Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:36

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 15 6 7 8 9
Autor Wiadomość
Post: 16-03-2012 19:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Jeśli wiesz coś więcej o tych ratujących z Rymanowa i uratowanym, chętnie przekażę tę wiedzę do stowarzyszenia Spotkanie Rymanów.

Jest niestety tak, że Sprawiedliwych jest tylko tyle, ile zachowało się świadectw. Najłatwiej przechodzą wnioski, kiedy sam ocalony je złoży. Jeśli ocalony zmarł po wojnie lub zwyczajnie nie wysłał aplikacji, to nici. Jest pewnie jeszcze mnóstwo tych, którzy ratowali, ale nie zdołali uratować. O nich nie ma kto zaświadczyć do Yad Vashem. Jest mnóstwo osób, które pomagało pośrednio, szacuje się, że aby uratować jednego Żyda zaangażowane było kilkadziesiąt Polaków. Potwierdza się to, kiedy czyta się opowieści ocalonych, ile osób im pomagało.

W przypadku Leona Schagrina z Grybowa, który znam najlepiej, pomagali sąsiedzi - rodzice i dzieci, pomagały siostry Dominikanki w Białej Niżnej - choć sporadycznie, bo same były pod obserwacją Niemców, pomagali inni Polacy, np. gdy Leon był ścigany przez patrol, zajechał do gospodarstwa na wsi i ukrył się tylko na krótko. W Auschwitz też uratował mu życie (i 4 innym z Grybowa) Polak, więzień polityczny, który miał układy w obozie i załatwiał przeniesienie do lepszych bloków.

A propos Schagrina, opowiedział mi ostatnio, że jego ojciec wraz z polskim sąsiadem i znajomym Łemkiem z Banicy, organizowali w 1939 przerzut polskich oficerów na Słowację. Przemycali także za pieniądze mydło i pieprz.

Coś więcej wiadomo o tych granicznych przerzutach ze wspólnym udziałem Łemków i Polaków (i Żydów)? Nie znam literatury na ten temat, gdzieś kiedyś widziałem o tym wzmiankę w internecie.


Na górę
Post: 16-03-2012 20:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Na naszym Forum. Zacytowałam fragment książki Motyki.


Na górę
Post: 17-03-2012 19:46 
Offline

Rejestracja: 26-02-2012 14:13
Posty: 22
W tym roku mija 70 rocznica zagłady żydów , mam nadzieję, że i obchody w Rymanowie będą wyjatkowe. Oczywiście tak jak w latach poprzednich postaram sie na nich być.


Na górę
Post: 18-03-2012 17:43 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
bogdan64 pisze:
W tym roku mija 70 rocznica zagłady żydów , mam nadzieję, że i obchody w Rymanowie będą wyjatkowe. Oczywiście tak jak w latach poprzednich postaram sie na nich być.
Wydaje mi się, a przynajmniej z mojej dotychczasowej wiedzy tak wynika, że zagładzie podlegali Żydzi, a nie tylko żydzi.


Na górę
Post: 18-03-2012 19:38 
Offline

Rejestracja: 26-02-2012 14:13
Posty: 22
Jakieś nieporozumienie,miałem na myśli 13 sierpnia 1942r kiedy to w Rymanowie doszło do tzw ,, ostatecznego rozwiązania,, jak to określali Niemcy a w tym roku mija dokładna 70 rocznica.


Na górę
Post: 18-03-2012 19:51 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Napisałeś "w tym roku mija 70 rocznica zagłady żydów", czyli że zagładzie ulegli wyznawcy religii mojżeszowej (żydzi z małej litery). Natomiast dla Niemców względy religijne były raczej drugorzędne, eksterminacją objęci byli Żydzi i osoby uznane za Żydów według zasad ustaw norymberskich, a więc żydzi, Żydzi - wyznawcy innej, niż mojżeszowa religii, Żydzi - ateiści itp. A więc ogólnie Żydzi - z dużej litery.


Na górę
Post: 07-04-2012 16:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Jutro materiał o Leonie Schagrinie, jego kuzynie odnalezionym po 70 latach i o Grybowie w "Faktach" TVN o 19:00.

BTW, dziękuję tym, którzy "lajkują" i udostępniają moją stronę i grupę "Grybów" na facebooku :)


Na górę
Post: 09-04-2012 20:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Było jednak w drugi dzień świąt, ale było :)
link: http://www.tvn24.pl/2516291,28377,0,0,1,wideo.html (nie wiem ile to powisi w necie).


Na górę
Post: 26-09-2012 18:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Wyjaśniło się pochodzenie zdjęć, które przesłałem rozpoczynając temat.
Przedstawiają zabudowania tartaku w Korczynie koło Krosna, które w latach 30. należały do Brodmannów z Grybowa.

W międzyczasie Gorlice odsłoniły pomnik w 70 rocznicę Zagłady gorlickich Żydów.

W Grybowie nic się nie działo w rocznicę, za to na wiosnę można spodziewać się pewnych wydarzeń.

Badanie archiwów w Nowym Sączu pozwoliło mi doprowadzić spis grybowskich Żydów do prawie 2000 osób. Włączam też do spisu przesiedlonych do getta, każdemu należy się upamiętnienie.
Jeszcze nie wiem gdzie i jak, ale na pewno to opublikuję.

Co się tyczy Niskiego, w Grybowie mieszkało wielu Żydów urodzonych w Piorunce, Klimkówce, Królowej Ruskiej, Uściu Ruskim, Ptaszkowej, pojawia się też jako miejsce urodzenia Zdynia, Konieczna, Berest, a do getta trafiło mnóstwo Żydów z Tylicza, Krynicy, Muszyny i pojedyncze rodziny z wiosek łemkowskich.

Najczęściej pojawiają się z terenów Łemkowszczyzny nazwiska Goldstein i Hochhauser, to były duże rozgałęzione rodziny. Szczegóły później.

Co do Schagrina, o którym tu najczęściej wspominałem - jego stryj Berek Schagrin miał sklep i leczył zwierzęta z Piorunce.
Można o nim poczytać w ksiażce o Piorunce Dymitra Rusynko i Adama Barny. Przekręcono jego nazwisko na Szlamgrun i opisano osobno z Berkiem jako dwie różne osoby, a to ten sam Berek Schagrin (pisane w papierach jako Schagrün) :)

Działający link do materiału TVN o Schagrinie: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiat ... 06380.html


Na górę
Post: 23-11-2018 23:34 
Offline

Rejestracja: 22-09-2004 11:50
Posty: 21
Cześć,
bardzo ciekawy wątek. W ostatnich kilku latach pojawiły się dwie interesujące pozycje:
"Dalej Jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" Barbara Engelking, Jan Grabowski - w opisie wybranych powiatów jest również powiat nowotarski geografią zahaczając o Szczawnicę i okolice. Niestety nie ma tam detali nt stosunku ludności łemkowskiej z okolic Szczawnicy do ludności żydowskiej, jest za to sporo smutnych wniosków nt stosunku do Żydów ludności Podhala w czasie II wojny światowej.

"Dzieje społeczności żydowskiej powiat gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939 - 1945" Elżbieta Rączy, Michał Kalisz. Również niewiele w przedmiotowym temacie, ale przynajmniej kilka konkretnych wzmianek:
- Wanio Kareł, Łemko z Ropy został zadenuncjowany i zamordowany za pomoc świadczoną Żydowi z Ropy - prawdopodobnie chodzi o Józefa Dresmana z Ropy
- Anastazja Tylawska, Łemkini z Rozdziela została zastrzelona przez ukraińskich policjantów (Armeluk i Gunia) za pomoc udzielaną Żydowi Lejbie Joskowi z Męciny Wielkiej. Anastazja była w 5 mcu ciąży, osierociła 4 dzieci.

Czy możecie polecić mi jakieś dodatkowe źródła z ostatnich lat traktujące o stosunkach łemkowsko -żydowskich ?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 15 6 7 8 9

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl