Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:52

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16-09-2023 07:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
W wątku o nowościach wydawniczych kol. Jure w maju zeszłego roku wrzucił informację o publikacji K. Zaparaniuk pt. "Slow przewodnik. Beskid Niski" (premiera w kwietniu 2022 r.). Niedawno w EMPIK-u pozycja ta rzuciła się mi w oczy w dziale "Turystyka". Przekartkowałem. Smutek i żal. Ale że karta podarunkowa do EMPIK-u, którą dostałem w prezencie, właśnie pomału traci ważność, stwierdziłem - moja strata, biorę :mrgreen:

OMG czyli czego nie znajdziecie :?:
Strony 286 i 287 (czyli przedprzedostatnia i przedostatnia) to indeks topograficzny. Studiowanie co to jest - ok. Ale ciekawsze jest, czego tam nie ma. A nie ma wielu nazw, które w przewodniku po BN znaleźć się powinny.
Grab? A gdzie tam!
Ożenna?
Po co?
Maślana Góra?
Nie warto!
To przewodnik dla ambitnego turysty czy dla "warszawki"? Ano sama analiza indeksu nazw topograficznych wskazuje, że...
Myślisz - gdzie by tu się wybrać na urlop z rodzinką? Beskid Niski - dziki i pusty. Hurrra! Jedziemy?
Nie ma Maca ani KFC? Da się przeżyć. Kupujemy przewodnik.
Autorka mieszka w Nowicy. Oł je, lokals zna teren jak nikt.

Zyndranowa - to tylko skansen (nie chatka SKPB Rzeszów).
Barwinka w ogóle nie ma (jakieś przejście graniczne na Słowację?).
Baranie?
Sam jesteś baranem!
Filipowski Wierch?
Tam się nie da dojechać samochodem!

Z niezwykle interesującego przewodnika pani Katarzyny jako historyk dowiedziałem się, że na cmentarzu na Rotundzie pochowani są żołnierze armii niemieckiej (razem z CK-żołnierzami i żołnierzami carskimi). Akurat tak się bowiem (dziwnie i zaskakująco zarazem) składa, że liczba żołnierzy armii niemieckiej na cmentarzu nr 51 wynosi okrągłe 0. Ciekawe czy pani autorka wzięła swoich żołnierzy z klamrą "Gott mit uns" prosto od Romka Frodymy (przewodnik sprzed prawie trzech dekad) czy sama to wymyśliła :?: Pozdrawiam panią Katarzynę (jeśli tu zagląda albo zajrzy) i spytam - ci żołnierze niemieccy to "preussisches" czy "bayerisches"? Bo takie przymiotniki mają członkowie sił zbrojnych Cesarstwa Niemieckiego (II Rzeszy - jak kto woli) spoczywający w Galicji Zachodniej - na nagrobkach. I pisze to ten, kto brał udział w remoncie cmentarza na Rotundzie w lipcu 2004 r. Mam na to dowody (na brak żołnierzy Wilhelma II na Rotundzie też).

To tylko jeden błąd merytoryczny, a jest tego zdecydowanie więcej.

Książka napisana w 1.os. l.poj. Ok, ja relacji z wypraw też nie piszę jak Cezar w "Pamiętnikach o wojnie galijskiej" :D Więc przewodnik to "pytam", "wędruję", "Zawsze wiedziałam, że wrócę do Ropek". Jednym się to spodoba, innym nie. Autorka rozmawia też z różnymi ludźmi.


Jestem szczery chłopak, ze wsi Wrocław, ale mówię, co myślę. Może niech pani Katarzyna poprzestanie na zajmowaniu się winnicą (info ze skrzydełka okładki), a nie pisaniu przewodników. A już zwłaszcza przewodników po Beskidzie Niskim. Może lepiej niech się skupi na winnicy. Choć jeżeli jakość wina z tej winnicy jest porównywalna z jakością omawianego przewodnika, to tanie wino z Biedronki wydaje się być niezwykle ciekawą opcją :wink:

Tytuł przewodnika powinien brzmieć: Beskid Niski dla warszawki.

PS Czy mam coś do warszawki? Ależ skąd! Gdy w sierpniu b.r. spałem w bazie namiotowej SKPB Warszawa w Regietowie, któryś z mieszkańców spytał mnie, czy stamtąd (z miasta nad Wisłą) pochodzę, odpowiedziałem:
- Na szczęście los nie pokarał mnie koniecznością mieszkania w stolicy.
Mina pytającego była bezcenna :mrgreen: :D

Dla państwa przewodnik zrecenzował Leuthen.

[oklaski] :lol:

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Post: 19-09-2023 22:40 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Leuthen pisze:
Ciekawe czy pani autorka wzięła swoich żołnierzy z klamrą "Gott mit uns" prosto od Romka Frodymy (przewodnik sprzed prawie trzech dekad)


Kurde, biję się w piersi, to ja Cię w tej sprawie chyba źle naprowadziłem. Miałem na myśli przewodnik Romana Frodymy z 1985, bo byłem pewien, że gdzieś widziałem przekwalifikowanie Tyrolczyków na Niemców - ale nawet w tym najstarszym jakie mi przyszło do głowy wydawnictwie stoi, że żołnierze austro-węgierscy. Zatem zarówno przewodnik z 1985 r., jak i późniejsze trojaczki są w tej kwestii bez winy. Szukajmy dalej źródła, a ja się wstydzę :oops:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 20-09-2023 03:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
tom1915 pisze:
Leuthen pisze:
Ciekawe czy pani autorka wzięła swoich żołnierzy z klamrą "Gott mit uns" prosto od Romka Frodymy (przewodnik sprzed prawie trzech dekad)


Kurde, biję się w piersi, to ja Cię w tej sprawie chyba źle naprowadziłem. Miałem na myśli przewodnik Romana Frodymy z 1985, bo byłem pewien, że gdzieś widziałem przekwalifikowanie Tyrolczyków na Niemców - ale nawet w tym najstarszym jakie mi przyszło do głowy wydawnictwie stoi, że żołnierze austro-węgierscy. Zatem zarówno przewodnik z 1985 r., jak i późniejsze trojaczki są w tej kwestii bez winy. Szukajmy dalej źródła, a ja się wstydzę :oops:

Wyrzuty sumienia niepotrzebne. "Galicyjskie cmentarze wojenne. Przewodnik", t. I. Beskid Niski i Pogórze (1995). Tyrolczycy to zawsze "Niemcy" (czyli armia niemiecka - zgadza się :lol: ). Kiedy nabyłem drogą kupna przewodnik ów (tom I) w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach na ul. Wąskiej w lipcu 2001 r., po jakimś czasie napisałe list do autora i na tych "Niemców" zwróciłem (m.in.) uwagę. Na parę innych "szczegółów" również. Odpowiedź autoa (mam ją w papierach do dziś, ale gdzie?) była mniej więcej taka: to nie moja wina, tylko wydawnictwa (redaktora?). Dotyczyła ogólnie szeregu mankamentów. Poza tym "temat jest mi znany, bo zajmuję się od lat" (czytaj: wiem wszystko, ty się nie znasz). Kto poznał bliżej Romana F., wie jakie to klimaty i co złego narobił swoimi opowieściami o Franzu Dobniku, pijanych honwedach z Florynki i przekazach chłopskiego kronikarza ze wsi Kąty :roll:

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Post: 20-09-2023 05:32 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Leuthen pisze:
"Galicyjskie cmentarze wojenne. Przewodnik", t. I. Beskid Niski i Pogórze (1995). Tyrolczycy to zawsze "Niemcy" (czyli armia niemiecka - zgadza się :lol: ). Kiedy nabyłem drogą kupna przewodnik ów (tom I) w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach na ul. Wąskiej w lipcu 2001 r., po jakimś czasie napisałe list do autora i na tych "Niemców" zwróciłem (m.in.) uwagę. Na parę innych "szczegółów" również. Odpowiedź autoa (mam ją w papierach do dziś, ale gdzie?) była mniej więcej taka: to nie moja wina, tylko wydawnictwa (redaktora?).


No kurde, a dziesięć lat wcześniej nic o Niemcach, np. na Rotundzie wymienia tylko ż. austro-węgierskich i rosyjskich. Tu akurat wersja z ingerencją wydawnictwa nie jest taka całkiem nieprawdopodobna. Nie mówię, że dałbym sobie za nią cokolwiek uciąć :)

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 22-10-2023 10:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Żeby nie być gołosłownym - cytat ze wspomnianej przeze mnie książki "Freda" - tom I przewodnika po galicyjskich cmentarzach wojennych "Rewasza" z 1995 r. (s.44, przy opisie cmentarza nr 51):
"42 Austriaków z 9,36, 59 i 153 pułku piechoty, Niemcy z 1 i 3 pułku strzelców tyrolskich [podkr. moje - przyp. Leuthena], 12 Rosjan".

Jak Frodyma stwierdził, że Niemcy leżą na Rotundzie, tak musiało być :mrgreen: W każdym razie pani Zaparaniuk też tak twierdzi :lol:

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl