Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:56

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kocie Zamki
Post: 16-03-2023 17:14 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
o definicji juz byla mowa jakis rok nazad
viewtopic.php?f=16&t=2242&start=630#p50155

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
 Tytuł: Re: Kocie Zamki
Post: 20-03-2023 21:15 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Witam!
Po wielu próbach, wreszcie wczoraj, dotarłem do Kociego Zamku na północno-wschodnim skłonie Babiej Góry (tzw. Garb Warzycki na północ od Jasła). W reprincie "Stanisława Tomkowicza inwentarzu zabytków powiatu jasielskiego" (Kraków 2001), widnieje taki fragment:

"Koci Zamek" na południowy zachód od dworu, na gruntach Bieździadki. Jest tam mogiła, w której podobno są pochowani Konfederaci barscy.

Tu konieczne jest sprostowanie - rzeczony Koci Zamek leży na południowy wschód od ruin ówczesnego dworu. Trudno orzec: błąd autora czy druku.
Jest to wzniesienie o kształcie rotundy, które opływa prawie z trzech stron potok. Sam szczyt wygląda jak rozcięta bułka i ma ok 12-15 m wysokości. No, nie bardzo by się tam pomieściły, a przede wszystkim "wyskrobały" kocze, ale miejsce do obrony wręcz idealne: bardzo strome zbocza, a dostęp tylko leśnym duktem od północy. I chyba tylko od tej strony możliwe było dotarcie i ufortyfikowanie wzgórza.
Samo miejsce ma trzykrotne nałożenie historyczne.
Już spory czas temu, archeolog Piotr Szmyd (od Karpackiej Troi), wywołał sporą sensację odkryciem wczesnosłowiańskiego grodziska, jeśli wierzyć przekazom drugą nakładką byłby nasz Koci Zamek, i wreszcie trzecią - pobyt konfederatów barskich i wspomniane przez Tomkowicza mogiły.
I to by było na tyle!
P.S. Skorzystam i odpowiem na pytanie Jure'a.
Jeszcze jakiś czas temu zaglądnąłem na "Darkową stronę". Dzisiaj nieopatrznie wprowadziłem w błąd, bo strona już nie istnieje . Serwerem zawiadywał brat Darka, jeszcze długi przecież czas strona była dostępna. A szkoda, bo zawarta na niej treść, mogła stanowić prawie Encyklopedię BN i P. Szkoda!

mar-k


Na górę
 Tytuł: Re: Kocie Zamki
Post: 10-04-2023 11:45 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Czy to nad potokiem Bieździadka i dopływem innego potoku? Na niektórych mapach pojawia się nazwa "Koci Zamek".
P. S. Porównanie do Encyklopedii BNiP bardzo odpowiednie. Może są jeszcze jakieś nadzieje na powrót. Owszem BN się zmienia (infrastruktura turystyczna itd itp) ale od czegoś poznawanie trzeba zaczynać.


Na górę
 Tytuł: Re: Kocie Zamki
Post: 10-04-2023 12:05 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Jure!
Natrafiłem w necie na materiały podpisane linkiem Darkowej strony. Jeśli się kliknie, to pojawia się coś, jakby zaproszenie do kontaktu z wymogiem adresu, i nie pamiętam, czy nie telefonu. Wydaje mi się, że jest możliwość dotarcia do Darkowej spuścizny.
I byłby to piękny gest, gdyby właściciel portalu SBBN zwrócił się do brata Darka o udostępnienie tej spuścizny i zamieszczenie ją na łamach SBBN. Bo naprawdę szkoda, by ten ogrom Darkowej pracy pokryła pajęczyna zapomnienia.(!)
A sądzę, że warto!
mar-k


Na górę
 Tytuł: Re: Kocie Zamki
Post: 10-04-2023 13:39 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Dokładka - Jakoś pominąłem zasadnicze pytanie.
Ja mam w telefonie mapę turystyczną, i na nie widnieje Koci Zamek, i dzięki niej, jak po nitce do kłębka doszliśmy na miejsce.
Na północ od jasielskiego Kauflandu, prowadzi droga do Bieździadki, po drodze mijamy pomnik Chrystusa Króla. Tutaj jaślanie walą jak w dym, dla widoku Tatr (przy dobrej widoczności). Droga prowadzi na północ, do miejsca z przydrożnym krzyżem i placem składowym. Miejsce to zwie się Wisielok - prawdopodobnie od samobójcy, który tu miał się powiesić. Drogę tę przecina niebieski szlak - w kierunku wschodnim przechodzi tuż pod szczytem Babiej Góry 387m (tak mam w telefonie), kilkadziesiąt kroków dalej jest Las Mazelon (od nazwy chyba jeszcze sprzed I. wojny światowej spółki leśnej) z informacyjną tablicą. Wprost na północ, źródło wody mineralnej, a nieco na pn.-wsch. (tak na godzinę drugą), wyraźna i szeroka droga, która zawiedzie wprost do Kociego Zamku. Ja, w swoim poprzednim o nim wpisie, popełniłem omyłkę - wejście na "rondel" Kociego Zamku - od południa, a nie, jak napisałem, od północy. Od Wisieloka, gdzie można zaparkować auta, to jakieś 60 minut drogi. Natomiast u podnóża rondla, od północy, kończy się droga (gruntowa, utwardzona), zamyka ją coś w rodzaju rancza (z tablicą: Teren prywatny. A potok: być może jest to sama Bieździadka, bo tak na mojej telefonicznej mapie wygląda.
Myśmy wtedy zrobili pętlę z powrotem do Wisieloka, przechodząc obok wspaniałego miejsca na biwak, nawet z "kąpieliskiem", kilkadziesiąt metrów dalej olbrzymie rozlewisko z żeremiem bobrowym, nieco później dwa domostwa, a jedno z prawej strony z okazjonalnymi rzeźbami w drewnie i stąd prosta, czytelna droga do Wisieloka. Całość, z kontemplacją przepięknych widoków zajmie ze trzy godziny - ale warto!
Skoro jest droga do samego Kociego Zamku, to zapewne dotrzeć tu można od Bieździadki, ale ja jej nie znam.
To pewnie tyle, mar-k


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl