Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 06:19

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24-03-2005 13:17 
Najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 24-03-2005 14:31 
Myślę, że za nim będziemy udowadniać, który z nich jest wyższy, należałoby najpierw pokusić się o wyjaśnienie sobie, co to jest Beskid Dukielski i jakie są jego granice. Bo zdaje mi się, że różne źródła mogą podawać różne podziały.

Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 24-03-2005 17:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Bo Beskid Dukielski to jednostka raczej "nieformalna"...
zresztą mocno zróżnicowana pod względem cech i budowy.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-03-2005 17:56 
Przyjmująć, że obydwa szczyty leżą w tzw. Beskidzie Dukielskim, no to bez dyskusji szczyt Baranie jest wyższy niż szczyt - Piotruś. Bowiem ten pierwszy liczy sobie 754 m npm., natomiast ten drugi tylko 728 m npm.

Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 24-03-2005 18:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
na Baranim, o ile dobrze pamiętam były dwie tabliczki - Polska i Słowacka, według jednej 754, a według drugiej 728... pewnie stąd całe zamieszanie ;)
ale faktycznie, chyba ta 754 jest bliższa prawdy...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-03-2005 20:37 
Cytuj:
na Baranim, o ile dobrze pamiętam były dwie tabliczki - Polska i Słowacka, według jednej 754, a według drugiej 728... pewnie stąd całe zamieszanie


Zgadza się, dalej są dwie, trochę to bez sensu, ale tak jest, że wisząc na jednym szczycie (choć na innych rogalach) wskazują dwie różne wysokości. Mieliśmy to zmienić w 2004 roku podczas odnawiania niebieskiego szlaku, ale z tym szlakiem jest trochę problemu.
Myślę, że problem z tymi dwoma różnymi wysokościami, jest taki, że na mapie Magurski Park Narodowy, wyd. OPGK Rzeszów, szczyt Baranie ma 728 m i umieszczony jest na północ od granicy, natomiast szczyt 754 nosi słowacką nazwę Nastavok i jest położony na samej granicy. Podobnie jest na starszych wydaniach mapy: Beskid Niski i Pogórze, wyd. PPWK (może na nowszych też, nie wiem) oraz Beskid Niski. Część Wschodnia, wyd. WZKart. Ale już na mapie Beskid Niski, wyd. Compass, jest zaznaczony tylko jeden szczyt, ten graniczny, czyli 754 m i nazywa się Baranie i Stavok. I myślę, że tak niech zostanie, na wieki wieków…amen.

W najbliższym czasie zostanie to zmienione, i polska tabliczka też będzie wskazywać 754 m.

Pozdrawia Darek oraz kolega Edi, z którym konsultowałem powyższe postanowienie o zmianie tabliczki.


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl