Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 23-04-2024 10:41

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 07-02-2011 15:36 
Offline

Rejestracja: 15-12-2010 11:00
Posty: 104
Lokalizacja: Rzeszów
Kiedyś na przełęczy Majdan wisiała informacja ile km jest do sklepu lub baru w Świątkowej, znaczy to że zachęcała do nielegalnego przejścia....? No cóż w takim razie 3 lub 4 lat temu dałem się skusić na przejście.

_________________
Chodzę sobie to tu, to tam - częściej tam :)
http://www.swiadomyrodzic.pl/ - Integracja Sensoryczna, diagnoza i terapia SI


Na górę
Post: 07-02-2011 15:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Kiedyś tam był nawet szlak. (czarny chyba).

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 08-02-2011 11:18 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
traper pisze:
Kiedyś na przełęczy Majdan wisiała informacja ile km jest do sklepu lub baru w Świątkowej, znaczy to że zachęcała do nielegalnego przejścia....? No cóż w takim razie 3 lub 4 lat temu dałem się skusić na przejście.

Tak, wisiała taka tablica od dawna, która kierowała przez Świerzową Ruską do baru. To było już chwilę temu i trudno powiedzieć, czy było to legalne, za cichym przyzwoleniem dyrektora MPN (wszak właściciel, o ile się nie mylę, był i jest chyba pracownikiem parku), czy nielegalne i samowolne :P . W początkowej etapie działalności park był w powijakach, więc różne rzeczy można było robić, nie było strażników, dyrekcja była daleko w Nowym Żmigrodzie itd.
HM pisze:
Kiedyś tam był nawet szlak. (czarny chyba).

O jakim szlaku Wojtek piszesz, takim wyznakowanym? Nie pamiętam nic takiego. Jedynym szlakiem, który kiedykolwiek zahaczał o Świerzową Ruską był główny szlak beskidzki, ale to jeszcze wtedy, kiedy jego przebieg był zupełnie inny niż obecnie. Ale też nie twierdzę, że wszystko pamiętam :wink: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 08-02-2011 12:39 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Nie jestem tego pewny, ale wydaje mi się, że przez Świerżową prowadził czarny szlak - to było jakoś na początku poprzedniej dekady i dość krótko.

Darku, z ciekawości, bo pozbyłem się starych map - jak daaaawniej szedł GSB przez BN?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 08-02-2011 17:25 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
HM pisze:
Darku, z ciekawości, bo pozbyłem się starych map - jak daaaawniej szedł GSB przez BN?

Oto opis szlaku czerwonego Andrzeja Piecucha z książki Nad Sękówką.
Cytuj:
W Krynicy Zdroju kończył się zachodnio-beskidzki odcinek biało-czerwonego szlaku głównego, a rozpoczynał środkowo-beskidzki. Wyznakowany przez Gorlicki Oddział PTT szlak prowadził do Przełęczy Dukielskiej. Po wyjściu z Krynicy znaki szlaku czerwonego biegły początkowo w kierunku wschodnim przez szczyt Czerteż (886 m), następnie przez Mochnaczkę i wspinały się na Dzielec (794 m) i Lackową (997 m). Stąd szlak opadał na Przełęcz Pułaskiego i dalej prowadził do Wysowej. (…)
Z parku zdrojowego w Wysowej szlak skręcał przez potok, przecinał drogę koło cerkwi i wyprowadzał na odkrytą połoninę Wysoty (788 m). Następnie przez Czarny Dział podchodził na pasmo Jaworzynki (869 m) pozostawiając jej szczyt nieco na zachód, schodził przez Prehybę do wsi Regetów Wyżny, skąd lesistym zboczem wychodził na Jaworzynę (881 m) (obecnie Jaworzyna Konieczniańska). Następnie wzdłuż granicy z Czechosłowacją sprowadzał po 6 godzinach do wsi Konieczna.
Z Koniecznej czerwony szlak skręcał na północ i przechodził niewysokimi wzgórzami nad małą prawosławną (dziś nie istniejącą) wsią Lipna. Dochodził do szczytu Kamienny Wierch (701 m). Tu szlak przybierał kierunek zachodni i zdążał przez Popowe Wierchy do przełęczy (612 m) w Banicy. Następnie bagnistym zboczem wydostawał się na szczyt Mareszki (801 m), wówczas nazywanej Mareska, gdzie jeszcze w latach 30-tych rosło kilka limb. Na jej południowo-zachodnich zboczach w tamtych latach znajdowały się rozległe pastwiska oraz stały liczne pasterskie szopy.
Z Mareszki przez las i łąki szlak sprowadzał na zbocza Wątkowej, gdzie po zetknięciu się z zielonym szlakiem prowadzącym z Gorlic, zawracał w dół w kierunku wsi Świerzowa Ruska (obecnie całkowicie wyludniona) na Kolanin (706 m) i dalej zataczał pętlę po olbrzymich kamieniach na szczyt Kamienia (714 m) ze wspaniałym widokiem na okolicę. Z Kamienia przechodził przez wieś Kąty, Danię (696 m), następnie wieś i górę o tej samej nazwie – Chyrową, Puszczę Bł. Jana z Dukli aż do Dukli.
Tu odcinek zwany środkowo-beskidzkim łączył się z odcinkiem z odcinkiem szlaku zwanego wschodnio-beskidzkim. Ten ostatni wyznakowany był w latach 30-tych przez Cergową (716 m), niestety tylko do Iwonicza-Zdroju.


Później popatrzę jeszcze na mapy WIG, bo zdaje mi się, że w niektórych miejscach na nich szlak biegnie trochę inaczej... Co nie oznacza, że A. Piecuch się myli.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 08-02-2011 19:28 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Na mapach PPWk z lat 1962, 1988 i 1996 przebieg szlaku czerwonego jest nieco inny niż podano powyżej.


Na górę
Post: 08-02-2011 20:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Myli się na pewno. Ja cały GSB przeszedłem w 1996 roku a książka "Nad Sękówką" wydana została w 1998 roku

Przejrzałem swoje notatki z 1996 roku i w większości przebiegał on tak jak dzisiaj.
Z istotnych różnic, które pamiętam to to, iż omijał Rotundę oraz do Komańczy nie schodził tak jak teraz koło PTTK tylko dużo wcześniej.

Przejrzałem też swoje mapy BN - najstarszą, którą mam pochodzi z 1958 roku i dalej 1962, 1966, 1968, 1972.... i tam również zmiany są niewielkie tzn w porównaniu z dzisiejszym przebiegiem GSB z Iwonicza nie prowadził przez Rymanów tylko przez Deszno i na ostatnim odcinku nie schodził do Przybyszowa i nie wchodził na Kamień tylko biegł bardziej na południe. Oczywiście omijał Rotundę i schodził do Komańczy wcześniej

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 08-02-2011 21:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Bo my o czasach spooooro dawniejszych ;)

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 08-02-2011 21:13 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Michał pisze:
Na mapach PPWk z lat 1962, 1988 i 1996 przebieg szlaku czerwonego jest nieco inny niż podano powyżej.

Nic w tym dziwnego :P , bowiem ja zapodałem przebieg szlaku tuż po jego wyznakowaniu w okresie międzywojennym (ok. 1935 rok), a po II wojnie światowej jego przebieg został, zmieniony w BN i przesunięty w głąb kraju, odsuwając go całkowicie od granicy. Już na mapie Beskid Sądecki (część wschodnia) i Beskid Niski, „Sport i Turystyka”, Warszawa 1959, już jest zaznaczony nowy jego przebieg.

Bartek Wadas pisze:
Myli się na pewno. Ja cały GSB przeszedłem w 1996 roku a książka "Nad Sękówką" wydana została w 1998 roku

Przejrzałem swoje notatki z 1996 roku i w większości przebiegał on tak jak dzisiaj.
Z istotnych różnic, które pamiętam to to, iż omijał Rotundę oraz do Komańczy nie schodził tak jak teraz koło PTTK tylko dużo wcześniej.

Przejrzałem też swoje mapy BN - najstarszą, którą mam pochodzi z 1958 roku i dalej 1962, 1966, 1968, 1972.... i tam również zmiany są niewielkie tzn w porównaniu z dzisiejszym przebiegiem GSB z Iwonicza nie prowadził przez Rymanów tylko przez Deszno i na ostatnim odcinku nie schodził do Przybyszowa i nie wchodził na Kamień tylko biegł bardziej na południe. Oczywiście omijał Rotundę i schodził do Komańczy wcześniej

BW

:lol: :lol: :lol: , coż, mogę tylko powtórzyć za Wojtkiem, że my o prehistorii rozmawiamy, a Ty Bartek prawie o teraźniejszości :wink: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 08-02-2011 21:27 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
A oto przybliżony przebieg szlaku czerwonego odczytany z mapy WIG, można by dokładniej go spisać, ale myślę, że to wystarczy :wink: . Na wszelki wypadek napiszę, że to przebieg sprzed II wojny światowej :P :

Z Krynicy nie bardzo wiadomo gdzie prowadzi, ale zapewne wraz z żółtym i niebieskim szlakiem na Górę Parkową, a później się rozłączają i czerwony podąża chyba na północ, bo pojawia się ponownie w okolicach Parku Pułaskiego i stąd na Huzary. Następnie do Mochnaczki i przez Dzielec (794 m), Czerteż na Lackową (997 m). Dalej granicą na Przełęcz Pułaskiego i stoki Ostrego Wierchu. Za granią Ostrego Wierchu (czyli tam gdzie dziś jest węzeł szlaków żółtego i zielonego) opuszcza granicę i schodzi do Huty Wysowskiej, a następnie do Wysowej (ale koło cerkwi nie prowadzi).
Przecina główną drogę, w tym szlak niebieski, później także zielony i pnie się stokami Jaworzynki (872 m) i schodzi do Regatowa Wyżnego, by stąd skierować się w kierunku Jaworzyny (881 m, na mapie 885 m), z tym, że nie wychodzi na szczyt, a prowadzi u podnóża szczytu kierując się do granicy. Tu prowadzi przez chwilę i schodzi z granicy do Koniecznej (gdzieś na pograniczu ze Zdynią). Następnie na Kamienny Wierch (696 m) po prawej zostawiając Lipną, a następnie nad wsiami Jasionką i Krzywą schodzi do drogi w Banicy. Przecina następnie drogę do Wołowca i odbija na północ, a następnie na wschód na szczyt Mareszki, po czym odbija na północ w kierunku Przełęczy Majdan.
Tu w kierunku Wątkowej szlak jest zaznaczony dwoma rożnymi trasami. Jedna trasa jest taka mniej więcej jak obecnie, a druga na wschód od niej, ale łączą się na grzbiecie Magury Wątkowskiej. Później szlak czerwony prowadzi wraz z zielonym przez szczyt (835 m, na mapie WIG 842 m) i schodzi na przełęcz tam gdzie dziś stoi budka. Stąd na Świerzową (803 m) i za szczytem szlaki rozłączają się. Czerwony prowadzi na Kolanin i tu się urywa jego przebieg. Pojawia się ponownie na przełęczy Hałbowskiej i stąd na szczyt Kamień (712 m) zmierza do drogi głównej tuż przy wejściu do lasu nad Kątami. Tu znowu się urywa.
Pojawia się znowu w Kątach przy moście, skąd zmierza na Łysa Górę, Polanę, i stokami Danii schodzi do Hyrowej. Stąd południowymi stokami góry Hyrowa kieruje się do Pustelni Jana z Dukli, a stąd przez leśniczówkę Folusz do Nowej Wsi. Dalej na Cergową, ale nie wychodzi na jej najwyższy wierzchołek i dalej tak jak obecnie do Lubatowej, a stąd do Iwonicza Zdroju, także podobnie jak teraz. Stąd północnymi stokami Suchej Góry prowadzi do Klimkówki, ale do tego samotnie stojącego obecnie kościoła pw. Znalezienia Krzyża (o ile dobrze pamiętam jego wezwanie) i tu się urywa.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 08-02-2011 21:55 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Tu są te mapy o których pisze Darek


Na górę
Post: 08-02-2011 21:56 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Kiedyś sobie zrobię wycieczkę tym szlakiem. Z Wysowej do Banicy może być całkiem ciekawy.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 09-02-2011 14:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Za jakiś czas o szlaku niebieskim granicznym tez powiemy... był sobie kiedyś taki szlak...

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 09-02-2011 14:49 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
machoney pisze:
Za jakiś czas o szlaku niebieskim granicznym tez powiemy... był sobie kiedyś taki szlak...

Przy założeniu, że znajda się na to pieniądze :wink: . O tym już troszkę było w tym wątku http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=2599, ale od tego czasu prace (na razie uzgodnieniowe) w sprawie jego kasacji są już bardzo zaawansowane...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 09-02-2011 15:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
machoney pisze:
Za jakiś czas o szlaku niebieskim granicznym tez powiemy... był sobie kiedyś taki szlak..

No i dobrze - na co komu ten szlak?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl