Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:49

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 03-01-2020 03:34 
Offline

Rejestracja: 03-01-2020 02:45
Posty: 5
Witam!

Chciałbym się Was poradzić w kwestii wyjazdu wakacyjnego w Beskid Niski, okolice miejscowości Krempna (Polany). Będzie to nasz pierwszy pobyt w Beskidzie Niskim, do tej pory jeździliśmy w Bieszczady (całe dwa razy). Ale to jeszcze przed narodzinami naszych synów (w sumie starszy syn już "chodził" po górach, w brzuszku mamy wszedł na Połonine Wetlińską :) ).

Tym razem chcielibysmy poznać inny rejon, inne góry. Starszy syn będzie miał niecałe 3 latka, młodszy 9 miesięcy więc będzie sobie zwiedzał świat w nosidle lub ewentulanie w wózku. Razem z nami pojadą prawdopodobnie dziadkowie i jeszcze jedna para (bez dzieci).

Czy nocleg niedaleko Krempnej to dobry pomysł? Pewnie dla dzieci lepiej by było nocować gdzie bliżej Krynicy-Zdrój, Tylicza. Ale jeszcze ten nasz starszy synek nie potrzebuje jakichś mega atrakcji, wystarczy duża przestrzeń w ogrodzie i będzie zadowolony. Tylko zastanawiam sie czy dobrze myślę, że wszędzie będziemy musieli jechać samochodem i czy te odległosci nie będą zbyt duże.

Przyznam, że dopiero zaczynam szczegółową analizę Beskidu Niskiego i jeszcze moja wiedza nie jest zbyt duża dlatego proszę Was o poradę bo chciałbym już zarezerwować domek, który znalazłem. Ale mam jeszcze trochę wątpliwości. Wiecie może jak to jest gdy szuka się noclegu i wybiera miejsce dla większej ilości ludzi... tłumaczę im, że to jest chyba "koniec świata" ale uparli sie, że chcą jechać, nawet za bardzo nie zgłebiając celu podrózy.

Przejdę do sedna.
Czy w okolicach Krempnej są jakieś ciekawe trasy do spacerowania z dwójką maluchów (tak żeby podjechać ewentualnie te niecałe 4 kilometry do Krempnej lub gdzieś w jej okolice)? Wiem o takich trasach jak do miescowości Bartne, Nieznajowa, wiem, że jest tam jakaś droga, którą można by chyba trochę podjechać ale...nie wiem w jakim stanie jest ta droga (google.maps mi na przykład pokazuje godzinę jazdy do Bartnego z Polany, dosyć dużo ;)) i jak daleko można, powinno się, jest bezpiecznie/ma to sens podjechać?

Jak wygląda kwestia z restauracjami i sklepami w tej okolicy? W połowie czerwca już będą otwarte?

Jest tam jakaś knajpa z telwizorem? Będzie akurat Euro 2020, a w naszym domku (jeśli go zaklepiemy) TV brak (zasięgu też).

Jakie wycieczki piesze byście polecali dla takiej naszej grupy (6 osób dorosłych i dwójka maluchów)? Takie myslę, że na 3-4 godziny, może trochę dłużej, jakiś piknik gdzieś na polanie sobie zrobimy to czas się mocno wydłuży. Poradzicie jakieś konkretne szlaki (żeby widoczki też były)? ;)

Pojedziemy też na pewno do Krynicy-Zdrój, pewnie więcej niż jeden raz. Wjedziemy kolejką na Jaworzynę, na Górę Parkową.
Pojedziemy też pewnie do Bardejova, być może też do Sanoka, może Cisna (ciągnie w te Bieszczady...) - wszędzie około godzinki jazdy.
Gdzie jeszcze polecacie się udać?
Optymalnie byłoby tak, że jednego dnia gdzieś jedziemy, drugiego na miejscu. Tylko czy uda nam się jakoś zagospodarować ten czas na miejscu niedaleko Krempnej (żeby nie siedzieć cały czas w ogrodzie, w domku - choć to też będzie wskazane i potrzebne).

Wiem, że sporo pytań ale rejon Beskidu Niskiego jest mi kompletnie nieznany i mam wrażenie, że informacji w internecie też jest duzo mniej niz na temat innych gór, szczególnie, że zainteresowała nas ta wschodnia część.

Pozdrawiam


Na górę
Post: 03-01-2020 08:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Okolice Krempnej to raczej dla samych dorosłych, którzy będą sporo chodzić po górach. Albo dla rodziny - ale takiej, której wystarczy leżak i grill. W okolicy niby jest gdzie pospacerować z dziećmi - łatwe szlaki, rewelacyjne ścieżki przyrodnicze Parku Narodowego - ale to wszystko. Spory problem to sieć dróg. Do Bartnego, Krynicy i Tylicza trzeba dojechać - albo drogą bardzo okrężną, albo drogą gruntową. Nie ma restauracji itp. infrastruktury.

Jak na takie zapotrzebowanie jak opisałaś to chyba jednak zdecydowanie lepsza będzie Wysowa. Jest gdzie pospacerować z dziećmi, jest co zobaczyć, ale też jest i co robić po powrocie z lasu. Jest park, restauracje. No i łatwiej dojechać gdzieś samochodem nie tłukąc się godziny.
Ewentualnie Uście - tu jeszcze plus jezioro pod ręką. To w sumie niedaleko od siebie.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 03-01-2020 09:42 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Tu jest sporo informacji o Wysowej i okolicy: www.wysowa-zdroj.pl


Na górę
Post: 03-01-2020 13:01 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Arias pisze:
Chciałbym się Was poradzić w kwestii wyjazdu wakacyjnego w Beskid Niski, okolice miejscowości Krempna (Polany).

Czy nocleg niedaleko Krempnej to dobry pomysł? Tylko zastanawiam sie czy dobrze myślę, że wszędzie będziemy musieli jechać samochodem i czy te odległosci nie będą zbyt duże.

Czy w okolicach Krempnej są jakieś ciekawe trasy do spacerowania z dwójką maluchów ?

Jak wygląda kwestia z restauracjami i sklepami w tej okolicy? W połowie czerwca już będą otwarte?

Jest tam jakaś knajpa z telwizorem? Będzie akurat Euro 2020, a w naszym domku (jeśli go zaklepiemy) TV brak (zasięgu też).

A więc po kolei:
1. Wyjazd z dziećmi w Beskid Niski, to zły pomysł.
Wszędzie błota, pustkowia, szlaki słabo oznaczone, często przez potoki, gdzie woda po kolana, stęchlizna.
Niebezpieczeństwo spotkania niedźwiedzia, a gdy będziesz przed nim uciekał w Magurskim Parku Narodowym, to może Was dorwać Parkowy, który i tak nie uwierzy, że zboczyliście ze szlaku uciekając przed niedźwiedziem. Mandat pewny.
Mnóstwo śladów z czasów minionych: jakieś cmentarze z różnych okresów, ruiny po domostwach, zdziczałe sady, sypiące się kapliczki, połamane krzyże...
Wiele rejonów bez zasięgu komórek, bez internetu..
Trudniej spotkać prawdziwych turytów niż podejrzanych osobników o bliżej nieokreślonych zainteresowaniach,
2.Noclegi w Krempnej lub okolicy, to też zły pomysł. Prawie zero atrakcji, wszędzie daleko, brak knajp (z telewizorem nawet nie wspomnę), sklepów niewiele, punktów widokowych niewiele, brak kolejek linowych.

Arias pisze:
Tym razem chcielibysmy poznać inny rejon, inne góry.
Pewnie dla dzieci lepiej by było nocować gdzie bliżej Krynicy-Zdrój.
Pojedziemy też na pewno do Krynicy-Zdrój, pewnie więcej niż jeden raz. Wjedziemy kolejką na Jaworzynę, na Górę Parkową.
może Cisna (ciągnie w te Bieszczady...) - wszędzie około godzinki jazdy.
Gdzie jeszcze polecacie się udać?
To są rozsądne przymiarki. W Krynicy mnóstwo atrakcji: wspomniana Jaworzyna z kolejką i szczyt,
w centrum Krynicy wyciąg na Górą Parkową z mnóstwem atrakcji (sprawdź w internecie), Słotwiny z nową super wieżą (poczytaj) i wiele innych atrakcji.
Gdzie jeszcze? Aby dalej od Beskidu Niskiego. W Beskid Niski odwiedzany jest przez jakiś odmieńców, chorych z jakimiś trudnymi do zdiagnozowania schorzeniami. Nieprawda? Prawda, czego dowodem jest to forum. Było tu drzewiej mnóstwo porządnych, zdrowych ludzi, którzy pisali o Beskidzie Niskim, dzielili się pozytywami, promowali... A teraz ? Poodmieniało im się. Nie Ci sami, co kiedyś. Jakieś dolegliwości ich trafiły, psychiczne raczej niż fizyczne. Zamilkli, nie afiszują się swoimi pobytami w BN, bo wstydzą się swoich urojeń.
Po co CI to? Póki Ciebie jeszcze to nie naszło, co mnie , to omijaj Beskid Niski, a będziesz długo szczęśliwy i zdrowy na umyśle.
Tego Ci życzę szczerze.


Na górę
Post: 03-01-2020 14:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Wcale nie. Jest pusto - co kto lubi. Ale już w takiej Wysowej jest mnóstwo rodzin z dziećmi i jest z nimi co robić. Do Folusza też sporo rodzin przyjeżdża. I w okolice Zalewu Klimkowskiego... i w inne zakątki. Niedzwiedzie i wilki to legenda. W Bieszczadach jest ich więcej. Podejrzanych osobników zresztą też w Bieszczadach jest więcej.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 04-01-2020 03:22 
Offline

Rejestracja: 03-01-2020 02:45
Posty: 5
Dzięki za porady, te z nutką ironii też.

Jeszcze nie wiem czy decydować się na okolice Krempnej czy coś bliżej cywilizacji.

Taka mieścinka jak Ropa na przykład - co sądzicie jako punkcie wypadowym? Bardzo blisko jest Klimkówka, bliżej do większych miasteczek. Myślę też na Ropkami (Stara Farma), wysłałem kilka zapytań, zobaczymy.
Ale jeszcze nie porzuciłem pomysłu z domkiem blisko Krempnej, kusi mnie ten spokój, którego się tam spodziewam. No i prawda jest taka, że gdziekolwiek byśmy się nie zatrzymali -zawsze gdzieś będzie trzeba dojechać, 15 czy 20 minut aż takiej róznicy chyba nie zrobi.

Pozdrawiam


Na górę
Post: 04-01-2020 05:44 
Offline

Rejestracja: 13-02-2013 18:36
Posty: 12
Z tymi niedźwiedziami,przed którym trzeba byłoby uciekać prosto w łapy funkcjonariuszy parkowych to gruba przesada i opowiastki dla "warszawiaków". Doradzałbym jednak Krynicę, oprócz wspomnianych atrakcji jest basen otwarty w pobliskiej Muszynie, spędzałem tam urlop z dziećmi i byliśmy zadowoleni.
Okolice Krempnej to raczej atrakcje dla zapaleńców i szczerych miłośników Beskidu, błocka, rzek, lasów, gruntowych dróg, przydrożnych kapliczek, itd.


Na górę
Post: 04-01-2020 08:59 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jedna ale nie jedyna atrakcja w Wysowej - park wodny:
Obrazek
cdn


Na górę
Post: 04-01-2020 09:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A po baraszkowaniu w parku wodnym można na deser zasmakować lodów w m. in. tym lokalu, lub na świeżym powietrzu i pospacerować po parkowych alejkach. A do Krynicy czy Berdejova nie jest znów tak daleko, choć trzeba się trochę "okręcić".
Obrazek


Na górę
Post: 04-01-2020 12:22 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Arias pisze:
Dzięki za porady, te z nutką ironii też.
Arias, to nie była zamierzona ironia z mojej strony, przykro mi, że tak to odczytałeś. To raczej moja racjonalna, przemyślana odpowiedź z egoistyczną premedytacją.
PS.( w tonacji, jak w poprzednim moim paście): nie popsuj dwutygodniowego urlopu sobie i swoim bliskim. Życzę udanego urlopu bez względu, gdzie go spędzisz.

> HM.
Twój altruizm, to bardzo szlachetna cecha. Spytam jednak krótko: po co Ci to w BN?
Chyba, że nie odczytałeś moich intencji. Pisałem niedawno w Twoim wątku
task pisze:
Człowiek często bywa rozdwojony...
Wiesz między czym, a czym to rozdwojenie.

Wracając do niedźwiedzi w BN.
Coppermine pisze:
Z tymi niedźwiedziami,przed którym trzeba byłoby uciekać prosto w łapy funkcjonariuszy parkowych to gruba przesada i opowiastki dla "warszawiaków".
Doradzałbym jednak Krynicę... Okolice Krempnej to raczej atrakcje dla zapaleńców

Przesada z niedźwiedziami? Piszesz, jak niektórzy Parkowi, którzy też tak twierdzą i, jak pisałem wcześniej, nie uwierzą, że znalazłeś się poza szlakiem uciekając przed niedźwiedziem lub, że zabłądziłeś. Niektórzy jednak ostrzegają (jak ja).
Na forum trochę o niedźwiedziach dyskutowano. Przekopiuję z forum jeden fragment:
pisał pzapart » 06-05-2012 23:53:
Spotkane 2 niedźwiedzie 5 maja na ścieżce przyrodniczej "Kiczera" (niedaleko Żydowskiego)!!! Zwierzęta poruszały się w przeciwnym od nas kierunku, w stronę szczytu góry Skarpoty.
To tak bliski Krempnej!!! W razie czego, to ostrzegałem, to nie znaczy, że odstraszam od Beskidu Niskiego.
A cytowane doradzanie Krynicy zamiast Krempnej potwierdza moje sugestie.


Na górę
Post: 04-01-2020 17:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Task - bez przesady. Nie czuję misji, żadnej. A jak ktoś chce jechać w BN to znaczy, że coś go tu ciągnie, ktoś coś opowiadał, ktoś opisywał, pokazywał zdjęcia... to nie jest raczej efekt losowania kulki z nazwą regionu. Więc taki ktoś - jak m.in. tu pytający - ma już jakiś obraz po co tu jedzie i czego oczekuje. Pyta o szczegóły i konkrety. Podejrzewam, że nie o to co widać na googlemaps.

Znam wiele rodzin, które spędzają rodzinne urlopy w BN, robią to co roku i są zachwyceni. Nie nudzą się, nie zeżarły ich niedźwiedzie, nie utopili się w błocie, nie zgubili w lesie... Ja sam z rodziną jeżdżę, nawet częściej- i też nam się podoba.

O Krempnej już pisałem, raczej średnio na dwa tygodnie. Max. kilka dni.
Ropa to duża wioska, takie centrum lokalne, ale nic dla przyjezdnych. Wszędzie autem albo na ogródku u gospodarzy.
Jak już ma być "Ogródek u gospodarzy" i auto, to w sumie wszystko jedno gdzie, ale Ropa, to nie jest cisza i spokój, tylko spora wieś i dwie ruchliwe drogi.

Arias
Znajdź coś w Wysowej, Uściu - bo przynajmniej jest gdzie pospacerować wieczorem, zjeść obiad, obejrzeć mecz, napić się piwa itp.
Albo jedź w większą dzicz - Hajstra, Farfurnia... Krempna to dla mnie (patrząc przez pryzmat dwóch tygodni i dzieci) to takie ani rybki ani akwarium.

Polec≥ę jeszcze Folusz - miejscowość bardziej turystyczna niż Krempna, są ciekawe szlaki i ścieżki dydaktyczne PN, jest plac zabaw, smażalnia i restauracja. Wszystko praktycznie w lesie, w urokliwej dolince. Kilka kilometrów od głównej drogi, więc nie ma problemow z dojazdem do okolicznych atrakcji. (Biecz, Karpacka Troja, Gorlice, Dukla - wszystko to 15-20 minut dobrą drogą),

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 04-01-2020 20:38 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
HM pisze:
Znam wiele rodzin, które spędzają rodzinne urlopy w BN, robią to co roku i są zachwyceni. Ja sam z rodziną jeżdżę, nawet częściej- i też nam się podoba.
Czyli cieszyć się Beskidem Niskim, bywać w BN. Jadnak tak, jak Ty i znajome Tobie rodziny: nie wrzucać na forum relacji z tych pobytów (bo od pewnego czasu nie wrzucasz), nie uzewnętrzniać wrażeń, a zwłaszcza zachwytów.

HM pisze:
Task - bez przesady.
O, i tego się trzymajmy.
Umiar w "ZA" i umiar w "PRZECIW".


Na górę
Post: 05-01-2020 15:18 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
stary zakapior pisze:
Jedna ale nie jedyna atrakcja w Wysowej - park wodny:
Obrazek
cdn


Wysowski Park Wodny stanowi obecnie istotnie niebagatelną atrakcję, ale tylko dla osób interesujących się katastrofami budowlanymi in spe.
Trzeszczy bowiem mu powała i w trosce o zdrowie i życie PT Publiczności został onże Park zamknięty do czasów, gdy CK Administracja ponownie przejmie kontrolę nad tymi terenami, a zbójnicy znów w miejscowych źródłach zaczną leczyć franczę (póki co zniechęca ich opłata za kubek dawniej darmowej wody).

Co do okolic Krepmnej - może Hajstra?
Przemili Gospodarze.

Albo Ropki? Esencja Beskidu (tylko nie tzw Siwejka, czy jak jej tam; ścieki wypuszczali ongi do rowu wedle drogi, co też jest rodzajem esencji, ale tej z drugiej - ciemnej - strony).


Na górę
Post: 06-01-2020 21:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
turpin pisze:
Co do okolic Krepmnej - może Hajstra?
Przemili Gospodarze.

2 tygodnie. Zdecydowanie dobry czas na rozmowy z Miłymi Gospodarzami.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 08-01-2020 18:45 
Offline

Rejestracja: 03-01-2020 02:45
Posty: 5
Dzięki za porady.

Zdecydujemy się prawdopodobnie na domek we wsi Nowica (Domki na Wzgórzu). Dopiero zacząłem analizować szlaki ale myślę, że będzie to dobry punkt wypadowy do krótkich wycieczek, może jakąś dłuższą też się uda odbyć.

Do Krynicy ciągle dosyć daleko (godzinka jazdy) ale więcej jak te dwa-trzy razy raczej i tak nie pojedziemy.
Do Wysowej około 20 kilometrów, Uście Gorlickie podobnie.

Jakie krótkie szlaki byście polecali dla rodzinki z dwójką małych dzieci?
Na pewno chciałbym odwiedzić takie wsie jak Bartne, Nieznajowa. Ale też spróbować wejść gdzieś wyżej żeby jakieś widoki były(w miarę możliwości naszych i dzieci). Nie chodzi mi raczej o takie wyprawy po 7-8 godzin ale bardziej 3-4, może 5. Zobaczymy jak dzieciaki będą się sprawować w nosidłach.

Pozdrawiam


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl