Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:38

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3
Autor Wiadomość
Post: 07-07-2011 21:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Do niedzieli będzie zamknięta droga między Cieklinem, a Wolą Cieklińską:
http://www.radio.rzeszow.pl/index.php?o ... &Itemid=64

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 12-07-2011 11:48 
Offline

Rejestracja: 12-07-2011 11:19
Posty: 4
humanitas pisze:
3 lipca, godz. 18
Kwiatoń, cerkiew greckokatolicka św. Paraskewii

"Radość i łzy". Wystąpią: K. Wiwer-Monita (wokal), M. Nagy (gitara).
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/magaz ... toniu.html


Witam miłośników Beskidu Niskiego.
Artyści godni słuchania ich. Ale...tak jak nijak się będzie miał koncert muzyki cerkiewnej gdzieś przy remizie, tak było sporym dysonansem słuchanie koncertowania powyższych artystów w cerkwi. I te brawa, a nawet okrzyki/piski przy końcu koncertu.
A turyści czekali i dawały się słyszeć głosy, że z cerkiewnych śpiewów na pewno też coś będzie. Nie było. Byliśmy zawiedzeni.
I z innej beczki.
Cerkiew w Kwiatoniu była budowana przez społeczność prawosławną, i była prawosławna; potem koleją losów była we władaniu cerkwi greckokatolickiej/unickiej; teraz jest cerkwią we władaniu kościoła rzymskokatolickiego.
Dlaczego z tych trzech kościołów stosuje się nazewnictwo - cerkiew greckokatolicka?
Dlaczego w tym temacie jest błędna informacja na tablicy przycerkiewnej? Z jakiego powodu nie ma informacji, że to cerkiew prawosławna?


Na górę
Post: 12-07-2011 14:10 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
anhe pisze:
Cerkiew w Kwiatoniu była budowana przez społeczność prawosławną, i była prawosławna; potem koleją losów była we władaniu cerkwi greckokatolickiej/unickiej; teraz jest cerkwią we władaniu kościoła rzymskokatolickiego.
Dlaczego z tych trzech kościołów stosuje się nazewnictwo - cerkiew greckokatolicka?
Dlaczego w tym temacie jest błędna informacja na tablicy przycerkiewnej? Z jakiego powodu nie ma informacji, że to cerkiew prawosławna?


Bo wszyscy są be i się mylą.
http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... kty&ID=372
oraz
http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=98


Na górę
Post: 12-07-2011 14:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Anhe, oto moje zdanie:

"tak było sporym dysonansem słuchanie koncertowania powyższych artystów w cerkwi. I te brawa, a nawet okrzyki/piski przy końcu koncertu."

Dziwaczna ta dość często występująca obecnie "moda", aby świątynie desakralizować - w jakimś stopniu - poprzez opisany występ i jego "skutki"... chyba trochę komuś brak taktu... przy czym przyznam, że sporo osób irytuje nasze zachowanie podczas prac na cmentarzach, choć nie ma w nim nic z braku szacunku, a raczej oswajanie przestrzeni zwanej "pionowo otwartą"...

"Cerkiew w Kwiatoniu była budowana przez społeczność prawosławną, i była prawosławna;"

Całym sercem jestem za nazywaniem rzeczy po imieniu - podejrzewam tu zwykłe niechlujstwo, którego przykłady można mnożyć (byłoby przesadą dopatrywanie się w tym jakiegoś "gnębienia" prawosławia...) - przy czym w tym wypadku pragnę zauważyć, że:
- dokładna data budowy nie jest znana, a jedynie na podstawie przesłanek wskazuje się 2 połowę XVII wieku, są też źródła mówiące o 1700 roku, a zatem czasie kiedy eparchia przemyska przystąpiła już do unii;
- nie zmienia to faktu, że wieża powstała w "czasach greckokatolickich" i tu powstaje problem... co ma być kryterium tego nazewnictwa... kto co zbudował? kto zaczął budować? czy po prostu "cerkiew prawosławno-greckokatolicka użytkowana obecnie jako kościół rzymskokatolicki"?
A może lepiej cerkiew łemkowska po prostu? Czy uważasz, że kryterium wyznaniowe jest tu najważniejsze?

- i jeszcze: wiele parafii eparchii przemyskiej przystąpiła do unii znacznie wcześniej, wiele parafii przechodziło z rąk do rąk na przestrzeni blisko stu lat od unii brzeskiej... skąd pewność, że parafia w Kwiatoni w czasach domniemanego czasu budowy cerkwi była jeszcze prawosławną?
A nie czepiając się, a jedynie wskazując szczegóły istotne i będąc za nazywaniem rzeczy po imieniu zapytuję odwrotną pocztą: dlaczego cerkiew w Komańczy (ta która spłonęła) nazywana była cerkwią prawosławną mimo, że powstała w "czasach greckokatolickich"?
I jeszcze dalej: jeżeli cerkiew (choćby nie wiem która z kolei) stała na tym samym miejscu co jej poprzedniczka to cmentarz wokół niej jest prawosławny? czy jednak prawosławno-greckokatolicki?

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 13-07-2011 14:05 
Offline

Rejestracja: 12-07-2011 11:19
Posty: 4
...jest wolność, wszystko wolno, unifikować, unifikować; tędy droga? Można i tak. Czy na pewno?
Co takiego broisz na cmentarzu, że irytujesz innych? "a raczej oswajanie przestrzeni zwanej "pionowo otwartą"... czyli co?

Coś jakbyś się nadto bronił w dalszej części postu :mrgreen:
Mnie jednak interesuje przesłanka przy kierowaniu się określania danej świątyni, chociażby właśnie na tablicach przycerkiewnych. Kto budował, użytkował, użytkuje? A może w zależności od rodzaju architektury cerkiewnej, stylu.
A informacje historyczne powinny być pełne, nie wybiórcze. Przecież to interesujące.
Liczę jeszcze na wypowiedzi znawców tematu, może znajdą się tu tacy.


Na górę
Post: 13-07-2011 14:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Znawcą nie jestem, ale się wypowiem.

Wg mnie, to czy ta cerkiew była kiedykolwiek prawosławna to jest mocno wątpliwe - więc po co kombinować i robić coś na siłę?
We wsi znajduje się ponadto cerkiew prawosławna. Więc stosowanie rozróżnienia g-k - prawosławna mnie absolutnie nie razi.

Po za tym kwalifikacja jest łatwa. Mówiący o obiekcie powinni powiedzieć cerkiew, a nawiązujący do obecnie pełnionej funkcji - kościół. Wot - i dziury w moście nie widzę.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 13-07-2011 18:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
anhe, zwróć się do autorów tablic ze swoimi uwagami, a nóż, widelec, łyżka je uwzględnią, a jeszcze lepiej postaw swoje własne...
"Znawcy tematu"? A co jest tematem, bo nie do końca rozumiem? i kto jest jego znawcą?
W kwestii określania wskazanej cerkwi w ten czy inny sposób wypowiedziałem się, wyrażając poważne wątpliwości dotyczące twojego życzeniowego stosunku do historii.
Tablica informacyjna to nie miejsce na elaborat wyjaśniający wszystkie zawiłości... taka natura tablic..., a jak kogoś coś bardzo interesuje to szuka informacji nie na tablicach, a w licznie występującej literaturze, źródłach, archiwach...
Osobiście wraz z grupą wielu dobrych ludzi od lat zajmujemy się udowadnianiem, że świat nie jest jednolity... jak ci owa unifikacja przeszkadza, to zrób coś w tej materii.
Przestrzeń cmentarza wedle Eliadego jest otwarta pionowo... polecam lekturę.
Co broimy? ano nie pracujemy w ciszy i na klęczkach, bo codzienność cmentarza jest nieco inna od wizyty na nim raz w roku...
Bronił? przed kim? przed czym?

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 14-07-2011 13:47 
Offline

Rejestracja: 12-07-2011 11:19
Posty: 4
Nie piszesz w temacie, a ponadto wskazane sięgnięcie do źródeł i większa otwartość.
Nie odpowiada mi twój ton pyszałkowatości i arogancji.


Na górę
Post: 14-07-2011 14:55 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
@anhe
W moim odczuciu arogancką i pyszałkowatą jesteś Ty. Być może wynika to z Twojej niewiedzy.
Z pewnością godną polityka ferujesz wyroki
anhe pisze:
Cerkiew w Kwiatoniu była budowana przez społeczność prawosławną, i była prawosławna;

na bardzo ulotnych przesłankach.
Współforumowicze starali się uzmysłowić Ci kilka istotnych rzeczy, między innymi to, że nie jest znana data powstania cerkwi.
Ale turyści wiedzą lepiej :lol:


Na górę
Post: 14-07-2011 17:20 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Zofia Szanter ("Z przeszłości Łemkowszczyzny. Dorzecze górnej Ropy. Historia wsi i sztuka cerkiewna XVIII wieku") datuje powstanie cerkwi w Kwiatoniu na ok. 1732 r. (na podstawie materiałów wizytacyjnych z 1743 r.). No i to jest jedyna w miarę udokumentowana data powstania świątyni. To chyba wątpliwości o jej pierwotnej przynależności rozwiewa?


Na górę
Post: 15-07-2011 00:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
anhe,
czy jeszcze potrzeba jakichś wyjaśnień? Czy może ty wiesz coś więcej o dacie budowy?
Nie wiem czy to do mnie:
"Nie piszesz w temacie, a ponadto wskazane sięgnięcie do źródeł i większa otwartość."

Nie bardzo rozumiem, dałem wyraz swojemu zdaniu na temat "prawosławności" wskazanej cerkwi, wtrącając luźną uwagę, która cię zainteresował najwyraźniej... tym samym na twoje zainteresowanie odpowiedziałem, pisząc jednocześnie "w temacie", a ściśle: na temat.
Dalszego ciągu przytoczonego wyżej zdania nie rozumiem, coś tu jest z logiką. "Większa otwartość"? Otwarty jestem na oścież...
"Nie odpowiada mi twój ton pyszałkowatości i arogancji."
Pyszałkowatością jest zwrócenie uwagi na niemożność - póki co, a może już na zawsze - ustalenia pewnej daty budowy świątyni?, tudzież przynależności parafii w czasie owej budowy, o ile nastąpiła ona przed oficjalnym przystąpieniem całej eparchii do unii?
Arogancją jest zaproponowanie nazwania cerkwi łemkowską?... "A może w zależności od rodzaju architektury cerkiewnej, stylu."
Znawcą tablic nie jestem, to pewne i nie wiem gdzie znawców tablic szukać... "Mnie jednak interesuje przesłanka przy kierowaniu się określania danej świątyni, chociażby właśnie na tablicach przycerkiewnych". Zapytaj autorów czym się kierowali, serio, oni - jest nadzieja - wiedzą czym się kierowali...
Przy czym jeśli cerkiew jakakolwiek powstała "w czasach prawosławnych", to jest świątynią prawosławną, a jeśli służy dziś nie prawosławnym a innym chrześcijanom, to ową zmianę przynależności należy wskazywać, bo ma ona kapitalne znaczenie dla historii danego terenu.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl