Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 14:33

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-01-2007 16:33 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Napisała dziś Gazeta Codzienna Nowiny:

Będziemy wiatrową potega
Podkarpacie ma szansę stać się drugim, po Pomorzu, zagłębiem elektrowni wiatrowych w Polsce. Chcą u nas inwestować Duńczycy, Hiszpanie, Portugalczycy i Niemcy.


Wiosną w gminie Bukowsko w pow. sanockim ruszy budowa pierwszej w województwie farmy wiatrakowej. Będzie miała dziewięć turbin, każda o mocy 2 MW. Buduje ją firma Wojtech, we współpracy z polsko-portugalską spółką Bukowsko-Windenergy.

- Ta inwestycja to dla gminy same plusy. Oprócz dochodów z podatków, będzie to również swoista promocja gminy. Bo elektrownia wiatrowa to atrakcja dla turystów oraz sygnał, że jesteśmy przyjaźni inwestorom - cieszy się Piotr Błażejowski, wójt Bukowska.

W najbliższych latach w Podkarpackiem ma powstać nawet kilkaset wiatraków. Poza Bukowiskiem zaawansowane są projekty budowy dwóch kolejnych farm - w Łękach Dukielskich (5 wiatraków) i Hnatkowicach - Orzechowcach pod Przemyślem (6 wiatraków). Inwestorzy nie chcą na razie zdradzać szczegółów, bo boją się protestów i konkurencji.


Wiatrowe zagłębie


- Podkarpacie ma bardzo korzystne warunki geograficzne do powstawania elektrowni wiatrowych. Ten atut warto wykorzystać - mówi Anna Pasławska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Szczecinie.

"Wiatrowy” potencjał regionu dostrzega też Piotr Pawelec, prezes Podkarpackiej Agencji Energetycznej. - Świadczy o tym wzmożone zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę zapytań, poszukiwań lokalizacji i wstępnych przymiarek, można przyjąć, że szykuje nam się istne wiatrakowe eldorado - mówi.

Największe zainteresowanie budzą tereny przy drodze A4. Powód? Przychylność przyrodników, a to, poza wiatrami, jest najważniejsze. Firma, z kapitałem polsko - hiszpańskim, chce przy podkarpackim odcinku "czwórki” postawić 250 wiatraków, w kilkunastu farmach.


Inwestycja dość szybko się zwraca


Koszt nowego wiatraka o większej mocy wynosi nawet kilka milionów złotych. Ale już za kilkaset tys. złotych bez problemu można kupić używane urządzenia z Niemiec lub Danii. Inwestycja powinna się zwrócić do 10 lat. Właściciele wiatraków nie muszą się martwić o zbyt, bo elektrownia musi od nich kupić cały wyprodukowany prąd.

- Od dwóch lat przy mojej firmie działa 32-metrowy wiatrak o mocy 300 KW. Miesięcznie wytwarzam 30 tys. kW prądu - mówi Zbigniew Kaciuba z Mokrej w pow. jarosławskim. - Jeszcze kilka lat i zacznę zarabiać na czysto.

Co o tym sądzicie?


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-01-2007 21:49 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Mnie się osobiście wiatraki jako alternatywne źródło energii podobają. Także pod względem estetycznym. Na przykład te które już stoją nieopodal drogi Gorlice - Żmigród.

Ale jednocześnie należy sobie zdać sprawę, że aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne Polski za pomocą wiatrowni należałoby stawiać wiatraki praktycznie wszędzie :? Tak więc jest to w zasadzie tylko "energetyczny folklor" a nie alternatywa.

Polecam artykuł klimatologa Jeana-Marca Jancovici'ego na temat alternatywnych źródeł energii "Żyć bez ropy" w tygodniku "Forum" nr 3 z tego roku.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-01-2007 22:52 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Warto wspomnieć, ze nie wszędzie opłaca się takowy wiatrak postawić - znaleźli się juz w Europie inwestorzy, którzy się na tym przejechali z powodu zbyt rzadko lub słabo wiejącego wiatru.
Ogólnie pomysł bardzo dobry - czekam na realizację.


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-01-2007 21:54 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
A ja nie lubię wiatraków. Jestem za elektrownią atomową :)

Wiatraki atrakcją turystyczną? Hmm, a to ciekawe. Ludzie będą przyjeżdżać popatrzeć? Nic tylko obok hotele i budki z hambuksami stawiać.

Elektrownie wiatrowe stawiane w niektórych miejscach są niebezpieczne dla ptaszorów. Był pomysł postawić fermę wiatraków na Grzywackiej, koło Kątów. Ale na szczęście nie przeszedł (chyba). Wzdłuż Wisłoki jest ptasi szlak migracyjny, a w dodatku w okolicy bytuje mnóstwo rzdkich gatunków: orlik krzykliwy, orzeł przedni, puszczyk uralski, puchacz. Zreztą obok Łęk Dukielskich też jest kilka siedlisk większości tych gatunków, ale jest to lokalizacja już mniej konfliktowa.

Moim zdaniem krajobraz podkarpacia jest już wystarczająco ładny bez wiatraków, ale może to lepsze niż energia z zapór wodnych.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-01-2007 13:17 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Podobnie śliczną ingerencją w krajobraz była budowa linii wysokiego napięcia w dolinie Wisłoki w okolicach Brzostku. To wprawdzie nie Beskid Niski, ale myślę, że to na tej samej zasadzie co wiatraki skutecznie zepsuło krajobraz, pomimo pomalowania słupów na kolor dosyć maskujący (stalowo-szary).


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-01-2007 22:15 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Rysiek pisze:
Wiatraki atrakcją turystyczną? Hmm, a to ciekawe. Ludzie będą przyjeżdżać popatrzeć?

Ja w Polsce znam takie przypadki - niedaleko Darłowa - nadbałtyckiego (chyba Cisowo, ale głowy nie dam) pojawiają się wycieczki i to wcale nie tak bardzo sporadycznie


Na górę
Post: 28-01-2007 23:38 
Offline

Rejestracja: 08-10-2006 10:55
Posty: 16
Lokalizacja: Strzyżów /prawie Oderne
Oczywiście, kiedy wpakowaliśmy niezły szmal w Żarnowiec - wywołało to ogromny, sterowany sprzeciw - i nieprawdą jest, że dotyczył elektrowni typu czarnobylskiego. Teraz będzemy budować elektrownie jądrowe od nowa. A jeżeli chodzi o "wiatraki" to wcale nie są one tak ekologiczne i to nie tylko z powodu ptaszków - drgania przenoszone przez korpus i fundamenty do ziemi skutecznie odstraszają wszelkie stworzenia w dość dużym promieniu. A skuteczność i efektywność, nie mówiąc o promilowym udziale w naszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, czynią z nich kosztowne i niebezpieczne gadżety. Chyba ,że nasi ekolodzy przekonają naród, iż można żyć bez prądu, samochodów itp - ja ten okres mam za sobą i z góry dziękuję.

A teraz konkretnie do artykułu - w Nowinach czytałem już o "bilionach palindromów" i innych "cudach" świadczących o elementarnym braku wiedzy piszących. Podobnie w przedstawionym artykule są bezsensowne informacje! Jak można produkowąć w ciągu miesiąca 30000 kW energii?
Przecież kW jest jednostką mocy. Jeżeli już mówimy o energii to chyba jednak kWh, których w optymalnych warunkach cytowana elektrownia mogłaby wyprodukować 216 000 miesięcznie. A więc, uwzględniając ewentualny błąd p. Kaciuby, jego wiatrak pracuje zaledwie z 14% skutecznością. Wnioski pozostawiam śledzącym ten wątek. Pozdrawiam.


Na górę
Post: 28-01-2007 23:39 
Offline

Rejestracja: 08-10-2006 10:55
Posty: 16
Lokalizacja: Strzyżów /prawie Oderne
Oczywiście, kiedy wpakowaliśmy niezły szmal w Żarnowiec - wywołało to ogromny, sterowany sprzeciw - i nieprawdą jest, że dotyczył elektrowni typu czarnobylskiego. Teraz będzemy budować elektrownie jądrowe od nowa. A jeżeli chodzi o "wiatraki" to wcale nie są one tak ekologiczne i to nie tylko z powodu ptaszków - drgania przenoszone przez korpus i fundamenty do ziemi skutecznie odstraszają wszelkie stworzenia w dość dużym promieniu. A skuteczność i efektywność, nie mówiąc o promilowym udziale w naszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, czynią z nich kosztowne i niebezpieczne gadżety. Chyba ,że nasi ekolodzy przekonają naród, iż można żyć bez prądu, samochodów itp - ja ten okres mam za sobą i z góry dziękuję.

A teraz konkretnie do artykułu - w Nowinach czytałem już o "bilionach palindromów" i innych "cudach" świadczących o elementarnym braku wiedzy piszących. Podobnie w przedstawionym artykule są bezsensowne informacje! Jak można produkowąć w ciągu miesiąca 30000 kW energii?
Przecież kW jest jednostką mocy. Jeżeli już mówimy o energii to chyba jednak kWh, których w optymalnych warunkach cytowana elektrownia mogłaby wyprodukować 216 000 miesięcznie. A więc, uwzględniając ewentualny błąd p. Kaciuby, jego wiatrak pracuje zaledwie z 14% skutecznością. Wnioski pozostawiam śledzącym ten wątek. Pozdrawiam.


Na górę
Post: 29-01-2007 01:23 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Adam Baniak pisze:
Chyba ,że nasi ekolodzy przekonają naród, iż można żyć bez prądu, samochodów itp - ja ten okres mam za sobą i z góry dziękuję.




Bez samochodu można, ale bez prądu? No przynajmniej w herbacie musi być!!! :wink:


Na górę
Post: 29-01-2007 13:52 
Offline

Rejestracja: 18-08-2006 14:24
Posty: 7
buber_krosno pisze:
Napisała dziś Gazeta Codzienna Nowiny:

Będziemy wiatrową potega
......
Inwestycja dość szybko się zwraca
......
Koszt nowego wiatraka o większej mocy wynosi nawet kilka milionów złotych. Ale już za kilkaset tys. złotych bez problemu można kupić używane urządzenia z Niemiec lub Danii. Inwestycja powinna się zwrócić do 10 lat. Właściciele wiatraków nie muszą się martwić o zbyt, bo elektrownia musi od nich kupić cały wyprodukowany prąd.
......
Co o tym sądzicie?


Spółki dystrybucyjne muszą odkupić to co z "całego wyprodukowanego prądu" dostarczono do sieci elektroenergetycznej i to po cenie znacznie wyższej od ceny sprzedaży 1 kWh wg taryfy.
Jak na razie tzw. brudna energia finansuje tzw. energię zieloną.

Różne są zdania na temat energii wiatrowej, poniżej jedna z opinii.

„ … Co więcej, rośnie opór społeczny przeciwko dalszemu "zadrzewianiu" krajobrazu wiatrakami. Ci, którzy chcieliby zarobić na energii wiatru są coraz bardziej rozczarowani. …”

” … Rozwój energetyki zielonej pozytywnie wpłynie na redukcję emisji CO2. Jednakże taki efekt można by osiągnąć o wiele tańszymi metodami: modernizując istniejące elektrownie oraz poprawiając ich efektywność. …”

Cały artykuł -> http://www.archiwum.ekologika.pl/2005/786.html

_________________
Janusz


Na górę
Post: 29-01-2007 14:23 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Janusz pisze:

Spółki dystrybucyjne muszą odkupić to co z "całego wyprodukowanego prądu" dostarczono do sieci elektroenergetycznej i to po cenie znacznie wyższej od ceny sprzedaży 1 kWh wg taryfy.



Dokładnie tak samo jest z energią z elektrowni wodnych. Dla nich to jest złoty interes! Co z tego, że taka elektrownia w zaporze Klimkówa produkuje rocznie 5,40 mln kWh, a w Polsce w 2005 r. wyprodukowano 156,933 TWh?! (Po obliczeniach wychodzi - 0.0034% w skali kraju)


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-03-2007 02:42 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
http://tvp.pl/400,468044,1.view

gdzie to postawili? nad Łazami?

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-03-2007 07:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Najnowszy postawili końcem roku blisko drogi Rymanów - Sanok, po prawej stronie jak sie jedzie do Beska przed Gniewoszówką (wzgórze 386), jakieś 2 lata temu wybudowano tam kamienną drogę. Byłem tam zanim postawili wiatrak - ładne widoki na Zamczyska, Kopiec, Bukowice i nawet bieszczadzkie połoniny. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że tam mają postawić wiatrak, więc gdy go pierwszy raz zobaczyłem to doznałem lekkiego szoku, jest po prostu ogromny. Pozostałe dwa wiatraki stoją na południe od Rymanowa mniej więcej przy drodze na Wróblik - myślę, że mają już ze 3- 4 lata. No i rok temu pojawiły się dwa w Pielgrzymce. Szczerze mówiąc nie jestem entuzjastą "wiatrakowej doliny" bo jednak dochodzi do oszpecenia krajobrazu. Dlatego mam nadzieję, że nie będzie tak np. jak w Austrii, gdzie okolice Wiednia są po prostu obsiane wiatrakami.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-03-2007 15:52 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Zgadza się, jakieś 200 - 300 m. od drogi głównej.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł:
Post: 13-04-2007 18:39 
Offline

Rejestracja: 12-02-2007 15:13
Posty: 52
Szykują się następne... tym razem w Rozdzielu

http://e-lipinki.pl/news/index.php?func ... _all&no=32


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl