Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 08:27

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24-05-2007 20:38 
Offline

Rejestracja: 23-05-2007 19:18
Posty: 3
Lokalizacja: Lublin
Tekst o wycieczkach oglądających nowe wiatraki przypomina mi wycieczki do zakładów pracy. Nie mówie że niektóre zakłady pracy nie są interesujące, owszem , ale na pewno nie jest to atrakcja turystyczna. Według mnie potężne wiatraki są estetyczną klapą totalnie ingrtującą w krajobraz podbeskidzia. Mam nadzieje że przynajmniej na obszarach chronionych typu Parki Krajobrazowe ktoś czuwa nad tym.
A tak poza tym to rewelacyjnymi zabytkami przedgórza Beskidu Niskiego są stare wiatraki chłopskie. Małe cuda drewnianej architektury przemysłowej. W przeciwieństwie do nowych mogły by być prawdziwą atrakcją turystyczną. Szkoda że coraz rzadziej spotykane. Polecam wiatrak Lipinkach. Sympatyczny gospodarz chętnie pokaże wnętrze tej machinerii. Fajne coś


Na górę
Post: 21-06-2009 10:23 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Stanęły nowe wiatraki na przedpolu BN.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... O/77275231
Najnowocześniejszy park wiatrowy na Podkarpaciu powstał koło Dukli
Otwarta dziś farma wiatrowa w Łękach Dukielskich to pierwsza w Polsce inwestycja portugalskiej firmy Martifer Renewables. Na Podkarpaciu firma będzie budować kolejne wiatraki.
Pięć potężnych turbin wytwarza energię, która wystarcza dla 3 tysięcy gospodarstw domowych.
Każdy ze stumetrowych wiatraków ma moc 2MW. Rocznie farma - zajmująca wraz z terenem ochronnym ok. 600 ha - może wyprodukować ponad 20 tysięcy MWh. Mówiąc obrazowo - jeden obracający się wiatrak to dziesięć tysięcy zapalonych żarówek.
Sama budowa trwała zaledwie rok. Ale przygotowania do niej - rozpoczęte od pomiarów wiatru - zajęły 3,5 roku.
Dla wprawienia w ruch 50-metrowych skrzydeł wiatr musi mieć prędkość 3 metrów na sekundę. Dziś - w dniu oficjalnego otwarcia farmy - wiało dwa razy mocniej. Inwestycja jest opłacalna, gdy generatory pracują 2700 godzin w roku.
Koszt zainstalowania jednej turbiny to 2 mln euro. -- Szacujemy, że potrzeba siedem lat, aby się zwróciła - mówi Piotr Kłosok, menedżer projektu.

Martifer chce na Podkarpaciu stawiać kolejne wiatraki.

- W tym tygodniu zaczęliśmy budowę ośmiu turbin w Bukowsku - mówi Maciej Nowak z firmy Martifer. - Docelowo będzie ich dziewięć. Następna farma powstanie w Rymanowie. W planach jest także budowa parków wiatrowych w Jaworniku, Kańczudze i Markowej.
- Ścieżka administracyjna jest bardzo czasochłonna, przygotowanie dokumentów, spełnienie wymagań niezbędnych do uzyskanie pozwoleń zajmuje nawet kilka lat - przyznaje Kłosok.
W przypadku gminy Dukla inwestor miał ułatwione zadanie. - Stawiamy na energię odnawialną - mówi burmistrz Marek Górak. - Już kilka lat temu uchwaliliśmy plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniające powstanie farmy wiatrowej. Mamy też lokalizację pod elektrownię wodną.

Tomasz Węgrzyn, sołtys Łęk Dukielskich twierdzi, że mieszkańcy zaakceptowali "wielkie śmigła” na wzgórzach nad wioską. - Przed rozpoczęciem budowy przeprowadziłem ankietę - opowiada. - Tylko 3 proc. było przeciwko tej inwestycji. Sołtys wylicza korzyści, jakie odniosła wioska: - Firma wybudowała prawie 2 km drogi i parking w centrum wsi. A dziś wmurowaliśmy wspólnie kamień węgielny pod nowy plac zabaw i boisko do siatkówki przy szkole.

- Paru bezrobotnych miało zatrudnienie - dorzuca proboszcz Roman Jagiełło. - I obejścia domów wypiękniały, bo inwestor pozwolił brać kamienie i kliniec. Ja też skalniak urządziłem - śmieje się ksiądz. A minusy? - Szumią te skrzydła trochę. Ja to nawet na plebani słyszę - przyznaje.

- Liczymy, że zmieni się w Polsce prawo i mieszkańcy miejscowości, gdzie zlokalizowane są farmy wiatrowe będą mogli liczyć na ulgi np. w opłatach przesyłowych za energię - dodaje burmistrz Górak.


Tutaj też można o tym przeczytać: http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=3375

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 21-06-2009 10:39 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
A mnie się wiatraki nie podobają a zarówno z energetycznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia są one totalnym bezsensem.

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 21-06-2009 22:04 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Nowe. Od 15 czerwca można składać uwagi.

http://www.ezeto.pl/TreeLinks/b/5/a/b5a ... sionka.doc


Na górę
Post: 22-06-2009 08:30 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Rysiek, podaj linka jeszcze raz, bo ten nie działa.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 22-06-2009 09:12 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Eee, u mnie link działa :P . Otwiera się pismo napisane w wordzie.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 22-06-2009 10:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Not Found

The requested URL /TreeLinks/b/5/a/b5aaa9c25eb017a65f0ab97f1b09b2c0/Cergowa Jasionka.doc was not found on this server.

I to na trzech komputerach...

Darku, a piszą tam oś ciekawego?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 22-06-2009 10:49 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
G. 7624-10/09 Dukla, 2009.06.15

O B W I E S Z C Z E N I E

Burmistrz Gminy Dukla na podstawie art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), informuje o rozpoczęciu procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa parku elektrowni wiatrowych Cergowa- Jasionka” zlokalizowanego na działkach o nr ewidencyjnych:


tu następuje wykaz wszystkich działek...

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek GAMESA ENERGIA POLSKA Sp. z o.o. ul. Krucza 16/22, 00-526 Warszawa.
Przedmiotowe przedsięwzięcie podlega postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. W wyniku postępowania wydana zostanie decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Organem właściwym do wydania w/w decyzji jest Burmistrz Gminy Dukla.
Zawiadamiam, że raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia – Budowa Elektrowni Wiatrowych „Cergowa - Jasionka” został opracowany i przedłożony organowi prowadzącemu postępowanie administracyjne.
Na podstawie art. 30 ww. ustawy organ administracji właściwy do wydania decyzji, zapewnia możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu przed wydaniem decyzji. Zgodnie z art. 29 wyżej cytowanej ustawy każdy ma prawo składaniu uwag i wniosków w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa.
Z dokumentacją dotyczącą niniejszej sprawy można zapoznać się w Urzędzie Gminy w Dukli pok. Nr 12 w godzinach pracy Urzędu w terminie 21 dni od dnia podania niniejszej informacji do publicznej wiadomości tj. od dnia 15 czerwca br. do 6 lipca 2009 roku. W tym terminie można składać uwagi i wnioski w formie pisemnej, ustnej do protokołu lub droga elektroniczną na adres: eko@dukla.pl. dot. niniejszego przedsięwzięcia.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 8 i 9 cytowanej wyżej ustawy informuję, że dane o wniosku i postanowieniu o nałożeniu obowiązku opracowania raportu oddziaływania na środowisko zostały zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o środowisku w Urzędzie Gminy w Dukli.
Niniejsze obwieszczenie zostaje podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Dukli oraz wywieszone na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Gminy: Dukla, Miejsce Piastowe i Iwonicz Zdrój a także na tablicach ogłoszeń w miejscowościach objętych przedsięwzięciem tj. Jasionka, Cergowa, Równe, Rogi, Lubatówka, Iwonicz.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
 Tytuł: Re:
Post: 26-01-2011 13:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Rysiek pisze:
Wiatraki atrakcją turystyczną? Hmm, a to ciekawe. Ludzie będą przyjeżdżać popatrzeć? Nic tylko obok hotele i budki z hambuksami stawiać.

No a jednak mogą być atrakcją... wystarczy przypomnieć najazdy turystów (?) na wiatraki w Łękach Dukielskich...

Dziś te wiatraki to dosyć niezły punkt charakterystyczny widziany z wielu miejsc np z Działu nad Korczyną czy Przymiarek.
Wczoraj natomiast byłem na Tokarni i jak jechałem droga do Bukowska to wpadłem w lekki szok jak zobaczyłem bodajże 9 wiatraków nad Nowotańcem i Bukowskiem... później mogę zapodać jakieś fotki i z Bukowska i z Łęk jak kogoś to interesuje...

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl