Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 02:26

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 25-05-2009 14:39 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Był Kermesz

Tu:
http://neon.info.pl/2009/05/25/xix-kerm ... lchowcu-2/

Na łemkowszczyźnie czyli XIX Kermesz Łemkowski w Olchowcu
Autor: Redakcja
25 maja 2009
Olchowiec, niewielka wieś w powiecie krośnieńskim, rozlokowana jest w dolinie Wilszni i Olchowczyka. Przed II Wojną Światową mieszkało tutaj około pół tysiąca ludzi. Obecnie wieś składa się z 16 posesji i około 60 mieszkańców. Do takiego stanu ludności przyczyniły się m. in. polityka III Rzeszy i Akcja “Wisła”, kiedy to większość Olchowian wywieziono w głąb ZSRR. Na wzgórzu znajduje się greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem Przeniesienia Relikwii Św. Mikołaja, stanowiąca jednocześnie rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja. Oznacza to, że w cerkwi odbywają się nabożeństwa katolickie i prawosławne.”Kiedyś przy cerkwi znajdowały się trzy dzwony. Jeden został wywieziony do Nowego Żmigrodu, drugi podobno jest gdzieś zakopany ale ta sprawa owiana jest legendą, bowiem podczas licznych poszukiwań, nikt nigdy go nie odnalazł. Natomiast trzeci dzwon znajduje się w cerkwi”- opowiadają mieszkańcy Olchowca.

Pierwszy Kermesz, czyli cerkiewny odpust łemkowski został zorganizowany w 1991 roku przez Radę Parafialną Olchowca i Towarzystwo Karpackie z inicjatywy Andrzeja Wielochy i Tadeusza Kiełbasińskiego. W trakcie kolejnych imprez do grona organizatorów dołączyły Zjednoczenie Łemków, Parafia Grekokatolicka w Olchowcu i Gmina Dukla. “Najważniejszymi wydarzeniami podczas Kermeszu są, sobotnia wieczernia, podczas której odbywa się nabożeństwo w cerkwi Św. Mikołaja. Wydarzenia sobotnie są mniej oficjalne od niedzielnych, kiedy to dzień rozpoczyna się liturgią, która kończy się procesją dookoła cerkwi”- mówi młoda mieszkanka wsi. W trakcie poprzednich Kermeszy prezentowane były prace m. in. Timura Karimwa, Bogdana Dudycza i Romana Pażuchy. Na scenie występowali Osławianie, Werchowyna czy też Drewutnia, którą Olchowianie i goście zawsze przyjmowali wielkimi oklaskami. Na kermeszach organizowano również zawody na najbardziej autentyczny strój łemkowski. Jednym z głównych punktów programu są odwiedziny chaty Tadeusza Kiełbasińskiego.

W dniach 23- 24 maja odbył się XIX Kermesz Łemkowski w olchowcu. Na scenie wystąpili m. in. Równianie z Równego, kapela Drewutnia, Żukowianie z Ustrzyk Dolnych, dziecięcy zespół Terka z Olchowca i Zespół Pieśni i Tańca “Osławiany” z Mokrego. Na straganach można było podziwiać wyroby z drewna, wikliny i liczne dzieła artystyczne, w tym obrazy stylizowane na pracach hiszpańskiego malarza Kiko. Głodni mogli posilić się wielką pajda chleba ze smalcem i zakupić olbrzymi, domowego wypieku bochen chleba.

W budynku świetlicy w Olchowcu otwarto wystawę malarską “Cerkwie Beskidu Niskiego” oraz wystawę fotograficzną “Drewniane cerkwie Karpat wschodnich na Bojkowszczyźnie”. Wystawę opracowało Towarzystwo Karpackie w Warszawie.

W niedzielę rozegrano Konkurs na Najlepszego Łemkowskiego Śpiewaka XIX- go Łemkowskiego Kermeszu. Jak zwykle nie brakowało chętnych a zawody rozegrano w kategoriach wiekowych- dzieci i dorośli. Uczestniczką i laureatką konkursu była również Anna Romańczak z krośnieńskiego Teatru na Bruku i Teatru s.tr.a.c.h.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Kermeszu była kapela Drewutnia, która wykonuje utwory inspirowane tradycyjną muzyką z terenów, gdzie kiedyś przenikały się różne kultury i gdzie mieszkało kilka różnych narodowości. Funkcjonująca od 1998 roku grupa, szczególnie upodobała sobie piosenki łemkowskie, ukraińskie, rusnackie ale też i pieśni Ziemi Lubelskiej, z Małopolski czy ze Śląska. W zespole grają i śpiewają m. in. Olga Kuszpyt, Piotr Ziółek, Konrad Jarski, Mariusz Wołkowicz i Krzysztof Butryn. Ciekawostką jest, że większość dzieci członków zespołu chrzczona była właśnie w Olchowcu.

W Kermeszu uczestniczą nie tylko mieszkańcy Olchowca. “Można powiedzieć, że na Kermesz przybywają ludzie z całej Polski i nie tylko. Kiedy ktoś raz zobaczył, posłuchał i zakosztował na czym polega kultura łemkowska, to potem będzie do Olchowca na Kermesz przyjeżdżał każdego roku. Jest to bardzo ciekawa i pozytywna impreza, na której można nie tylko świetnie się bawić ale i uczestniczyć w licznych obrzędach, związanych z tym miejscem i ludźmi, którzy tutaj kiedyś mieszkali”- mówi Marek z Krakowa.

Kolejny Kermesz Łemkowski w Olchowcu już za rok.
Tekst i foto: Przemek Polański
Data publikacji: 25 maja 2009. Godzina: 12:05.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 27-05-2009 21:30 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Był Kremesz...
Inne zdjęcia:
http://www.ok.dukla.pl/index.php?option ... y&catid=49
a tu komentarz:
http://www.ok.dukla.pl/

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 27-05-2009 21:33 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Wiceminister Tomasz Siemoniak w Jaśliskach.

tu:
http://www.uw.rzeszow.pl/main.php?muid= ... be0#ak8236

26 maja Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA, odwiedził podkarpackie Jaśliska. Wiceminister zapewnił mieszkańców, ze ich miejscowość ma szanse uzyskać status gminy. Wniosek, który poparło MSWiA czeka na ostateczną decyzję Rady Ministrów.
Wizycie wiceministra towarzyszyła wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 27-05-2009 21:36 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
W najbliższym czasie w kościółku na Puszczy zostaną odnowione polichromie związane z życiem św. Jana z Dukli.

tu:
http://www.dukla.pl/index.php?aid=234

Renowacja rozpocznie się w czerwcu i lipcu. Prace będą prowadzić konserwatorzy z Rzeszowa. Ojciec Dobromił Godzik powiedział: " Zgodnie z Naturą 2000 staramy się zabezpieczyć nietoperze, które mieszkają na poddaszu kościoła. Jeżeli uda się nam wspólnie uporać z tym problemem to być może wymienimy jeszcze więźbę dachową na kościołku". Trwa także trzeci etap prac związanych z odwodnieniem klasztoru w Dukli.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 28-05-2009 08:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Zakładam nowy wątek, w którym proponuje umieszczać wszelkiego rodzaju beskidzkie aktualności, relacje z imprez i wydarzeń. Tu umieszczajcie wszelkie znalezione w sieci, zasłyszane, przeczytane beskidzkie newsy.
Przerzuciłem tu kilka postów z innych tematów.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 29-05-2009 09:38 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Podsumowanie imienin miasta Iwonicz Zdrój
http://www.iwonicz-zdroj.pl/pl/kultura/ ... wanie.html

V Imieniny Miasta - podsumowanie
19.05.2009

Wielu gości, turystów, kuracjuszy oraz okolicznych mieszkańców przybyli 16 i 17 maja 2009 roku na Plac Dietla alby wspólnie bawić się i świętować V imieniny Miasta Iwonicz Zdrój. Imieniny zainaugurowało otwarcie stadionu sportowego "Orlik 2012". Stadion powstał w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”.

Podczas otwarcia Burmistrz Iwonicza-Zdroju Paweł Pernal przywitał wszystkich zgromadzonych gości, władze, sponsorów i wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania tego boiska.

Nowo powstały obiekt sportowy jest urzeczywistnieniem marzeń o profesjonalnym kompleksie, gdzie młodzież może bezpiecznie spędzać czas oraz rozwijać swoje umiejętności. Rządowy projekt budowy boisk ze sztuczną nawierzchnią w Iwoniczu Zdroju ruszył pełną parą, a w pracę nad nim zaangażowało się wiele osób. Po złożeniu wniosku cierpliwie czekano na dalszy rozwój wydarzeń. „Byliśmy w tej wybranej 30-stce, gdyby nie Pan Marszałek i goście, których zaprosiliśmy tutaj pewnie tego obiektu by nie było” – powiedział Pan Paweł Pernal.

To nie koniec planów zagospodarowania terenu wokół boiska. Pojawił się pomysł, aby wybudować Amfiteatr, który mieściłby się między dużą, a średnią skocznią. Na szczęście nie brakuje osób, którym zależy by inwestować w rozwój gminy, która ma ku temu bardzo dobre predyspozycje. Pan Burmistrz w swoim wystąpieniu gorąco podziękował Staroście krośnieńskiemu, Panu radnemu województwa podkarpackiego Tadeuszowi Majchrowiczowi, Radnym, Panu Marszałkowi Bogdanowi Rzońcy, bez których wsparcia, zaangażowania i pomocy w realizacji projektu nie moglibyśmy cieszyć się najpiękniejszym i najdłużej oczekiwanym obiektem w gminie.

Boisko poświecił ksiądz dziekan dr Andrzej Chmura – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i św. Iwona w Iwoniczu-Zdroju.

„Chcemy poświęcić ten piękny obiekt, aby podziękować Panu Bogu za wszelkie dary a także prosić aby tu na tych boiskach kwitł sport, gimnastyka, ruch, bo wiemy że w zdrowym ciele zdrowy duch. Bardzo się cieszę, że w Iwoniczu Zdroju powstał taki obiekt, marzenia i prośby ziściły się. Święty Paweł pisał „Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali. Każdy, który staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś nieprzemijającą. Ja przeto biegnę nie jakby na oślep; walczę nie tak, jakbym zadawał ciosy w próżnię, lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego.” – wspomniał ks. dr Andrzej Chmura

117 metrowy iwonicki keks

Najdłuższy keks w Polsce od 16 maja 2009 roku ma 117 metrów i 25 centymetrów. Taki rekord został ustanowiony w czasie jednej godziny i piętnastu minut na deptaku w Iwoniczu-Zdroju, w przepięknym zakątku Podkarpacia. A przyczynili się do tego nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich.

Do przygotowania keksa zużyto 1100 jaj, 58 kg margaryny, 55 kg mąki, 40 kg cukru, 2 kg proszku do pieczenia, 2 kg cukru waniliowego, 26 kg bakalii. Z tych produktów upieczono w szkolnej pracowni cukierniczej 604 kawałki keksa, w czasie 2 dni poprzedzających próbę ustanowienia rekordu.

„To jest praca wielu nauczycieli, wielu uczniów. Przygotowania trwały łącznie trzy dni, zgromadzenie surowców, wypiek ciasta, przygotowanie całego sprzętu i najważniejszy dzień dzisiejszy, ustanowienie tego rekordu. Takim wydarzeniom towarzyszą również emocje. Myślę, że cała organizacja tego przedsięwzięcia odbyła się w sposób bardzo spokojny. Konsekwentnie dążyliśmy do ustanowienia tego rekordu.

Planowaliśmy bardzo ostrożnie ustanowienie tego rekordu. W domyśle mieliśmy ustanowienie tylko 100 m, okazało się, że z zaplanowanych surowców mogliśmy wykonać nieco więcej keksów, co pozwoliło nam przekroczyć ten zamysł 100 metrów. - powiedziała Ludmiła Grzegorczyk” - wicedyrektor, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Jaki rekord ustanowi gastronomik za rok ?

Jeżeli nam się uda zrealizować nasze plany, może by to była zupa cebulowa. Iwonicz słynie z uprawy cebuli. Jeżeli nam się uda, będziemy zachwyceni. – dodaje Ludmiła Grzegorczyk.
Nad pracą czuwali Maria Zejer i Michał Zagnański z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Ogłosili ustanowienie rekordu podając wynik 117 metrów i 25 centymetrów. Następnie wszyscy zgromadzenie widzowie i goście przystąpili do degustacja najdłuższego keksa w kraju.

Szanownymi gośćmi spotkania byli: Poseł Ziemi Krośnieńskiej Piotr Babinetz, Starosta Krośnieński Jan Juszczak, Burmistrz Iwonicza-Zdroju Paweł Pernal, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Stanisław Krukar, członek zarządu powiatu krośnieńskiego - Jan Pelczar.

Kolejną część sobotniego wieczornego programu pokrzyżowała pogoda. Ulewny deszcz rozwiał nadzieje na pomyślność kontynuowania imprezy w tym dniu.

Ciepłe niedzielne przedpołudnie i gorący wieczór.

Tuż po godzinie 14:30 na deskach iwonickiego deptaku rozbrzmiał koncert Orkiestry Dętej z Iwonicza, a także zespołu i kapeli "Lubatowianie". Następnie pojawił się zespół OTD z Dębicy, który zagrał kilka utworów muzyki religijnej. Tuż po nim zaprezentował się zespół Antygrawitacja z fenomenalną wokalistką. Najwięcej emocji wywołała długo oczekiwana gwiazda niedzielnego wieczoru, zespół UNIVERSE.

Koncert Universe w Iwoniczu-Zdroju zgromadził na deptaku nie małą grupę fanów polskiej muzyki rozrywkowej z lat osiemdziesiątych. Ku radości zgromadzonych aura dopisywała. Zespół wprowadził słuchaczy w przyjemny nastrój za sprawą nastrojowych ballad i przebojów sprzed lat, przy których być może tańczyli nasi rodzice. Występ grupy był największym wydarzeniem muzycznym zorganizowanych w tym roku „Imienin Iwonicza”. Członkowie zespołu spisali się na medal, co wcale nie dziwi, ponieważ Universe ma na swoim koncie dziesiątki nagród muzycznych. Założycielami i liderami grupy byli Mirosław Breguła i Henrych Czich. Ich głowy pełne pomysłów i wielka radość z tworzenia powodowały, że artyści pracowali niemal codziennie, czego owocem było powstanie wielu hitów utrzymujących się przez długi czas na szczytach list przebojów. „Mr. Lennon” to jeden z największych utworów Universe. Mirek Breguła napisał tę piosenkę w wieku 17 lat. Kompozycja zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Opolu, a po niemal 20 latach została ona bezapelacyjnym zwycięzcą w konkursie zorganizowanym przez Polskie Radio na Piosenkę Piędzisięciolecia. Skład zespołu ulegał ciągłym zmianom. W 2007 roku współzałożyciel, wokalista i gitarzysta grupy, Mirosław Breguła, popełnił samobójstwo.

W pogrzebie artysty uczestniczyło blisko pięć tysięcy osób. To była olbrzymia strata dla polskiej sceny muzycznej. Obecnie grupa liczy sześć osób, a są to wokalista Henryk Czich, gitarzyści Damian Filipowski, Wojciech Wesołek, Marek Kopecki, perkusista Grzegorz Krzykowski oraz Roman Jońca dający popisy na instrumentach klawiszowych. Zespół bezustannie koncertuje, a podczas ich występów panuje niezwykła atmosfera. Do tej pory Universe ma na swoim koncie 13 płyt, na których znajdują się takie przeboje jak: „Daj mi wreszcie święty spokój”, „Ja taki fajny gość”, „Bo to taka piękna miłość” oraz nieśmiertelna „Tyle chciałem Ci dać” w duecie Beatą Kozidrak, „Deszczowa nieznajoma”, „Mr. Lennon”. Wielkim atutem grupy jest świetne brzmienie, wypracowane przez lata wspólnego grania oraz wspaniałe przeboje skomponowane przez Mirka Bregułę i Henryka Czicha. Doskonale znane są okazją do wspólnego śpiewania i zabawy. Zespół zapowiada powstanie kolejnego krążka, na który z niecierpliwością czekamy.

tekst Mateusz Głód (www.krosnocity.pl)

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 02-06-2009 09:58 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
XXII Masowy Bieg Uliczny z Dukli do Iwonicza Zdroju

http://www.iwonicz-zdroj.pl/pl/kultura/ ... droju.html

REGULAMIN XXII
MASOWEGO BIEGU ULICZNEGO
Z DUKLI DO IWONICZA- ZDROJU

CEL : Popularyzacja biegów wśród dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa

jako jednej z głównych form kultury fizycznej i rekreacji.



TERMIN I MIEJSCE : 14 czerwca 2009r. (niedziela) godz.10.30

Start : Dukla Rynek - dystans 12 km

Meta biegu głównego i biegi krótkie –

Iwonicz-Zdrój Plac Dietla.



KATEGORIE WIEKOWE : bieg dla przedszkolaków 100 m – godz. 9.00



DZIEWCZĘTA CHŁOPCY



1999 – 2001 - 400 m - godz .9.20 1999 - 2001 - 600 m – godz.9.10

1996 - 1998 - 600 m - godz. 9.40 1996 - 1998 - 800 m – godz.9.30

1993 - 1995 - 1000 m - godz. 10.00 1993 - 1995 - 1500 m – godz.9.50



BIEG GŁÓWNY : Nagrody w biegu głównym na trasie 12 km:

Kategoria mężczyzn od I do III miejsca

Kategoria otwarta kobiet od I do VI miejsca

dyplom, puchar, nagroda rzeczowa .

Oddzielne klasyfikacje w kategoriach wiekowych :

I kategoria – do 29 lat , II kat. – od 30 do 39 , III kat.od 40 do 49 lat

IV kat.od 50 do 59 lat, V kat. powyżej 60 lat .

W kategoriach od I do III miejsca: dyplom, puchar( przewidziane nagrody rzeczowe)

UWAGI KOŃCOWE :

Bieg z Dukli do Iwonicza Zdroju jest kontynuacją biegu Krosno -Iwonicz Zdrój

Trasa biegu – Dukla,Jasionka,Lubatowa,Iwonicz Zdrój jest malowniczo położona wśród lasów i wzniesień Beskidu Niskiego. Cross w przeważającej części biegnie drogą asfaltową.

Wszyscy zawodnicy przyjeżdżają do Iwonicza Zdroju w kinie „Wczasowicz” przy Placu Dietla od godz.8.00 do 9.00 odbędą się zapisy i wydawanie numerów startowych.

Następnie cała grupa startujących zostanie przewieziona autobusami na start biegu do Dukli.

Zawody odbędą się bez względu na warunki atmosferyczne.

Uczestnicy biegu głównego muszą posiadać aktualne badania lekarskie oraz legitymację lub dowód osobisty, ukończone 16 lat.

Sprawy sporne rozstrzygają organizatorzy.

ORGANIZATORZY:

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji

Gminny Ośrodek Kultury

Plac Dietla 2

38-440 Iwonicz-Zdrój

Szczegółowe informacje pod numerami telefonów

(013) 43-503-30 , 693104032, 693956166

www.gok.iwonicz-zdroj.pl

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 02-06-2009 10:01 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
II Dzień sportów ekstremalnych

http://www.iwonicz-zdroj.pl/pl/sport/sp ... lnych.html

Już 7-ego czerwca po raz drugi zapraszamy wszystkich na ekstremalne przeżycia w Iwoniczu-Zdroju.

Lubisz wysoki poziom adrenaliny? Cenisz dobrą muzykę? Pasjonują Cię sporty ekstremalne?
Jeśli tak musisz być z nami 7-ego czerwca w Iwoniczu-Zdroju na drugiej już edycji Dnia Sportów Ekstremalnych.

IKSE „Extreme South Team” oraz GOK przygotowali dla Was wiele atrakcji sportowych i muzycznych. Startujemy o 1400 na Deptaku (pl. Dietla).
W trakcie imprezy odbędą się pokazy dyscyplin ekstremalnych takich jak: BMX, Skatebording, Downhill, Jump Style, Paralotniarstwo (szczegóły na plakacie). Każdy z tych sportów można rozwijać
w Iwonickim Klubie Sportów Ekstremalnych „EXTREME SOUTH TEAM” .
Dla odważnych śmiałków przygotowaliśmy wiele konkursów sprawnościowych oraz sprawdzających wiedzę teoretyczną. Uszy podrażniać będą kolejno: KODA, SMILE, Beat Box, Boris&WueRa, ELENKEY, ALTER EGO, a imprezę zakończy STAN SKUPIENIA. Na scenie zaprezentują się również grupy taneczne.
Czekają na Was atrakcyjne nagrody a wśród nich UWAGA! Dwie zagraniczne wycieczki!
Bądźcie z nami 7-ego czerwca!!!! Naładujemy Was pozytywną energią!!!
Szczegóły imprezy na plakatach i na stronie www.ikse.est.prv.pl



Kontakt z Organizatorem:

Prezes IKSE EST

Jakub Rajchel

tel. 721 568 216

email: ikse.est@interia.pl

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 03-06-2009 11:58 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
I Powiatowy Piknik Turystyczny "U Źródeł Wisłoki"

I Powiatowy Piknik Turystyczny „U Źródeł Wisłoki" odbył się 1 czerwca br. Ważnym celem turystycznego spotkania była promocja południowej części powiatu, a szczególnie wskazanie miejsca gdzie bierze swój początek rzeka Wisłoka, główny ciek wodny Powiatu Jasielskiego. Organizatorami I Powiatowego Pikniku było II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle. Wzięła w nim udział między innymi młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego, zrzeszona w szkolnych kołach krajoznawczo - turystycznych wraz z opiekunami.

Grupa uczestnicząca w rajdzie pod opieką przewodnika wyruszyła z Radocyny szlakiem granicznym pomiędzy Polską a Słowacją. Czterogodzinna wędrówka odbyła się podczas trudnych warunków atmosferycznych, rzęsiście padającego deszczu. Na granicy powiatów gorlickiego i jasielskiego ustawiono tablicę z informacją: „Na południowo - zachodnich stokach Dębiego Wierchu (664 m n.p.m.) na wysokości 582,7 m n.p.m. znajdują się źródła rzeki Wisłoki, która jest głównym ciekiem wodnym przecinającym teren Powiatu Jasielskiego. Wisłoka o długości 164 km i powierzchni dorzecza 4108 km2 jest prawym dopływem górnej Wisły. Średni przepływ wody przy ujściu wynosi 34 m2/s, maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu wynosi 8 m. Głównymi jej dopływami są: Ropa, Jasiołka i Wielopolka. Rzeka jest żeglowna na odcinku 22 km od ujścia. Wypływa spod granicy polsko - słowackiej Przemierzając teren Beskidu Niskiego, Pogórza Karpackiego oraz Kotliny Sandomierskiej, uchodzi do Wisły w okolicy wsi Ostrówek na wysokości 154 m n.p.m. Dorzecze Wisłoki od średniowiecza było miejscem intensywnego osadnictwa, szczególnie w górnym jej biegu. Wzdłuż Wisłoki rozwinęły się ośrodki miejskie: Jasło, Dębica, Mielec."

Marsz grupy turystycznej zakończył się w miejscowości Ożenna, gdzie przy dawnej Strażnicy Straży Granicznej (obecnie obiekt należy do Powiatu Jasielskiego) czekał na nich ciepły posiłek i ognisko.

Z młodzieżą spotkali się m.in. Adam Pawluś - członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Zdzisław Dubis - wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Sepioł - radny Rady Powiatu, Jadwiga Gunia - sekretarz Powiatu Jasielskiego, Jan Szafrański - dyrektor Magurskiego Parku Narodowego, Andrzej Czaderna - zastępca dyrektora Magurskiego Parku Narodowego, Robert Łętowski - Wiceprezes Stowarzyszenia „Beskid Zielony" z Gorlic, Andrzej Pikor - leśniczy Leśnictwa Radocyna, przedstawiciel Straży Granicznej oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek Powiatu Jasielskiego.

W Ożennej - przy w miarę dobrej pogodzie - uczestnicy pikniku mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu Andrzeja Czaderny dotyczącego wpływu rzeki Wisłoki na środowisko naturalne oraz o zagrożeniach dla środowiska wodnego jakie niesie ze sobą działalność człowieka. Z kolei Jan Szafrański mówił o faunie zamieszkującej środowisko rzeki, a przedstawiciel Straży Granicznej opowiedział o pracy pograniczników oraz o historii Strażnicy w Ożennej.

Koncepcję zagospodarowania budynku po byłej strażnicy przedstawił Adam Pawluś. W planach jest utworzenie w Ożennej centrum edukacji ekologicznej ze schroniskiem młodzieżowym oraz polem namiotowym.

Następnie goście oraz młodzież zebrali się wokół ogniska, gdzie mogli upiec kiełbaski. Miłą i sympatyczną atmosferę wzbogacał wspólny śpiew piosenek turystycznych z zespołem „Banita".

źródło: http://www.powiat.jaslo.pl/index.php?op ... &Itemid=49 , tam też zdjęcia z imprezy...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 03-06-2009 12:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
6 VI o godzinie 17.30 w Gorlicach będzie miało miejsce oficjalne otwarcie

CENTRUM KULTURY IM. BOHDANA IHORA ANTONYCZA

Plac Dworzysko 5

w programie:
- inscenizacja poematu "Maryna" Tarasa Szewczenki, grupa teatralna z Preszowa,
- program poetycko-muzyczny, uczniowie ze szkół gdzie naucza się języka ukraińskiego z dialektem łemkowskim (Gorlice,
Uście Ruskie, Gładyszów),
- prezentacja multimedialna "Peresopnyćkie Ewangelije XVI w."

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 04-06-2009 21:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
23 - 24 VI - Krynica
Konferencja p.t.: "Łemkowie - ostatni Mohikanie Europy?" (część składowa XII Międzynarodowego Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Świat pod Kyczerą")

Program Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Łemkowie – ostatni Mohikanie Europy?”*
Krynica, Hotel „Renesans” (ul. Zdrojowa 6), 23-24 czerwca 2009

Wtorek, 23 czerwca 2009
Godz. 9.00 (Kultura materialna Łemków i jej ochrona)
1. Mgr Danuta Blin – Olbert, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Łemkowska chyża malowana
2. Mgr Maria Sydor, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Łemkowska sztuka cmentarna na przełomie XIX i XX w.
3. Ks. dr Roman Dubec, Gorlice, Stan majątkowy Kościoła Prawosławnego na Łemkowszczyźnie przed akcją „Wisła” i obecnie (Nie wiadomo jeszcze, czy ten referat będzie w tym miejscu)
Dyskusja
4. Mgr Maria Zdziernicka, Stowarzyszenie „Królik Wołoski”, Ratowanie dziedzictwa kulturowego Łemkowszczyzny na przykładzie cerkwi, dzwonnicy i cmentarza w Króliku Wołoskim
5. Szymon Modrzejewski, Stowarzyszenie „Magurycz”, Nowica, Dwadzieścia dwa sezony społecznej pracy „Magurycza” i „Nadsania” na cmentarzach południowo-wschodniej Polski (1987-2008), ze szczególnym uwzględnieniem terenów Łemkowszczyzny
6. Mgr Anna Paluch, Uście Gorlickie, Renowacja ikon na Łemkowszczyźnie i zagrożenia wynikające z niekompetencji konserwatorów (? ) – temat orientacyjny

Dyskusja

Przerwa kawowa
Godz. 12.00 (kultura duchowa Łemków)
1. Dr Bogumiła Tarasiewicz, Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Muzykologii (?), Portret „swaszki” w tradycyjnym weselu łemkowskim
2. Kaja Maćko, studentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Powojenne przemiany łemkowskiej kultury muzycznej w świetle rozmów z Łemkami mieszkającymi na Dolnym Śląsku

Dyskusja

3. Mgr Joanna Hołda, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Łemkowskie zwyczaje narodzinowe
4. Mgr Tomasz Kosiek, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Obrzędy i wierzenia związane ze śmiercią na Łemkowszczyźnie przełomu XIX i XX wieku
5. Mgr Marta Graban – Butrym, doktorantka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wędrowcy z zaświatów. O kontaktach ze zmarłymi na Łemkowszczyźnie – ludowe wyobrażenia

Dyskusja

Przerwa obiadowa
Godz. 15.00 (Nikifor i jego twórczość)
1. Mgr Artur Iżewskyj, Instytut Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie, Nikifor - Epifanij Drowniak: twórczość wczesnego okresu (1908-1920) na tle grafiki satyrycznej Galicji
2. Mgr Zbigniew Wolanin, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Krynica i Łemkowszczyzna w twórczości Nikifora w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Dyskusja
Godz. 15.50 (Język i edukacja )
1. Dr Henryk Duda, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Lingwistyczny status mowy Łemków
2. Dr Ewa Pogorzała, Zakład Politologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, Problem nauczania języka łemkowskiego w szkołach
3. Dr Beata Orłowska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, O Łemkach nie tylko dla Łemków (O potrzebie edukacji etnicznej w szkole)
Dyskusja
Przerwa kawowa
Godz. 17.30 (Literatura Łemków)
4. Mgr Iryna Kolodiychyk, Akademia Kijowsko-Mohylańska w Kijowie, Autentyczne archetypy łemkowskie w twórczości Bohdana Ihora Antonycza
5. Piotr Trochanowski, Redakcja Dwumięsięcznika „Besida” w Krynicy - Zdroju, Temat utraty ojcowizny i ojczyzny w po wysiedleńczej literaturze łemkowskiej
6. Dr Helena Duć – Fajfer, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Literatura łemkowska w ujęciu postkolonialnym
Dyskusja
Podsumowanie pierwszego dnia konferencji





Środa, 24 czerwca 2009
Godz. 9.00 Referat wprowadzający
1. Dr Zofia Szanter, Warszawa, Projekt naukowo-wydawniczy „Z przeszłości Łemkowszczyzny” i jego realizacja
Dyskusja
Godz. 9.30 (Łemkowie i Łemkowszczyzna w latach 1939-1947)
2. Mgr Marek Humecki, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Sport na Łemkowszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej (1939-1945)
3. Dr doc. hab. Michał Śmigiel, Katedra Historii Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Sytuacja na Łemkowszczyźnie a ucieczki Łemków na Słowację (1945-1946) w dokumentach czechosłowackich służb wojskowych i służb bezpieczeństwa
4. Dr doc. hab. Bohdan Halczak, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytut Politologii, Działalność oddziału UPA Mychajło Fedaka „Smyrnego” na Łemkowszczyźnie, w latach 1945-1948
Dyskusja
Godz. 10.45 (Łemkowie w okresie PRL)
1. Mgr Arkadiusz Słabig, Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Losy przesiedleńców z Łemkowszczyzny w województwie zielonogórskim na przełomie lat 50. i 60. W świetle dokumentów SB (tylko referat)
2. Dr Jarosław Syrnyk, Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Sylwetki Łemków - działaczy Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego: Stefana Makucha, Michała Dońskiego, Michała Kowalskiego, Leona Gala i Wasyla Szosta
Dyskusja
Przerwa kawowa
Godz. 11.30 (Łemkowie w dobie transformacji)
1. Dr Marek Dziewierski, Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Społeczność łemkowska w procesie zmian. Od marginalizacji do nobilitacji etnicznej
2. Dr doc. hab. Stefan Dudra, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Łemkowie wobec przemian społeczno-politycznych w Polsce po 1989 roku
Dyskusja
3. Dr Roman Kobaczij, (absolwent UMCS w Lublinie) Tygodnik „Ukrajinśkyj tyżdeń”, Kijów, Zachowanie pamięci historycznej ludności deportowanej z Polski na Ukrainę w latach 1944-1946. Tożsamość łemkowska i chełmsko-podlaska w aspekcie porównawczym
4. Mgr Patrycja Trzeszczyńska, doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Pamięć zbiorowa jako sposób podtrzymania więzi społecznej i etnicznej w środowisku Łemków na przykładzie łemkowskiej literatury wspomnieniowej i imprez folklorystycznych
Dyskusja
Przerwa obiadowa
Godz. 14.30 (Wokół łemkowskiej tożsamości)
1. Mgr Rafał Baczyński - Sielaczek, doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Łemkowie – pomiędzy narodem a mniejszością etniczną
2. Dr Beata Wasilewska – Klamka, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, Łemkowie w Polsce. Portret etniczny grupy. Wybrane zagadnienia

Dyskusja

3. Dr Jerzy Żurko, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Mitologia narodowa Łemków i jej socjologiczne interpretacje
4. Mgr Przemysław Mazur, doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Proces narodowotwórczy Łemków/Rusinów w globalizującym się świecie. Łemkowie w postwestfalskiej rzeczywistości, pytania o teraźniejszość i przyszłość

Dyskusja

Przerwa kawowa
Godz. 16.30 (Wokół łemkowskiej tożsamości – ciąg dalszy)
5. Dr Mirosław Pecuch, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Problemy badania łemkowskiej tożsamości kulturowej z perspektywy badacza Łemka
6. Mgr Jerzy Starzyński, Legnickie Centrum Kultury, Kreowanie łemkowskiej tożsamości kulturowo-etnicznej w warunkach diaspory na przykładzie działalności Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy

Dyskusja

7. Dr Aleksandra Kuzior, Politechnika Śląska, Specyfika kulturowa Łemkowszczyzny
8. Mgr Andrzej Stachowiak, (absolwent UAM w Poznaniu), Tulce, Współczesna religijność beskidzkich Łemków. Między obrządkową jednością a wyznaniowym podziałem

Dyskusja
Podsumowanie i zamknięcie konferencji
*Organizatorzy dopuszczają możliwość zmian w programie konferencji

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 09-06-2009 23:27 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Komańcza i Medzilaborce emitują lokalne monety


http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /630578071
Wiadomość w nagłówku ma
Cytuj:
Bieszczady: Komańcza i Medzilaborce...

Rzeczywiście Bieszczady?


Dorota Mękarska

20 czerwca b.r. wyemitowany zostanie Pierwszy Transgraniczny Dukat Lokalny. Emitentami 20 tysięcy sztuk monet są dwie przygraniczne gminy: Komańcza i Medzilaborce na Słowacji.

Z podpisem: Mosiężne dukaty będzie można po raz pierwszy zobaczyć w całej okazałości dopiero 20 czerwca. To są gipsowe odlewy monet.

Krzemienie i laborce są pierwszymi dukatami międzynarodowymi w tej części Europy. Na polskim dukacie widnieje tunel łupkowski, istniejący od 135 lat. Na słowackim można zobaczyć cerkiew p.w. Św. Ducha, pomnik Andy Warhola najbardziej znanego przedstawiciela popartu oraz herb miasta Medzilaborce.

Dukaty wykonane z mosiądzu będą miały nominały odpowiadające wartości 4 złotych (4 krzemienie) i 1 euro (1 laborec). Dodatkowo w limitowanej serii ukaże się 500 sztuk w srebrze o nominale 40 krzemieni 10 laborców.

Będą one miały taki sam wygląd, ale większą średnicę. To jest oferta przygotowana specjalnie dla kolekcjonerów.

Dukaty produkuje Mennica Polska S.A. w Warszawie na podstawie projektu graficznego autorstwa Roberta Kotowicza, plastyka projektującego monety dla Narodowego Banku Polskiego.

Dukatami będzie można posługiwać się po dwóch stronach granicy do 2 sierpnia b.r., czyli do czasu zakończenia emisji. Punkty usługowe i handlowe biorące udział w akcji promocyjnej oznaczone będą plakatami z napisem "Tu akceptujemy dukaty lokalne”.

Potem monety będą miały wartość jedynie kolekcjonerską. Będą też pamiątką dla turystów przyjeżdżających w Bieszczady.

Promocja dukatów odbędzie się 20 czerwca b.r. podczas Międzynarodowych Spotkań przy Granicy "Radoszyckie Źródełko”. Jest to kermesz, na którym jeszcze przed II wojną światową spotykali się przy cudownym źródełku Łemkowie z Polski i Słowacji.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 25-06-2009 14:54 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Może wypromujemy jakąś perełkę z Beskidu Niskiego?

Perły w koronie
http://podkarpacie.naszemiasto.pl/turys ... 60412.html

Drodzy Internauci, podobnie jak w roku ubiegłym o tej porze, mamy przyjemność ogłosić w naszymmieście.pl wakacje z Perłami w Koronie Województwa Podkarpackiego. W drugiej edycji regionalnego plebiscytu będziemy pod wpływem uroku niezwykłych budowli. Głosowanie na stronach portalu naszemiasto.pl rusza 29 czerwca. Przez dwa tygodnie poprzedzające czas wyborów przyjmujemy – i nagradzamy - propozycje Czytelników. W Waszych rękach jest los podkarpackich perełek oraz certyfikaty ze znakiem naszemiasto.pl dla dziesięciu laureatów plebiscytu. Poznamy ich 1 września.

Pod hasłem „Perły w Koronie 2009” naszemiasto.pl promuje regionalne atrakcje turystyczne w całej Polsce – akcja prowadzona jest równolegle przez 16 wojewódzkich oddziałów portalu. W tym roku głosujemy na niezwykłe budowle, zarówno te urzekające pięknem architektury, jak i te, których atrakcyjność płynie z ich głębi, historii, a także ludzi i faktów, z nimi związanych. Niektóre z nich są już symbolami, wizytówkami miast, inne cieszą się na myśl o nadchodzących odkrywcach, korzystając na co dzień z uroku oddalenia od wielkomiejskiego i medialnego szumu. Na redakcyjnej liście kandydatów do tytułów pereł dominują zabytki, te sprzed kilku wieków i młodsze – z ostatniego stulecia. Nie znaczy to, że zamykamy się przed historią najnowszą - los innych, także tych bardzo współczesnych perełek jest w Waszych rękach.

Wszystkie propozycje redakcji odnajdziecie pod zakładką Głosowanie. Na tej samej stronie 29 czerwca rozpocznie się głosowanie (do 31 sierpnia włącznie).

Od 15 do 30 czerwca redakcja naszemiasto.pl czeka na propozycje obiektów, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się wśród kandydatów na Perły w Koronie Województwa Podkarpackiego 2009. Za najciekawsze zgłoszenia będą nagrody – dla autora propozycji oraz zgłoszonego obiektu, który znajdzie się na liście do głosowania.

Zgłoszenia przyjmujemy drogą e-mailową pod adresem przemysl@naszemiasto.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać:

- co najmniej jedną fotografię obiektu,

- kilka (ale może być więcej) zdań o obiekcie,

- oświadczenie następującej treści: „Oświadczam, że jestem autorem załączonych zdjęć (zdjęcia) i wyrażam zgodę na ich publikację w portalu naszemiasto.pl”, podpisane imieniem i nazwiskiem.

Szczegóły konkursu oraz prezentacja nagród dostępne są w naszej strefie.

Nagrody czekają również na tych internautów, którzy na stronach plebiscytowych pozostawią nie tylko swoje głosy, ale także opinie i komentarze. Głosujemy, komentujemy i kibicujemy regionalnym perełkom do 31 sierpnia.

Partnerami plebiscytu są: wydawnictwa Demart i Carta Blanca, internetowe biuro podróży fly.pl oraz biuro podróży Exim Tours.
redakcja - NaszeMiasto.pl

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 07-07-2009 07:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Marek Widurek pisze:
Może wypromujemy jakąś perełkę z Beskidu Niskiego?


Pobawiłem się i zgłosiłem 25 perełek :-) Przyjęto kilkanaście, z powodu, że "pozostałe nadeszły po terminie..." :-) Najzabawniejsze jest to, ze zgłaszałem alfabetycznie, więc znalazły się tu perełki na litery od A do Ł. Pozostałe nie...

Obserwuję zresztą mizerne zainteresowanie konkursem, mało zgłoszeń, głosowań, a nie przyjęcie części lokalizacji wypacza nieco (!) zestaw podkarpacki. Znalazły się jednak tam miejsca z Beskidu Niskiego, z konieczności ograniczone do granic naszego województwa. Może warto więc na nie zagłosować, doddać komentarze, podyskutować? Podobnie rzecz się ma z województwem małopolskim, tu też znajdziemy coś z Beskidu Niskiego.

http://podkarpacie.naszemiasto.pl/perly_w_koronie_podkarpacia_2009/specjalna_galeria/5866.html

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
Post: 08-07-2009 09:24 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Dla miłośników plebiscytów jest jeszcze coś takiego:
II ETAP PLEBISCYTU WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI
Jest troche beskidzkich atrakcji.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl