Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:10

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 1122 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 02-11-2007 09:45 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
buber_krosno pisze:
Super Nowości wieszczą:
Tym razem nie może się nie udać.

"A optymista powie, 'może, może...' "
Cytuj:
Koncepcje realizacji tej inwestycji powstały jeszcze w 1968r., i przechodziły różne koleje losu.

1967 nawet
Cytuj:
Obecny rząd potraktował to jako zadanie o znaczeniu ponadregionalnym. Ten wielofunkcyjny zbiornik służyłby m.in. poprawie bezpieczeństwa powodziowego oraz jako rezerwuar wody dla Jasła, Dębicy, Mielca.

Jaki obecny? :wink:
No ale PO też pewnie popiera ZW K-M, bo jak wszyscy, to wszyscy.
Cytuj:
Ma on szansę uzyskania dodatkowego dofinansowania z budżetu państwa, jeśli rząd zatwierdzi program, a wszystko wskazuje, że nastąpi to w najbliższym czasie- objaśnia S. Zając.

Jeszcze raz, jaki rząd?
Przedwyborcza chała S.Zająca.
Cytuj:
Działania ruszyły z kopyta. Jak informuje Mariusz Gajda, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, projekt trzy miesiące temu został przeniesiony z listy rezerwowej dużych projektów o strategicznym znaczeniu na listę podstawową.

To fakt. Opublikowano go dopiero w połowie października. Lista dostępna tu. pozycja nr 341. Ciekawe, że chcą na t ą inwestycję tylko 20 mln, wcześniej była mowa o ponad stu.
Cytuj:
- Ważne, aby gminy Krempna i częściowo Nowy Żmigród przyśpieszyły prace nad zmianą planu przestrzennego - dodaje M. Gajda.

Na razie jest dwumiesięczne opóźnienie.
Cytuj:
Uzupełniany jest też raport oddziaływania na środowisko, gdyż niewielki fragment zbiornika znajduje się na obszarze objętym programem Natura 2000. Jest to główny argument przeciwnych inwestycji środowisk ekologicznych.

Nooo, i w tym uzupełnionym raporcie będziemy mogli przeczytać m.in. coś takiego: "Niemniej jednak wielu szkód wynikających chociażby z faktu likwidacji lub przekształcenia fragmentów siedlisk priorytetowych NATURA 2000, czy zalania miejsc lęgowych i miejsc żerowania ptaków wymienionych w zał. 2 Dyrektywy Ptasiej, dla
których proponuje się utworzyć obszar NATURA 2000 - Beskid Niski, czy likwidacji siedliska stop-over dla ptaków migrujących nie da się naprawić. W związku z powyższym w raporcie nie przedstawiono pełnej kompensacji utraconych w wyniku zalania wartości przyrodniczych omawianego terenu, gdyż nie jest ona możliwa."
Cytuj:
Pojawiły się również negatywne opinie niektórych właścicieli terenów przeznaczonych pod zbiornik. Nadal będą prowadzone konsultacje społeczne i rozmowy z ekologami, tak, aby wszyscy byli zadowoleni.

Mieszkańców zamierza się przekonać kasą, jesli to nie poskutkuje, to będą chcieli ich wywłaszczyć. A jaki pomysł mają na ekologistów? 8)
Cytuj:
Super Nowości z dnia 11_10_2007

Ma ktoś wydanie papierowe? Bo przeoczyłem.
(Siedziałem od 7 do 30 na dnie zbiornika :wink: - www.carpatica.krak.pl )

Pozdrawiam wszystkich windsurfingowców i plażowiczów! :wink:


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2007 22:11 
Offline

Rejestracja: 03-11-2007 16:21
Posty: 22
Lokalizacja: Okolice Jasła
Jestem miłośnikiem Beskidu i samej rz.Wisłoki. Nie żadnym tam ekologiem, ale widzę co się dzieje. Myśle, że zapora powinna powstac. Wisłoka ginie. Z roku na rok ubywa w niej wody. Dziadek kiedyś mówił do babci, że kino to każdy będzie miał w domu i tak się stało. Opowiadał mi też o Wisłoce pełnej wody, która przy normalnym stanie wyglądała tak jak teraz na wiosnę po roztopach. Stwierdził, że Wisłoka będzie kiedyś strumykiem. Śmiałem się z tego, ale teraz nie jest mi do śmiechu. Ten rok pokazał, że tak się zaczyna dziac a nawet już tak jest. Aż strach pomyślec co stanie się z Wisłoką za pare lat. Zapora zapewni gwarantowany przepływ wody 2,25 m3 /s, a nie tak jak obecnie 0,06 m3/s. W jednej z rozmów na forum przeczytałem o tym, że zapora utrudni wędrówkę ryb łososiowatych. Rozśmieszyło mnie to nagłe zainteresowanie wędrówką ryb. Przecież wędrówka od lat nie istnieje i jakoś nikt się nie zainteresował wcześniej tym problemem i budową przepławki nad istniejącą od lat zaporą w Krempnej. Więc nie rozumiem nagłego sztucznego problemu. Nowoczesne zapory mają przecież przepławki. A Wisłoce ostatnio tyle wody, że ryby będą się musiały nauczyc latac lub pełzac. Ten większy gwarantowany przepływ umożliwi realną a nie fikcyjną wędrówkę ryb do samej zapory. Po pokonaniu przepławki dotrą do istniejącej zapory w Krempnej. Ale większa ilośc ryb wchodzących do czystej i większej Wisłoki spowoduje, że i oczekiwana od lat przepławka powstanie i tam. Jeżeli budowa zapory nie dojdzie do skutku to myślę, że za parę lat i tak temat odżyje na nowo. Powstanie znów nowa lokalizacja i miną znów lata walk z ekologami i przeciwnikami, którym napewno też coś w tej lokalizacji się nie spodoba. Popatrzmy realnie, zapora jest potrzebna ludziom i przyrodzie Beskidu Niskiego. Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-11-2007 20:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-05-2007 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Mielec
mieszkaniec pisze:
Jestem miłośnikiem Beskidu i samej rz.Wisłoki


Wiesz , ja także jestem miłośnikiem BN i Wisłoki, ale nie chciałbym, aby powstała zapora w Myscowej.
Nawet jak wody w tej rzece będzie mniej to i tak będzie mi sie podobać.
A gdy pod wodą zniknie taki piękny kawałek doliny to będzie mi smutno.
i smutno mi bedzie gsy w okolicy zbiornika powstanie cała masa domków i płotów i gdy ludzi bedzie w zwiazku z tym zbyt wielu nad ta wodą.

_________________
od halnego
....niech cię zawsze na szlak trafi !!!


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-11-2007 12:36 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Tak troszkę zwlekałem, ciekawy czy ktoś odpowie 8)

Otóż tak. W sumie to ze mnie taki ekolog jak.... ale wydaje mi się, że mogę Ci w TYM temacie "mieszkańcu" odpowiedzieć. W tej chwili mam w ręku średnie roczne przepływy na Wisłce w Mielcu na przestrzeni lat 1951-1990. Najniższy SQ (średni roczny) był w 1984 - 20,2 m3/s, ale np. 1961 był 21,9. Średnio 34,5. Powyżej tej średniej był np. w 1989 - 36.9. Największy średni przepływ był w 1980 - 64,8 ! Wtedy też był największy w latach 51-90 przepływ maxymalny na przekroju w Mielcu - 1190 m3/s. Najniższy 2,17 był w 1985 (przy średnim 34,2). Przypominam, że to dla Mielca, ale obrazuje mw. tendencje na Wisłoce, które nie sa tak katastrofalne jak Ci się wydaje. Najniższe przepływy bywają w grudniu. Fakt, ze w ostatnie lata (mimo powodzi z czerwca 2006) nie należą do zbyt obfitych w wodę, ale za to w tym roku już przepływy na Wisłoce są większe. W tym momencie mamy w Jaśle ponad dwukrotnie niższy pobór wody niż w roku 1986! Wtedy średni pobór wody w Jaśle dla wodociągu miejskiego i przemysłu wynosił nice ponad 0,4 m3/s, obecnie liczba ta wynosi... ok. 0,18 m3/s. Czy wtedy wody nie starczało? Dodam, że średni roczny przepływ na przekroju zapory (ponad 20 km od Jasła) to 3,75, średni niski - 0,35. Zresztą w opracowaniu "Określenie deficytu wody pitnej rejonu Krempna-Jasło" miasto Jasło nie ma deficytu wody!


Druga sprawa odpływ wyrównany i przepływ nienaruszalny. Odpływ wyrównany ma wynosić 2,25 m3/s i tyczyć się to ma 70% czasu w roku czyli ponad 2/3. Natomiast przepływ nienaruszalny ustalono ostatecznie na 0,45 m3/s (tzw. metodą Kostrzewy) i jest to o dziwo, zauważ, więcej o 0,1 od średniego niskiego rocznego! Wytłumaczę. RZGW twierdzi, że poniżej przepływu 0,45 nic ni mo prawa żyć w Wisłoce, oni to opisują jako przepływ biologiczny. Jest to za przeproszeniem g***o prawda bo jakoś ryby od tysięcy lat znoszą na Wisłoce znacznie niższe przepływy. Odpływ wyrównany znacznie bardziej szkodzi niż pomaga. Brak średnich wezbrań, małych podtopień najniższej terasy zalewowej może spowodować już całkowity zanik łęgów nad Wisłoką, choć na odległości Krempna - Jasło i tak najwięcej znalazło by się 15 m pod wodą w wyniku samej budowy zapory. Organizmy wodne też są "przyzwyczajone" do zmienności rocznej przepływów. Zresztą np. na Solinie udało się im kiedyś (w 2002 roku) tak magazynować wodę aby potem lepiej pracowała elektrownia), że odcięli całkowicie odpływ i spowodowali katastrofę ekologiczną, wyginęło ok. 200 tyś ryb! No, ale wiadomo, zielona energia itp.

No to może tyle.

Podsumuję

- w samym Jaśle deficytu wody jako takiego nie ma. Może być tak, że deficyt jest kilka dni w roku, może należy też pomyśleć o ujęciu wody na Jasiołce albo Ropie, albo jakimś tymczasowym małym zbiorniku-magazynie?

- odpływ wyrównany (gwarantowany), jak i przepływ nienaruszalny jest tworem sztucznym, przeływ nienaruszalny służył kiedyś to tego, aby obliczyć ile wody trzeba zostawić w rzece gdy np. z Dobczyc bierzemy wodę dla Krakowa, a nie chcemy aby nam wszystko padło w Rabie. Nie chodziło o powiększanie przepływu w naturalnie płynącej rzece, tylko o
to ile wody trzeba zostawić, a ile można rąbnąć dla Krakowa czy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

No i na koniec.. Wisłoka jako pierwsza w kolejności jest przewidziana do "odblokowania". Obecnie jest na Wisłoce chyba 5 progów których rybyy nie są w stanie przejść. Największym z nich jest zapora zbiornika Mokrzec, na którym jest niewłaściwie skonstruowana i niewłaściwie użytkowana przepławka - po prostu ona nie funkcjonuje. Jeśli uda się udrożnić Wisłokę, a przede wszystkim Wisłę we Włocławku, wtedy ruszy program reintrodukcji łososia, troci wędrownej, certy oraz, być może, jesiotra zachodniego. Są to gatunki anadromiczne, które żyją w morzach (tu, w morzu Bałtyckim) i płyną w górę rzeki na tarło. Rzeki podkarpacia są bardzo ważnym ogniwem w tym łańcuchu życiowym. Tyle o rybkach.


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-11-2007 14:38 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Rysiek, przykuwacie się już czy nie? :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-11-2007 10:26 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Może się obejdzie bez, ale jakby co to podobno w Kołaczycach są tanie art. metalowe :wink:

No i oczywiście jakby co to rozumiem, że forum przyjedzie 8)


Na górę
 Tytuł:
Post: 20-11-2007 20:26 
Offline

Rejestracja: 03-11-2007 16:21
Posty: 22
Lokalizacja: Okolice Jasła
Jak zawsze niezłe dane i dobry dostęp do publikacji. Ale te dane mnie nie przekonują. Widzę to co widzę. Dane do obserwacji mają się często jak teoria do praktyki. Widzę Wisłokę codziennie, od ładnych paru lat widzi ją mój ojciec i dziadek, i twierdzą jednogłośnie, że wody w niej ubywa i jest mniejsza Wisłoka o jakieś 60% od tej Wisłoki za ich młodości. Dziadek mówi, że jeszcze nigdy tak jak w tym roku niektóre potoki nie wyschły do dna. Nie wyobrażam sobie wędrówki średniego łososia takiego na 5 kg Wisłoką, nie mówiąc już o dużym. Niech Pan sobie zrobi jesienią czy latem spacer Wisłoką np. od N.Żmigrodu do Krępnej a zobaczy Pan, że taka wędrówka to znów tylko książkowa teoria. Średnia roczna przepływu pokazuje , że takiego problemu nie ma . Ale skąd te średnie. Przy kulminacyjnych wezbraniach Wisłoka potrafi nieśc nawet 360m/s3 wody, więc pewno stąd .A później poziom Wisłoki potrafi sie obniżyc nawet do 0,06 m/s3. Zapora wodna na rzece Ropie pokazuje ,że o takich niżówkach można zapomniec na Wisłoce budując tam podobny zbiornik. Najniższy poziom wody na poziomie 0,45m/s3 i to tylko przez 30% dni w roku to marzenie i zbawienie dla Wisłoki. Sama zapora pozwoli obniżyc też temperaturę wody co jest bardzo istotne dla ryb łososiowatych. Jeździłem w tym roku w największe upały na Ropę wyżej zapory i niżej . Niżej Ropa jest pełna wody a Wisłoka wygląda przy niej jak jej mały dopływ .Moim zdaniem Wisłoka pod Mielcem powinna się nazywac Ropą. Zaraz i tak pewno znajdzie Pan jakieś dane i udowodni, że i tak Wisłoką przepływa więcej wody. Pamiętam co stało się na Sanie, to już się nie powtórzy, bo PZW na elektrownie nałożyło takie kary, że długo tego nie zapomną. Nie chcę się czepiac, ale tak samo ważne są dla mnie i moich kolegów wędrówki ryb łososiowatych jak dla Pana ważne przeloty ptaków. Wszyscy moi koledzy uważają, że jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sprawie jest budowa zapory ( oni też, aby osiągnąc cel jakim jest budowa zapory daliby się przykuc do skały ). Jeszcze jedna sprawa, znów nie chcę się czepiac, ale ważne przeloty ptaków pozbawiają mieszkańców miejsc pracy, taniej ekologicznej energii z wiatraków i zapory. Więc może w te miejsca budujmy "ekologiczne przecież" i nikomu nie przeszkadzające elektrownie jądrowe. I jest problem z wodą pitną. W ostatnich latach co roku w lecie gminy nakazują ograniczyc jej sporzycie do minimum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-12-2007 19:42 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
W grudniowym "Regionie Żmigrodzkim" ukazał się tekst, który przytaczam w całości zachowując jego niepowtarzalny styl i poetykę :D

Zapora Kąty-Myscowa

Z inicjatywy wójtów gmin Nowy Żmigród i Krempna 9 listopada w sali GOK (w Nowym Żmigrodzie) odbyło sie spotkanie dotyczące budowy zbiornika wodnego Kąty-Myscowa. Wzięli w nim udział: wójt gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn, wójt Krempnej Kazimierz Miśkowicz, poseł Stanisław Zając, Iwona Szadkowska i Jarosław Bogdański reprezentujący "Budplan" z Warszawy, Tomasz Wilzak z PUW w Rzeszowie, Andrzej Maruszak z RZGW w Rzeszowie, przewodniczący Rady Gminy Zenon Książkiewicz, radni rad gmin w Nowym Żmigrodzie i Krempnej. Spotkanie dotyczyło fazy wstępnej projektu "Plan zagospodarowania terenu zbiornika wodnego Kąty-Myscowa". Uzgodniono jego zakres, termin opracowania planu oraz określono przybliżoną datę rozpoczęcia budowy zapory. Ustalono również, że narady w tej sprawie będą odbywały się cyklicznie, co miesiąc. Kolejna - w gminie Krempna.

Niektórzy tutaj się sprzeczają nt. sensowności budowy owego zbiornika a w Nowym Żmigrodzie radni zapewne w drodze głosowania już nawet ustalili datę rozpoczęcia budowy zapory :D A ile spotkań sie odbędzie? Ile narad, ile ważnych uchwał, ile planów przy okazji budowy zostanie podjętych? Ilu skromnych ludzi poczuje się ważnych choć przez chwilę? :D Ktoś tu kiedyś napisał, że w gruncie rzeczy wcale nie chodzi o wybudowanie tego zbiornika ale o jego budowanie! :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-12-2007 21:39 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Zaczyna się coś dziać 8)

"W dniach od 7 stycznia 2008 r. do 28 stycznia 2008 r. każdy może zapoznać się
z wnioskiem, raportem oraz innymi dokumentami zebranymi w przedmiotowej sprawie. Dokumenty znajdują się do wglądu w budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przy ul. Grunwaldzkiej 15, w pokoju 513a, w godzinach 7.30 – 15.30.
W tym samym terminie można zgłaszać uwagi dotyczące przedmiotowego wniosku osobiście lub pisemnie na adres:
Podkarpacki Urząd Wojewódzki
Wydział Środowiska i Rolnictwa
35-959 Rzeszów, ul. Grunwaldzka 15.
Uwagi lub wnioski złożone po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane.


W dniu 11 stycznia 2008 r. o godz. 13.00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury
w Nowym Żmigrodzie przy ul. Mickiewicza 9, zostanie przeprowadzona rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa, na której zostanie omówione przedmiotowe przedsięwzięcie z uwzględnieniem jego oddziaływania na środowisko."

Obwieszczenie PUW


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-12-2007 00:47 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Znajomy, człowiek znający się na "temacie" podsunął mi ostatnio pewien wierszyk Waligórskiego, za co niniejszym bardzo mu dziękuję

wierszyk:

Cytuj:
Filut - Dyzio

Pragnąc podczas upałów ulżyć utrudzeniu
Rozdziała się Małgosia i siadła w strumieniu
Spostrzegł to Dyzio młody, pot mu czoło rosi
Duma jak tu podglądnąć cudeńka Małgosi

Głowa wprawdzie nad wodą, aleć w wodzie nóżki
Pupka gładko toczona i jędrne cycuszki
Mam - krzyknął filut Dyzio - zbawienną metodę
Powyżej zrobię tamę i zatrzymam wodę.

Wtedy poniżej poziom natychmiast opadnie
A ja owe cudeńka obejrzę dokładnie

Wziął się chłopak do dzieła, tak się zajął pracą
Iż mu uciekło ze łba po co to i na co
Atoli choć zapomniał nadobną dziewczynę
Lecz za to dzisiaj mamy Rożnów i Solinę


Źródło


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-12-2007 18:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-05-2007 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Mielec
Rysio - fajny tekścik. I już mam coś nowego o naszych karpackich zbiornikach.

_________________
od halnego

....niech cię zawsze na szlak trafi !!!


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-01-2008 19:29 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
1. Jakby ktoś się wybierał, to nastąpiła zmiana miejsca rozprawy

KREMPNA - Urząd Gminy. Data i godzina bez zmian (11.01. godz. 13)



2. jest już poprawiony raport


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2008 11:16 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
http://ww6.tvp.pl/400,20080115639210.strona


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-01-2008 09:14 
Offline

Rejestracja: 21-10-2005 16:38
Posty: 85
Lokalizacja: Rożnowice
http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarze ... le=j%2Etxt


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-01-2008 00:25 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Na stronach PUW ukazał się protokół z rozprawy...

http://www.uw.rzeszow.pl/img/201042_protokol.doc

bardzo ciekawy:

występuję w nim pod postacią dwóch osób i to jeszcze o innym nazwisku.
Dodatkowo w Beskidzie mamy Ostoję Mazurską!

Czyżby niektórzy myśleli już o jeziorach????


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 1122 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl