Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 12:28

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 14 5 6 7 810 Następna
Autor Wiadomość
Post: 29-06-2018 13:42 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Kolejny numer "Podkarpackiej historii" a w niej m. in.:
- Jedyna udana ucieczka z jasielskiego Gestapo,
- Na tropie zabójców proboszcza z Małastowa,
- Śmierć na torach. Zapomniane katastrofy kolejowe (m. in. pod Łupkowem),
- Bohaterscy bracia Jarnuszkiewicze (pochodzący z Jasła)
i wiele innych ciekawych artykułów.


Na górę
Post: 24-07-2018 08:49 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Trójpak" Pana Stanisława Krycińskiego:
Obrazek
Polecam !!!


Na górę
Post: 24-09-2018 09:57 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
30 tras pieszych po zachodniej części Beskidu Niskiego. Okolice Wysowej (Góry Hańczowskie), Pasmo Magurskie i Góry Grybowskie.
Obrazek
Wydawca: Libra


Na górę
Post: 30-09-2018 06:58 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
A coś więcej o tej książce, jaka cena, warto ją kupić ?


Na górę
Post: 02-10-2018 09:20 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Czy warto kupić. Osobiście nie byłem zainteresowany, bowiem nad "krzakołazęgę" wyżej cenię rowerowe wędrówki. Jeszcze w sobotę można było nabyć ją z 25 % opustem tj. za 35,25 zł (cena podstawowa 47,00 zł) a od wczoraj za 42,30 zł (tylko 10 % taniej). Autorem tej książki jest Jakub Jagiełło, o którego "twórczości" można się dowiedzieć z internetu. I sprostowanie. Wydawca to: Ciekawe miejsca, a nie Libra.


Na górę
Post: 03-11-2018 10:32 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Śladami Zamieszańców" to historyczno-kulturowe studium, wędrówka umożliwiająca poznanie materialnych śladów wielowiekowego dziedzictwa kulturowego dawnej rusińskiej enklawy utożsamianej z grupą etnograficzna Zamieszańców. Autor - Michał Organ pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego. Książka wydana przez Wydawnictwo Editorial.
P.S. I to mnie coraz bardziej skłania do...


Na górę
Post: 20-12-2018 11:19 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Obecny, siódmy numer czasopisma "Karpacki Przegląd Społeczno-Kulturalny" zawiera podsumowanie dwóch lat realizacji projektu "Szlak Kultury Wołoskiej". Przez te lata prezentowaliśmy elementy zasobów kulturowych związanych z kulturą pasterską, pisaliśmy o dziedzictwie przyrodniczym tej części Karpat po obu stronach jej stoków, na pograniczu polsko-słowackim. I cały czas przyświecał nam jeden cel: przypomnienie i popularyzacja dziedzictwa Wołochów w tworzeniu przez nich zrębów gospodarki pasterskiej na tak trudnym pod względem geograficznym i klimatycznym obszarze Karpat". To początkowy fragment artykułu Od redakcji "Wszystko co dobra niestety się kończy" autorstwa Adama Cyło.
Z powodu braku środków wstrzymano (miejmy nadzieję chwilowo) wydawanie kolejnych numerów.
I jest o czym przeczytać, tak jak w poprzednich numerach). M. in. "Wołosi: w teorii i praktyce", "Owce w krajobrazie", "Zwalczanie zbójnictwa góralskiego", "Jak cesarz Franciszek Józef I wpłynął na rozwój amerykańskiego pop-artu". A wszystko to bogato ilustrowane pięknymi fotografiami. I dwujęzyczne, bo po polsku i słowacku.
Obrazek


Na górę
Post: 25-01-2019 12:16 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Niedawno dotarły do mnie Magury'2016, a w nich m. in. art. Petera Ignaca "Vysna Pisana na przestrzeni dziejów". Sprawdziłem naprędce czy tam byłem i okazało się, że mimo zapuszczania się w okolice (Medvedie, Krajna Porubka, Sarbov), tam jeszcze nie miałem okazji być. Być może uwzględnię wyprawę tamże w moich tegorocznych planach rowerowych "ekskursji". Tylko miejsce startu i mety musi być zdecydowanie bliżej celu.
Obrazek


Na górę
Post: 18-03-2019 10:51 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Taki przewodnik wpadł ostatnimi czasy w moje ręce:
Obrazek
Wkrótce więcej o nim napiszę, bo mój laptop (tu szereg niecenzuralnych życzeń pod jego adresem) uparł się i skasował dwukrotnie tekst, który już niemal w całości był przygotowany.


Na górę
Post: 19-03-2019 10:12 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
To czego nie udało się umieścić wczoraj:
"Celem projektu "Rzeszów i Stropkov - współpraca na rzecz kultury pogranicza" było stworzenie transgranicznego szlaku turystycznego pod nazwą "Śladami Austro - Węgier". Zakładał on odtworzenie historycznej trasy potocznie nazywanej Józefinką, rozpoczynającej się w Stropkovie i biegnącej po stronie słowackiej przez miejsce pielgrzymek Bukova Horka i wioski: Gribov, Kożuchovce, Mirola, Bodrużal, Niżny Komarnik, Vysny Komarnik, a następnie po polskiej stronie przez Barwinek, Korczynę, Duklę*, Strzyżów - aż do Rzeszowa. Wytyczony w ramach projektu szlak ma ponad 140 km długości (99 po stronie polskiej, 45 km po stronie słowackiej) i łączy ze sobą rozproszone w terenie obiekty będące śladem obecności monarchii austro-węgierskiej. Zabytkowe budynki polsko-słowackiego pogranicza - garnizony, magazyny kamienice, budynki użyteczności publicznej, stanowią unikatowe dziedzictwo kulturowe, będące jednocześnie historycznym świadectwem czasów świetności dynastii Habsburgów. Szlak wytyczony jest za pomocą tablic informacyjnych i znaków kierunkowych."
I moje do tego uwagi: Z Barwinka przez Korczynę i Duklę? Życzę dużo zdrowia tym, którzy chcieliby zgodnie z wskazaniami tak jechać. Dodatkowe kilkadziesiąt kilometrów bez sensu. Winno być "Z Barwinka przez Duklę i Korczynę".
Porównałem jedną z mapek z tego przewodnika z mapą Hramaneca nr 106 Laborecka Vrchovina. Dukla. Ciekawa trasa wiodąca "poboczami", której nieliczne fragmenty (po słowackiej stronie) zaliczyłem podczas rowerowych wędrówek (od Miroli i dalej już wszystko). Fragmenty wedle mapy Hramaneca (ale mapa z 1996 r., więc może się nieco zmieniło) drogami szutrowo-gruntowymi. Czyżbym miał ją uwzględnić w tegorocznych planach? Dawno nie byłem w Stropkovie i okolicach.
Przewodnik po polsku, słowacku a nawet angielsku bogato opatrzony fotografiami, choć mogło by ich być więcej.


Na górę
Post: 09-05-2019 10:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Andrzej Priadka "Łemkowska odyseja" wyd. Carpathia. O książce na facebooku w Skarbach Podkarpackich.


Na górę
Post: 10-05-2019 13:43 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Monika Sznajderman "Pusty las" wyd. Czarne. O życiu autorki książki w Wołowcu i nie tylko.


Na górę
Post: 27-05-2019 12:25 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wczoraj na kermeszu w Olchowcu prezentowany był m.in. ten album:
Obrazek
Wydawnictwo Libra tak go reklamuje:"nostalgiczna wędrówka po Łemkowszczyźnie od najbardziej wysuniętych na zachód Jaworek po Komańczę na wschodzie"...
Mnóstwo zdjęć (m. in. Bartka Wadasa) a tekstem opatrzył Andrzej Potocki. Przejrzałem dziś w firmowej księgarni (stąd zdjęcie) ale, póki co, nie skorzystam mimo promocji. Zdjęć z BN, wcale nie takich najgorszych, mam mnóstwo, trochę o Beskidzie przeczytałem z licznego własnego księgozbioru (i wciąż mam co czytać) ale polecam szczególnie tym, którzy dopiero nieco "łyknęli" ową odchodzącą w przeszłość krainę.
P.S. A i pan Stanisław Kryciński się na kermeszu promował swoim "trójpakiem" o Łemkowszczyźnie i pierwszą pozycją o Pogórzu Przemyskim. Czekam na zapowiadany dalszy ciąg. Miał być w maju ale na razie "ni ma".
I jeszcze jedno wyjaśnienie. Prezentowany wyżej album ma dwie różne wersje okładek.


Na górę
Post: 25-09-2019 12:25 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Właśnie przed chwilą dotarły do mnie "Magury'17". I znów ciekawa lektura z krzyżami przy cerkwi w Kotani na tytułowej stronie.


Na górę
Post: 12-10-2019 20:34 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
oberżyświat » 21-12-2016 11:03 o nowości 2016 roku pisał
oberżyświat pisze:
Wczoraj w Rzeszowie a jutro w Galerii Sztuki "Dwór Karwacjanów" w Gorlicach odbędzie się prezentacja książki "Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny" Jarosława Giemzy.

Można z częścią zawartości książki zapoznać się:
https://www.lemko.pl/bibliografia/rok-2 ... wszczyzny/


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 14 5 6 7 810 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl