Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:13

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 512 Następna
Autor Wiadomość
Post: 01-03-2010 21:02 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ukazał się Nr 1 (20) 2010 styczeń-luty Skarbów Podkarpackich. Jak zawsze wiele ciekawych artykułów okraszonych licznymi fotogafiami. Między inymi:
- Cerkwiska-ocalić, co jeszcze zostało,
- Na pomoc cerkwi (o ratowaniu cerkwi w Olchowej k/Zagórza),
- Zachować starodawne nie blokując rozwoju (wywiad z dr Grażyną Stojak, Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków),
- Zniszczone, nie zapomniane (o cmentarzach żydowskich na Podkarpaciu),
- Tropami karpackich świątyń (o kościele w Jasliskach),
- Skansen wsi spiskiej (o skansenie w Starej Lubowli)
Na stronie http://www.skarbypodkarpackie.pl można się zapoznać z zawartością w/w oraz wcześniejszych numerów Skarbów Podkarpackich. Gorąco polecam


Na górę
Post: 01-03-2010 23:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
stary zakapior pisze:
Na pomoc cerkwi (o ratowaniu cerkwi w Olchowej k/Zagórza)

o cerkwi w Olchowej pisze "tutejsza" Forumowiczka :D

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 19-05-2010 17:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Kolejny nr Skarbów Podkarpackich 2(21)2010 marzec-kwiecień a w nim m. in. Skarby w drewnie ukryte, Podkarpackie synagogi, Ruiny nad Osławą (karmel w Zagórzu), Kapilczka na "tatarskim kurhanie" czy "szwedzkiej mogile" (m. in. o kapliczce w Jaśliskach i na Przełęczy Szklarskiej), Medzilaborce albo Worholce, a na str. 35 list Szymona Magurycza o planach działań Magurycza na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej w 2010 roku-sezonXXIV. Polecam lekturę a tym, którym nie dane jest mieć "papierowego wydania" polecam stronę www.skarbypodkarpackie.pl


Na górę
Post: 31-07-2010 11:29 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wczoraj wpadł mi w ręce nowy numer Skarbów Podkarpackich. Z beskidianów prezentacja Jaśliskiego Parku Krajobrazowego oraz o 95 rocznicy bitwy gorlickiej. W listach od czytelników Szymona Modrzejewskiego o remoncie kirkutu w Baligrodzie. W art. "Czytając mapy" fragmenty austriackich map z końca XVIII w. i zdjęcie "winotruskawkowej" kapliczki na trakcie węgierskim nad Szklarami. Jak zwykle mnóstwo ciekawych artykułów bogato okraszonych zdjęciami. Gorąco polecam; strona www.skarbypodkarpackie.pl


Na górę
Post: 10-12-2010 18:58 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Mam już w rękach najnowszy numer znakomitych Skarbów Podkarpackich. Jestem pełen podziwu i uznania dla tych, którzy go tworzą. Dziekuję. A w najnowszym numerze trochę beskidnianów: Tajemnice leśnych mogił, Płonące źródło z iwonickiego lasu, Turystyczny Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, Przeszłość zaklęta w drewnie ( o cerkwi w Krempnej). Także artykuł o słowackim Spiszu, który (Spisz nie artykuł) jest fascynujący. Przemierzałem go wzdłuż i wszerz na moich rowerowych rumakach i mam nadzieję, że jeszcze tam powrócę, gdy dojdę do zdrowia. Polecam serdecznie strony internetowe: www.skarbypodkarpackie.pl: www.procarpathia.pl


Na górę
Post: 10-12-2010 21:00 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Ja może nie mam w rękach ale mam w pdf :D i polecam gorąco!!!

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 11-12-2010 06:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Od lat czytam "Skarby Podkarpacia", mam przyjemność brać udział w szkoleniach Pro Carpathii. Oni wydają naprawdę bardzo wiele ciekawych publikacji, które można bezpłatnie otrzymać. Prawdziwą perełką są książki " Leksykon podkarpackiej przyrody", "Zielone Podkarpacie", "Ogrody i parki dworskie województwa podkarpackiego", 'Obszary chronione województwa podkarpackiego".Część z tych publikacji można pobrać, są w pdf. www.procarpathia.pl
Oprócz tego wydają "Podkarpacki Przegląd Gospodarczy". Wczoraj na konferencji mówiono nam, że zostaną wydane materiały pokonferencyjne: temat wczorajszej konferencji to "Innowacyjność w turystyce", tej przyszłotygodniowej "Polityka inwestowania w regionie, a zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru polsko-słowackiego pogranicza" , tu będą informacje dawnej i współczesnej architekturze Bieszczadów i Beskidu Niskiego, nowych wzorcach architektonicznych itd.
Polecam też ciekawe książki wydawane przez Carpathię, część z nich to przerobione wydawnictwa projektowe, po zmianie 1/3 tekstu wydawane komercyjnie jak "Dzikie Bieszczady" Szarka i Sitki. Ostatnio ukazało się drugie wydanie wspomnień Woja Wojciechwskiego, gorąco polecam. Wiem, że w przyszłym roku pojawi się perełka poświęcona II wojnie św. w Bieszczadach Roberta Bańkosza.


Na górę
Post: 18-02-2012 20:59 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Nowy numer "Skarbów Podkarpackich" a w nim m. in.:
"Kopią na placu" czyli o rewitalizacji placu św. Michała na sanockiej starówce,
"...mnie Pan Bóg umyślnie stworzył do zbierania takich rzeczy". A rzecz o Kajetanie Wawrzyńcu Kielisińskim, zbieraczu (piórkiem i ołówkiem) starożytności, pieczęci, strojów dawnych i ludowych z terenów Galicji, Mazowsza, Wielkopolski - słowem dawnego Królestwa Polskiego, a także autorowi grafik z wizerunkami cerkwi, z których kilka (grafik, nie cerkwi) w w/w artykule,
"Jedna taka ulica" o uliczce w Rymanowie i co z niej pozostało,
"Ruiny cerkwi w Mrzygłodzie", żal patrzeć jak dogorywają jej resztki (widziałem osobiście),
"Cmentarze okręgu Sieniawa" czyli o tychże z I wojny w w/w okolicy,
"O zabytkach sąsiadów słów kilka" tj. co można ujrzeć na Słowacji (kilka zdjęć z bliższego i dalszego pogranicza polsko-słowackiego). Wszystko to widziałem, fotografowałem i "rowerując" wielokrotnie po okolicach Levocy zdjęcia z tarasu przy sanktuarium Matki Boskiej na Marianskiej horze też robiłem.
Wersja elektroniczna na stronie www.skarbypodkarppackie.pl


Na górę
Post: 28-04-2012 05:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Z lekkim opóźnieniem otrzymałem nowe "Skarby Podkarpackie" - jak zwykle niezmiernie ciekawe i opatrzone wieloma zdjęciami - a w nich m. in.: "Sacrum w drewnie" Natalii Stojak z zdjęciami cerkwi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim oraz "Harmonogram prac w 2012 r." Stowarzyszenia Magurycz, które - jak wynika z harmonogramu - własnie zaczęło prace na cmentarzach greckokatolickich w Łówczy i Żukowie.
A na ostatniej stronie okładki informacje o książkach w cyklu "Polecane lektury" m. in.:
- "Kartografia Galicji Wschodniej w latach 1772-1914" Franciszka Pawła Faluszczaka,
- "Z dziejów parafii prawosławnych na Łemkowszczyźnie w okresie międzywojennym" ks. Romana Dubeca


Na górę
Post: 19-05-2012 05:31 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Ustąpiły miejsca "murowańcom", o kościółkach drewnianych w Bóbrce i Komborni, które zastąpione zostały murowanymi świątyniami pisze Inga Kunysz.
"Nie przetrwały próby czasu" tejże samej autorki o nieistniejących już kościółkach drewnianych w Kołaczycach i Osobnicy.
"Nie zapomniany" o odbudowie cmentarza z I wojny światowej w Tuszymie koło Mielca pisze Bartłomiej Gazda.
Z cyklu "Historie zapomniane" artykuł Marcina Dumy i Grzegorza Poznańskiego "Brama Przemyska".
I wiele innych znakomitych artykułów w najnowszych "Skarbach Podkarpackich".
I jeszcze o 10,5 mln zł zarezerwowanych w budżecie wojewody na ochronę obiektów zabytkowych na Podkarpaciu w artykule Piotra Kocząba "Idą spore pieniądze".


Na górę
Post: 20-05-2012 16:43 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W w/w numerze "Skarbów Podkarpackich" informacje, iż gmina Sieniawa otrzyma kwotę 100 tys zł na kontynuację prac w cerkwi w Rudce (m. in. renowacja ścian zewnętrznych, remont dachu, konserwacja chóru).
Sfinansowane również zostaną (100 tys. zł) prace przy drewnianej cerkwi w Zadąbrowiu (gm. Orły).
Parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni - 100 tys. zł na konserwację polichromii prezbiterium.
Lokalna Organizacja Turystyczna "Wrota Karpat Wschodnich" - 80 tys. zł na konserwację polichromii i stabilizację konstrukcji w cerkwi w Chyrzynce.


Na górę
Post: 30-06-2012 08:51 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Muszę posypać głowę popiołem i przyznać, że teksty etnograficzne oraz tematyka związana z tym zagadnieniem nie gościły zbyt często na łamach "Skarbów Podkarpackich". Sprawa wydawała się oczywista, przecież Łemkowie i Bojkowie odmieniani są przez wszystkie przypadki na łamach wydawnictw i folderów dotyczących Podkarpacia. Miałem jeszcze świadomość, że jest przecież jeszcze tyle czasopism i stron internetowych tematycznie związanych z obszarem Beskidu. A poza tym - tak mi się wydawało - gdzie znaleźć etnografa, który zechce pisać bardziej popularne niż naukowe teksty?"
Tak zaczyna się artykuł Krzysztofa Zielińskiego - Redaktora Naczelnego "Skarbów Podkarpackich", którego nowy numer właśnie zacząłem przeglądać. A jest co.
"Ratowanie świata ikon" to rozmowa z dr Barbarą Tondos - historykiem sztuki i badaczem architektury drewnianej, laureatem nagrody im. Mariana Korneckiego przyznanej w 2011 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski. Rozmową ilustrują unikalne zdjęcia cerkwi i nie tylko.
"Przeszły czas drewna" zaczyna się tak: "Pod koniec lat 90 XX w. na terenie naszego kraju znajdowało się 2785 obiektów drewnianej architektury sakralnej: 1729 świątyń (kościołów, cerkwi, zborów, synagog i meczetów), 730 dzwonnic, 315 dużych kaplic i 11 kostnic". Ten artykuł Krzysztofa Zielińskiego opatrzony jest również wieloma ciekawymi zdjęciami.
"Koncerty na szlaku" (Szlaku Architektury Drewnianej), którego podkarpacka część obejmuje 9 tras, które w sumie liczą ponad 1200 km. W tym artykule prócz wiadomości o atrakcjach tego szlaku, informacja o cyklu koncertów "Spotkania z muzyką i tradycją", które odbędą się w zabytkowych świątyniach. Pierwszy z koncertów dziś, o godz 17.00 w kościele św. Wojciecha w Krośnie.
P.S. Ponieważ postanowiłem i ja obejrzeć powtórnie jeden z zabytków architektury drewnianej w niedalekiej odległości od Rzeszowa, kończę (chwilowo) ten wątek. Cdn.


Na górę
Post: 02-07-2012 12:48 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ciąg dalszy informacji o zawartości nowych "Skarbów Podkarpackich".
"Grupy etniczne Karpat" o Bojkach, Łemkach, Pogórzanach i Dolinianach.
"Na Łemkowyni, czyli wesele u Łemków" - ciekawostką tego artykułu jest m. in. zdjęcie satelitarne Karpat.
O Kaplicy "Kowalowej" pisze nasz dobry znajomy Szymon Modrzejewski.
"Kuchnia w górach Łemków i Bojków", choć przepisów kulinarnych w tym artykule brak, lecz te bez trudu znajdziemy w naszych wątkach kulinarnych.
"Słonce zawisło leniwie nad odległym garbem Beskidu. Senną atmosferę wioski przerywają tylko silniejsze wezbrania wiatru. Znajdujemy się kilkanaście kilometrów na północ od Krosna, tyle, że przed stu laty. W czasach, gdy gospodarowali tu jeszcze dawni mieszkańcy - Zamieszańcy". To wstęp do artykułu "Zamieszane nuty", o Zamieszańcach, którzy obok Dolinian byli ludnością niegóralską.
"Śmierć na Łemkowynie" ilustrują dwa zdjęcia nagrobków z lapidarium przy cerkwi w Kotani.
"Ikony pełne blasku" o ratowaniu ikon z Muzeum Historycznego w Sanoku.
Prócz tego kilka jeszcze bardzo interesujących artykułów.


Na górę
Post: 06-07-2012 20:55 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
"Będzie drugie wydanie" taki tytuł nosi informacja w Skarbach Podkarpackich, iż w związku z dużym zainteresowaniem "Leksykonem drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia" Zarząd Stowarzyszenia "Pro Carpatia" podjął decyzję o komercyjnym wydaniu Leksykonu. Cena sprzedaży dwutomowej publikacji to 110 zł brutto + koszty przesyłki.
A tak wyglądają okładki obu tomów:
Obrazek


Na górę
Post: 07-08-2012 12:58 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
Nowy i ostatni numer "Skarby Podkarpackie nr 35",
http://skarbypodkarpackie.pl/pl/aktualn ... ackie.html


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 512 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl