Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:27

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24-05-2018 07:07 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Za www.rymanow.pl:

Nadleśnictwo Rymanów oraz Lesy Slovenskej Republiky, jako partnerzy projektu „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza Polsko-Słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych” w dniu 22 maja 2018 roku dokonały uroczystego otwarcia transgranicznej trasy rowerowej. Po stronie Słowackiej otwarcie miało miejsce w miejscowości Driecna, natomiast po stronie Polskiej w Woli Niżnej (Szachty).
Koszt projektu wyniósł 138 tyś Euro, w ramach, którego wybudowano dwa odcinki trasy w Słowacji o długości 20 i 35 kilometrów, a po stronie Polskiej 15 km odcinek drogi leśnej z Woli Niżnej przez Polany Surowiczne do Wernejówki. Oprócz wybudowania pięknych, malowniczo położonych dróg wzdłuż Wisłoka, na terenie Nadleśnictwa Rymanów wykonano 4 wiaty ze stylowymi kominkami do korzystania przez rowerzystów i turystów.
Na obszarze Beskidu Niskiego, zarówno ze strony Polskiej jak i Słowackiej, turystyka rowerowa cieszy się wielka popularnością. Zrealizowany projekt umożliwi przedstawienie atrakcyjnych miejsc kulturowo–przyrodniczych po obu stronach sąsiadujących państw. Ponadto, pozwoli pasjonatom jazdy rowerem mile spędzić czas na łonie przyrody z dala od ruchu i zgiełku życia codziennego.
Zrealizowanie projektu- wybudowanie i otwarcie tras rowerowych w Słowacji i Polsce – umożliwi wzajemne połączenie obu państw i zacieśnienie dobrze układającą się współprace Polskich i Słowackich leśników oraz samorządowców.


Zaciekawił mnie przebieg tych otwartych tras, szczególnie odcinek przez Czeremchę do Driecnej i z Polan Surowicznych do Wernejówki.
Ze strony BIP LP można ściągnąć załącznik nr 6, w nim są zamieszczone m.in. wzory tablic z uproszczonym przebiegiem szlaku. W Czeremsze odbija w kierunku Kła, ale nie schodzi na Słowację ani żółtym ani zielonym
Drugi ciekawy odcinek to przebieg trasy z Polan Surowicznych do Wernejówki wzdłuż Wisłoka. Szedłem tam 2 razy, fakt, że już parę lat temu. Zapamiętałem go jako mocno podmokły od strony Polan, bodajże w zeszłym roku widziałem zdjęcia jak 4x4 jeszcze mieszało tam błoto. Widać tylko, że trasa przebiega nad Wernejówką, 2 brody na Wisłoku odpadają.
Z dodatków - NR wybudowało 4 nowe wiaty z kominkiem, 2 z nich odwiedziłem przy okazji EDK - w Polanach Surowicznych i Woli Niżnej - Szachty. Nie spodobały mi się, bo nie było na czym usiąść - może były w trakcie urządzania?
Dwie następne wybudowali chyba w Czeremsze i Darowie.
Ktoś już może łaził w tych terenach bądź jeździł na rowerze - wojtek?


Na górę
Post: 28-05-2018 17:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Też z ciekawością oglądałem te trasy i okazało się, że większość z nich wiedzie szutrówkami i wygodnymi drogami leśnymi. Prawdziwie terenowe są dwa odcinku, jeden to Wernejówka - Polany Surowiczne. Z tych schematycznych map nie bardzo wiadomo jak dokładnie przebiega szlak, czy forsuje Wisłok, czy idzie obok niego po stronie zachodniej. Jechałem tam prawie dwa lata temu, ale klasycznie, dwukrotnie przez rzekę, no i wtedy było na prawdę sucho:
https://www.strava.com/activities/714191604
Drugi terenowy odcinek to Darów - Puławy przez Bukowicę, nie wiem tylko czy prowadzi zielonym szlakiem a potem czerwonym, czy tez drogą od leśniczówki w Darowie na Skibce. W każdym razie oba są trudne do przejechania. Jesienią zielony był zarośnięty i błotnisty, wymagał sporo wysiłku, a zjeżdżałem z Bukowicy do Darowa, czyli praktycznie cały czas w dół.
https://www.strava.com/activities/1133606231
Trzeba będzie się wybrać i zobaczyć jak to wygląda w terenie.


Na górę
Post: 05-07-2018 07:24 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
NIe, nie damy się nabrać na Wernejowskie błota, choć początek wygląda zachęcająco:
Obrazek
Dalej zachodnia stroną Wisłoka...
Prosto, to zapewne początek tej nowej trasy
Obrazek
Lecz my wolimy wzdłuż Polańskiego do przełęczy 659 m n.p.m. (bez nazwy?)
P.S. Zbyt długo się ładowało następne zdjęcie, więc c.d.n.


Na górę
Post: 07-07-2018 08:25 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Tędy na 659 n.p.m.
Obrazek
Cel osiągnięty...
Obrazek
ale to tylko przystanek w drodze do Polan Surowicznych i dalej.
P.S. A początkiem tej nowej trasy usiłowaliśmy przed laty dostać się do Polan Surowicznych i była to jedna z ekstremalnych prób. NIeskuteczna. Udaną próbę przeprowadziliśmy w niedługi czas potem, lecz od południowej strony (z szosy Wola Niżna-Moszczaniec skręciliśmy w lewo i z łatwością osiągnęlismy cel).


Na górę
Post: 05-10-2018 19:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Trafiłem dzisiaj na fragment tej trasy na odcinku granicznym koło Klina nad Przełęczą Beskid nad Czeremchą. Okazuje się, że trasa wiedzie z Czeremchy drogą, która dochodzi do granicy pomiędzy szczytem Beskyd a Klinem. Widziałem kilka tabliczek, ze trzy razy dużą mapę szlaków, oznaczenia na drzewach (takie jak na Słowacji z literką C) no i dużą wiatę na Klinie. Jest tam też zeszyt i pieczątka, czyli zaskakująco obfite zagospodarowanie, jak na niezbyt popularne miejsce.

Tablica z mapką:
Obrazek

Tabliczka:
Obrazek

Wiata:
Obrazek

Szczyt Klina:
Obrazek


Na górę
Post: 15-03-2019 11:55 
Offline

Rejestracja: 15-03-2019 11:52
Posty: 1
Niesamowicie wygląda ta trasa! Aż człowiek ma ochotę wskoczyć na rower i wybrać się na rowerową wycieczkę. Czy nadal droga dobrze się trzyma, i czy jest zatłoczona? :)

_________________
http://rzesy-odzywki.pl/


Na górę
Post: 15-03-2019 14:35 
Offline

Rejestracja: 04-02-2017 17:39
Posty: 59
harcerka pisze:
... Czy nadal droga dobrze się trzyma, i czy jest zatłoczona? :)


Tłok jak na Krupówkach w Zakopanem, pewnie wiesz, że BN jest zatłoczony do granic możliwości, więc wyjazd w te okolice tylko poza sezonem. :lol:
A tak na poważnie, jeżeli "harcerka" to spamer, usuńcie także i ten post.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl