym w swoim rodzaju zakątku Europy mam podobne odczucia jak On. Jego wielkość polega na tym, że potrafi to opisać w sposób, który nie był dany żadnemu innemu współczesnemu polskiemu literatowi. Stasiuk wielokrotnie podkreśla, że świadomie wziął rozbrat z miastem, że te miejsca, które z lubością odwiedza i z artyzmem geniusza utrwala na kartach swoich książek są mu bliskie. A że opisuje je tak, jak widzi i czuje świadczy o jego zafascynowaniu urodą tych miejsc. W jego książkach, przynajmniej tych, które dotychczas przeczytałam, dialogi są ograniczone do minimum dominują zaś epickie opisy czynione w sposób, który nie pozwalał mi odkładać na później tego czego nie zdołałam doczytać. Rzadko, w ostatnim czasie, zdarzało mi się tak "połykać" inne książki. Choć bezpośrednie spotkania ze Stasiukiem (dwa) pozostawiły pewien niedosyt, lecz jeśli nadarzy się kolejna okazja skwapliwie z niej skorzystam.


Na górę
Post: 14-02-2010 21:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Zakapiorze a "Taksim"? Bo ja jestem rozczarowany....

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 14-02-2010 21:49 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Przykro mi ale "Taksima" jeszcze nie czytałem. Na razie odpoczywam przy Antoniego Kroha "O Szwejku i o nas". Kilka nowych i bardzo interesujących rzeczy się z tej ksiązki dowiedziałem. M. in. to, iż w lutym 1915 r. żołnierze 28 c.k. Pułku Piechoty tzw. Praskie Dzieci przegrali bitwę pod Sękową w tzw. międzyczasie rozbierając na opał fragmenty tutejszego drewnianego kościoła (o tym nie wiedziałem). Później "zasłynęli" z tego, iż 3 kwietnia 1915 r. tysiąc czterystu żołnierzy i oficerów tego regimentu, złożonego prawie wyłacznie z Czechów, przeszło na stronę rosyjską w szyku zwartym w rejonie Konieczna-Stebnicka Huta w Beskidzie Niskim (o tym wiedziałem). Poza tym nadrabiam zaległości w lekturze "National Geographic", więc "Taksim" musi poczekać na swą kolej.


Na górę
Post: 16-03-2010 19:29 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
W "Taksimie" odnalazłem tak typowy dla pisarstwa Andrzeja Stasiuka zachwyt Europy Środkowo-Wschodniej.Sposób spoglądania na otoczenie, ludzi, relacje, który u tego autora zawsze mnie ujmuje i dla którego lubię sięgać po jego książki. Oprócz tęsknej, nostalgicznej wymowy jaką dostrzegam podczas lektury "Taksima", zauważam w powieści wiele poglądów autora na świat, na funkcjonowanie społeczeństwa, na codzienność, która wygłupia się proponując ludziom każde dobro za niewielkie pieniądze. Dobro, którego przymiotem czy cechą jest jego jednorazowość, to, że bywa łatwo dostępne, łatwo się psuje, a jednocześnie, w przedziwny sposób, zaspokaja istotne potrzeby coraz większej grupy ludzi.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl