Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 23:02

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 610 Następna
Autor Wiadomość
Post: 11-04-2015 17:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Kiedy kolejny numer "Magury" :?:

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 03-05-2015 09:16 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Pisałem o tym pod koniec ub. roku. Pierwszy numer "Podkarpacka Historia" bardzo interesujący. Warto kupić. Oto strona tytułowa pierwszego numeru:
Obrazek


Na górę
Post: 29-05-2015 18:05 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W ostatnim poście na 3 stronie task podaje namiary na książkę "Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie NIskim i na Pogórzu". Ponieważ można tam obejrzeć okładkę książki i nawet nieco więcej, oraz przeczytać o jej autorze a także warunkach zakupu, więc nie będę zanudzał niektórych forumowiczów zdjęciem (to przyczynek do dysputy o forum) okładki i informacjami o tej ciekawej pozycji. Zainteresowany zakupem zajrzałem w ofertę autora i może bym się skusił, gdyby nie fakt, iż podczas dzisiejszego spacerku po Rzeszowie w księgarni Libry (róg Jagiellońskiej i Zygmuntowskiej) ujrzałem tę pozycję i leży już przede mną, jako kolejna z serii o cmentarzach z I wojny, obok "trójpaku" Romana Frodymy (ta pozycja ma już swoje lata), Oktawiana Dudy "Cmentarze I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej, Andrzeja Piecucha "Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim". A następną "w tym temacie" mam juz upatrzoną. Jak kupię to o niej napiszę. Oferta autora - 59 zł niczym się nie różni od ceny w księgarni a odpadają koszty wysyłki, więc zaspokoiłem zachciankę. Bardzo starannie wydana z mnóstwem fotografii a i cena przyzwoita, jeśli ją porównać z tej klasy wydawnictwami. Polecam
P.S. Kilka książek o cmentarzach mnie ominęło ale mam nadzieję je zdobyć.


Na górę
Post: 13-06-2015 08:30 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Anonsowałem ukazanie się pierwszego numeru "Podkarpackiej historii", a oto okładka drugiego numeru:
Obrazek
Miłośnikom Podkarpacia polecam.


Na górę
Post: 29-06-2015 20:10 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
task pisze:
Dostępny od 7 kwietnia:
http://www.cmentarzewojenne.pl/


Właśnie otrzymałem od brata powyższą publikację w imieninowym prezencie. Jestem pod wrażeniem, świetna rzecz i pięknie wydana. Naprawdę polecam.


Na górę
Post: 03-07-2015 10:21 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Przed trzema miesiącami miałem okazję przeczytać książkę zaczynającą się (po Wstępie) następująco: "Ja syn ukraińskiego chłopa z karpackich gór(...)
Urodziłem się 28 sierpnia 1923 roku na Łemkowszczyźnie we wsi Wisłok Górny, w ówczesnym powiecie sanockim w województwie lwowskim".
Jest to fragment pierwszego rozdziału "Mój kraj". Po nim następują kolejne "Mój ród" i "Nasza rodzina", w których sporo interesujących informacji określonych tytułami poszczególnych rozdziałów. W kolejnych rozdziałach autor opisuje "zaciąg" do ukraińskiego oddziału ochotniczego w Dukli i dalszą "wojskową karierę"...
Książka została wydana w 2013 r. przez Oficynę Wydawniczą Mireki. Autorem jest Andrij Kordan "Kozak", jej tytuł "Ostatni nabój z ładownicy. Wspomienia żołnierza UPA z kurenia "Zalizniaka" z powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego i tomaszowskiego". Ponieważ roweruję od czasu do czasu po tamtych terenach postanowiłem ja zakupć, a dodatkowym - a właściwie decydującym - argumentem był fragment zamieszczony na ostatniej stronie okładki: "W kilka dni po świętach nasz oddział otrzymał rozkaz przeprowadzenia akcji odwetowej w małej polskiej wsi Rudka, która położona była pomiędzy lasami i wsiami ukraińskimi i byłaośrodkiem bolszewicko-polskiego wywiadu. Rozkaz został wykonany - w ciągu jednej nocy przepędzilismy ludność na polskie tereny, a wieś spaliliśmy, przy czym zdobyliśmy dwa karabiny maszynowe, z pomocą których Polacy stawiali opór z kościelnej wieży. Po akcji bez żadnych strat udaliśmy się w kierunku lasu nowosielskiego i tam stanęliśmy na nocleg".
Oto strona tytułowa:
Obrazek
i "efekty" wykonania rozkazu "bez żadnych strat".
Obrazek
Zdjęcie tablicy jest fragmentem pomnika ufundowanego przez byłych mieszkańców i jest to jedyna pamiątka po wsi, której nie ma.


Na górę
Post: 03-07-2015 22:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Alan pisze:
Kiedy kolejny numer "Magury" :?:

Jest.
Wydanie lipiec-wrzesień 2015.
Wersja online "Magury" nr 2 dostępna: tutaj.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 08-07-2015 13:36 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Podkarpacka historia" nr 5-6 zawiera kilka atrykułów o "Wielkiej wojnie" anonsowanych na okładce tytułem "Gorlice 1915".
Oto ich wykaz:
- "Natarcie ruszyło spod Gorlic",
- "1915 Bój o Szemberek",
- "Denikin w Karpatach",
- "Trywolne...",
- "Wojenna kronika Sióstr Miłosierdzia. Jasło 1914-15".


Na górę
Post: 08-07-2015 13:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W uzupełnieniu poprzedniego postu zdjęcie okładki wyżej wspomnianego numeru "Podkarpackiej historii", które w roztargnieniu zapomniałem umieścić:
Obrazek
P.S. Następny numer, być może już jest w księgarniach". Niebawem sprawdzę.


Na górę
Post: 19-08-2015 10:24 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Z początkiem lipca ukazał się kolejny numer "Podkarpackiej Historii", w którym można obejrzeć "Oblicza Dobrego Wojaka Szwejka" z Polski, Słowacji, Rosji i Ukrainy. Te urocze "pomniczki" w Sanoku (z wyprawą w tym celu do Sanoka wiąze się niecodzienna historia) i Przemyślu miałem okazję oglądać. Nadto w numerze m. in. "Jak bracia Nobel interesy na Podkarpaciu robili" i szereg innych, ciekawych artykułów. Oto okładka w/w numeru:
Obrazek


Na górę
Post: 07-09-2015 13:17 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Od dwóch tygodni usiłuję zamówić "Magury 2014". Niestety adres: kwyd@skpb.waw.pl jest niedostepny ?!, a próba dodzwonienia sie na podany w "Magurach 2013" nr telefonu do Komisji Wydawniczej SKPB Warszawa w Łomiankach bezskuteczna. Nigdy wczesniej nie miałem z tym problemów. Może wszystkie egzemplarze sprzedali "Rewaszowi", bo tam i owszem można nabyć na 24 zł + koszty wysyłki co daje razem cenę dwukrotnie wyższą.


Na górę
Post: 18-06-2016 14:10 
Offline

Rejestracja: 31-12-2015 14:46
Posty: 303
Staraniem "Procarpatii" ukazała się następująca pozycja:
Obrazek
Wśród wielu ścieżek przyrodniczych są również z Beskidu Niskiego.
M. in.:
- Do Złotej Studzienki,
- Folusz,
- Hałbów,
- Świerzowa Ruska
i inne.
Sporo pomysłów na ciekawe wędrówki po zakamarkach Podkarpacia.


Na górę
Post: 30-08-2016 08:21 
Offline

Rejestracja: 31-12-2015 14:46
Posty: 303
Każdy człon chaty to postęp jej myśli. Na podwalinach stawia sie naprzód odrzwia, bo chata nie ma być pudłem. Wejść i wyjść - oto skrót losu człowieczego. Dopiero wokół drzwi "wiąże się" przygotowane przeciosy. Zostawiając to co jest, wycinając otwory na okna, wciska się "kluczem" jedną kłodę na drugą, wypukłą częścią na zewnątrz, a prostą do środka. Składana chata rośnie jak skrzynia. Otwarta i jasna schnie nieustannie, przewietrza się nie tylko przez drzwi i okna, przede wszystkim od góry, od nieba, bo dach się jeszcze nie urodził...*
* S. Vincenz "Na wysokiej połoninie. Prawda starowieku."
Początkowy fragment Wprowadzenia do książki "Stan zachowania świeckiego budownictwa drewnianego w województwie podkarpackim" wydanego przez Stowarzyszenie PRO CARPATHIA.
Oto okładka:
Obrazek


Na górę
Post: 23-09-2016 09:35 
Offline

Rejestracja: 31-12-2015 14:46
Posty: 303
Książka "Łemkowie. Losy zaginionego narodu" zawiera obszerny, a zarazem niezwykle przystępnie napisany szkic historyczny dotyczący dziejów tej nacji od połowy XIX w. do chwili obecnej. Ponadto znalazły się w niej bezpośrednie relacje rodowitych Łemków - Teodora i Marii Goczów z Zyndranowej koło Dukli w Beskidzie Niskim, twórców Muzeum Kultury Łemkowskiej, oraz Bodgana Gambala, działacza Ruskiej Bursy w Gorlicach (fragment tekstu na okładce).
Obrazek


Na górę
Post: 06-12-2016 10:08 
Offline

Rejestracja: 31-12-2015 14:46
Posty: 303
Taką nowość wypatrzyłem w księgarni (i tam zrobiłem jej zdjęcie). Książka w naszym i słoweńskim języku. Jak mnie poinformowała miła pani z księgarni za 50 zł.
Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 610 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl