Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:17

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21-04-2014 22:54 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Witam, ostatnio bywałem w okolicach Dukli i idąc żółtym z Dukli w kierunku Chyrowej napotkałem kilka rozwalonych chat i chyba jakiś nagrobek z inskrypcją wierszowaną. Czy może ktoś z forumowiczów przybliżyć mi historię tych chat i nagrobka? I jeszcze odnośnie szlaku czerwonego, czemu jest przetrasowany i nie schodzi do Chyrowej tak jak dawniej? Pozdrawiam


Na górę
Post: 22-04-2014 09:26 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Yakari pisze:
Witam, ostatnio bywałem w okolicach Dukli i idąc żółtym z Dukli w kierunku Chyrowej napotkałem kilka rozwalonych chat i chyba jakiś nagrobek z inskrypcją wierszowaną. Czy może ktoś z forumowiczów przybliżyć mi historię tych chat i nagrobka?

Tyle Ci wystarczy? http://www.szlaki-beskid.klikklik.pl/sz ... la_gsb.php

Yakari pisze:
I jeszcze odnośnie szlaku czerwonego, czemu jest przetrasowany i nie schodzi do Chyrowej tak jak dawniej? Pozdrawiam

Zmiana nastąpiła w prostego powodu, szlak przebiegał przez tereny prywatne... http://www.szlaki-beskid.klikklik.pl/ak ... _niski.php

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 22-04-2014 17:26 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Yakari pisze:
Witam, ostatnio bywałem w okolicach Dukli i idąc żółtym z Dukli w kierunku Chyrowej napotkałem kilka rozwalonych chat i chyba jakiś nagrobek z inskrypcją wierszowaną. Czy może ktoś z forumowiczów przybliżyć mi historię tych chat i nagrobka? I jeszcze odnośnie szlaku czerwonego, czemu jest przetrasowany i nie schodzi do Chyrowej tak jak dawniej? Pozdrawiam

W przysiółku Łazy Teodorowskie mieszkały polskie rodziny.
W pierwszym domu po lewej stronie mieszkał pan Wojnarowski /przeniósł się do wsi Teodorówka/.
W drugim po lewej mieszkała rodzina Olbrychtów /rodzice przenieśli się do Iwonicza, a 3 synów w różnych miejscowościach.Rodzice nie żyją, a synowie czasem odwiedzają dawny rodzinny dom/
Wyżej po lewej mieszkała pani Ornatowska /dom po którym nie ma śladu - spłonął, a pani O. zamieszkała w Lipowicy/
Na przeciwko po prawej stronie mieszkało bezdzietne małżeństwo Gazdów /wybudowali dom w przysiółku Cergowej -Zarszyn i tam się przenieśli/. Dom spalił się w latach 70-tych, a te kamienne ruiny to pozostałość stodoły.
Wyżej na N-W było jeszcze gospodarstwo Stanoszów /spaliło się/
Na S i W od tego przysiółka mieszkali już Łemkowie, których znałem , a po domach nie ma już śladu.


Na górę
Post: 22-04-2014 17:55 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
c.d. poprzedniego postu
Opisane gospodarstwa zostały przekazane na rzecz Skarbu Państwa w zamian za renty i emerytury.
Opisany przez Darka Z. Pan Marek, kupił od ANR to pierwsze gospodarstwo po lewej stronie /pochodził z głębi Polski/ . Początkowo mieszkał samotnie. Potem wraz z żoną. Następnie zimy spędzali w Targowiskach, a do chaty wracali wiosną. Obecnie nie wiem co się z Panem Markiem dzieje.
Wcześniej na stoku Kardasza /W. Krukar błednie nazywa tą kulminację jako Chyczki - bo to są te pierwsze kulminacje od Dukli/ mieszkało małżeństwo Wiśniowskich po których domu nie ma już śladu. Często w latach 60-tych nosiłem im żywność z opieki społecznej, gdyż byli to samotni staruszkowie.
Na wschód od kulminacji Kardasza były ruiny 2 przedwojennych domów.


Na górę
Post: 23-04-2014 07:21 
Offline

Rejestracja: 14-02-2014 14:51
Posty: 96
Darek Z. pisze:
Yakari pisze:
I jeszcze odnośnie szlaku czerwonego, czemu jest przetrasowany i nie schodzi do Chyrowej tak jak dawniej? Pozdrawiam

Zmiana nastąpiła w prostego powodu, szlak przebiegał przez tereny prywatne... http://www.szlaki-beskid.klikklik.pl/ak ... _niski.php

Nieświadomy zmiany przebiegu szlaku, w listopadzie ub.r. po noclegu w schronisku w Chyrowej wyszedłem rano "na szlak".
Za schroniskiem skręciłem w drogę prowadzącą w dół do potoku...na skrzyżowaniu z obecnym szlakiem czerwonym nie zauważyłem nowych znaków (prawdę powiedziawszy zbytnio się za nimi nie rozglądałem). Przeszedłem przez potok i łąką poszedłem w górę. Na którymś z drzew na łące i na skraju lasu były jeszcze widoczne stare znaki, co niesłusznie upewniało mnie, że idę szlakiem. Do właściwego szlaku doszedłem żółtym z Dukli.


Na górę
Post: 25-09-2020 06:58 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Cytuj:
/W. Krukar błednie nazywa tą kulminację jako Chyczki - bo to są te pierwsze kulminacje od Dukli/

Czyli ta pierwsza z kącikem edukacyjm “Droga do zdrowia” i punktem widokowym?
Na mapie Geoportalu spotkałem się z nazwą G.Sysakowa (466 m n.p.m.), kolejne wzniesienia 480m, 465,7m 576,2m (u W.Krukara i Compass Beskid Niski: Hyczki) i przysiółek Kolonia z dwoma budynkami.
Czy nazwa Chyczki to od bzu czarnego (hyćka)?
Tutaj inna mapa:
https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.5507400,21.6793191;49.5464614,21.6746950#49.54312/21.67418/15


Na górę
Post: 25-09-2020 09:01 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
od bzu raczej nie, bo hycka to chyba u pyr (poznaniakow znaczy)

poboczem
hyczki czy chyczki
oryginalnie raczej hyczki
ce-ha to spolszczenie
to samo hyrowa
ta nazwa wystepuje jako jedyna (czyli bez chyrowa) na mapach powojennych (krygowski), a nawet jeszcze w latach 60-ych (w 70-ych nie mam, wiec nie wiem)
na wspolczesnych mapach compasu jako nieistniejaca (czyli w nawiasie) pod obecna nazwa

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 11-10-2020 16:24 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
W książce Marii Strzeleckiej "Beskid bez kitu" czarny bez jest nazywany hyćka.


Na górę
Post: 28-01-2021 12:14 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Z regionu Dukielskiego:
"Mieszkańcy Iwli protestują przeciwko kamieniołomowi". Protestujący przeszli pod budynek Urzędu Miasta i Gminy Dukla.


Na górę
Post: 26-02-2021 12:39 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Lawiny na zboczach Cergowej są możliwe. Leśnicy ostrzegają turystów.
- Źródłem śnieżnych zsuwów są potężne nawisy tworzące się na grani - tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. I dodaje, że lawiny często schodzą z północnego stoku Cergowej.
więcej w przykładowym linku
https://www.krosno112.pl/aktualnosci/krosno112-poleca/item/10444-lawiny-na-zboczach-cergowej-sa-mozliwe-lesnicy-ostrzegaja-turystow.html


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl