Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 18:55

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01-02-2022 11:50 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
W którym roku była wybudowana ta cerkiew?
Potocki Andrzej ,,W dolinie górnego Wisłoka i od Rymanowa po Jaśliska" tu 1909 r, w przewodniku "Beskid Niski" Rewasz 1927 r.
Czy to jakaś pomyłka drukarska? Czy pomyłka z cerkwią w Surowicy (tutaj np. różnice w pewnych wydarzeniach z 1946 roku raz jest LWP, a w "Beskid Niski" Rewasz UPA) ?

Nie wiem na razie jaki jest rok budowy w tych pozycjach:
Kłos Stanisław ,, Krajobrazy nieistniejących wsi", Rzeszów 2010
Grzesik W., Traczyk T., Wadas B. ,, Beskid Niski od Komańczy do Wysowej


Na górę
Post: 01-02-2022 14:51 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W "Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej" Cyt."W 1927 roku zbudowano nową świątynię".
W "Krajobrazy nieistniejących cerkwi". Cyt."Stojąca tu niegdyś drewniana cerkiew parafialna pw. Orędownictwa Matki Bożej(Pokrow Preczystoj Bohorodycy) została wzniesiona w 1927 roku w miejscu starszej, zapewne dziewiętnastowiecznej".
W "Leksykon Drewnianej Architektury Sakralnej Województwa Podkarpackiego" "Ostatnią zbudowano w 1909, rozebrano po 1945 r., a z pozyskanego w ten sposób surowca postawiono budynek gromadzkiej rady i dom ludowy w Sieniawie".
W "Leksykon Drewnianej Architektury Sakralnej Podkarpacia" Cyt."Zbudowana w 1909 lub 1927 r., rozebrana po 1945 r". W tej publikacji zdjęcie cerkwi
Tyle w części dostępnych źródeł. Nie sądzę bym coś istotnego jeszcze znalazł.


Na górę
Post: 01-02-2022 18:20 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Wejdę między zagony, bo akurat szperałem po tamtych stronach. Kopalnią wiedzy jest dwuczęściowe opracowanie Łemkowie w historii i kulturze Karpat pod red. J. Czajkowskiego, drugą pozycją jest tegoż samego Studia nad Łemkowszczyzną, i właśnie stamtąd wygrzebałem:
Darów został lokowany na prawie wołoskim w 1559 r. podobnie jak Wernejówka i Jasiel. Natomiast wymieniony jest w dokumentach w 1565 r.
W II. części Łemkowie w historii i kulturze Karpat jest rozdział Jerzego Czajkowskiego, Cerkwie na Podkarpaciu w XVII do XIX wieku. Jest to ponad 30 stron do uważnego (!) przestudiowania - być może jest tam informacja o darowskiej cerkwi (wcześniejszej?).
Na szybko!: w opracowaniu Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja [Rewasz 2003], w kategorii nieistniejących widnieje data 1927 r.
Darów - cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki Bogurodzicy, zbudowana w 1927 r., rozebrana po 1945 r. Budowla w narodowym stylu ukraińskim, trójdzielna, na planie krzyża, z trzema ośmiobocznymi hełmami nad prezbiterium, centralną częścią nawy i babińcem.
Czy była wcześniejsza - wątpliwe. W Studiach nad Łemkowszczyzną, w tabelce podana jest liczebność mieszkańców: 1900 r. - 37 domostw/244 mieszkańców - w 1931 r. - 48/321.
Nieopodal leżąca Surowica lokowana była w XIV w. i na pewno znacznie liczniejsza i ze znacznie starszą cerkwią, a to było zaledwie dzisiejsze 3 km, w drugą stronę do Wisłoka, starą drogą, to ze dwa razy dalej. Ale cóż to dla górali?
Jak już wspomniałem, to tak na szybko. Jeszcze kilka, no może trochę więcej lat wcześniej, pobawiłbym się tematem. Dzisiaj w zasadzie wisi na kołku, ale przyjemnie jest ugryźć dawniejszych pasji.
Do jure! - wrzuciłeś w konfederacki wątek, jak i tutaj słowo-wytrych: kalkę. Jak czytam tego autora, to wiem skąd on tę akurat rzecz wziął! Bo to łatwo znaleźć maleńką wzmiankę skądś tam i wkleić przydając kilka swoich słów. Na autorskim spotkaniu (ooo! już prawie prehistoria) pozwoliłem sobie mieć inne zdanie co do znaczenia pewnych toponimów - bo tam padały właśnie kalki.
Wracając do Darowa - być może była jakaś wcześniejsza cerkiew (jeśli tak, to nieznacznie), na razie trzeba znaleźć: tak, albo nie!
Pozdrawiam, mar-k


Na górę
Post: 02-02-2022 11:11 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Dziękuje za zainteresowanie. Czyli nie ma co kruszyć kopii o rok budowy bo różni autorzy mogli, korzystać z tych samych źródeł.
Można dodać (korzystając z artykułu W. Krukara), że w 1949 r. cerkiew rozebrano, a elementy wyposażenia znalazły się w dwóch innych świątyniach. Przy czym autor publikacji zaznacza w przypisie, że w źródle na które się powołuje jest mowa o Daliowej, a najprawdopodobniej jest to pomyłka i chodzi o Darów.

Przypisy z Jerzy Czajkowski Studia nad Łemkowszczyznąo liczbie ludności w 1930 r. i 1931 r. podaje również wikipedia.

Tutaj zdjęcie cerkwi z sieci Internet (mam nadzieję, że się nie pomylili)
https://cerkiewne.tematy.net/ilustracja.php?foto_id=11328&uklad=karta

Tutaj można zobaczyć cerkiew z sąsiedniej Surowicy:
http://www.magurskiewyprawy.pl/2017/04/wsrod-dawnych-emkowskich-wsi-surowica.html
według W.Krukar zdjęcie jest zamieszczone w roczniku „Wierchy” i podpisane "cerkiew w Polanach Surowicznych”. Możliwości pomyłek są zawsze.


Na górę
Post: 02-02-2022 12:59 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Na wstępie to przeproszę za jure przez małe j, automatyzm, bo ja swój akronim tak właśnie piszę. Skoro temat cerkwi w Darowie przysypany, to o wiele ciekawszy byłyby, sądzę!, Kocie Zamki, bo te warto wydobyć, bo i literatura turystyczna, etnograficzna dość często o nich wspomina, bo wreszcie byłby z tematu wspaniały" pomniczek" dla niestrudzonego łazęgi Franciszka Kotuli (sam tak siebie nazywał!). Wspomniany przeze mnie Busov, Czarnau podnóża Suchej Homoli, Sieniawa nad Foluszem to czubek góry lodowej.
To tyle, mar-k


Na górę
Post: 02-02-2022 13:49 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jeszcze w sprawie cerkwi w Darowie.
- Leksykon Drewnianej Architektury Sakralnej Województwa Podkarpackiego: Cyt.: "Poprzednia powstała po 1761 r., gdyż nie była wymieniona w wizytacji dekanalnej przeprowadzonej w tym roku".
- Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej. Cyt.:" Cerkiew stała tu na pewno w wieku XIX, w latach dwudziestych XX wieku , ponoć na polecenie biskupa, rozebrano ją".


Na górę
Post: 02-02-2022 14:27 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
mar-k pisze:
.
...,Czy była wcześniejsza - wątpliwe.
...Wracając do Darowa - być może była jakaś wcześniejsza cerkiew (jeśli tak, to nieznacznie), na razie trzeba znaleźć: tak, albo nie!
Pozdrawiam, mar-k

Potężne i na owe lata szczegółowe i wiarygodne dzieło jakim jest Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, który powstał pod koniec XIX wieku wspomina o cerkwi w Darowie.
Tom I, str. 906:
Darów, wieś w pow. sanocki należąca do parafii łacińskiej w Nowotańcu...Tu jest cerkiew filialna pod tyt. Nawiedzenia (Pokrowy) Bogurodzicy...


Na górę
Post: 05-02-2022 13:00 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
stary zakapior pisze:
Jeszcze w sprawie cerkwi w Darowie.
- Leksykon Drewnianej Architektury Sakralnej Województwa Podkarpackiego: Cyt.: "Poprzednia powstała po 1761 r., gdyż nie była wymieniona w wizytacji dekanalnej przeprowadzonej w tym roku".
- Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej. Cyt.:" Cerkiew stała tu na pewno w wieku XIX...

W XVIII stała tam jakaś świątynia, czyli prawdopodobnie cerkiew.
Zerknąłem na Galizien und Lodomerien (1779–1783) - First Military Survey, https://maps.arcanum.com/en/map/firstsu ... OJDa0EMwxU ,
odnalazłem Darów (na mapie Daruw) i jest tam graficzny symbol świątyni - wieża z krzyżem i niższa od wieży nawa, również z krzyżem.

Przybliżone współrzędne:
Szerokość geograficzna Długość geograficzna
49.45 ---------------- 21.9345
N 49° 27' 0'' ------- E 21° 56' 4.199''
Na podstawie widocznej lokalizacji przypuszczać można, że cerkiew stała w innym miejscu niż cerkwisko na obecnych mapach.
Jednak trzeba brać pod uwagę, że ta lokalizacja może być mało dokładna.


Na górę
Post: 07-02-2022 07:43 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
Czyli co pozostało po dawnej wsi? Cerkwisko, cmentarz, krzyż koło nieistniejącej cerkwi, 2 kapliczki.


Na górę
Post: 07-02-2022 07:52 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
task pisze:
...Przybliżone współrzędne:
Szerokość geograficzna Długość geograficzna
49.45 ---------------- 21.9345
N 49° 27' 0'' ------- E 21° 56' 4.199''
Na podstawie widocznej lokalizacji przypuszczać można, że cerkiew stała w innym miejscu niż cerkwisko na obecnych mapach.
Jednak trzeba brać pod uwagę, że ta lokalizacja może być mało dokładna.

Próba wyznaczania współrzędnych ze starych map jest niestety obarczona błędem. Nawet bardziej współczesne nam mapy WIG, poprzez przyjęty niezbyt dokładny model elipsoidy i inne sprawy związane z punktem wyjścia oraz układami współrzędnych, nie dają się w 100% dokładnie skalibrować pod użycie w GPS. Do tej pory szukam miejsca po kapliczce nad Bełchówką. Próbowałem sam wyznaczać wsp. względem odległości od pkt. terenowych, próbowałem kalibrować mapę, ostatnio korzystałem ze skalibrowanej WIG-ówki przez ZAT. Śladów w terenie żadnych nie znalazłem, ale każda z prób poszukiwań miała miejsce w sporych odległościach od siebie.
W przypadku oznaczenia cerkwi w Darowie zwrócił bym bardziej uwagę na teren - jest oznaczona na północ od strumienia, na mniej więcej jednej szer. geograficznej co szczyt 560 na współczesnym Compassie. Tu można jeszcze bardziej dokładnie roztrząsać wielkość piktogramu i który jego punkt brać za rzeczywiste położenie w terenie :-)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl