Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:12

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ptaki
Post: 09-04-2015 16:37 
Offline

Rejestracja: 10-04-2008 10:40
Posty: 34
Lokalizacja: Gorlice
Cześć

Mam do Was prośbę o poradę. Odwiedza mnie wkrótce kuzyn, który pasjonuje się ptakami. Robi piękne ich zdjęcia, wykonuje je z super sprzętu, stara się ptakom nie przeszkadzać, robiąc zdjęcia z ukrycia, ze specjalnego namiotu itp.

Mam do Was prośbę, czy znacie jakieś miejsca, gdzie łatwiej jest spotkać np. orlika, bociana czarnego, czy inne rzadsze ptaki, które żyją w naszym kochanym Beskidzie?
Ja do dziś nie zgłębiałem tego tematu, a kuzyn na pewno zapyta o miejsca, gdzie warto będzie spróbować.

Proszę o miejsca w zachodniej lub centralnej części BN.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Stach

_________________
Stach


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 09-04-2015 19:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
stasgor pisze:
Proszę o miejsca w zachodniej lub centralnej części BN.

Wspomniane gatunki możesz spotkać wszędzie, zwłaszcza na terenie położonym w sąsiedztwie lasu.
Orliki widziałem ostatnio np. w okolicach Regietowa - szedłem w stronę Wysowej.
Innym przykładem jest obszar: Świątkowa Mała-Grab i Krempna-Żydowskie-Wysokie.
Ogólnie to ruletka z tymi ptakami. :)

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 09-04-2015 21:54 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Bociany czarne najłatwiej zdybać, jak w czas sejmików bocianich, na przełomie lata i jesieni, kupią się z białymi - masz stado białych, kilkanaście albo i dwadzieścia, i do tego jeden (a rzadko -dwa) czarne. Zdarza się to w okolicach Gładyszowa, na łąkach wyżej starej stadniny i na zdumiewająco dzikich pustaciach na zachód od drogi Gładyszów-Przeł. Małastowska, bardziej ku dołowi.

W środku lata ostatnimi czasy Bocian taki buszował dość regularnie nad Ropą nieco na północ od Hańczowej; wcześniej przez parę lat na łące między drogą Kwiatoń-Smerekowiec, a rzeczką Żdynią (acz ten się wyniósł, lub zdechł).

Orlików krzykliwych jest pełno. Wystarczy poptrzeć w górę.

Trafia się i Puchacz - zjawisko nie z tej ziemi; wielkość małego samolotu myśliwskiego, a dźwięk żaden. Ostatni raz widziałem skurczybyka w środku dnia w lesie na zachod od drogi Regetów-Smerekowiec.

Kruki, jeśli lubicie kruki (ja lubię), występują w obfitości na Wysypisku Śmieci w Pieninach Gorlickich, niedaleko od drogi Uście - Kunkowa, ku jezioru. Mają tam używanie.

No i orzechówki, nie te od Haszka, ale prawdziwe - Nucifara Jak-jejTam. Wysowa, koło Agronomówki.


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 09-04-2015 21:57 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
No tak mi się coś zdawało - Nucifraga, nie nucifara; języka ojczystego człek na obczyźnie zapomina, a postów edytować już nie można.


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 10-04-2015 21:27 
Offline

Rejestracja: 20-03-2012 20:46
Posty: 27
Lokalizacja: Dębica
W Świątkowej Małej koło mostu na Wisłoce parę lat temu widziałem bociana czarnego, może jeszcze się tam gnieździ :)


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 15-04-2015 10:35 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Do postu Grandiego...
Chyba w 2008 lub 2009 roku jechaliśmy przez most na Wisłoce w Świątkowej Małej a nad nami przeleciał bocian czarny. Wylądował w korycie Wisłoki, dość daleko od mostu. Zrobiłem zdjęcia, lecz mimo maxa zooma (aparat miałem mierny) bocian jest na nich słabo widoczny. Z kronikarskiej powinności zamieszczam je jednak:
Obrazek

Obrazek
Na pierwszym z zdjęć uchwyciłem moment "lądownia" (w powiększeniu to widać). Skrzydła od wewnątrz są "białawe".


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 16-04-2015 07:20 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
@ Grandi&Stary zakapior: Chyba wciąż tam gniazduje, on albo następne pokolenie, bo widuję go tam prawie za każdym razem jak przejeżdżam przez okolicę, ostatnio 2 razy wiosną i latem zeszłego roku. Czarnego bociana często też spotykałem w Wołowcu.

Na sejmik bociani można spróbować zapolować w połowie sierpnia na łąkach/polach na szczycie górki między Myscową a Polanami. 2 czy trzy lata temu "nakryłem" je tam pedałując od strony Myscowej... Najpierw zobaczyłem kilka na mniejszej polanie, niespiesznie się ewakuowały ze ścieżki na mój widok, a ja jeszcze nie wiedziałem co się święci. A potem wyjechałem na otwarte pola na szczycie... W życiu tylu nie widziałem naraz z tak bliska. Jechałem sobie powoli przez środek tego wszystkiego,one odfruwały nieco zachowując ostrożny dystans, ale nie uciekały. Niesamowite wrażenie.


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 19-05-2015 07:27 
Offline

Rejestracja: 10-04-2008 10:40
Posty: 34
Lokalizacja: Gorlice
Dzięki za informacje.

Pozdrawiam
Staszek

_________________
Stach


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 29-05-2015 09:36 
Offline

Rejestracja: 29-09-2014 18:47
Posty: 42
obserwujcie, cudny widok!!! czarnego orła jak młóci rybbę !


http://dabasdati.lv/site/kameras/kamera05-a.html

http://bociany.tv/raszkow


Na górę
 Tytuł: Re: Ptaki
Post: 03-10-2015 19:00 
Offline

Rejestracja: 11-07-2012 22:34
Posty: 11
Turpin wspomniał o krukach na wysypisku śmieci w drodze Kunkowa - Uście. Czy chodzi tutaj o to wysypisko na tzw. Osiedlu Bielańskim? Bo byłem tam dzisiaj (z zamiarem zobaczenia kruka) rowerem i ogólnie ptactwa żadnego tam nie spotkałem. Co prawda przejechałem tylko wzdłuż drogi, co pewnie nie było wystarczające, ale będę wdzięczny za info czy mówimy o tym samym, nieczynnym wysypisku i jak najlepiej je przydybać.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl