Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:31

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 521 Następna
Autor Wiadomość
Post: 29-03-2012 07:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Przyłączcie się do protestu!
Takie wydarzenia nie mogą mieć miejsca!
To kpina z patriotyzmu, historii, rozsądku, dialogu polsko-ukraińskiego!

http://www.facebook.com/events/37835564 ... tif_t=like

Ja już napisałem w tej sprawie do:
Stowarzyszenia Lepsze Dziś,
władz Gminy Baligród,
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego,
Wojewody Podkarpackiego,
Oddziału IPN w Rzeszowie,

Szanowni Państwo,

jednym z kontekstów 25-letniej działalności Stowarzyszenia Magurycz jest przekonywanie społeczeństwa, że wielokulturowość - nie tylko Podkarpacia - wymaga pielęgnacji, a takoż jest walorem niezwykle cennym i niezbywalnym. Wolontariusze Magurycza, Polacy i Ukraińcy, remontując wspólnie cmentarze różnych wyznań i narodowości w Polsce i na Ukrainie, samą swoją postawą zaświadczają, że zgodne współistnienie jest możliwe, mimo bolesnej historii splatającej oba wskazane narody.
Wydarzenie o tytule "65-rocznica śmierci Gen. Karola Świerczewskiego" (podtytuł: "Pamięć i pojednanie jako niezbędny element dialogu polsko-ukraińskiego"), na które zaprasza Stowarzyszenie Lepsze Dziś (źródło: http://esanok.pl/wp-content/uploads/Plakat7.jpg), które zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego, a w którego organizacji - wedle informacji zawartych na stronie: http://www.baligrod.pl/?c=mdAktualnosci ... resc-1-289 - bierze udział Urząd Gminy Baligród jest jawną kpiną z patriotyzmu, historii, ale także dialogu polsko-ukraińskiego.
To kuriozalne przedsięwzięcie jest - o zgrozo! - współfinansowane z pieniędzy publicznych (w tym także unijnych!)!
Uważamy, że świętowanie rocznicy śmierci człowieka, który tak fatalnie zapisał się w historii narodu polskiego i ukraińskiego, którego w żaden sposób nie można uznać za polskiego patriotę, nie jest w stanie przyczynić się do "lepszego dziś"!
Wprost przeciwnie! Jest to krok wstecz, w gorsze dziś, ale także gorsze jutro!
Jako obywatele Polski, ale także zwykli ludzie, nie zgadzamy się, aby takie "wydarzenia" organizować! Nie zgadzamy się, aby były one finansowane z pieniędzy publicznych!
Zadajemy sobie pytanie czy ta planowana "uroczystość" nie jest przestępstwem? Będziemy zabiegać o zbadanie przez prokuraturę czy organizatorzy i współfinansujący ową "uroczystość" nie łamią prawa.
Wzburzeni i przerażeni faktem, że ten epizod może zniweczyć wysiłek wielu ludzi i organizacji działających na rzecz współistnienia Polaków i Ukraińców, ale także faktem, że jest to kpina z patriotyzmu, historii i zdrowego rozsądku, zdecydowanie protestujemy przeciwko wskazanej "uroczystości" i żądamy jej natychmiastowego odwołania!

Szymon Modrzejewski
Przewodniczący Stowarzyszenia Magurycz

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 30-03-2012 08:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Rządząca Podkarpaciem koalicja PO-PSL (zapamiętajcie to sobie! sz) dopuszcza się podwójnego skandalu. Z publicznych pieniędzy dofinansowuje imprezę gloryfikującą stalinowskiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć żołnierzy podziemia niepodległościowego. Chodzi o uroczystości w 65 rocznicę śmierci generała Karola "Waltera" Świerczewskiego. Na dodatek człowieka odpowiedzialnego za tłumienie antybolszewickiego powstania na Ukrainie kreuje na symbol pojednania polsko-ukraińskiego.
W sierpniu 1943 r. Stalin skierował "Waltera" do tworzenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Jako zastępca dowódcy 2 Armii Wojska Polskiego podczas operacji łużyckiej popełnił szereg błędów, które spowodowały śmierć tysięcy żołnierzy. Po wojnie odmawiał prawa łaski żołnierzom AK skazanym na śmierć.
- To dziwne, że w wolnej Polsce są ludzie mający czelność czcić tak złowieszczą postać, człowieka zasłużonego w roznoszeniu bolszewizmu tak w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i w Hiszpanii, co dotkliwie odczuli kapłani i siostry zakonne mordowani przez komunistów - podsumowuje historyk prof. Jan Żaryn.
To fragmenty artykułu z dzisiejszej Rzeczpospolitej pt. "Zbrodniarz uczczony za pieniądze podatników".
Szymonie, to Tobie w sukurs, choć nie mam żadnej nadziei, że to coś zmieni, bo dzięki "rozsądkowi" moich Rodaków ta koalicja wyczynia co się jej podoba.


Na górę
Post: 30-03-2012 08:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie rozumiem tego całego zamieszania. Jest wolność słowa, jest wolność czynienia tego co nie podpada pod paragrafy. Świerczewski jest częścią historii tego regionu, czy to się nam wszystkim podoba, czy też nie. Zginął pod Jabłonkami, ma tam pomnik, przez długie lata był ikoną PRL-u. W mojej ocenie był fatalnym dowódcą, człowiekiem, na którego rękach była przelana niewinna krew, skazywał ludzi na śmierć bez sądu. Taki los spotkał m.in. Żołnierzy Wyklętych. Nie oznacza to jednak, że ktoś inny nie może mieć odmiennego poglądu. Dla wielu, ale to wielu ludzi jest do człowiek godzien szacunku. Nikt nie wie jak będą wyglądały uroczystości, mnie to nie kręci, nie będę tam więc po co z góry skazujecie tę imprezę, usiłujecie zamknąć ludziom inaczej myślącym usta.


Na górę
Post: 30-03-2012 08:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
art. 256 KK!

Prywatnie można sobie i Hitlera kochać, ale za publiczne pieniądze nie. I niech zwróci Pani uwagę, że mowa jest o dialogu polsko-ukraińskim. Wierzy Pani, że to ma w nim pomóc? Kiepski żart.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 30-03-2012 09:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Lucyna pisze:
usiłujecie zamknąć ludziom inaczej myślącym usta.


Nie chodzi o zamykanie ust a dofinansowanie imprezy z publicznego budżetu.
To jest skandalem.


Na górę
Post: 30-03-2012 09:27 
Offline

Rejestracja: 17-11-2011 17:45
Posty: 107
też się nie zgadzam, by z moich pieniędzy były finansowane imprezy ku czci stalinowskich, czy hitlerowskich generałów,
ale pieniądze same w sobie to mały problem,
szokujące jest, że to Państwo Polskie firmuje te obchody.


Na górę
Post: 30-03-2012 11:10 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Lucyna pisze:
Nikt nie wie jak będą wyglądały uroczystości, mnie to nie kręci, nie będę tam więc po co z góry skazujecie tę imprezę, usiłujecie zamknąć ludziom inaczej myślącym usta.



Jak to nikt? Na plakacie punkt po punkcie wszystko opisane jest, nawet jakoś szczególnie wyobraźni sprawnej nie trzeba mieć :twisted:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 30-03-2012 11:11 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
stary zakapior pisze:
Na dodatek człowieka odpowiedzialnego za tłumienie antybolszewickiego powstania na Ukrainie kreuje na symbol pojednania polsko-ukraińskiego


Co ma na mysli stary zakapior piszac iz Swierczewski jest odpowiedzialny za tlumienie antybolszewickiego powstania na Ukrainie? - baaardzo jestem ciekaw.

-Czy wypadki z 1917 roku(Skoropadski) kiedy Swierczewski byl swiezo upieczonym szeregowcem milicji a pozniej Krasnoj Armii?

-Czy tez tlumienie powstania Tambowskiego z 1921 roku, kiedy to Swierczewski dowodzil batalionem w armii Tuchaczewskiego?

-Czy tez lata 1944-47 kiedy to Swierczewski jako polski general a pozniej wiceminister Rzadu Polskiego zwalczal OUN i UPA i w tej walce polegl?

-Czy tez stary zakapior bezwiednie przepisal to co serwuja nam w tzw.srodkach masowego przekazu?

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 30-03-2012 11:14 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Lucyna pisze:
Nikt nie wie jak będą wyglądały uroczystości,


Lucyna, plakat zapowiadający imprezę podaje szczegółowo plan. M.in. odegranie hymnu państwowego.
Jakby to była prywatna impreza, na której banda sierot po 'prylu' pomachałaby szturmówkami i odśpiewała Międzynarodówkę, to miałbym to w nosie (choć to podpada pod paragraf o propagowaniu totalitaryzmu). Ale Mazurek Dąbrowskiego dla kogoś kto z polskim patriotyzmem miał tyle wspólnego co on? Za moje podatki i pod patronatem oficjalnych władz? Nie miałbym problemu z tą imprezą gdyby to było tylko czczenie zwykłych żołnierzy którzy ginęli w walkach z UPA - i to mogłoby być kanwą do mówienia o pojednaniu polsko-ukraińskim, ale budowanie tego wokół postaci Świerczewskiego, któremu, co znamienne, stopień piszą tu z dużej litery?

Nie rozumiem logiki Twojej wypowiedzi: "Dla mnie to zbrodniarz, ale niech go sobie fetują za państwowe pieniądze, o co wam chodzi?" W tylu innych wątkach tego forum piszesz m.in. o Żołnierzach Wyklętych, chcesz czcić Ich pamięć, potępiasz tych którzy ich zwalczali, a tu "mnie to nie kręci"?

@Szymon: pełne poparcie, choć jedna uwaga: na zalinkowanej przez Ciebie stronie władz gminy Baligród znalazłem tylko to:

Gmina Baligród realizować będzie projekt pod roboczym tytułem „gen. K. Świerczewski – Walter – bohater czy bieszczadzka ikona komunistycznej propagandy”, którego pomysłodawcą jest Pani Agata Pomykała Wójt Gminy. Projekt będzie dofinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Leader, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom gminy i pracownikom branży turystycznej wsparcia szkoleniowego poprzez dostęp do wiedzy historycznej, rozwój poczucia tożsamości lokalnej i więzi społecznej w oparciu o akceptowaną wiedzę historyczną oraz wykorzystanie zasobów historycznych do promocji gminy. W ramach tego przedsięwzięcia planowane są trzy podstawowe zadania:
· historyczna konferencja popularno - naukowa
· seminarium dla nauczycieli historii i przewodników turystycznych – interpretacja miejsca i zdarzenia historycznego w miejscowości Jabłonki - zasadzka UPA, w której zginął gen. K. Świerczewski – Walter,
· plenerowa rekonstrukcja historyczna w/w zdarzenia.
Całe przedsięwzięcie będzie miało charakter edukacyjny, którego wyłącznym celem będzie przedstawienie prawdy historycznej opartej na wiedzy i faktach przedstawionych przez instytucje państwowe i historyków.


W tej formie dla mnie brzmi OK - Może oni nie do końca wiedzieli co "lepsze dziś" z tego robi?


Na górę
Post: 30-03-2012 11:32 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Myślącym inaczej nikt nie zamyka ust. Usta należy zamknąć kłamcom i fałszerzom..


Na górę
Post: 30-03-2012 11:33 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
janrajchel, mam nadzieję, że umiejętność czytania ze zrozumieniem nie jest Ci obca. Ale na wszelki wypadek przeczytaj jeszcze raz co napisałem, by nie zadawać zbędnych pytań i nie oczekiwać odpowiedzi w sprawie, która została jasno przedstawiona. Nie mam zwyczaju czytać "Faktów i mitów", choć wiem, że coś takiego się ukazuje i stanowi niezłą podnietę dla "myślących inaczej". Ciebie do nich nie zaliczam (żeby była tzw. jasność). Cytowałem poważną gazetę (zresztą najlepiej ocenianą z wszystkich dzienników), choć rozumiem, że dla wielbicieli GW, to potwarz.
I na tym poprzestańmy. Nie jestem zainteresowany dalszą polemiką w tej sprawie, jak i promowaniem tejże bulwersującej "uroczystości".


Na górę
Post: 30-03-2012 11:53 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Zadowala mnie w calej rozciaglosci stwierdzenie starego zakapiora ze:
stary zakapior pisze:
Cytowałem poważną gazetę (zresztą najlepiej ocenianą z wszystkich dzienników),

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 30-03-2012 12:35 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Polityka... Stary Zakapiorze, nie potrafisz bez polityki?
stowarzyszenie pisze wniosek, znudzony urzędnik go opiniuje, myśląc o nadchodzącej przerwie śniadaniowej. Inny znudzony go klepnie rozpatrując wydarzenia ostatniej nocy i wspominając nowo zapoznaną koleżankę. Potem taki wniosek trafia na biurko innego urzędnika, któremu akurat chce sie kurzyć i ma potrzebę wyjść na balkon... Dostaje wniosek klepnięty i pozytywnie zaopiniowany, nazwa stow. mu się pozytywnie kojarzy, na pierwszej stronie jest coś o pojednaniu - żadnych kiboli, gejów, czy miłośników konopi. Nie ma żadnej miny, więc wniosek przechodzi.
Całkiem możliwe, że żaden z tych urzędników nie należy do żadnej partii politycznej, a poglądy mają diametralnie różne.
Wina leży w automatyzmie działania urzędników, źle skonstruowanej kontroli wniosków, może w jakimś zaniedbaniu - ale przede wszystkim wina leży po stronie stowarzyszenia "lepsze jutro" - Na ileś tam osób robiących to stow. powinno się trafić kilka na tyle historycznie i społecznie ogarniętych ludzi, żeby złapać kolege za rękę i powiedzieć -"stary co ty odwalasz, to się kupy nie trzyma", "nie róbmy tego, albo zróbmy to inaczej"
Chyba, że cała akcja jest pomyślana jako prowokacja i z założenia ma przynieść efekt zgoła odmienny niż tytułowe pojednanie...

A jednak ktoś sobie nie zdaje sprawy z błędu i brnie dalej, zamiast opieprzyć pracownika i skupić się na robieniu dobrego wrażenia:
Cytuj:
Problemu nie widzi Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.- Skoro ręce podali sobie oficerowie pancernika "Schleswig-Holstein" i obrońcy Wester- platte, tak samo pod pomnikiem w Jabłonkach mogą je sobie podać Polacy i Ukraińcy. Porozumienie trzeba budować w miejscach trudnej przeszłości - mówi "Dziennikowi Polskiemu" rzecznik marszałka podkarpackiego Wiesław Bek.


A gwoli świadomości historycznej, są też tacy, którzy myślą, że w Jabłonkach będzie świętowana rocznica urodzin generała ;)

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 30-03-2012 13:28 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Marynarze ze Schleswig-Holstein i obrońcy Westerplatte to byli po prostu żołnierze. Planowana uroczystość ma na celu upamiętnienie śmierci ZBRODNIARZA i ZDRAJCY, który "polskim" oficerem został na rozkaz, który Polakami tyleż razy dowodził, co walczył przeciwko nim. Jeżeli ten bandyta zrobił przypadkiem jakieś rzeczy dobre (rozumiem, że mieszkańcy tamtych terenów mogą pamiętać mu ocalenie przed UPA) to przez takie uczynki nie przestał być bandytą.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 30-03-2012 13:56 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
tom1915 pisze:
Marynarze ze Schleswig-Holstein i obrońcy Westerplatte to byli po prostu żołnierze. Planowana uroczystość ma na celu upamiętnienie śmierci ZBRODNIARZA i ZDRAJCY, który "polskim" oficerem został na rozkaz, który Polakami tyleż razy dowodził, co walczył przeciwko nim. Jeżeli ten bandyta zrobił przypadkiem jakieś rzeczy dobre (rozumiem, że mieszkańcy tamtych terenów mogą pamiętać mu ocalenie przed UPA) to przez takie uczynki nie przestał być bandytą.


Cholera - nie to zebym lubial Swierczewskiego, ale nie moge:
Czlowiek ktory jest Zydem z pochodzenia ,urodzonym poddanym Cara Mikolaja, zabranym w soldaty do carskiej armii , po wybuchu rewolucji staje po stronie bolszewikow i walczy od szeregowca do dowodcy batalionu.
Nastepnie jest wykladowca w szkolach sowieckich.Nastepnie na rozkaz walczy w Hiszpanii .W czasie wojny na rozkaz idzie jak tysiace innych do byc moze obcego mu Wojska Polskiego i tez cos tam robi przez pare lat.Na koncu ginie w walce 2 lata po zakonczeniu wojny.
Rozumiem ze jego zyciorys jest kontrowersyjny.Ze mozna by go nazywac zbrodniarzem- bo skazywal na smierc.Pijakiem - bo sie upijal do nieprzytomnosci.
Ale kogo on zdradzil? - nie moge pojac.Zydow?Rosjan? Polakow?Ukraincow?.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 521 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl