Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 11:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 1115 Następna
Autor Wiadomość
Post: 13-11-2009 23:23 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Wyjaśniając - pod pojęciem 'właściwe miejsce' rozumiem kirkut.
W takim razie nie jestem już niczego pewien co do macew. Doczytałem w sprawozdaniu Magurycza - macewy przechowywane były w Posadzie Jaśliskiej, nie w Daliowej. Swoją drogą ciekawe co teraz z nimi.
Zahamowania... Filmowców przemilczę :D Pamietaj, że nie tylko oni nie mają zahamowań. Są też ludzie, którzy musieli zrobić sporą głupotę, żeby docenić wartość pewnych miejsc ;)


Na górę
Post: 23-11-2009 11:03 
Offline

Rejestracja: 16-07-2009 14:24
Posty: 49
samotniczek jeden pisze:
gezeb pisze:
:wink: A co do nabywania to np. tu http://www.dvdmax.pl/dvd/art/id/14255 można sobie "budzenie" zamówić i czekać :)


Budzik tyrknął:

http://www.dvdmax.pl/dvd/art/id/14255

Wiewiórko, wobec tego już dziękuję za dobre chęci.


Serce me się raduje, oczy do woli cieszyc mogę i niesamowitej muzyki słuchać ponieważ od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką "Wina...." :lol: :lol: :lol: czy Ty już także dołączyłeś do posiadaczy owej płytki?
pozdrawiam


Na górę
Post: 23-11-2009 12:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Mrcinx, w Posadzie Jaśliskiej przechowywane są do dziś, w magazynie należącym - póki co - do gminy Dukla jeszcze, macewy z jaśliskiego kirkutu, nie filmowe atrapy macew :) . Gdyby filmowcy próbowali choćby posłużyć się oryginalnymi macewami, to byłbym interweniował!

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 23-11-2009 17:48 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Ojaj Oczywiście cały czas miałem na myśli oryginalne macewy. Drobne nieporozumienie z mojej winy ;)
Sam sobie te macewy przywołałem :D
Chociaż, skoro już przy nich jesteśmy... Nic się z nimi nie zmieniło ? Nic nie drgnęło w ich sprawie ?


Na górę
Post: 23-11-2009 19:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Kirkut w Jaśliskach ma nieuregulowaną sytuację prawną, tym samym jest pat, a macewy w magazynie. To wymaga działań sądowych. Spadkobiercy, do których należy kirkut, muszą spotkać się w sądzie i przeprowadzić sprawę spadkową. Bez tego ani rusz, chociaż... można by wyciąć punkową akcję i wstawić macewy na granicy cmentarza (inaczej i tak nie będzie), ale przewieźć 40 macew niezauważenie i wkopać? Ciężka sprawa. Nadto można je narazić w ten sposób na nieprzewiywalną reakcję Mezglewskich... Jednak nie tędy droga.
Zgromadzenie spadkobierców w sądzie, póki co, wykracza poza moje możliwości... Poza tym tu najlepszy byłby prawnik-negocjator, który dopilnowałby sprawy, bo Mezglewscy są gotowi oddać kirkut. Tak mówili, a nawet gdyby nie to zawsze można od nich odkupić cmentarz (nawet gmina Dukla to proponowała), ale musi być uregulowana sprawa. Na prawnika nie mam kasy, a trudno znaleźć takiego co by dopilnował tego za darmo...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 25-11-2009 11:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Obejrzałem to wino w końcu.
Bo ja wiem, czy mi się podobało... muzyka świetna, świetna gra aktorów, ładna praca kamery... ale krajobrazy beskidzkie wole jednak na żywo niż w kinie, czy na monitorze. Całość jak by taka mdława i przesłodzona, za bardzo czuć taką tęsknotą do sielskiego romantyzmu.

Z serii "miastowy na wsi, z elementami metafizyki" jednak dużo bardziej ruszyła mnie Konopielka.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 25-11-2009 11:54 
Offline

Rejestracja: 16-07-2009 14:24
Posty: 49
HM pisze:
Obejrzałem to wino w końcu.
Bo ja wiem, czy mi się podobało... muzyka świetna, świetna gra aktorów, ładna praca kamery... ale krajobrazy beskidzkie wole jednak na żywo niż w kinie, czy na monitorze. Całość jak by taka mdława i przesłodzona, za bardzo czuć taką tęsknotą do sielskiego romantyzmu.

Z serii "miastowy na wsi, z elementami metafizyki" jednak dużo bardziej ruszyła mnie Konopielka.


kiedy ma się do pokonania 700 km.... to fajnie czasami posłuchać dobrej muzyki i popatrzeć na Niski :) . Oczywiście przy okazji gapiąc sie na zdjęcia ,na których człek stara się uwiecznić to co nie możliwe. SIelski romantyzm hmmmm większość z nas chyba go w sobie nosi co?
Gra aktorów akurat najmniej mi się podobała..


Na górę
Post: 25-11-2009 12:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Wiwiórko, mam, mam nabyłem wreszcie :D . Muszę przyznać, że po trzecim obejrzeniu mam już trochę negatywnych uwag, ale tak tylko trochę, ociupinkę. Gra aktorów na ogół świetna, ale sztuczny wydaje mi się młody Stuhr, jakby nie z tego świata. Nie wiem, może to tylko takie moje złudzenie. Główny bohater, nnooo, nie najgorzej, Fialowa trochę gorzej. Łotocki, Dziędziel i Litewka to mistrzowie co się zowią. Świetnie zagrali! Generalnie nadal film uważam, za bardzodobre dzieło, mimo paru mankamentów. Ale nie będę się tu silił na krytyka filmowego :) Ot, takie moje zdanie, de gustibus non est disputandum. Muzyka podoba mi się chyba teraz jeszcze bardziej.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 25-11-2009 14:27 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
HM pisze:
ładna praca kamery....


To tak dla porównania proponuję obejrzeć "Tatarak" Wajdy ze zdjęciami Pawła Edelmana. I wyobraźcie sobie, ze to on mógłby zając się Beskidem Niskim.
Warsztatu nawet nie da się porównać

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 25-11-2009 14:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Hm, bo widzisz... wino to się... pije, a nie... ogląda :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 25-11-2009 14:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
najbardziej w filmie, z ujęć podobało mi się cerkwisko w Mszanie i dwa mszańskie cmentarze - z wysokości :D

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 25-11-2009 14:49 
Offline

Rejestracja: 16-07-2009 14:24
Posty: 49
samotniczek jeden pisze:
Wiwiórko, mam, mam nabyłem wreszcie :D . Muszę przyznać, że po trzecim obejrzeniu mam już trochę negatywnych uwag, ale tak tylko trochę, ociupinkę. Gra aktorów na ogół świetna, ale sztuczny wydaje mi się młody Stuhr, jakby nie z tego świata. Nie wiem, może to tylko takie moje złudzenie. Główny bohater, nnooo, nie najgorzej, Fialowa trochę gorzej. Łotocki, Dziędziel i Litewka to mistrzowie co się zowią. Świetnie zagrali! Generalnie nadal film uważam, za bardzodobre dzieło, mimo paru mankamentów. Ale nie będę się tu silił na krytyka filmowego :) Ot, takie moje zdanie, de gustibus non est disputandum. Muzyka podoba mi się chyba teraz jeszcze bardziej.


Dla mnie najlepiej zagrał Dziędziel :D . No i ta muzykaaaaa. Czy można ją gdzieś ściagnąć? :wink: Tak sie zasatnawiałam,może ten nasz zachwyt wynika też z tego że to jedyny lub jeden z nielicznych filmów o Beskidzie? Zresztą kręcony na podstawie książki, więc porównywac to chyba należałoby film do niej. Autor w rozmowie powiedział, że dużo by zmienił przy ewentualnej ekranizacji. Ech. Mnie sie podoba i tyle. Cieszę się ,że Tobie Samotniczku także :)


Na górę
Post: 25-11-2009 14:52 
Offline

Rejestracja: 16-07-2009 14:24
Posty: 49
Bartek Wadas pisze:
HM pisze:
ładna praca kamery....


To tak dla porównania proponuję obejrzeć "Tatarak" Wajdy ze zdjęciami Pawła Edelmana. I wyobraźcie sobie, ze to on mógłby zając się Beskidem Niskim.
Warsztatu nawet nie da się porównać

BW


Ale wy (Bartek& Szymon)czepliwi jesteście :wink: liczy sie klimat. Jestem pewna ,że kolejny film spełni także Wasze oczekiwanie. Ech do wiosny jeszcze tak daleko.


Na górę
Post: 25-11-2009 14:53 
Offline

Rejestracja: 16-07-2009 14:24
Posty: 49
jarek surowiczny pisze:
najbardziej w filmie, z ujęć podobało mi się cerkwisko w Mszanie i dwa mszańskie cmentarze - z wysokości :D


a mi wodospad....i Nieznajowa. O jeszcze kapliczka na trakcie węgierskim :D


Na górę
Post: 25-11-2009 14:55 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
wiewiórka pisze:
Tak sie zasatnawiałam,może ten nasz zachwyt wynika też z tego że to jedyny lub jeden z nielicznych filmów o Beskidzie?



Za 2 dni do kin wchodzi następny "beskidzki" film - Dom zły

A co do Nieznajowej - podczas przeprowadzania roweru przez Zawoję, kapliczka ze świątkiem na skarpie czai się :wink:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 1115 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 146 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl