Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 27-04-2024 07:05

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 621 Następna
Autor Wiadomość
Post: 30-03-2012 20:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
tom1915 pisze:
janrajchel pisze:
Cholera - nie to zebym lubial Swierczewskiego, ale nie moge:
Czlowiek ktory jest Zydem z pochodzenia ,
Ale kogo on zdradzil? - nie moge pojac.Zydow?Rosjan? Polakow?Ukraincow?.


:shock: Przyznam że pierwszy raz słyszę o tym, że Świerczewski był Żydem. Zawsze mi się wydawało, że z pochodzenia to był Polak - a chodziłem do budy jego imienia. No ale zapewne w peerelu nie eksponowano by takiego wątku...


Prawdę powiedziawszy do końca tego nie wiadomo. Jedna z wersji mówi, że był obrzezany.


Na górę
Post: 30-03-2012 21:09 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Lucyna pisze:
tom1915 pisze:
janrajchel pisze:
Cholera - nie to zebym lubial Swierczewskiego, ale nie moge:
Czlowiek ktory jest Zydem z pochodzenia ,
Ale kogo on zdradzil? - nie moge pojac.Zydow?Rosjan? Polakow?Ukraincow?.


:shock: Przyznam że pierwszy raz słyszę o tym, że Świerczewski był Żydem. Zawsze mi się wydawało, że z pochodzenia to był Polak - a chodziłem do budy jego imienia. No ale zapewne w peerelu nie eksponowano by takiego wątku...


Prawdę powiedziawszy do końca tego nie wiadomo. Jedna z wersji mówi, że był obrzezany.

A może by tak ekshumację zwłok... /ostatnio modne/ :D - może dowiemy się...
To może apel do IPN...


Na górę
Post: 30-03-2012 22:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
erzet pisze:
Lucyna pisze:
Prawdę powiedziawszy do końca tego nie wiadomo. Jedna z wersji mówi, że był obrzezany.

A może by tak ekshumację zwłok... /ostatnio modne/ :D - może dowiemy się...
To może apel do IPN...


Myślisz że to do teraz się zachowało ???

8)


Na górę
Post: 30-03-2012 23:31 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
"Świerczewski walczył przeciw Polsce, był komunistą, a nie Polakiem, nie marzyła mu się wolna Polska, a wręcz przeciwnie. Hymn jest jednym z symboli naszej państwowości. Zagranie go w tym miejscu moim zdaniem jasno wyraża to, że Polskość była silniejsza od komunizmu, iż wygrała."

Lucyna, Twoim zdaniem zagranie hymnu przy jednoczesnym składaniu wieńcy pod pomnikiem Świerczewskiego to miałby być symbol triumfu polskości nad komunizmem???


Na górę
Post: 31-03-2012 04:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Logiczne. Nie wzięłam tego pod uwagę. Rzeczywiście zgrzyt jak diabli.
Gdy po raz pierwszy przeczytałam o tym na facebooku, protestowało Stowarzyszenia Dziedzictwo Mniejszości Karpackich byłam pewna, że Ewa wygłupia się. Potem okazało się, że jednak nie. Mimo to żałuję, że impreza ale ta w wersji zaprezentowanej przez UG w Baligrodzie nie odbędzie się. Moim zdaniem najważniejsze jest szukanie porozumienia, rozmawianie. Taka konferencja naukowa zorganizowana w małej miejscowości ma bardzo duże znaczenie dla miejscowej ludności. Wiem to z własnego doświadczenia, uczestniczyłam w podobnej w Korczynie. Zorganizował ją m.in. dr Basak i Ruthenus, a dotyczyła Żubryda. Dla miejscowych to była pierwsza możliwość zetknięcia się z problemem, zdobycia rzetelnej wiedzy, spotkania z naukowcami. Moim zdaniem takie spotkanie z naukowcami powinno odbyć się w Baligrodzie. Następna kwestia. Jest pomnik, to część naszej bieszczadzkiej historii. Dla mnie do żadna atrakcja, sporadycznie, tylko na wyraźne życzenie gości zatrzymuję się tam. Inni przewodnicy, piloci, przeważnie spoza Bieszczadów regularnie tam stają z grupami. Coś z dwa razy ich podsłuchałam, niezły ubaw. Niech żyje komunistyczna propaganda i towarzysz Gerhard. Moim zdaniem pod pomnikiem powinna znaleźć się tablica z podstawowymi informacjami o Świerczewskim i o jego śmierci.


Na górę
Post: 31-03-2012 09:16 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Część prelegentów się wycofała i dziwić się nie ma czemu :)

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 31-03-2012 10:14 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Oby w ślad za prelegentami wycofała się z tej dyskusji część forumowiczów też by się nic strasznego nie stało.


Na górę
Post: 31-03-2012 10:20 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
stary zakapior pisze:
Oby w ślad za prelegentami wycofała się z tej dyskusji część forumowiczów też by się nic strasznego nie stało.


sypaj pan konkretami, a nie marudź pod nosem... niby kto ma się wycofać z dyskusji? :wink:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 31-03-2012 15:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Doszło do burdy pod pomnikiem generała w Jabłonkach

http://esanok.pl/2012/starcia-pod-pomni ... eo-hd.html


Na górę
Post: 31-03-2012 18:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Pani Lucyno, kompromituje się Pani do tego stopnia, że nie warto odpisywać, komentować, przekonywać. Nie rozumie Pani nawet idei protestu (mam na myśli protest, który pozwoliłem sobie tu zaprezentować) i stara się "dopisać" do niego to, co nie było jego przedmiotem.
Odpowiedź Pani na pytania HM mogłaby wyjaśnić nam Pani postawę.
Stary zakapiorze, mnie konteksty polityczne (czyli władza z pod jakiego szyldu podpisała umowę dotacyjną) kompletnie nie interesują. Interesuje mnie natomiast fakt, że publiczne pieniądze zostały zmarnotrawione.
Do wszystkich, tu można obejrzeć wystarczająco dużo, aby wyrobić sobie zdanie:

http://esanok.pl/2012/zbrodniarz-swierc ... eo-hd.html

Hymnu nie było.
Czekam jeszcze na żądanie zwrotu dotacji. Choćby dlatego, ze odczytany apel na dialog i pojednanie nie może mieć żadnego wpływu, o padających w nim stwierdzeniach nie wspominając.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 31-03-2012 20:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Filmik nakręcony przez jednego z kolegów z forum bieszczadzkiego w czasie uroczystości:

http://www.youtube.com/watch?v=tM4Y3JlG ... e=youtu.be

Pewnie wiadomo na co poszło te 10 000 - na "bigosik".


Ostatnio zmieniony 31-03-2012 20:15 przez Basia Z., łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 31-03-2012 20:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
HM pisze:
Polityka... Stary Zakapiorze, nie potrafisz bez polityki?
stowarzyszenie pisze wniosek, znudzony urzędnik go opiniuje, myśląc o nadchodzącej przerwie śniadaniowej. Inny znudzony go klepnie rozpatrując wydarzenia ostatniej nocy i wspominając nowo zapoznaną koleżankę. Potem taki wniosek trafia na biurko innego urzędnika, któremu akurat chce sie kurzyć i ma potrzebę wyjść na balkon... Dostaje wniosek klepnięty i pozytywnie zaopiniowany, nazwa stow. mu się pozytywnie kojarzy, na pierwszej stronie jest coś o pojednaniu - żadnych kiboli, gejów, czy miłośników konopi. Nie ma żadnej miny, więc wniosek przechodzi.
Całkiem możliwe, że żaden z tych urzędników nie należy do żadnej partii politycznej, a poglądy mają diametralnie różne.
Wina leży w automatyzmie działania urzędników, źle skonstruowanej kontroli wniosków, może w jakimś zaniedbaniu - ale przede wszystkim wina leży po stronie stowarzyszenia "lepsze jutro" - Na ileś tam osób robiących to stow. powinno się trafić kilka na tyle historycznie i społecznie ogarniętych ludzi, żeby złapać kolege za rękę i powiedzieć -"stary co ty odwalasz, to się kupy nie trzyma", "nie róbmy tego, albo zróbmy to inaczej"


szymon NGK Magurycz pisze:
Stary zakapiorze, mnie konteksty polityczne (czyli władza z pod jakiego szyldu podpisała umowę dotacyjną) kompletnie nie interesują. Interesuje mnie natomiast fakt, że publiczne pieniądze zostały zmarnotrawione.

Polityka WAS nie interesuje ale to jednak politycy rozdają pieniądze.
Myślę, że trzeba wymieniać z imienia i nazwiska kto jest odpowiedzialny za przyznanie tych pieniędzy i do jakiej partii należy. Przecież to społeczeństwo wybiera prezydenta, posłów, senatorów, radnych itd... więc jeżeli byłem na wyborach i zagłosowałem na Pana "X" to chcę wiedzieć czy to ten Pan "X" dał kasę na gloryfikację komunisty. Jeżeli nie byłem na wyborach ? Hmmm to chyba mnie to nie interesuje na co będą wydawane publiczne pieniądze...

A tak na marginesie co by było gdyby tą decyzję "klepnął" PiS a nie PO-PSL :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Czy też byśmy pisali aby nie mieszać do tego polityki ??? :mrgreen: Przecież to sami politycy się wmieszali w obchody bo ktoś na filmiku rozpoznał posła SLD.

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 31-03-2012 20:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Basia Z. pisze:
Filmik nakręcony przez jednego z kolegów z forum bieszczadzkiego w czasie uroczystości:

http://www.youtube.com/watch?v=tM4Y3JlG ... e=youtu.be

Pewnie wiadomo na co poszło te 10 000 - na "bigosik".

A co TY Basia myślisz, że kominiazr za darmo przygrywał do bigosu ?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 31-03-2012 20:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
machoney pisze:
Basia Z. pisze:
Filmik nakręcony przez jednego z kolegów z forum bieszczadzkiego w czasie uroczystości:

http://www.youtube.com/watch?v=tM4Y3JlG ... e=youtu.be

Pewnie wiadomo na co poszło te 10 000 - na "bigosik".

A co TY Basia myślisz, że kominiazr za darmo przygrywał do bigosu ?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


No jemu też pewnie jakieś 200 zł skapnęło.

Już pisałam - pracuję w urzędzie i trochę znam mechanizm przyznawania tych wszelkich dotacji (aczkolwiek zajmuję się całkiem czym innym). Wniosków o dotacje jest w ciągu roku kilka setek lub więcej, w sumie (względem ogółu finansów Urzędu Marszałkowskiego) taka kwota nie jest wielka.
Główną odpowiedzialność ponosi szef danego wydziału, który zajmuje się dotacjami do imprez. Przypuszczam jednak że nie chodzi o poglądy polityczne, a o niewiedzę, niewystarczające rozpoznanie kontekstu lub coś w tym rodzaju.

No i ktoś się tam na tym wniosku podpisał, ze należy wypłacić.


Na górę
Post: 31-03-2012 20:45 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Jak mnie pamiec nie myli - to pierwsi pojednali narody Polski i Ukrainski nieboszczycy Giedroyc z Osadczukiem .Jeszcze w Paryzu na emigracji.
Od kilkunastu lat robia to juz ich "dzieci i wnuki" z marnym skutkiem.
Ostatnia proba byla dzisiaj w Jablonkach.Smiem twierdzic nieudana - jak zreszta wszystkie poprzednie.

Mam jednak nadzieje ze jezeli pojednanie nastapi - to my zwykli obywatele zostaniemy o tym przynajmniej powiadomieni.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 621 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 173 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl