Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:23

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: bez komentarza!
Post: 11-02-2012 17:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
Cytuj:
Marian Ryba: Nikifor nie nadaje się na patrona nowego pociągu

--------------------------------------------------------------------------------
Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba zaprotestował przeciwko nadaniu nowoczesnemu pociągowi Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych imienia Nikifor. - Jaka to promocja Krynicy?! – oburzał się.

--------------------------------------------------------------------------------

Radny powiatowy spod Góry Parkowej (PiS) pytał starostę Jana Golonkę czy maczał palce w wyborze genialnego malarza prymitywisty na patrona nowego pociągu, który ma kursować między Krynicą a Krakowem.

- Pamiętam doskonale Nikifora, zmarł w1968 roku, chodził obdarty, był upośledzony, a skończył w sanatorium przeciwgruźliczym. To była bardzo tragiczna postać. Tymczasem Krynica ma się kojarzyć z wypoczynkiem i zabawą. Mamy wspaniałe postacie, które mogły by być wizytówką Krynicy, jak choćby Kiepura. Oby nasza kolej nie skończyła jak Nikifor – wieszczył Ryba i dodał: „Nikifor był Rusinem, Łemkiem, mieszkańcy są zdegustowani, że Krynicę będzie promowała postać z mniejszości narodowej…”.

Cisza zapanowała w sali obrad starostwa, po czym Jan Golonka wyjaśnił, że to sprawa samorządu województwa. (Nikifora wybrali internauci, jutro odbędą się w Krynicy uroczyste "chrzciny" jednego z pięciu pojazdów szynowych typu ACATUS-2, połączone z paradnym przejazdem pociągu przez Sądecczyznę).




za http://sadeczanin.info/aktualnosci-sport/art/30836

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 11-02-2012 20:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Nikifor - to jest strzał w dziesiątkę ...

Proszę się nie przejmować nawiedzonymi politykami

Podobne problemy miał Czesław Miłosz a ...nie tak dawno wieszano psy na W. Szymborskiej

Mariana Rybę wypromował na BN czabryk a Nikifor sięgnął po sławę sam ...

pociąg o nawzie Nikifor - popieram . Jak najbardziej :D

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 12-02-2012 12:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
wywołany do tablicy przez jednego z uczestników forum, pokuszę się o komentarz. Otóż uważam, odwrotnie niż radny Ryba, że Nikifor, jako malarz-prymitywista, będzie godnym reprezentantem i twarzą "narodowego przewoźnika" :D .

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 12-02-2012 12:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
Słowianka pisze:
Nikifor - to jest strzał w dziesiątkę ...

Proszę się nie przejmować nawiedzonymi politykami

Podobne problemy miał Czesław Miłosz a ...nie tak dawno wieszano psy na W. Szymborskiej

Mariana Rybę wypromował na BN czabryk a Nikifor sięgnął po sławę sam ...

pociąg o nawzie Nikifor - popieram . Jak najbardziej :D

bez komentarza

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 12-02-2012 12:25 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Moi Drodzy! Czy Nikifor jest godzien reprezentować Krynicę ze względu na przebieg swojego życia czy charakter jego sztuki to sprawa w tym wypadku drugorzędna. To, można rzec, sprawa percepcji sztuki, estetyki itp. (choć podniesienie przez radnego kwestii "łachmaniarstwa", "upośledzenia" czy też okoliczności śmierci Nikifora dobrze o radnym nie świadczy). Sprawa jest groźniejszej natury. Otóż przedstawiciel władzy lokalnej publicznie odmawia praw reprezentowania Krynicy przez przedstawiciela mniejszości narodowej (czy też etnicznej). Czabryk słusznie zatytułowała post - "bez komentarza", bo komentarz już dawno napisano. W kodeksie karnym. Artykuł 257.
Coś mi się obiło o uszy, że radny Ryba posiada również uprawnienia przewodnickie :shock:


Na górę
Post: 12-02-2012 12:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
Komentarz swój biorę od Andrzeja Waligórskiego, z jego "Modlitwy laika":

Panie! Najmędrszy z profesorów!
Chciej przyjąć wniosek mój paniczny:
Zachowaj nas od Nikiforów
W dziedzinach pozaartystycznych!


http://www.youtube.com/watch?v=rc5gpjIVsyw
http://www.waligorski.art.pl/liryka.php ... &nazwa=127

Dotąd było o radnym Rybie. Teraz będzie o patronie:

Dlaczego pociąg ma nosić pseudonim, a nie imię i nazwisko malarza?


Na górę
Post: 12-02-2012 15:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Łatwiej wpada w ucho.
Pomysł internautów bardzo fajny. Stanowisko radnego. No cóż sam sobie wystawił wizytówkę.
Mnie to ani nie oburza, ani nie dziwi. Na pewno "nie przeskoczył" pomysłu pewnego radnego wojewódzkiego, który swego czasu zablokował powstanie miasteczka galicyjskiego w sanockim skansenie, bo mu Galicja skojarzyła się z SS-Galizien. Wot samorządowe życie.


Na górę
Post: 12-02-2012 15:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Łatwiej wpada w ucho. Poza tym Nikifor to często pierwsze skojarzenie jakie pojawia się u mnie i sądzę, że nie tylko u mnie, gdy słyszę słowo Krynica. Drugie to ta nieszczęsna kolejka. Po trzecie Nikofor jest symbolem , zbitek: geniusz, malarz, upośledzony. Wątpię aby przeciętny Polak wiedział, że był Łemkiem. Po czwarte czasami z turystami rozmawiam o pani Zofii Roś, to taka Nikifor Bieszczadów, goście w zdecydowanej większości wiedzą kim był Nikifor Krynicki, nikt nie zna Epifaniusza Drowniaka.
Pomysł internautów bardzo fajny. Stanowisko radnego. No cóż sam sobie wystawił wizytówkę.
Mnie to ani nie oburza, ani nie dziwi. Na pewno "nie przeskoczył" pomysłu pewnego radnego wojewódzkiego, który swego czasu zablokował powstanie miasteczka galicyjskiego w sanockim skansenie, bo mu Galicja skojarzyła się z SS-Galizien. Wot samorządowe życie.

Proszę skasujcie mój poprzedni post.


Na górę
Post: 12-02-2012 17:36 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A ja trochę zamieszam w Waszym przekonaniu-szczególnie Asa, który pisze, że Nikifor cyt.: będzie godnym reprezentantem i twarzą "narodowego przewoźnika". Mam wrażenie, że dawno nie podróżowaliście pojazdami "narodowego przewoźnika". Ponieważ czynię to regularnie od ponad 14 lat na trasie Rzeszów-Gdańsk, i z powrotem, a nieregularnie dalszych 10, że nie wspomnę o podróżach na innych trasach owego "narodowego przewoźnika (od pewnego czasu, mimo ogromnych chęci, nie mogę na trasie Rzeszów-Jasło, bo ów przewoźnik przestał przewozić), pozwalam sobie zauważyć, że Nikifor absolutnie nie zasłużył na to, by szargać Jego pamięć poprzez nazwanie gruchota kolejowego swym imieniem.
I nie chcę być złośliwy wobec radnego Ryby, ale jak głosi stara sentencja "głowa psuje się od Ryby" , czy jakoś tak.


Na górę
Post: 12-02-2012 18:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Hej tam !!! :)

bez przesady ...

Po Podhalu bedzie kursował "Tischner" a po Sądeczczyźnie właśnie "Nikifor" ...tak wróble ćwierkają

Lubię spiewające ptaki :)

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 12-02-2012 20:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Również sporo jeżdżę kolejami. Owszem czas jazdy się wydłuża na skutek zużycia infrastruktury, za to pojawia się coraz więcej nowych składów i pięknieją dworce.
Nikiforem nazwano pociąg całkiem nowy, nie żaden gruchot, tylko Acatus-2. Podróżowałem nim już, jest wygodny, bardzo cichy i estetyczny. Samego "Nikifora" widziałem już na torach, ma z przodu miniaturę - fragment obrazu w błękitnej kolorystyce i prezentuje się elegancko.


Na górę
Post: 12-02-2012 21:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Nie chciałbym się licytować, kto z nas więcej korzysta z "usług" PKP. I nie przeczę, że parę dworców w Polsce odnowiono, a pewnie jeszcze trochę z nich będzie ładniej wyglądać. Prócz ładnych dworców i nowszego taboru, w którym "kible" są niekiedy tak samo brudne jak za PRL-u chciałbym podróżować szybciej niż to niegdyś bywało. Trasę Rzeszów-Gdańsk pociąg pokonywał w niecałe 9 godzin, a teraz jedzie ponad 12 a nawet więcej. Cóż z tego, że zaoferują mi "darmowy poczęstunek" (który i tak jest wliczony w cenę biletu) a pan konduktor powie mi dzień dobry. Chciałbym podróżować tak, by nie tracić ponad doby z życia, gdy zaliczam w/w trasę "tam i nazad". I to samo z trasą z Krynicy do Krakowa. Za Austro-Węgier pewnie trasę tę można było pokonać znacznie szybciej, niż teraz. I w tym tkwi problem a nie w tym, że dworzec jest odremontowany a pociąg ma ładną "tapetę". Żeby "była jasność" nie mam nic przeciwko nazwie pociągu ("Kiepurą" i wieloma innymi ładnie nazwanymi pociągami też się wlokłem). Dla mnie może się nazywać "Radość o poranku". Rzecz w tym, żeby jeździć jak na XXI w. przystało, a nie wlec się coraz dłużej po każdej zmianie rozkładu jazdy. I "w tom dieło", jak mawiali starożytni "rzymianie". A "Nikoforem" z pewnością pojadę, bo skoro nie da się dojechać w okolice BN trasą Rzeszów-Jasło, to podjadę przez Tarnów, Stróże itd. A za towarzysza podróży będę miał mojego "Scotta".


Na górę
Post: 13-02-2012 12:05 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Słowianka pisze:
Hej tam !!! :)

bez przesady ...

Po Podhalu bedzie kursował "Tischner" a po Sądeczczyźnie właśnie "Nikifor" ...tak wróble ćwierkają

Lubię spiewające ptaki :)

A pociąg relacji Warszawa - Zagórz ma mieć nazwę "Jędek Połonina"
(oczywiście jak powróci)

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 13-02-2012 19:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
heh Ósmy ! żarty sobie robisz z Jędrka "Połoniny" ... nieładnie ....

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 17-02-2012 13:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Spod Wawelu szybciej do Krynicy Nikiforem [ZDJĘCIA]

2012-02-12, Aktualizacja: 2012-02-13 08:52

Stanisław Śmierciak

'Nikiforowi" śpieszno było na chrzest w Krynicy-Zdroju. W sobotę pociąg, który dostał imię słynnego, krynickiego malarza, przemknął jak błyskawica trasą z Krakowa do kurortu. W Nowym Sączu był już po 2 godzinach i 50 minutach, choć normalnie zajmuje mu to aż godzinę więcej. Z Nowego Sącza pod Górę Parkową też jechał o wiele krócej niż zwykle. Od Muszyny musiał nawet zwolnić, żeby nie przybyć przed czasem na uroczystość.



Więcej:
http://krynica.naszemiasto.pl/artykul/g ... ,id,t.html

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl