Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:42

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 613 Następna
Autor Wiadomość
Post: 10-03-2010 09:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-01-2009 08:29
Posty: 63
Lokalizacja: Zagórz
uruloki pisze:
Kolejna sprawa: „Wraz z wszystkimi innym Niemcami Żydzi w Gdańsku i Prusach Zachodnich” Deklaracja jest w oryginale po niemiecku gdzie poprawna jest tylko pisownia z dużej litery (nawiasem mówiąc katolik po niemiecku też jest z dużej litery :lol: )


NO WŁAŚNIE!

uruloki pisze:
Natomiast z wewnętrznej treści wynika, że mogło by to brzmieć po polsku swobodnie tak: „Wraz z wszystkimi innym Niemcami żydzi w Gdańsku i Prusach Zachodnich” - ponieważ to oni sami, żydzi, jako wyznawcy jednego z wielu wyznań w Niemczech w tym przypadku judaizmu, uznają się za NIEMCÓW !:evil:


URULOKI, daruj sobie nadinterpretację i własne spekulacje, bo popadasz w sprzeczności.
Ponadto tego nie ma również np. angielskim i wielu innych językach.

_________________
Jedzenie zamiast bomb, taniec zamiast walki.
Wid fanky-malanky :D
http://www.youtube.com/watch?v=th2NnVZvwgw


Na górę
Post: 10-03-2010 10:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-01-2009 08:29
Posty: 63
Lokalizacja: Zagórz
uruloki pisze:
Jak dla mnie proponujesz po prostu zubożenie języka polskiego, czy nawet rzeczywistości w imię swojej wyobrażonej poprawności. To, że piszę czasem wyznawca judaizmu a czasem żyd wynika li tylko z tego, iż są to synonimy w języku polskim.


CÓŻ ZA UBÓSTWO! Wiesz, dość trudno zrozumieć, aby słownik j.polskiego zubożył się z powodu zaniechania użycia "żyd", gdyby tak było, nigdy nie chciałabym posługiwać się takim nędznym językiem. I doprawdy nie chodzi o żadną wyobrażoną poprawność, ale świadomość relacji i konsekwencji wydarzeń. W 1919r. "żyd" nie było tym samym co teraz po HOLOKAUŚCIE, zrozum!

Taki mały odnośnik a propos dbałości o język i jego piękno: Piękne słowa zaowocują pięknymi dziełami: http://polskaedukacja.pl/index.php/wych ... olski.html

uruloki pisze:
jak pisał Szymon:
Są reguły i wyjątki,(...)


Akurat, stwierdzenie Szymona zrozumiałam inaczej niż ty. Otóż wg mnie, są reguły j.polskiego zgodnie z którymi określenia wyznawców zapisuje się z małej litery, i jest ok. Jednak są też wyjątki, tym wyjątkiem może być "Żyd"=wyznawca judaizmu, jeśli jest jednym i drugim (tzn etno-religio), lub po prostu sam wyznawca judaizmu, bez wsadzania "żyd" z małej litery. ale tu może oddajmy głos samemu autorowi:),

i oczywiście pominąłeś kolejny wątek wypowiedzi Szymona, konsekwencję Rozsądniej będzie uruloki pytać Żydów albo wyznawców judaizmu. Będę miał okazję to zapytam Więc, tylko dopowiem, że czekamy na znak od Szymona, ale też wertowałam różną literaturę, opracowania etc pisane przez żydowskich autorów i nigdzie nie znalazłam, aby pisali o sobie "żyd" z małej, ale oczywiście nie posiadam całej literatury świata (szkoda :lol: )

Cytuj:
Żadnego problemu nie ma, moim zdaniem jeśli obu form (z dużej i małej litery) używa się w odpowiednim kontekście.

Tutaj przyznaję ci rację. KONTEKST mówi wszystko, ale masz świadomość że większość konfliktów jakie ma miejsce między ludźmi ma podłoże komunikacyjne? Tj. ok 60%. Ludzie się nie rozumieją! Interepretują każdy na własny sposób, w zależności od tego co wie, w jakim środowisku żył, jakie ma poglądy etc. Właśnie dlatego powyżej Szymon zaznaczył, że większość jeśli zobaczy "żyd" z małej litery odbierze to jako pogardę. Dlatego, bo mieliśmy HOLOKAUST!

Uruloki, ludobójstwa nie ustają jest ich coraz więcej i występują częściej, na szczęście obecnie nie u nas, ale na świecie. Początkiem jest stereotyp, nierówne szanse, szukanie ofiary, słabe państwo etc. Wszystko ma swój początek w myśleniu vide mówieniu, potem już tylko jest rzeź. Ale to poza tematem (niejako).

_________________
Jedzenie zamiast bomb, taniec zamiast walki.
Wid fanky-malanky :D
http://www.youtube.com/watch?v=th2NnVZvwgw


Na górę
Post: 10-03-2010 21:37 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Właśnie dlatego powyżej Szymon zaznaczył, że większość jeśli zobaczy "żyd" z małej litery odbierze to jako pogardę.

Bo tobie podobni już im wytłumaczą jakby nie załapali :?: Niby dlaczego ma to odbierać jako "pogardę" ? Nie rozumiem ? Ja na przykład częstokroć używałem słowa "żyd" w swoich artykułach dotyczących cmentarzy i pochówków żołnierzy żydowskich z I wojny światowej. Bez żadnej "pogardy" - dlatego też podobną wykładnię jak twoja odbieram jako nadużycie.
Na szczęście "większość" ma gdzieś toczone przez kilka stron dywagacje.

Myślenie że jeśli wypleni się z języka polskiego pisownię "żyd" to zmieni się ogólny stosunek Polaków do Żydów jest myśleniem życzeniowym. Odwrotnie wręcz, jeśli większość dowie się, że sami Żydzi żądają (uzasadniając to w sposób wysoce niezrozumiały dla przeciętnego Polaka) likwidacji opcji pisowni z małej litery odnośnie ich wyznania (pozycja uprzywilejowana wśród wyznań) mogą się jeszcze gorzej do nich nastwić.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 11-03-2010 11:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Ten kraj (nie on jeden) pełen jest pogardy dla innych nacji i religii. Miło uruloki, że pisząc "żyd" nie myślisz o pogardzie, ale większość piszących to słowo z małej litery w tym kraju, wyraża swoją pogardę, celowo, z rozmysłem. Twoja świadomość rzeczy i wiedza nie zmienią tego, aż dziw, że tego nie rozumiesz...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 11-03-2010 14:59 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Myślisz Szymon, że jak wykreślisz ze słownika języka polskiego pisownię z małej litery to będą pisć te obelgi na pomnikach i grobach z dużej :shock:
I tak już większość korektorów w poważnych wydawnictwach poprawia w tekstach jak leci z "żyd" na "Żyd" hurtem, zapewne na zapas, żeby czasem nie być podejrzanym o "pogardę". Oczywiście bez wnikania w kontekst materiału i intencje autora.
Niedługo może być tak, że w antysemickich pisemkach (których u nas w kraju trochę jest) będzie napisane "Żyd". Ależ zmiana, pełny szacunek :roll:
Edytory tekstu w tej materii także igonorują słownik języka polskiego...
Nie zrozumiałeś o co mi chodzi - otóż wkurza mnie nieuzasadniony pomysł zubożenia języka polskiego... Tyle.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 11-03-2010 15:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Nic tu, ani gdzie indziej, nie pisałem Uruloki o zmianach w słownikach...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 11-03-2010 16:21 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
No to czego właściwie Waść sobie życzysz :shock:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 11-03-2010 17:15 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
http://www.znak.org.pl/index.php?lang1= ... 2&scrt1=sn
http://tygodnik.onet.pl/0,65,21238,artykul.html



sami chyba nie wiedzą - https://forum.jewish.org.pl/viewtopic.php?t=4028

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 11-03-2010 17:28 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
I tu coś jeszcze http://www.youtube.com/watch?v=ucix1c9lwQs

_________________
romaszka


Na górę
Post: 11-03-2010 18:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
napisałem co uważam na 1 stronie tego wątku... waść

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 11-03-2010 19:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
o życzeniach nie ma tam słowa... życzę to ja sobie mnóstwa siły do robienia tego, co robi Magurycz od jakiegoś czasu w miarę sensownie, czyli remontowania cmentarzy wyznaniowych i jednego z I W.Ś. :D :D :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 11-03-2010 19:34 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
1. a kiedy podeślesz jego dokumentację do konsultacji
2. każdą, bez mała dyskusję kończysz w stylu "ja nic nie wiem, ja w nic nie wnikam ja tylko cmentarze remontuję"... :lol: :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 11-03-2010 19:39 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
romaszka pisze:


O kurcze! A SDMK się ze mnie śmiała i mnie beształa, jak nazwałem chrześcijaństwo "judaizmem nowotestamentowym". A tutaj wybitny teolog-biblista utożsamia chrześcijaństwo z judaizmem biblijnym, wyraźnie oddzielając judaizm rabiniczny!


Na górę
Post: 11-03-2010 20:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
uruloki,
ad. 2: nie wiem o jakich to dyskusjach piszesz wszechwiedzący :?: :?: :?: , nie czytasz uważnie, ot co, ja tu z tobą o niczym nie dyskutowałem, zauważyłeś :?: , chociaż chciałbyś może, a kiedy zwracam ci uwagę, że źle kierujesz swoje uwagi, to złościsz się :D

ad. 1: nabrałem pewności (nie tylko ja), że w zasadzie Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy nic chyba nie zyska na konsultacjach w tej chwili, zwłaszcza jeśli zważyć plan prac na ten rok (który będzie realizowany, o ile będą pieniądze), owszem w kulminacyjnym momencie, czyli jesienią 2011 mogą owe konsultacje być niezbędne (niemniej powstaje pytanie czy z tobą konkretnie warto coś konsultować :?:) , bo po twoich tu wypowiedziach, skierowanych do mnie kompletnie bez sensu, nie jestem pewien... i zarejestruj jeszcze jedno: to SPN jest motorem działań na cmentarzu nr 58, znają Twoje "namiary" i jeżeli będą mieli potrzebę to zgłoszą się, proponowałem im to, wiedzą kto i zacz.

Przy okazji: nie myl wątków. Chcesz o coś zapytać, masz mój mejl, telefon, adres...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 11-03-2010 20:32 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
A o cmentarzu wojennym wzmianka to na temat czy przypadkowo bo ostatnio dyskutowałeś ze mną :shock: Nie strugaj niewiniątka ktorym nie jesteś :?
Cytuj:
(niemniej powstaje pytanie czy z tobą konkretnie warto coś konsultować )
To chyba tyle w temacie "współpraca". Nabrałem pewności (nie tylko ja) że "współpraca" w tym kontekście to może być tylko "praca fizyczna dla nas, na naszych warunkach". Podziękował. A dokumentacja i tak przejdzie przez konsultacje w moim Stowarzyszeniu, nie dla ciebie ani SPN ale w imię należytej staranności.

Nie wiem co ty od czasu do czasu z tą wszechwiedzą wyjeżdżasz, może głodnemu chleb na myśli :lol:

Cytuj:
SPN jest motorem działań na cmentarzu nr 58
Doprawdy :?: Nigdy bym sie nie domyślił bo jak dotąd tylko Magurycz i Magurycz. A jak pytanie albo problem to wtedy jak zwykle : pytać SPN :?

W ogóle tu nie dyskutujesz, w ogóle to nie forum dyskusyjne a już ze mna nie dyskutujesz w szczególności :lol: :lol: :lol:

To co? Może wrócimy do tematu cmentarzy żydowskich i kwestii z nimi związanych (w tym pisowni) czy chcesz pociągnąć inne tematy ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 613 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl