Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:01

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02-05-2019 13:40 
Offline

Rejestracja: 02-05-2019 11:48
Posty: 2
Szanowni państwo, mam kilka pytań o stojący w Bartnem krzyż poświęcony ofiarom obozu Thalerhof, a konkretnie o znajdujące się na nim inskrypcje.
Obrazek

Zdjęcie w lepszej jakości: https://fotopolska.eu/762636,foto.html?p=41

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale ta oryginalna inskrypcja z 1933 jest napisana w języku rosyjskim (z przedrewolucyjną ortografią). Muszę przyznać, że bardzo mnie to zaskoczyło. Z informacji dostępnych w sieci wynikałoby, że postawienie tego krzyża było oddolną inicjatywą mieszkańców. Ale czemu zatem mieliby oni używać obcego im przecież języka? Czy był tu jakiś związek z działalnością Centralnego Komitetu Thalerhofskiego albo inspiracja innych moskalofilskich organizacji, o istnieniu których znalazłem niewiele informacji? Czy w pozostałych miejscowościach Łemkowszczyzny też można spotkać takie upamiętnienia z treścią w języku rosyjskim?

Zastanawia mnie też ta współczesna tablica z 2004 z treścią po ukraińsku. Czy wiedzą może państwo, kto był inicjatorem jej umieszczenia na tym zabytkowym pomniku? Czy nie wywołało to jakichś emocji i kontrowersji? Bo dla mnie osobiście trochę się to "gryzie" ze zdaniem z 1933 o walczących za "russkuju idieju", ale nie wiem czy spory polityczne sprzed 90 lat mają dziś na tym terenie jakieś znaczenie.

Dopiero niedawno zafascynowało mnie piękno Beskidu Niskiego i jego zawikłana historia i tylko trochę mniej zawikłana współczesność, więc będę bardzo wdzięczny ekspertom za wypełnienie białych plam.


Na górę
Post: 07-05-2019 09:25 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
Podejrzewam, że inicjatorów należy szukać w Zjednoczeniu Łemków.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl