Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:46

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 136 37 38 39 40 41 Następna
Autor Wiadomość
Post: 25-04-2012 20:25 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
@Andy500. Chyba nie masz za co przepraszać. Wydaje mi się, że nie ograniczyłeś jej kompetencji a jedynie uprawnienia.

Jestem całkowicie za pozbyciem się wątków bieszczadzkich z forum. A co do żubrów, niedługo w BN (w MPN) będziemy mieli własne stado. Wtedy możemy sobie o nich dyskutować do woli.


Na górę
Post: 25-04-2012 20:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Lucyna pisze:
Jestem tu po to aby pisać o książkach, o tym co mnie interesuje..


Kwintesencja :!: :!: :!: Proponuję założyć bloga...i nie pisać tu o nim

Lucyna pisze:
Ja jestem dla wątku, a nie wątek dla mnie..


To przypomnę jego tytuł: Kanon beskidzkich lektur a to, że Wy siebie nazywacie przewodnikami beskidzkimi... to już inna sprawa

Lucyna pisze:
Mogę o tym pisać ale będę poruszać tematy bieszczadzkie, lub nie będę pisać. Coś za coś.


Już tutaj tacy byli... Pozdrowienia chłopaki :lol: (cieszę się że tutaj często zaglądacie)

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 25-04-2012 21:14 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Nie wiem czy to, iż wkrótce w Magurskim Parku Narodowym będą żubry to powód do uciechy. Już nas w BN straszą niedźwiedziami, wilkami, rysiami a tu jeszcze żubry dojdą. Strach się bać !


Na górę
Post: 26-04-2012 06:35 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Rowerowy Szlak Etnograficzny - niebieski (wedlug informacji BIT w Rymanowie Zdroju)

Trasa szlaku:
Rymanów - Rymanów Zdrój - Deszno - Królik Polski -Wisłoczek - Rudawka - Pastwiska - Sieniawa - Bartoszów - Rymanów.
Długość szlaku 31 km.

Wycieczkę zaczynamy na Rynku w Rymanowie. Proponujemy zwiedzić synagogę, która leży poza wyznaczonym szlakiem rowerowym, potem należy wrócić na rynek i jechać w kierunku kościoła, gdzie skręcamy w prawo. Jedziemy ulicą Wola, Kalwaria obok cmentarza. Tam skręcamy na lewo w polną drogę wiodącą na kirkut (cmentarz żydowski)
Za kirkutem droga prowadzi za znakami w dół do ul. 3-Maja. Stąd kierujemy się na południe, do Rymanowa Zdroju.
Trasa rowerowego szlaku niebieskiego w Rymanowie Zdroju pokrywa się ze szlakiem rowerowym czerwonym. Przez uzdrowisko przejeżdżamy mijając po drodze zabytkowe drewniane wille oraz kościół w parku zdrojowym. Jedziemy ciągle główną drogą, mijając w Desznie cerkwisko i cmentarz łemkowski po lewej a Rozlewnię Wód Mineralnych po prawej stronie.
Nasza trasa skręca w lewo na drogę za pierwszym mostem na Taborze. Zaczyna się długi podjazd na przełęcz pod Jawornikiem. Jawornik, najwyższy szczyt w okolicy, o wys. 762 m n.p.m. porośnięty lasem, znajduje się po prawej stronie trasy, szczyt po lewej to Dział nad Wołtuszową. Za nami roztacza się piękny widok na Królik Polski, Bałuciankę, na pasmo Przymiarek (na północnym zachodzie) i Piotrusia (na południowym zachodzie).
Trasa biegnie szeroką drogą brzegiem lasu. Przy szlabanie nasza trasa wiedzie dalej w prawo, polną drogą przez łąki i młody lasek sosnowy, można też minąć szlaban i jechać dalej drogą asfaltową aby dotrzeć do leśnej kapliczki wotywnej, którą wg legendy postawił tu cudownie uratowany przed wilkami mieszkaniec Wisłoczka. Dojeżdżamy do łąki na przełęczy, skąd piękne widoki. Osiągając przełęcz zjeżdżamy do wsi Wisłoczek. Widoczne zabudowania spółdzielni rolnczej.
Wieś Wisłoczek zamieszkana jest przez Polaków z Zaolzia, którzy dbają o pozostałości po Łemkach. Cmentarz połemkowski, aktualnie użytkowany przez obecnych mieszkańców, znajduje się po prawej stronie drogi. Cmentarz był zdewastowany po wojnie, współcześnie odnowiony przy dużej pomocy i zaangażowaniu obecnych mieszkańców. "Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak niezwykłą życzliwością i przychylnością dla naszych działań ze strony tutejszych mieszkańców" - wspomina Stanisław Kryciński w III Tomie Rocznika Rymanowa Zdroju. Cmentarz jest ogrodzony, zadbany, nagrobki są kamienne lub z piaskowca, zakończone żeliwnymi lub kutymi krzyżami. Na cmentarzu zachowały się ruiny murowanej z kamienia dzwonnicy cerkiewnej. Na południe za cmentarzem na brzegu lasu znajduje się cmentarz choleryczny. Zachował się żeliwny krzyż z datą 1889. Trasa biegnie główną drogą przez środek wsi, po prawej Dom Modlitwy Zielonoświątkowców. Warunki naturalne stwarzają możliwości dobrego wypoczynku w Wisłoczku, wiec mieszkańcy przygotowują się do rozszerzenia swojej działalności rolniczej o ofertę agroturystyczną.
Jedziemy wzdłuż potoku Wisłoczek, po lewej pole namiotowe - baza studencka, czynna w miesiącach letnich. Tu główny czerwony szlak turystyczny schodzi z Działu i będzie towarzyszyć nam do krzyżówki w Tarnawce. Po drodze mijamy pozostałości po cmentarzu łemkowskim w nieistniejącej Tarnawce. W 1997 roku zrekonstruowano tu 7 nagrobków. Na sąsiednim cerkwisku zachował się piaskowcowy cokół i podstawa drugiego nagrobka. Nasza trasa dochodzi do krzyżówek (można skręcić w prawo w poszukiwaniu śladów Łemków w nieistniejącej wsi Zawoje czy Wernejówka. W Puławach Górnych, dawny cmentarz łemkowski służy obecnym mieszkańcom. Puławy są wsią agroturystyczną, gospodarze są bardzo gościnni i gospodami).
Od krzyżówki w Tarnawce trasa wiedzie w lewo do Rudawki Rymanowskiej. Wieś położona w dolinie Wisłoka słynie w okolicy z dobrych miejsc do kąpieli. Te warunki stwarzają możliwości rozwoju wsi jako letniska, istnieje tu ośrodek kolonijne -wczasowy i pole namiotowe. Trasa biegnie obok ośrodka, mija zabudowania sezonowej stadniny koni oraz budynki pracowników rolnych, jeżeli skręcimy w ścieżkę w prawo za niewielkim zagajnikiem, dojedziemy do jaru Wisłoka z największą w Karpatach ścianą łupków menilitowych o wy s. 40 m. Jest tam też dobre miejsce do kąpieli.
Stąd należy wrócić na szlak rowerowy biegnący główną drogą do Pastwisk. Jadąc przez wieś mijamy pole biwakowe, przy sklepie spożywczym grób żołnierza słowackiego z II wojny światowej. Ostatnimi zabudowaniami wsi są budynki PGR, za nimi pastwiska, od których wieś wzięła nazwę. Na krzyżówce nasza trasa skręca w prawo, jedziemy w stronę zapory w Sieniawie. Przejeżdżamy przez most nad Czernisławką, dopływem Wisłoka. Dojeżdżamy do zabudowań Mymonia, gdzie nasz szlak łączy się z rowerowym szlakiem zielonym.

To juz 18 370 wejsc! Czy jest drugi tak czesto odwiedzany watek? Czy doczeka 20 tys wejsc?
Czy tez zjedza go trolle?

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 26-04-2012 07:04 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
często? nie zartuj janrajchel. 33 odsłony na jeden napisany post...na tle reszty forum to słabiutko :lol: i to tyle na temat fetyszyzowania rzekomej wielkiej popularności wątku

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 26-04-2012 11:58 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
stary zakapior pisze:
Już nas w BN straszą niedźwiedziami, wilkami, rysiami a tu jeszcze żubry dojdą. Strach się bać !

Się boję. Podobno niedźwiedź zaatakował gdzieś w rejonach między Rymanowem a Głębokim. Na stronie Radia Rzeszów podobno o tym piszą, niestety nie mam dostępu. Byle w sobotę nie chciał baraszkować na Jaworniku ;)

Edit:
coś tam znalazłem


Na górę
Post: 06-05-2012 11:48 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Szlakiem cudów Podkarpacia.

Przewodnik po miejscach niezwykłych i tajemniczych, red. Stanisław Sowa, Rzeszów 2011

Piętnastu autorów, którzy są zarazem dziennikarzami Gazety Codziennej "Nowiny", zamieściło swoje informacje o atrakcjach turystycznych naszego regionu w książce "Szlakiem cudów Podkarpacia. Przewodnik po miejscach niezwykłych i tajemniczych".
"Nie jest to klasyczny przewodnik, jakich wiele na księgarskich półkach. W reporterskich wędrówkach wszystkiego musieliśmy dotknąć i spróbować. Docieraliśmy do ludzi, by w żywej, reporterskiej formie opowiedzieć o przeszłości i uchwycić ducha współczesności" - napisał we wstępie Stanisław Sowa, redaktor naczelny "Nowin", dodając, że "w roli przewodników wystąpili historycy sztuki, archeolodzy, duchowni opiekujący się świątyniami, lokalni pasjonaci historii i tradycji, autorzy książek".

Książka składa się z sześciu rozdziałów:

1. "Śladami krwawych batalii - twierdze, bunkry i miejsca pamięci",
2."Perły architektury drewnianej - świątynie, chaty, budynki użyteczności publicznej",
3."Miejsca kultu i pomniki sztuki sakralnej - świątynie, klasztory, nekropolie",
4."Niezwykłe budowle i dzieła sztuki inżynierskiej - tajemnicze miejsca",
5. "Zamki, pałace - ruiny i grodziska" i
6."Unikalne kolekcje - pamiątki, muzea i ogrody".

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 06-05-2012 17:54 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jam ci to, o tym samym albumie na str. 29 kanonu pisał. Ale nie szkodzi wspomnieć o nim jeszcze raz, bo warto.


Na górę
Post: 06-05-2012 20:16 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Szczera prawda.
Co innego w kononie przeczytac , a co innego kupic i doceniajac wartosc - polecic innym.
W kazdym razie - byles pierwszy stary zakapiorze!.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 09-05-2012 17:00 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
By nam kanon-konon nie uwiądł zaprezentuję, w nieco odmienny sposób niż zwykliśmy to czynić w tym wątku, album, o którym pisałem gdym go ujrzał w witrynie księgarni i gdym go po pewnym - dość krótkim - wahaniu nabył. I nie żałuję bowiem album bardzo starannie wydany i okraszony wieloma pięknymi fotografiami.
Oto jego strona tytułowa:
Obrazek


Na górę
Post: 22-05-2012 19:07 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Kolejny dowód, iż ukazuje się coraz więcej pozycji traktujących o cerkwiach. Była już-o ile dobrze pamiętam-wzmianka o tej książce, więc tym razem tylko zdjęcie
Obrazek


Na górę
Post: 04-06-2012 12:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
pazuzu pisze:
często? nie zartuj janrajchel. 33 odsłony na jeden napisany post...na tle reszty forum to słabiutko :lol: i to tyle na temat fetyszyzowania rzekomej wielkiej popularności wątku

Prawdę powiedziawszy sprawdzałam, czy wątek padnie, czy też nie. Nie padł, do wszystkich moich świętych wątków zaglądają ludzie. Za chwilę będzie 20 000 wejść. Są osoby zainteresowane dobrą książką, regionem. Podobnie jest z naszą stronką.
Dziękuję za uwagę :mrgreen:


Na górę
Post: 08-06-2012 04:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Od mego ostatniego postu było 140 wejść. Hmmm
Pozwolę sobie po raz ostatni wrzucić informacje o wyjątkowo cennej książce Krzysztofa Potaczały "Bieszczady w PRL-u", lektura może nie pasjonująca chociaż naprawdę czyta się ją nieźle, ale niezwykle potrzebna. To zbiór reportaży z lat minionych, z okresu PRL-u, a zarazem utrwalenie wspomnień bardzo dużej liczby osób. Znakomity źródło wiedzy o regionie, o ludziach, którzy współtworzyli bieszczadzką historię. Moim zdaniem lektura obowiązkowa wszystkich miłośników regionu, przewodników i historyków.
Na rynku ukazała się też inna bardzo ciekawa książka warta aby o niej troszeczkę poopowiadać.
To "Tradycje lotnicze Bieszczadów".
Za niedługo przyjdą mi inne książki pana profesora "Słowackie epizody z polskiego Podkarpacia", "Tropami zestrzelonych", "Lotnictwo armii "Karpaty", "Działania lotnicze w pasie karpackim w latach 1914-1947", "Słowackie epizody z polskiego Podkarpacia – Dębica", przez przypadek znalazłam w internetowej księgarni po rozsądnych cenach te książki więc je zamówiłam,


Na górę
Post: 11-06-2012 15:04 
Offline

Rejestracja: 05-01-2011 08:29
Posty: 38
Lucyna pisze:
(...)Pozwolę sobie po raz ostatni wrzucić informacje o wyjątkowo cennej książce Krzysztofa Potaczały "Bieszczady w PRL-u"
(...)
Na rynku ukazała się też inna bardzo ciekawa książka warta aby o niej troszeczkę poopowiadać.
To "Tradycje lotnicze Bieszczadów"
(...)


A Administrator na poprzedniej stronie prosił i ogłosił:

Bartek Wadas pisze:
TO JEST FORUM BESKIDU NISKIEGO !!! STOP BIESZCZADZKIM KLIMATOM.


Lucyna jesteś niczym ten przysłowiowy smród ciągnący się za wojskiem.

Lucyna pisze:
Od mego ostatniego postu było 140 wejść


Sama zajrzałam bo byłam ciekawa pod jakim pretekstem wrócisz do tego tematu po tym jak Administrator w odpowiedzi na twoje "coś za coś" pokazał ci drzwi. Wróciłaś aby pochwalić się ilością wejść na swoją stronę.

Ja zdania nie zmieniłam - nadal zdecydowanie chcę czytać tutaj o Beskidzie Niskim.


Na górę
Post: 11-06-2012 22:18 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Zapraszam do zapoznania się z 2 numerem gazety „Nasze Besko". "Przełomowe wieści”.

Jest to kwartalnik spolecznosciowy wydawany przez nowopowstaly zespol redakcyjny.
Wydanie pierwszego było częścią projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W nowym numerze znajdziemy:

- bogate kalendarium wydarzeń z ostatniego kwartału

- kolejny artykuł z cyklu „Interwencje” – tym razem o bezpańskich psach

- wspomnienia muzyka rockowego zwiazanego z naszą miejscowością – Marka Kapłona

- ciąg dalszy historii „Wykorzenionych”

- trochę wiadomości na temat Zespołu Szkół w Besku, nowego kościoła, orkiestry dętej,

- wywiad z panem Maciejem Kandeferem, byłym kapelmistrzem naszej Orkiestry Dętej
- artykuł „Aktywni wolontariusze” – sprawozdanie z zajęć feryjnych prowadzonych przez młodych wolontariuszy – gimnazjalistów dla dzieci
z klas 1-4 Szkoły Podstawowej.

- zachęcaja nas również w tym numerze do jazdy rowerem nie tylko po zdrowie

Gazetę można kupić w sklepie Pana Wojciecha Józefczyka.
Zespół redakcyjny wyszedł również z inicjatywą zorganizowania akcji ratowania starych nagrobków na beskiej nekropolii.
Ponadto w planie jest wydanie internetowe "Naszego Beska".

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 136 37 38 39 40 41 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl