Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:47

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Post: 27-12-2018 13:39 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
latwo operowac liczbami, jesli sie nie bierze ilosci i jakosci posiadanego sprzetu do ubijania wroga. francuzi mieli cale wieki na produkcje broni, my - 20 lat.

21 lat wczesniej panstwo polskie nawet nie istnialo.
dokonalismy niemozliwego, a nie "sromotna kleska".

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 27-12-2018 14:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
HM pisze:
Łatwo operować ciotami, no to liczby:
Polskie wojsko kontra Niemcy - 17000 zabitych, 36000 rannych Niemców.
Francuskie cioty kontra Niemcy - 45000 zabitych, 110000 rannych Niemców.
Wspomniane cioty pokazały klasę w pierwszych dniach września i potem po zajęciu ich kraju przez Niemców (całe 12 dni).
My Polacy jesteśmy im za pomoc we wrześniu 39' niezmiernie wdzięczni. Chwała francuskim i angielskim bohaterom. :evil:

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 27-12-2018 15:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Dobra Alan, ja kończe, to nie jest tematyka tego forum - moja wina - niepotrzebnie zaczynałem.
Ostatnie słowo tego OTa z mojej strony - Jak ktoś chce sobie wyrobić n.t. własne zdanie sugeruję zapoznanie się z traktatem. Zapisane tam są konkretne działania, w określonym czasie, przy spełnieniu warunku.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 27-12-2018 19:12 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
I dobrze ,że Waść kończysz. Wszak spisałeś się dzielnie!!! Mołotow byłby z Ciebie dumny.
Fragment noty, którą o 3.00 w nocy 17 września 1939 r. usiłował wręczyć W. Potiomkin polskiemu ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu (który odmówił jej przyjęcia).
"Wojna niemiecko - polska pokazała wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu 10 dni operacji wojskowych Polska straciła wszystkie swoje zagłębia przemysłowe i ośrodki kulturalne. Warszawa jako stolica Polski już nie istnieje. Rząd Polski załamał się i nie okazuje oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Tym samym traktaty zawarte przez ZSRR i Polskę przestały istnieć. Pozostawiona własnemu losowi i pozbawiona kierownictwa Polska stała się łatwym polem działania dla wszelkiego rodzaju poczynań i niespodzianek, mogących stać się groźbą dla ZSRR. Dlatego rząd sowiecki, który do tej pory zachowywał neutralność, nie może pozostać neutralny w obliczu faktów.
Rząd sowiecki nie może też pozostać obojętny gdy jego bracia krwi, Ukraińcy i Białorusini, zamieszkujący terytorium polskie, pozostawieni swemu losowi, są pozbawieni obrony.
Biorąc pod uwagę tę sytuacje, rząd sowiecki polecił dowództwu armii czerwonej by nakazała wojsku przekroczyć granicę i wziąć pod swoją opieką życie i dobra ludności zachodniej Ukrainy i Białorusi. (...)"
cdn.


Na górę
Post: 27-12-2018 19:33 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Z powodu problemów technicznych nie miałem możliwości dokończyć.
Tajny protokół do Paktu o nieagresji III Rzesza - ZSRR (zwany paktem Ribbentrop - Mołotow) zawiera 4 punkty. Drugi z nich dotyczy Polski:
"Na wypadek terytorialno-politycznego przekształcenia terytoriów należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone w przybliżeniu przez linię Narew-Wisła-San. Kwestia czy i w interesie obu uznane będzie za pożądane utrzymanie niepodległego państwa polskiego zostanie definitywnie zdecydowane dopiero w ciągu dalszego rozwoju wypadków politycznych. W każdym razie oba rządy rozwiążą tę kwestię na drodze przyjacielskiego porozumienia".

I pozwolę sobie na komentarz:
1. Jak bardzo "życie i dobro ludności" Ukrainy i Białorusi leżało na sercu bolszewickiej władzy pokazali to już wcześniej ( m. in. głód na Ukrainie).


Na górę
Post: 27-12-2018 19:55 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Znów problemy techniczne.
cdn.
2. A, że przefrymarczyli Polskę w Jałcie i Teheranie (m. in. przez Churchilla) wedle zachcianek Stalina to fakt niezbywalny i nie da się temu zaprzeczyć.

I jeszcze jedna dygresja. W okresie tzw. "zimnej wojny" gdy stosunki między Zachodem a narzuconym przez bolszewików komunistycznym Wschodem nie były, że użyję dyplomatycznego określenia, "poprawne" telewizja polska, zapewne za przyzwoleniem a pewnie nakazem, transmitowała pogrzeb Churchila 30 stycznia 1965 r. (miałem okazję to oglądać w szkolnoświetlicowym telewizorze). Musiał być "wielkich zasług" dla sowietów.
Jak została potraktowana Polska i Polacy, "których tak niewielu zrobiło tak wiele" dla flegmatyków, można przeczytać w wielu książkach (wspomnieniach) z owego okresu.


Na górę
Post: 28-12-2018 09:44 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
stary zakapior pisze:
I dobrze ,że Waść kończysz. Wszak spisałeś się dzielnie!!! Mołotow byłby z Ciebie dumny...

Z Ciebie, stary zakapiorze, były by dumne masy, z których jednego przedstawiciela (ubranego w koszulkę ze znakiem Polski Walczącej i datą 1944) spytano o datę wybuchu Powstania Warszawskiego i nie miał zielonego pojęcia!

Nie zdzierżyłem, i się odezwałem...


Na górę
Post: 28-12-2018 11:31 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
dlugi, wez-no.
biorac pod uwage masy palace samochody na ulicach paryza, nasze masy nie sa takie glupie.
a juz z pewnoscia lepsze niz molotow i jego masy.

musicie tak pluc na wlasny narod?
malo dostawalismy lomotu od innych w historii, zeby jeszcze od samych siebie dostawac?

kuzwa, wlocze sie duzo po swiecie i wszedzie widze jak onegdaj rozproszone ludy maja poczucie wspolnoty narodowej panstw, ktore co dopiero powstaly - pakistanole, kirgizy, kazachy, choc to jeszcze niedawno obce sobie klany, ba! zupelnie inne rasy byly (np. pakistan: wachanczycy i beludzowie czy pendzabczycy. zebyscie widzieli te reakcje, jak gdzies w dzikiej dolinie w karakorum wachanczycy sluchali przez malutkie radyjko na dogorywajace baterie transmisji z meczu polo rozgrywanego przez druzyne z centrum kraju vs. brytole).
a my, bialo-czerwoni ciagle sie miedzy soba klocimy.
fakt, ze podjudzani przez sasiadow za pomoca mediow.
otworzyc oczy, chlopy.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 28-12-2018 21:01 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
'turpin stary Ty (przepraszam: dorosły i doświadczony), ale naiwny.'
----------------------------------------------------------------------------

Och, nie jestem taki naiwny. Wręcz przeciwnie.
Przepisałem się tylko.
Jak Joseph Conrad Korzeniowski lub Major Płut - zależy od przyjętej perspektywy. Your choice.

Syn zaś mój starszy po prostu czuje się Brytyjczykiem - to kraj jego obywatelstwa i kraj, w którym spędził większość życia. Tu ma wszystkich przyjaciół. W Polsce nie ma żadnego. Ach, przy okazji mówi świetnie także i po polsku, a do tego znośnie po rosyjsku. W Anglii się wyuczył, a przyszło mu łatwiej, jak Anglikom. Przyda się, gdy przyjdzie tłumaczyć coś sojusznikom i przesłuchiwać jeńców...


Na górę
Post: 28-12-2018 22:20 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Turpin, proeuropejski pragmatyk z Ciebie, a do Polski to wracasz sentymentu, w celach naukowych, dla biznesu, może z ciekawości, czy jako przewodnik oprowadzający po Beskidzie Niskim (aby nie odchodzić tematycznie od forum) i ościennych Pogórzach (np. po Harklowej) jak po skansenie?
Patriotyzm, po tym co napisałeś
turpin pisze:
Przepisałem się tylko.
raczej wykluczam.


Na górę
Post: 29-12-2018 21:54 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
turpin pisze:
'turpin stary Ty (przepraszam: dorosły i doświadczony), ale naiwny.'
----------------------------------------------------------------------------


Syn zaś mój starszy po prostu czuje się Brytyjczykiem - to kraj jego obywatelstwa i kraj, w którym spędził większość życia. Tu ma wszystkich przyjaciół. W Polsce nie ma żadnego. Ach, przy okazji mówi świetnie także i po polsku, a do tego znośnie po rosyjsku. W Anglii się wyuczył, a przyszło mu łatwiej, jak Anglikom. Przyda się, gdy przyjdzie tłumaczyć coś sojusznikom i przesłuchiwać jeńców...


Tak dla jasności to kto będzie sojusznikiem a kto jeńcem bo historia omawianego konfliktu nie jest budująca ( czytaj: Polacy nie do końca muszą czy nawet mogą być sojusznikami).


Na górę
Post: 30-12-2018 21:54 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Zjednoczona Europa, bez granic, to coś co służy mi za religię, czy jej surogat; jak zwał, tak zwał.

Alpy rodniańskie, Velka Fatra, Czarnohora, Wogezy, Dolomity, Pirin, Yorkshire Dales i Beskid Niski.
Żadnych granic między nimi.
Jestem na tyle posunięty w leciech, że świetnie te granice pamiętam. I nie na tyle, bym je zapomniał.

Tak trudno to zrozumieć?


Na górę
Post: 03-01-2019 09:03 
Offline

Rejestracja: 15-12-2010 11:00
Posty: 103
Lokalizacja: Rzeszów
To o czym mówisz to zasługa układu z Schengen a nie uni Europejskiej. Niestety Karpaty Wschodnie dalej są podzielone granicami. Yorkshire też jest poza układem a już niedługo wogóle poza wszystkim o czym mówisz. Jedynie Słowacja i Czechy nam zostają bez granic.

_________________
Chodzę sobie to tu, to tam - częściej tam :)
http://www.swiadomyrodzic.pl/ - Integracja Sensoryczna, diagnoza i terapia SI


Na górę
Post: 22-02-2019 11:42 
Offline

Rejestracja: 23-11-2010 20:26
Posty: 75
Normalnie nie wierzę...

Nie było mnie tu kilka lat i co ja czytam. Kiedyś byłem tu określany tępym nacjonalistą bo np nie podobał mi się sposób ustawiania dwujęzycznych tablic w BN a teraz zgadzając się w dużej mierze z HM i rozumiejąc Turpina będę antypolakiem :)

Smutne i przerażające jest to jak skuteczna potrafi być propaganda kaczystowska. Wielkie rzeczy udało się osiągnąć Polakom w 20leciu między wojennym i miejscami zrobiliśmy więcej niż wielu się marzyło ale to nie zmienia faktu że mieliśmy deficyt demokracji po 1926r. Wojskowi byli w większości z politycznego nadania a nie z awansu za umiejętności czy zasługi.Wszyscy wiemy jak skończyli główni autorzy cudu nad Wisłą a kim jest ten który zwątpił i podał się do dymisji dzień przed bitwą. Stworzona została sitwa związana z władzą i dowodzący nie mieli być wielkimi strategami tylko mieli być wierni władzy. Tragiczną postacią okresu kampanii wrześniowej jest generał Kutrzeba, który wiedział że wykonuje często głupie rozkazy słabych przełożonych. Dokładnie to samo robi od trzech lat władza z wojskiem wymieniając wielu młodych zdolnych i już doświadczonych na młodych wiernych nowej Rzeczpospolitej Nowogrodzkiej z mentalną stolicą w Toruniu.
Niemcy się zbroili na potęgę inwestowali w wojska pancerne a u nas ktoś wysoko postawiony kochał konie i inwestowaliśmy w owies...
Polscy inżynierowie stworzyli genialny karabin przeciwpancerny UR i nie wielu żołnierzy wiedziało jak go obsługiwać...
Rządy autorytarne, dyktatury nikomu nigdy nie wyszły na zdrowie i nam też, ale jak widać przez ostatnie 3 lata Polak przed i po szkodzie głupi. Wystarczy trochę propagandy i 500+.

Turpin - Brytyjska piechota nie jest i raczej nigdy nie była najlepsza. Ciężko w ogóle określić która jest. Przy obecnej polityce rządu na arenie międzynarodowej Turpina syn nie będzie miał dylematów czy ratować Polskę czy nie bo nie zdąży tu dojechać. Jak Władymir zapragnie Warszawy to wjedzie do niej w kilka godzin swoimi czołgami, Antoni o to zadbał. Nasi sojusznicy wyrażą oburzenie i zarządzą sankcje. "Potężne" siły USA stacjonujące u nas na pewno lepiej mają przećwiczoną ewakuację niż ewentualną obronę. Mamy taką pozycję że nasi najwięksi sojusznicy organizują sobie u nas konferencje i poniewierają podczas niej nas jako naród.
Zupełnie nie rozumiem tego ze ktoś ma problem z tym w jakiej armii służy syn Turpina? Jestem pewien ze naszej armii służyło i służy wielu Łemków czy Ukraińców.
Zgadza się WOT ma wartość bojową minimalną, ale za to propagandową...

Rzetelna rozmowa o historii naszej wspólnej nie jest pluciem na własny naród. Chyba że ktoś już zdążył uwierzyć wedle nowej historii że któryś z bliźniaków jest największym bohaterem narodowym od czasów Piłsudskiego. Takie poglądy głosi nasz Adrian.

PS. Nie czytam wyborczej i oglądam różne programy informacyjne w tym także z bólem zębów w TVPis . Przyznaję nie jestem w stanie oglądać i słuchać programów milionera z Torunia. Moja rodzina działała w Solidarności a dziadkowie byli w AK i BCh. Jestem rocznik 79 i w żaden sposób nie da się przykleić mnie do tzw. resortowych dzieci :)


Na górę
Post: 22-02-2019 12:07 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
tak poboczem - a ta demokracja (co to jej "deficyt mielismy") to niby jakis debesciak jest?
bo po mojemu demokracja jest najgorszym mozliwym systemem wladzy - nie dlatego, ze pozwala na rzady roznej masci skurvysynow ("na ulicy gdzie mieszka dwoch swietych i trzy kurvy - rzadza kurvy"), ino dlatego, ze legitymizuje wladze tychze skurvysynow ("wyscie nas demokratycznie wybrali, chcieliscie nas, wiec nam wolno"). dyktatury (np.) zas nic nie legitymizuje. i w tym dyktatura (czy inne podobne systemy) jest o niebo lepsza, gdyz blizsza prawdy, zas demokracja to powyborcze klamstwo.
dyktature mozna strzelic w morde, ale demokracji - nie wolno nawet tknac.
wiec nie jest to mozliwy najlepszy z najgorszych, churchil sie mylil. jest to najgorszy z najgorszych.
(pardon za slownictwo dosadnie opisujace zjawisko - ale lubie nazywac rzeczy po imieniu).

---

a tak swoja droga - beskidek, gdzie byles z podobnymi deklaracjami za poprzedniej wladzuchny, he?
tak i zostan tam gdzie byles, a nie nagle politykuj po lesie.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl