Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:03

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 137 38 39 40 41
Autor Wiadomość
Post: 08-07-2012 13:15 
Offline

Rejestracja: 04-07-2012 21:08
Posty: 2
Pożyczyłam od Lucy plecak książek poświęconych Beskidowi Niskiemu. Nawet nie podejrzewałam, że ona ma tak dużo publikacji dotyczących tego regionu, zawsze kojarzyła mi się z Bieszczadami. Ten jej osławiony księgozbiorek to pokój pełen książek, zresztą wszędzie ma porozkładane tomiszcza, tomy i tomiki. Oprócz tego kilka półek poukładanych w skoroszytach notatek. Plus szuflady pełne map i szafki zapełnione folderami, skserowanymi pracami magisterskimi, opracowaniami itd. Misz masz totalny, oprócz świetnych książek masę przedziwnych publikacji, w tym bardzo dużo bezpłatnych.
Dwie półki są zapełnione publikacjami beskidzkimi, tylko Beskid Niski, oprócz tego jedna półka z pracami etnograficznymi. Przyroda BN jest umieszczona osobno, na regale "przyrodniczym". Ja zgarnęłam część książek z półki BN. Upłynie trochę wody w Sanie zanim je przeczytam. Tylko kilka z nich znam, przeważnie reprinty. Właśnie rozpakowuje zdobycze, moją szczególną uwagę zdobyła wyjątkowa publikacja "Inwentaryzacja cmentarzy łemkowskich w nieistniejących wsiach na terenie gmin Sękowa i Uście Gorlickie". Po raz pierwszy spotykam się z taką książką. Moim zdaniem jest ona fantastyczna. To chyba pełna dokumentacja inwentaryzacyjna, oby wszystkie nasze cmentarze doczekały się takiego opracowania. Książka składa się z dwóch części. Część pierwsza to inwentaryzacja techniczno-opisowa ilustrowana czarno-białymi fotografiami i rysunkami. Każdy cmentarz jest osobno opracowany. Nagrobki są ponumerowane, opisane, podane dane typu: wysokość, szerokość, grubość, zacytowano inskrypcje. Jest także dokładnie opisany stan zachowania. Druga część to inwentaryzacja fotograficzna.
Książka została wydana przez Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej w Gorlicach, ma 321 stron, ISBN 83-913884-3-3


Na górę
Post: 30-07-2012 09:53 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Bartek Wadas pisze:
Wyjątkowo w tym przypadku zgodzę się z Lucyną, książkę Libry dostałem, przeczytałem dwie wsie i odłożyłem.
Jednak więcej nie wypada mi pisać na temat tej książki ze względu na współautorstwo z założenia "podobnego" wydawnictwa "Od Komańczy do Wysowej"


Zgodzę się z tym że Wasze wydawnictwo jest bardziej szczegółowe, choć po pobieżnym przeglądzie wygląda na to że nie uniknęliście nieścisłości/złych sformułowań. Przy pomocy Waszego przewodnika udało mi się zaspokoić ciekawość np. co do cmentarza w Wólce na Derbach czy pagórka przy cmentarzu w Jasielu. Szkoda tylko, że nie było odpowiedzi na forum...
Mimo to jednak nie żałuję kupna "Krajobrazów...". Obejmuje ona opisem o wiele większy obszar, parę ciekawych rzeczy można wyhaczyć, choć mogą one się okazać równie dokładnymi jak opis cmentarza w Rudawce Jaśliskiej :-( Poszukać zawsze warto ;)
"Krajobrazy..." są do kupienia w księgarni w FullMarkecie w Krośnie, ściągnęli ich więcej.

Przy okazji ciekawi mnie co oznacza sformułowanie "egzemplarze autorskie"?


Na górę
Post: 30-07-2012 11:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Wg mojego rozeznania - "egzemplarze aautorskie" to są książki, które rozprowadza autor czyli w przypadku "Od Komańczy" dostałem go od Bartka czyli współautora. I chwała mu za to ! Inaczej musiałbym poszukać w księgarni - oczywiście, sprowadzili by ale to nie to - dostałem książkę od autora ! Można by jeszcze poprosić o dedykację ale może przy okazji ?

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 30-07-2012 12:30 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Andy500 pisze:
Można by jeszcze poprosić o dedykację ale może przy okazji ?

No właśnie myslałem że dedykacja/jakieś beskidzkie pozdrowienia będą ale przewertowałem 500stron i nic :-( ;)


Na górę
Post: 30-07-2012 13:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Z beskidzkim pozdrowieniem
Bartłomiej Wadas

...a tak na poważnie to podpiszę Wam na spotkaniu beskidzkim

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 30-07-2012 17:01 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Autorskie egzemplarze to takie, które otrzymuje bezpłatnie autor od wydawnictwa co zwykle zawarte jest w umowie o dzieło.


Na górę
Post: 30-07-2012 17:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Michale, ja to napisałem oczywiście z przymrużeniem oka - wpłaciłem za przewodnik na wskazany przez Bartka nr konta.
Niemniej - jak będzie okazja, poproszę o dedykację.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 29-09-2012 17:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
W moim świętym wątku stuknęło 30 000 wejść. Sonka się obija więc ja coś skrobnę. "Turystyka w obszarach Natura 2000" pod redakcją Zygmunta Wnuka i Marii Ziaji to zbiór ciekawych artykułów dotyczących turystyki przyrodniczej, atrakcji turystycznych rozpatrywanych pod kątem naturowym. Kilka referatów dotyczy Beskidu Niskiego np. Andrzeja Czaderny "Turystyka w Ostoi Magurskiej", część jest poświęconych ogólniejszym zagadnieniom np. "Parki narodowe w badaniach ankietowych" Zygmunta Wnuka i Marii Ziaji. Polecam tę interesującą publikację wydaną przez Uniwersytet Rzeszowski wszystkim miłośnikom podkarpackiej przyrody.


Na górę
Post: 17-11-2012 09:36 
Offline

Rejestracja: 27-10-2012 19:34
Posty: 21
Lokalizacja: Jasło
Ja z innej beczki. Mam obecnie tylko "Bieszczady. Beskid Niski" Figiel Natalia, Klimek Paweł, i bywa, że zachodzę w rejon Beskidu Niskiego, o którym nawet nie wspominają w tym przewodniku. Nadszedł więc czas na poważy przewodnik. Mam na uwadze dwa: "Beskid Niski. Przewodnik dla prawdziwego turysty" i "Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej". Doradźcie, który wybrać. Który dostarczy mi pełniejszych informacji na temat tych gór. Oczywiście uwzględniając ograniczoną formę jaką jest każdy przewodnik.
Pozdrawiam

_________________
www.marekskruch.pl


Na górę
Post: 17-11-2012 10:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Polecam oba wskazane przewodniki, w sumie uzupełniają się :)

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 17-11-2012 18:13 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Więcej informacji praktycznych zawiera przewodnik dla prawdziwego turysty wydawnictwa Rewasz.


Na górę
Post: 17-11-2012 19:48 
Offline

Rejestracja: 27-10-2012 19:34
Posty: 21
Lokalizacja: Jasło
Michał pisze:
Więcej informacji praktycznych zawiera przewodnik dla prawdziwego turysty wydawnictwa Rewasz.

Dzięki! Zacznę więc od niego. Już zamówiłem w empiku. :D

_________________
www.marekskruch.pl


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 137 38 39 40 41

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl