Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 25-04-2024 07:14

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 24-09-2012 10:42 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Zauważyłem w ten weekend, plącząc się po okolicy rowerem. Czerwony szlak z Chyrowej przez Kamienną Górę odchodzi teraz od szosy Chyrowa-Mszana przy krzyżówce Mszana/Polany, przez skład drewna. Nie spenetrowałem całego, bo pojechałem w stronę Dukli, ale wg spotkanej na trasie czwórki wędrowców (przy okazji pozdrawiam jeśli są na tym forum - ten ubłocony po pachy rowerzysta który w sobotę zastanawiał się skąd się wziął żółty szlak tam gdzie miał być czerwony to ja :) ) znaki czerwonego spod cerkwi przez pola na górę są zatarte. Ewidentnie więc teraz czerwony prowadzi przez Chyrową wzdłuż szosy aż do wspomnianej krzyżówki. Żółty, który odchodził od niego do Dukli teraz jest przedłużony na południe, po śladzie "dawnego" czerwonego. Tabliczki kierunkowe czerwonego w miejscu gdzie dawniej zaczynał się żółty, pozrywane i połamane. Oczywiście na żadnej mapie, nawet najświeższej, tego nie ma. Część znaków czerwonego na odcinku gdzie zastąpił go żółty nie zamazana więc się radośnie mieszają. Żeby było jeszcze więcej zamieszania, to na nowym odcinku czerwonego, tym od skrzyżowania znalazłem jeszcze znak... niebieskiego szlaku rowerowego :? Że taki tam kiedykolwiek istniał znalazłem potwierdzenie jedynie na mapie Demartu z 2006. Generalnie bałagan, no i pytanie - co komu przeszkadzał stary przebieg szlaku?


Na górę
Post: 24-09-2012 11:44 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
A nie wiesz czasem dokąd prowadzi droga z Dukli pokrywająca się (chyba) ze szlakiem żółtym?
Blizna razi już od klasztoru.


Na górę
Post: 24-09-2012 14:29 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Nie jestem pewien o której drodze mówisz, bo dawno nie spoglądałem na Duklę od strony klasztoru, ale jeśli chodzi o takie szerokie cuś, na początku wyłożone płytami betonowymi i wspinające się pod górę mniej więcej z nad centrum sportu/zespołu szkół/biedronki, to nigdzie konkretnie; dość szybko łączy się z wąską drożynką którą idzie żółty przez kolonię Teodorówki pod Magurę/Chyrową i dalej aż do miejsca gdzie się łączy z czerwonym nad Chyrową(wsią).


Na górę
Post: 24-09-2012 16:03 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
prosty pisze:
(...) no i pytanie - co komu przeszkadzał stary przebieg szlaku?

Zapewne przeszkadzał właścicielom, przez których teren dotychczas szlak prowadził...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 24-09-2012 17:30 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Zapewne masz rację, choć ruchu to tam chyba strasznego nie było, a i zboża ewentualny turysta raczej nikomu nie deptał, bo tam tylko krowy pasą.


Na górę
Post: 24-09-2012 20:37 
Offline

Rejestracja: 22-03-2008 15:17
Posty: 20
jak by się przyjrzeć tym krowom z bliska to i buhajki by się znalazły podobno :lol:
a to już chyba trochę insza sprawa :?:
nie każdy wszak lubi szybko biegać lub bawić się w torreadora,
a Darek ma rację to całkowicie teren prywatny i jakby taki byciu kogoś wziął na rogi to kto miałby ponieść odpowiedzialność :?:


Na górę
Post: 25-09-2012 08:31 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Oj fatalnie wytrasowali ten szlak po acfalcie, a zapewne tyle ciekawych dróżek jest w kierunku cerkwii. Ech... zero dawnego polotu w trasowaniu szlaków. Nawet i tu cywilizacja się wdziera, byle by tylko nie namieszać za dużo błota na szlaku, wyprostować, wyasfaltować i kropka. Szkoda!!! :(


Na górę
Post: 25-09-2012 08:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Dawny polot w trasowaniu w BN to akurat źle mi się kojarzy... ;)

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 25-09-2012 08:50 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
W znaczeniu atrakcyjności danego szlaku a nie największego ubłocenia turysty :D


Na górę
Post: 25-09-2012 09:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Ja właśnie do atrakcyjności dawnego (czyt. PRLowego) znakowania zgłaszałem zastrzeżenia. Patrz, np. Rotunda - polot faktycznie trzeba było mieć ;)

Co do tego akurat konkretnego - Jak już go musieli przenieść na krzyżówkę, to mogli by puścić z drugiej strony grzbietem przez Halkę i nad wsią. Nie trzeba by chodzić asfaltem, a jak ktoś chce do cerkwi, to i tak trafi.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 25-09-2012 15:40 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Fakt, co do Rotundy to masz rację. Pozdrawiam


Na górę
Post: 25-09-2012 16:54 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
HM pisze:
Ja właśnie do atrakcyjności dawnego (czyt. PRLowego) znakowania zgłaszałem zastrzeżenia. Patrz, np. Rotunda - polot faktycznie trzeba było mieć ;)

Kiedy zgłaszałeś, jak znakowano ten szlak po ostatniej wojnie? :wink: :wink: :wink: Myślę, że znakujący wiedzieli, że jest tam cmentarz, ale z różnych powodów nie poprowadzili go na szczyt...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 26-09-2012 13:52 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Dlugi pisze:
A nie wiesz czasem dokąd prowadzi droga z Dukli pokrywająca się (chyba) ze szlakiem żółtym?
Blizna razi już od klasztoru.

Rzeczona droga nosiła nazwę "Ruska droga". Wyłożenie płytami należy chyba zawdzięczać niektórym panom radnym, którzy kupili na przetargu ANR działki pod szczytem Hyczek.


Na górę
Post: 26-09-2012 14:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Kiedy zgłaszałeś, jak znakowano ten szlak po ostatniej wojnie?

No nie Darku... Zgłaszałem pisząc
Cytuj:
Dawny polot w trasowaniu w BN to akurat źle mi się kojarzy...
Kilka postów wyżej.
Formalnie niczego w kwestii znakowania nie zgłaszałem i nie mam zamiaru ;) Jak się tak głębiej zastanowię, to podyskutować o znakowaniu zawsze mogę, bo jakieś tam swoje spostrzeżenia i przemyślenia mam. Ale żeby mi to robiło jakąś specjalną różnicę - to nie powiem. :D :D

Pozdrawiam.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 28-09-2012 14:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Dla HM Gwoli przypomnienia, co Władysław Krygowski pisał w swoim przewodniku "Beskid Niski" z r.1967r. -
"Rotunda należy do rzadko zwiedzanych szczytów, choć godna jest poznania dla swej dzikości i odrębności. Nazwa jej jest jeszcze jedną pozostałością wołoskiego osadnictwa".
I tak, mając to na uwadze, byłem po raz pierwszy na Rotundzie w r.1970 - szedłem z Regetowa, spytawszy uprzednio p.sołtysa o drogę - oczywiście, ścieżka "rozmyła się" po paru minutach i już tak na "czuja" odnalazłem cm.
A biorąc pod uwagę mapy z tego okresu, wyd.przez PPWK w r.1972 mapa BN wskazywała tylko trzy cm wojenne - Wysota, Rotunda i Gorlice. Późniejsze wyd.tejże mapy (z r.1986) owszem, pokazywały mniej więcej położenie cm ale malutkimi symbolami i bez numerów.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl