Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 12:36

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 27-12-2012 11:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Chyba w połowie roku (ja ją mam od mniej więcej tamtego czasu) ukazała się bardzo cenna i starannie wydana publikacja: Szlak Architektury Drewnianej. Podkarpacie. Wydawcą jest Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w Rzeszowie. Redaktorem i autorem wstępu jest Jan Sołek. Książka składa się z kilku rozdziałów:
- Drewniana architektura i budownictwo w Podkarpackiem,
- Trasy Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej na który składają się opisy obiektów architektury drewnianej (cerkwi, kościołów, innych obiektów architektury drewnianej; np. w Jaśliskach zabytkowa zabudowa rynku).
Trasy podzielono na IX grup:
I. Trasa Krośnieńsko-Brzozowska,
II. Trasa Sanocko-Dynowska
III. Trasa Ustrzycko-Leska
IV. Trasa Sanocko-Dukielska
V. Trasa Przemyska
VI. Trasa Lubaczowska
VII. Trasa Rzeszowsko-Jarosławska
VIII. Trasa Dębicko-Ropczycka
IX. Trasa Tarnobrzesko-Niżańska
- Słownik wybranych pojęć.
Każda w/w trasa poprzedzona mapkami z usytuowaniem obiektów po czym następuje opis tychże obiektów opatrzony zdjęciami.
Warto mieć tę pozycję z swoich zbiorach. Mnie na pewno będzie służyć (już w tym roku m.in. z niej korzystałem) jako pomoc w planowaniu rowerowych wędrówek po Podkarpaciu.
Oto strona tytułowa tej publikacji:
Obrazek


Na górę
Post: 26-01-2013 17:51 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Pierwsza z tras, Krośnieńsko-Brzozowska biegnie przez Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy będący niezwykle atrakcyjnym fragmentem Pogórza Dynowskiego. Trasa ta pozwala zwiedzić m. in. najstarsze zachowane kościoły drewniane, które charakteryzują się wybitnymi walorami architektonicznymi - w Haczowie, Humniskach, Iwoniczu, Bliznem, Golcowej, Domaradzu. Trasa krośnieńsko-brzozowska wiedzie też przez Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój z niezwykle charakterystyczną drewnianą zabudową uzdrowiskową (Cytowane fragmenty pochodzą z wstępu do prezentacji poszczególnych obiektów trasy krośnieńsko-brzozowskiej).
Trasa nr I obejmuje:
- Krosno, kościół filialny pw. św. Wojciecha,
- Bonarówka, cerkiew greckokatolicka pw. Pokrow Przeświętej Bogarodzicy, obecnie rzymskokatolicki
kościół filialny pw. Opieki Matki Bożej,
- Lutcza, kościół parafialny pw. Wniebowizęcia NMP, obecnie kościół filialny,
- Golcowa, kościół parafialny pw. św. Barbary i Narodzenia NMP,
- Domaradz, kościół parafialny pw. św. Mikołaja,
- Jasienica Rosielna, kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP,
- Blizne, kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych,
- Humniska, kościół parafialny pw. św, Stanisława Biskupa,
- Jabłonka, kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej,
- Dydnia, dawna plebania,
- Jaćmierz, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
- Trześniów, zespół dworski,
- Haczów, stary kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św, Michała,
- Targowiska, kościół parafialny pw. św. Małgorzaty,
- Rymanów Zdrój, zespół zabudowy zdrojowej,
- Królik Polski, kościół parafialny pw. Narodzenia NMP i św. Wacława,
- Bałucianka, cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Przeświętej Bogarodzicy, obecnie rzymskokatolicki
kościół filialny pw. Wniebowstąpienia NMP,
- Klimkówka, kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła,
- Klimkówka, kościół filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego,
- Iwonicz, kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych,
- Iwonicz-Zdrój, zespół zabudowy,
- Iwonicz-Zdrój, dawny kościół parafialny pw. św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych,
- Rogi, kościół parafialny pw. św, Bartłomieja,
- Wietrzno, kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła,
- Wrocanka, kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych,


Na górę
Post: 15-03-2013 16:04 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Trasa nr IV Sanocko-Dukielska biegnie z Sanoka do Komańczy a następnie w kierunku Dukli do Krempnej i dalej przez Żmigród do Pielgrzymki. Prawie w całości biegnie przez obszary zamieszkałe niegdyś przez ludność łemkowską i ukazuje dwa zasadnicze typy łemkowskiego budownictwa sakralnego: wschodnio- i zachodniołemkowski (fragment opisu z książki).
Oto przebieg trasy:
- Szczawne, dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, obecnie prawosławna
cerkiew filialna,
- Rzepedź, greckokatolicka cerkiew filialna pw. św. Mikołaja,
- Turzańsk, zespół cerkiewny - cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, obecnie cerkiew
prawosławna,
- Komańcza, dawna greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Matki Bożej, następnie prawosławna cerkiew
filialna (spalona w 2006 r., obecnie zrekonstruowana),
- Wisłok Wielki, zespól cerkiewny - cerkiew greckokatolicka pw. św. Onufrego, obecnie rzymskokatolicki
kościół parafialny pw. św. Onufrego
- Jaśliska, zespół zabudowy,
- Chyrowa, cerkiew greckokatolicka pw. Pokrow Przenajświętszej Bogarodzicy, obecnie rzymskokatolicki
kościół filialny pw. Narodzenia NMP,
- Olchowiec, greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja, obecnie rzymsko- i
greckokatolicki kościół filialny pw. św. Mikołaja,
- Krempna, cerkiew greckokatolicka pw. śś. Kosmy i Damiana, obecnie rzymskokatolicki ko


Na górę
Post: 15-03-2013 16:20 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
ciąg dalszy w/w postu (zadziałał chochlik komputerowy; widać i takie się zdarzają)
- Krempna, cerkiew greckokatolicka pw. śś. Kosmy i Damiana, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny
pw. św. Maksymiliana Kolbego,
- Kotań, cerkiew greckokatolicka pw. śś. Kosmy i Damiana, obecnie kościół rzymskokatolicki,
- Świątkowa Mała, dawna cerkiew parafialna pw, św. Michała Archanioła, obecnie rzymskokatolicki kościół
filialny,
- Świątkowa Wielka, dawna greckokatolicka cerkiew filialna pw. św. Michała Archanioła, obecnie
rzymskokatolicki kościół filialny,
- Pielgrzymka, cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła, obecnie cerkiew prawosławna


Na górę
Post: 01-07-2013 12:40 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Rogatek Beskidu Niskiego sięga Trasa Jasielsko - Dębicko - Ropczycka oznaczona numerem VIII opisana następująco (fragment): "Trasa początkowo wiedzie wzdłuż rzeki Ropy, następnie biegnie przez ciekawe krajobrazowo tereny wśród wzniesień Pogórza Ciężkowickiego i dalej doliną Wisłoki, pomiędzy Pogórzem Ciężkowickim a Pogórzem Strzyżowskim. Z Pilzna zmierza do Ropczyc krawędzią Pogórza Karpackiego, a dalej doliną Wielopolki, przez pasma wzniesień Pogórza Strzyżowskiego wkracza na atrakcyjne tereny Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego z panoramami Pogórza, Dołów Jasielsko - Sanockich i Beskidu Niskiego. W końcowym odcinku biegnie doliną Wisłoki, a następnie zalesionym pasmem Wzgórz Warzyckich".
W jej skład wchodzą:
- kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Załężu,
- kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim,
- kościół parafialny pw. św. Doroty w Trzcinicy,
- kościół parafialny pw. św. Anny w Święcanach
- kościół parafialny pw, św, Bartłomieja w Łękach Górnych,
- kościół parafialny pw. św, Mikołaja w Brzezinach,
- kościół parafialny pw, św, Katarzyny w Gogołowie,
- kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Lubli,
- kościół parafialny pw. św. Marcina w Szebniach (obecnie nieużytkowany),


Na górę
Post: 15-03-2014 12:56 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zapowiadane jest drugie wydanie "Szlaku architektury drewnianej. Podkarpackie" - mam nadzieję, że uzupełnione o brakujące obiekty. Pierwsze wydanie zostało bardzo dobrze ocenione i nagrodzone mimo pewnych mankamentów. Jednym z nich jest brak wśród wymienionych obiektów drewnianego kościółka w Michałówce (gm. Radymno). Kiedy przed dwoma laty realizowałem zaplanowaną starannie trasę szlakiem architektury drewnianej nr V "Trasa Przemyska" Młyny - Chotyniec - Leszno d. Poździacz, anim przypuszczał, że wyruszając z Radymna, nim dotrę do Młynów będę miał okazję obejrzeć ten rzymskokatolicki kościółek p.w. Trójce Przenajświętszej. Doprowadził mnie do tego kościółka drogowskaz wskazujący, że w niewielkiej odległości od miejsca startu, na prawo od drogi głównej ku granicy w Korczowej znajduje się ten obiekt niewymieniony w publikacji. Tym, którzy posiadają I wydanie w/w publikacji, w ramach suplementu, trochę zdjęć tego kościółka zbudowanego w latach 1763-65, ufundowanego przez kasztelana przemyskiego Józefa Drohojowskiego a konsekrowanego przez biskupa przemyskiego Jana Antoniego Potockiego 28.08.1828 r.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 14-04-2014 17:53 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Na przykościelnym dziedzińcu zachowały się interesujące kamienne nagrobki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
A mój towarzysz podróży cierpliwie czeka aż skończę sesję fotograficzną. Jeszcze trochę poczeka...


Na górę
Post: 06-07-2014 12:11 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
I jeszcze o kościółku drewnianym w Michałówce. To dla posiadaczy "Leksykonu drewnianej architektury Podkarpacie", w której o nim ani śladu.
Na symbolicznym murze, na którym wznoszący się do lotu orzeł,
Obrazek
umieszczona jest tablica
Obrazek
poświęcona mieszkańcom Michałówki, ofiarom wielu wojen (na zdjęciu jej fragment)
Obrazek


Na górę
Post: 28-07-2014 19:05 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
To już ostatnie zdjęcia z Michałówki:
- pamiątkowy głaz na przykościelnym terenie
Obrazek
- poświęcony (tablica wszystko wyjaśnia)
Obrazek
I krzyż na zewnętrznej ścianie prezbiterium
Obrazek


Na górę
Post: 06-09-2014 07:36 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zarówno w publikacji Szlak Architektury Drewnianej. Podkarpackie" (zdjęcie strony tytułowej na początku niniejszego wątku) jak i w "Leksykonie Drewnianej Architektury Sakralnej" (dwutomowej publikacji Procarpatii) brak wzmianki nie tylko o kościółku w Michałowcach, którego zdjęcia zamieściłem wyżej, jak również o cerkwi w Czerteżu (o niej będzie) ale i o kościółku w Hucisku Jawornickim. Obok niego przejeżdżałem kilkakrotnie (ostatni raz podczas ubiegłorocznej wyprawy do cerkiewki w Kotowie) i gdybym wcześniej wiedział, że brak o nim informacji w w/w publikacjach to z pewnością wykonałbym więcej zdjęć, niż te, które poniżej:
Obrazek

Obrazek
Poszukując informacji o tym kościółku sięgnąłem do Rewasza "Kościoły drewniane Karpat. Polska i Słowacja" a tam wzmianka, iż kościół w tej niewielkiej wiosce położonej wśród lesistych wzgórz na pograniczu Pogórza Rzeszowskiego i Pogórza Dynowskiego został wybudowany w latach 1956-58. Ołtarz główny, w którym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, oraz ambona zostały przeniesione z Dubiecka.


Na górę
Post: 09-11-2014 12:54 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Czerteży zbudowanej w 1742 r. próżno szukać w "Szlaku Architektury Drewnianej. Podkarpacie". Mimo, że moje rowerowe podróże sięgały i tych terenów nigdy wcześniej nie miałem okazji jej zobaczyć. Sądziłem, że jest w zupełnie innym miejscu wsi, lecz przygotowując się do jej odwiedzenia - to był tylko jeden z przystanków w ciekawej trasie, którą starannie zaplanowałem - zlokalizowałem miejsce, gdzie się znajduje. Po wcześniejszym obejrzeniu kilku drewnianych perełek dotarłem na miejsce. Oto pierwsze zdjęcia:
- zaczyna się ciekawie, choć wjazd zamknięty na cztery spusty
Obrazek
- po schodkach do bramki, która też zamknięta...
Obrazek
- ...więc zza niej robię pierwsze zdjęcie kierując aparat najpierw w lewo (widoczna dzwonnica z 1887 r.)...
Obrazek
- a następnie w prawo
Obrazek
cdn.


Na górę
Post: 20-12-2014 15:56 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Nie mogłem sobie odmówić bliższego spotkania z cerkwią i jej otoczeniem. A oto rezultaty:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 10-02-2015 19:54 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Fragment ogrodzenia z bramką wejściowo-wyjściową
Obrazek
W otoczeniu cerkwi wiele nagrobków:
Obrazek


Na górę
Post: 26-03-2015 09:53 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Dalszy ciąg spaceru po cerkwisku
Obrazek
Na drugim planie widoczna dzwonnica
Obrazek


Na górę
Post: 22-04-2015 17:18 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ukazał się staraniem rzeszowskiego wydawnictwa Pro Carpathia "Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego". Oto zdjęcie strony tytułowej:
Obrazek
Jest to wydawnictwo 1 tomowe i w odróżnieniu od 2-tomowego wydanego w 2011 r., które nie było ogólnie dostępne, można się stać jego posiadaczem. Wystarczy tylko wysupłać 98 zł. Więcej szczegółów na stronie Skarbów Podkarapckich.
I jeszcze wyjaśnienie. To jest inna pozycja niż ta o której piszę w tym wątku.
P.S. Zdjęcie zrobione w jednej z rzeszowskich księgarni, więc upstrzone fragmentami innych książek.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl