Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 25-04-2024 21:31

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 09-02-2012 20:22 
Offline

Rejestracja: 09-02-2012 20:11
Posty: 6
Lokalizacja: Lublin
Witam
Nazywam się Bartek, jestem na półmetku pisania magisterki o Beskidzie Niskim. Chciałbym prosić o pomoc w miarę możliwości i wiedzy na temat obiektów których duża część nie jest 'ogłoszona' w Internecie tj.:
Agroturystyka, jej zróżnicowanie
Schroniska, ich sieć i zróżnicowanie
Pola namiotowe, ich standard i rozmieszczenie
Stanice wędkarskie i przystanie żeglarskie
Informacja turystyczna i usługi przewodnickie
Regionalne imprezy turystyczne i ich organizacja
A także:
Produkcja map i przewodników turystycznych
Produkcja i sprzedaż pamiątek
Produkcja i sprzedaż sprzętu turystycznego
Wypożyczalnie sprzętu turystycznego i rekreacyjnego
Środki transportu przeznaczone dla przewozów turystycznych
Ubezpieczenia i usługi finansowe dla turystów
Obiekty kulturalno-rozrywkowe

Są to obiekty których duża bądź zdecydowana część znana jest z wydawnictw papierowych (foldery, katalogi, ulotki), bądź po prostu obiekty znane miejscowym (do których ja zdecydowanie się nie zaliczam ;) )
Głównie zależy mi na wiedzy że tak się wyrażę statystycznej, ale każda uwaga będzie mi pomocna.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 10-02-2012 00:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Jeżeli jesteś na półmetku, a zadajesz pytania tak skrajnie podstawowe jak chociażby sieć schronisk, czy wydawnictwa kartograficzne "to znaczy, że coś się dzieje..."

Czy byłeś kiedykolwiek w Niskim? Czy wiesz gdzie on leży? Czy masz o nim jakiekolwiek pojęcie?
Na postawione przez Ciebie pytania, śmiem sądzić, nikt z forumowiczy nie będzie miał ochoty odpowiadać...


Na górę
Post: 10-02-2012 09:00 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Spis treści przewodnika "Beskid Niski ..." wydawnictwa REWASZ jest dość zbieżny z hasłami podanymi w poście.

Obrazek http://books.google.pl/books?id=bLBqfXsriOwC&printsec=frontcover&dq=rewasz+beskid+niski&hl=pl&sa=X&ei=NcY0T_O5M4HAswbs3N3eDA&ved=0CDEQ6AEwAA#v=onepage&q=rewasz%20beskid%20niski&f=false

Jeśli chcesz rozszerzyć wiedzę ponad treści z tej publikacji, proponuję zadać na forum kokretne pytania lub np. zamieścić opracowaną przez Ciebie listę obiektów (interesujęgo Cię rodzaju) do zweryfikowania i uzupełnienia. Im lista będzie pełniejsza, tym większa szansa na uzyskanie wsparcia. Czy informacja statystyczna typu: tu jest 5 karczm i 2 łyżkarzy jest dla Ciebie wystarczająca wiarygodna, by ją umieścić w TWOJEJ pracy magisterskiej.

Jest tylko jeden kłopot, jeśli ktoś napisze na tym forum informację, której nie ma w internecie, to ona już będzie :lol:


Na górę
Post: 11-02-2012 20:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Przewodników beskidzkich z uprawnieniami na Beskidy wschodnie znajdziesz na liście w UM w Rzeszowie. O przewodnikach drukowanych i mapach piszę w wątku konon itd, informacje znajdziesz też w dziale poświęconym książkom.


Na górę
Post: 12-02-2012 14:06 
Offline

Rejestracja: 04-04-2010 18:50
Posty: 115
Lokalizacja: Wielkopolska
Najwyraźniej praca nie jest nt. BN, tylko wszystkiego co dot. turystyki na tym terenie... Ale skoro to półmetek, to może chodzi o jeden rozdział, właśnie o turystyce... Tak czy siak, prawie wszystko znajdziesz na tej stronie, trzeba tylko samodzielnie przeszukać menu... Sporo jest też w różnych wątkach tego forum.


Na górę
Post: 12-02-2012 14:46 
Offline

Rejestracja: 09-02-2012 20:11
Posty: 6
Lokalizacja: Lublin
Dziekuje za odpowiedzi, nie wszyscy mnie zrozumieli nie oczekuje podania gotowej pracy tylko podpowiedzi gdzie szukac informacji. To co napisaliscie sporo mi pomoze, praca konkretnie dotyczy analizy zagospodarowania turystycznego w tym regionie.


Na górę
Post: 14-02-2012 19:23 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Zapytam serio, nie kpiąc: byłeś kiedyś w Beskidzie Niskim na jakiejś niezorganizowanej wycieczce, np. próbowałeś zaplanować taką i sam przejść dwudniową trasę?
Na niektóre tematy, np. co do środków transportu czy agroturystyki, po prostu nie znajdziesz wiarygodnych i kompletnych informacji. Co do środków transportu publicznego - sytuacja zmienia się dość dynamicznie, znikają pekaesy, informacje z przewodników wydanych pięć lat temu mogą być już dramatycznie nieaktualne (patrz autobus przez Przełęcz Małastowską - niedawno zniknęła nawet wiata przystankowa). Co do agroturystyki - zaryzykowałbym tezę, że większość gospodarstw nie ogłasza się w internecie, albo jest bardzo trudna do odnalezienia.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 14-02-2012 19:42 
Offline

Rejestracja: 05-01-2010 18:08
Posty: 28
Zgadzam się z przedmówcą. Zwłaszcza transport kolejowy stoi na wysokim poziomie. :wink:


Na górę
Post: 14-02-2012 19:53 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Ale przynajmniej z linii kolejowych nie powinno już nic ubyć :lol: (nie licząc odcinka Jasło - Sanok, który niby jest koleją, ale zwykle okazuje się autobusem). Z autobusowych jeszcze jest co obcinać.
Jak stoję na dworcu w Gorlicach, oczy przecieram ze zdumienia - pamiętam, że jeszcze pięć lat temu na pustej dziś ścianie wisiał rozkład jazdy autobusów, ba, na płycie dworca było kilka stanowisk, autobusy przyjeżdżały i odjeżdżały! Może w przewodnikach jeszcze są wzmianki o PKS Gorlice - teraz mają walor wyłącznie historyczny :(

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 14-03-2012 15:19 
Offline

Rejestracja: 09-02-2012 20:11
Posty: 6
Lokalizacja: Lublin
tom1915 pisze:
Zapytam serio, nie kpiąc: byłeś kiedyś w Beskidzie Niskim na jakiejś niezorganizowanej wycieczce, np. próbowałeś zaplanować taką i sam przejść dwudniową trasę?
Na niektóre tematy, np. co do środków transportu czy agroturystyki, po prostu nie znajdziesz wiarygodnych i kompletnych informacji. Co do środków transportu publicznego - sytuacja zmienia się dość dynamicznie, znikają pekaesy, informacje z przewodników wydanych pięć lat temu mogą być już dramatycznie nieaktualne (patrz autobus przez Przełęcz Małastowską - niedawno zniknęła nawet wiata przystankowa). Co do agroturystyki - zaryzykowałbym tezę, że większość gospodarstw nie ogłasza się w internecie, albo jest bardzo trudna do odnalezienia.


Nie byłem, a jak Kolega sam napisał wydawnictwa 'tradycyjne' są bardzo ograniczone, stąd też wynikała moja prośba i pytanie. Na obecną chwilę, ostatecznie już, ww. zagadnienia uporządkowane zostały w podpunkty:

o Baza hotelowa
* Hotele, motele, pensjonaty
* Kwatery prywatne, agroturystyka
* Schroniska, pola namiotowe
o Baza gastronomiczna
* ?
o Baza komunikacyjna
* Kolej
* Komunikacja drogowa
* Komunikacja powietrzna

Reszta zagadnień jest już że się tak wyrażę 'opanowana' ;)
Dodam że przewodnik od Rewaszu który kupiłem jest naprawdę ogromną pomocą! Poza nim zostają mi audyty turystyczne obu województw (których tak naprawdę nie miałem jeszcze czasu przeczytać) i na tym niestety kończą się wiarygodne źródła wiedzy w tym temacie.


Na górę
Post: 14-03-2012 17:31 
Offline

Rejestracja: 09-02-2012 20:11
Posty: 6
Lokalizacja: Lublin
Dodam jeszcze refleksję, że 3/4 stron Internetowych to skopiowany bezsensownie, słowo w słowo tekst z jednej/dwóch książek + wikipedii często z podstawowymi błędami w pisowni nazw własnych czy trudnych terminów (np. geologia). Znikomy procent 'autorów' podaje właściwego, prawdziwego autora, lub chociaż źródło w postaci innej strony, roszcząc sobie tym samym prawa autorskie do tekstu przepisanego chociażby z przewodnika Rewaszu..
I nie powiem, bo beskid-niski.pl dość mocno mi pomógł za co dziękuję tworzącym ;)


Na górę
Post: 14-03-2012 17:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Schroniska masz dwa PTTK-owskie: Magura Małostowska i Bacówka PTTK w Bartnem. Pola namiotowe - na mapach compassu są czasem zaznaczone bzdurnie...
Z pewnością weź pod uwagę studenckie bazy namiotowe, obiekty leśnictw, etc.
PTSM-y w miastach ościennych.

Popełniłem swego czasu prezentację o BN, tutaj spis PTSM-ów:
Banica
Bóbrka
Bodaki
Bukowsko
Chyrowa
Dukla (2x)
Folusz
Gładyszów
Gorlice
Grab
Iwonicz
Komańcza
Krempna
Nowy Łupków
Nowy Żmigród
Polany (koło Krempnej)
Polany (koło Berestu)
Posada Górna
Rzepedź
Sanok
Sieniawa
Świątkowa Wielka
Uście Gorlickie
Zagórz

Część nieistniejąca już, ale to pozostawiam Tobie do sprawdzenia (jeśli sprawdzisz, wrzuć proszę listę działających na to forum).

Chatki studenckie:
Nieznajowa wawa
Polany Surowiczne styki wawa
Ropianka (AKT Maluch)
Zyndranowa zkpb rzeszów
Zawadka Rymanowska skpb lublin
Teodorówka skpb wawa

Jasiel – pole namiotowe leśników

hmm... DW PTTK Dukla.

Wydaje mi się, że to zdecydowana większość obiektów związanych z PTTK lub PTSM.


Na górę
Post: 14-03-2012 17:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Komunikacji pasażerskiej powietrznej brak:) Możesz z Rzeszowa złapać PKS w BN:)


A tak nawiasem pisząc, smutne, że piszesz magisterkę o Niskim nawet w nim nie będąc...

A o bazie kolejowej i drogowej masz w Rewaszu...


Na górę
Post: 14-03-2012 17:51 
Offline

Rejestracja: 09-02-2012 20:11
Posty: 6
Lokalizacja: Lublin
Dziękuję za zainteresowanie. Być, byłem parę razy (Rymanów, Krynica, Iwonicz, Kąty), lecz nie przez ostatnie kilka lat to raz, a dwa że na pewno nie zwracałem kompletnie uwagi na rzeczy które mogłyby mi pomóc w tym momencie. Także sam region nie jest mi całkiem obcy, lecz niestety wiedza na jego temat ograniczona do tego co zdobywam podczas 'pracy nad pracą' :)
Ps. komunikacja powietrzna to definitywnie najkrótszy i najprostszy podrozdział tej pracy..


Na górę
Post: 14-03-2012 21:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Baker pisze:

Popełniłem swego czasu prezentację o BN, tutaj spis PTSM-ów:
Banica
Bóbrka
Bodaki
Bukowsko
Chyrowa
Dukla (2x)
Folusz
Gładyszów
Gorlice
Grab
Iwonicz
Komańcza
Krempna
Nowy Łupków
Nowy Żmigród
Polany (koło Krempnej)
Polany (koło Berestu)
Posada Górna
Rzepedź
Sanok
Sieniawa
Świątkowa Wielka
Uście Gorlickie
Zagórz

Część nieistniejąca już, ale to pozostawiam Tobie do sprawdzenia (jeśli sprawdzisz, wrzuć proszę listę działających na to forum).

Chatki studenckie:
Nieznajowa wawa
Polany Surowiczne styki wawa
Ropianka (AKT Maluch)
Zyndranowa zkpb rzeszów
Zawadka Rymanowska skpb lublin
Teodorówka skpb wawa

Jasiel – pole namiotowe leśników

hmm... DW PTTK Dukla.

Wydaje mi się, że to zdecydowana większość obiektów związanych z PTTK lub PTSM.


jeśli chodzi o PTSM nie wszystkie są aktualne.
Wg moich informacji (też nie do końca kompletnych, bo nie interesowałam się tym ostatnio) -
- Chyrowa jest od kilku lat, co najmniej od 2006 schroniskiem prywatnym,
- w Banicy schronisko też jakieś 3 -4 lata temu zlikwidowano,
- w Dukli schronisko jest jedno za to całoroczne

W każdym razie lista ta na pewno wymaga weryfikacji, niemniej stowarzyszenie PTSM ma spis wszystkich schronisk na swojej stronie, a ostatecznie można tam zadzwonić.

Brak na powyższej liście obiektów PTTK - Bacówki w Bartnem oraz Magury Małastowskiej.

W Beskidzie Niskim (w porównaniu z innymi górami) funkcjonują stosunkowo niedrogie a bardzo przychylne turyście schroniska prywatne.
Moje ulubione to Huta Polańska, Kotań i Zaścianek w Jaśliskach. Nocowałam też w Chyrowej, która posiada nieco wyższy standard (piszę o tym w innym wątku).

W zagospodarowaniu turystycznym należałoby jeszcze uwzględnić ośrodki narciarskie - Magurę Małastowską oraz Kiczera-Puławy.
Można też wspomnieć o możliwości jazdy konnej, o Rudawce Rymanowskiej i organizowanych tam imprezach, o stadninach Hucułów itd., itd., itd.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl