Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:29

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wschody-Zachody
Post: 20-11-2020 19:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Z których beskidzkich szczytów są najładniejsze wschody lub zachody słońca?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 20-11-2020 22:19 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Dziewięć lat temu o tym na forum dyskutowano.
viewtopic.php?f=2&t=4023
Temat można aktualizować, co nie jest jednoznaczne, że jest to wskazane (moim zdaniem).


Na górę
Post: 20-11-2020 23:48 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
hmmm (nomen omen)...
dziwne pytanie w ustach kogos, kto bn zna na wylot...
podpucha jaka czy co?
;P

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 21-11-2020 09:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Taki temat mi rzucił znajomy idący w lutym ze wschodu na zachód z namiotem. Ma zamiar się rozbijać w miejscach "eksponowanych" i podziwiać wschody i zachody. Pomyślałem sobie, że to fajny temat i może się temat rozwinie. Przy okazji, wpadnie mi jakiś pomysł na biwaczek zimowy.
Widzę, że jeżeli już się jakiś temat rozwinie, to tylko o zasadności pisania o BN. Choć to forum stało się na tyle "elitarne", że to chyba ostatnie miejsce, w którym można pisać o BN. Tak żeby tego nikt nie przeczytał.
Przeniosłem do starego wątku.

A w temacie właściwym. To przyroda żyje. Sporo z miejscówek sprzed kilku lat już zarosło, a mogły pojawić się nowe.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 22-11-2020 17:56 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
HM pisze:
Widzę, że jeżeli już się jakiś temat rozwinie, to tylko o zasadności pisania o BN. Choć to forum stało się na tyle "elitarne", że to chyba ostatnie miejsce, w którym można pisać o BN. Tak żeby tego nikt nie przeczytał.

:mrgreen: :mrgreen:

A w temacie.
Grzywacka

Obrazek

Obrazek

Przymiarki

Obrazek

Obrazek

Bania Sz.

Obrazek

To te z których mam fotki , można sie na nich rozbić (choc na Przymiarkach budzi sie niezdrową sensację wśród licznej wieczorkiem gawiedzi :D ). Dodałbym jeszcze Wahalowski , Tokarnię , Rzepedkę , Wysokie , częściowo (wschód lub zachód)
Busov , Kamień n J. , Oderne , łąki nad Bieliczną, Dębi i pewnie wiele innych miejsc.

Mam nadzieję , że koledzy Tadeusze mnie za to nie ukrzyżują. :D
Moim zdaniem mleko już dawno się rozlało a covid jeszcze dołożył. Trza omijać miejsca popularne - owszem zgadzam sie jest coraz trudniej co nie znaczy , że niemożliwe znalezienia miejsc cichych i spokojnych. Polecam południową część . U Słowaków też może być ciekawie.


Na górę
Post: 23-11-2020 11:03 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
kulczyk1 pisze:
Dodałbym jeszcze...
Kulczyk, a Żurawinkę pamiętasz? Jakieś panoramy robiłeś tam.
Jeszcze z niewymienionych w wątku: Wierzchgóra (Wierszgóra na mapie W.Krukara), grzbiet na południe o doliny Nowica-Przysłup, Okolice Banicy (tej nad Gładyszowem).


Na górę
Post: 23-11-2020 11:06 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Można też podciągnąć pod temat widoki na wschody/zachody z wież widokowych (Ferdel itd)?
Wiemy o tym, że Beskid Niski zarasta ale również z Pogórzy można zaobserwować ładne wschody/zachody. Coś z mapy zawsze można wybrać ;-)


Na górę
Post: 23-11-2020 16:00 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
task pisze:
kulczyk1 pisze:
Dodałbym jeszcze...
Kulczyk, a Żurawinkę pamiętasz?


Pamiętam a jakże szczególnie burzliwą dyskusję co do szczytów na tej panoramie. :mrgreen:

Nie umieściłem jej jak również Kutów , Beskiej Góry , Frankowa , Bucznika , wzgórz nad Bednarką i wielu innych na zachód aż do samego Sącza prawie bo pytanie było o BN a nie pogórza.
Wież widokowych nie podałem bo to oczywista oczywistość a poza tym uważam , że sztuką jest znaleźć widok z zalesionego szczytu na jakiejś polance lub przecince a nie włażąc na wieżę , która kosztowała równowartość 10 lub więcej wypasionych wiat bardziej przydatnych turyście.


Na górę
Post: 24-11-2020 08:17 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Czyli w tym temacie stosuje się dokładnie nową "Regionalizację Karpat Polskich z 2019 (prof. Solon)?
http://rugala.pl/c/nowa-regionalizacja-polskie-gory-karpaty/
Przy okazji: Jaki to ma wpływ na forum BN (niektóre szczyty, miejscowości nie należą do tego pasma) ale można o nich dyskutować(wspominać)?
Tokarnia na GSB?


Na górę
Post: 24-11-2020 21:07 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
Nie absolutnie nie żadnej starej czy nowej regionalizacji. Po prostu lubię nazywać rzeczy po imieniu. Nie żebym deprecjonował pogórza , wprost przeciwnie jestem ich wielkim miłośnikiem uważając , że tam autentycznych Karpat pozostało więcej niż w zabudowanymi pensjonatami górach a i ludzie jacyś normalniejsi.
Na drugie pytanie odpowiem nie tyle można dyskutować (wspominać) co należy i trzeba - chwała każdemu któremu chce się coś nowego tu napisać.


Na górę
Post: 24-11-2020 23:43 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
no to nawet wg nowej regionalizacji moja ulubiona miejscowka sie nie lapie, ale pokaze wam, bo ladnie i dosc blisko bn.
ale publicznie nie pisze gdzie, bo czesto tam sypiam, a i ten rogaty z foty ponizej lubi miec spokoj - lazi tam niemal co rano.
napawajta sie widokami.

Obrazek

Obrazek

a to juz wewnatrz bn, tez se tu kimam czasem:

Obrazek

a to tylko z jednego wyjazdu fotki.
swoja droga, jakby znajomy haema wziun se mape (taka z papiru) i popaczyl porzadnie (a nie ino "apki ze smyrofona"; w sensie pojscia na latwizne), to sam by znalazl odpowiednie miejscowki. cala frajda we w takim szukaniu, a nie gotowce z ynternetow. bo to jest tak, ze ludzie gadajom, co kazachstan to ino pustka i pustka, a na mapy nawet nie paczom. a tam cuda na kiju, ino trza umic czytac te mape, a chocby i fotke satelitarna. i mozna znalezc np. kawalki rakiety na srodku pustyni, skalny kanion, co nie istnieje w swiadomosci publicznej i takie tam. na niektorych mapach to w ogole ciekawe rzeczy sa, np. na ogolnodotepnych starych ruskich sztabowkach mozna znalezc oznaczenia typu "dno doliny ilistoje z szebniem" albo "pieriesychajuscije ruczi razmywajut dorogu w ijunie-awguste". albo - zeby byc nieco w temacie - "widimost do xx km".
ja niektore mapy kupuje co kilka lat - nie dlatego, ze sa uaktualnienia, ino dlatego, ze stare mi sie niszcza od ciaglego uzywania. a nowe juz po pol roku sa poklejone tasma.
no.

i jeszcze taka uwaga.
w pierwszym poscie tego watku stoi, cytuje:
"Najlepiej gdyby były w miarę łatwo dostępne czyli bez kilkugodzinnego marszu."
(a to 9 lat nazad! i koles z 1 postem.)
otoz, k@^#@, wlasnie.
i jeszcze zeby piwo i kebsa dawali.
dlatego te dyskusje o zasadnosci, szanowny haemie ;)

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 25-11-2020 17:26 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
mazeno pisze:

to sam by znalazl odpowiednie miejscowki. cala frajda we w takim szukaniu, a nie gotowce z ynternetow.


Co prawda to prawda. W planowaniu mapa to pierwsza rzecz potem jakaś literatura , przewodniki również internet a na końcu bliżsi lub dalsi znajomi z tego forum głównie.
Tak jak mazeno pisze przeglądanie map porównywanie ich i wyszukiwanie miejsc ciekawych to niezła frajda.

Z tymi mapami u młodszego pokolenia nie jest za ciekawie.
Kilka lat temu czekałem na Baraniej Górze na znajomych i podszedł do mnie rowerzysta , który widział jak podchodziłem od Skrzycznego i zapytał o drogę do Wisły .
Wyciagnałem mapę zacząłem tłumaczyć , potem podziałką kompasu zliczyłem dystans , wskazałem gdzie musi zjechać z szlaku itd.. Zgromadziło sie paru gapii i patrząc jak na jakiegoś Magellana zaczęli dopytywać jak to zrobiłem.
Tłumaczyłem , że takich cudów uczono na geografii w szkole podstawowej więc są wyraźnie niedouczeni. Jeden aż się obruszył mówiąc , że jest świeżo upieczonym inżynierem. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą "bracie cóż z tego , że masz wyższe jak nie masz podstawowego" :mrgreen:

Na koniec dwie fotki z zachodu słońca po ulewie. Efekt był taki jakby atomówa pizdła nad Tatrami.

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 25-11-2020 22:17 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
> "bracie cóż z tego , że masz wyższe jak nie masz podstawowego"
miod z boczkiem!
kupuje!

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 26-11-2020 09:00 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Cytuj:
mazeno:
no to nawet wg nowej regionalizacji moja ulubiona miejscowka sie nie lapie

Można choć podać województwo, powiat czy gminę? Zawsze to będzie/może być powód żeby mapy wziąć w rękę i poszukać co w okolicy inspirującego czy temu podobne? Cel edukacyjny :wink: ?


Na górę
Post: 26-11-2020 09:05 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
W temacie miejsc Klimkówka nad Ropą okolice (Flasza 610 m n.p.m.).


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl