Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:46

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Post: 10-06-2011 20:42 
Offline

Rejestracja: 09-06-2009 20:36
Posty: 12
Lokalizacja: Rzeszów
Witam!
Interesują mnie budynki, które zostały postawione najprawdopodobniej w I połowie lat 50-tych XXw w górach, jako posterunki obserwacyjne OPL (obrony przeciwlotniczej) lub WOP ew. inne wykorzystywane w tych celach.

Kiedyś już ten temat - choć pośrednio - był tutaj poruszany
* link odgrzebany przez Mirka :D ): viewtopic.php?f=4&t=2727
* i efekt mojego włąsnego grzebania: http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic. ... 2+tylawski
może ktoś wie coś nowego?

Podsumowując tamte wątki:
wspominano o budynkach:
* Rotunda - info na podstawie podmurówki,
* Jasieniów (między Polanami a Olchowcem) - ponoć też tam są jakieś resztki "czegoś",
* Dział Tylawski - budynek opisany w starych przewodnikach, istaniła jeszcze ponoć w latach 70-ych, ale już w 80-ych go nie było
* i oczywiście "chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej (choć to poza BN) ale jedyny (?) budynek tego rodzaju co się ostał.
namierzyłem info o wstępnej koncepcji Dowództwa OPL:
Naziemne posterunki obserwacyjno-meldunkowe, rozmieszczone w pasie przygranicznym o szerokości 30-60 km, w odległości 4-5 km od granicy. odległość między posterunkami wzdłuż frontu 8-10 km, a na głębokość 10-12 km....
No i tak patrząc na mapę te trzy by się "lapały", więc należałoby szukac kolejnych "na trasie" w kierunku wetlińskiej na wschód od Działu i na zachód od Rotundy.

dodatkowo zastanawiam się nad jeszcze jednym miejscem:
* Góra JAWOR nad Wysową: wg kilku (czerpiących raczej z jednego źródła) informacji Wojsko Ochrony Pogranicza z drewnianej kaplicy utworzyło strażnicę, bez szacunku wykorzystując ją nawet jako szalet. Niby pasowałoby bo prawie na grzbiecie, ale... patrząc na instrukcję - byłoby praktycznie na granicy

Wstępna kwerenda po - niestety - nielicznych dostępnych w rzeszowskich bibliotekach (Garnizonowa!, Wojewódzka, Uniwerku) publikacjach o WOP czy OPL (obrona przeciwlotnicza) niestety nie przyniosła praktycznie żadnych informacji.
Będę wdzięczny za jakąś pomoc, czy ukierunkowanie.
A może ktoś ma w domu jakieś publikacje o WOP czy OPL dotyczące zamierzchłych czasów. osobiście niezbyt dobrze je wspominam, ale wychodzi, że... - jak u Orwella, czy na filmie Farenheit 451 - one jakoś "wyparowały". Fakt dotyczyły "złego" okresu, ale jednak to historia... ;-)


Na górę
Post: 12-06-2011 13:05 
Offline

Rejestracja: 14-11-2009 14:11
Posty: 3
Jeden z takich punktów obserwacyjnych, konstrukcyjnie bliźniaczy do budynku na Połoninie Wetlińskiej stał na Horodku pod Łopiennikiem w Bieszczadach. Spłonął w latach 70, do dzisiaj zachowały się tam widoczne fundamenty i piwnica.


Na górę
Post: 18-06-2011 10:52 
Offline

Rejestracja: 09-06-2009 20:36
Posty: 12
Lokalizacja: Rzeszów
No cóż - brak odzewu nie napawa optymizmem ;-(
Ale mam prośbę w tym temacie - Może ktoś dysponuje ponizszymi numerami PŁAJA (do których niestety ja nie mam dostępu). W PŁAJowej bibliografii namierzyłem dwa - ew. interesujace artykuły, gdzie może jakies informacje by się znalazły. Moze udałoby się zeskanowac, czy sfotografować poniższe artykuły?? byłbym wdzięczny. Ew. mógłbym się odwzięczyc tym samym w stosunku do innych wydawnictw, jesli uda mi się namierzyc interesujące kogoś tematy:
Chodzi mi o:
nr 9 - s.93-117, art. KRUKAR Wojciech, Połonina Wetlińska. zarys monografii
nr 24 - s. 195-198, Ratujmy cmentarz na Rotundzie (choć tutaj raczej pewnie niewiele w temacie, ale... "trza"probować wszędzie :D


Na górę
Post: 18-06-2011 18:44 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
nr 24 - s. 195-198, Ratujmy cmentarz na Rotundzie

tu nie ma nic z tego czego szukasz...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 19-06-2011 11:53 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Wesoły pisze:
* Jasieniów (między Polanami a Olchowcem) - ponoć też tam są jakieś resztki "czegoś",

W Magurach '02 Zdzisław Skrok pisze "...poszedłem na Jasieniów, żeby zobaczyć bożą stópkę i ruiny niemieckiej strażnicy..." - czy strażnica była niemiecka czy polska? Jeśli poniemiecka to akurat wpisała się w rozmieszczenie posterunków WOP?


Na górę
Post: 19-06-2011 12:22 
Offline

Rejestracja: 19-06-2011 11:52
Posty: 1
Trochę informacji w tym temacie znajdziesz w Informatorze Turystycznym PTTK z 1957 roku. Tam kilka razy jest nawiązanie do obiektów przekazanych PTTK-owi przez wojsko. a w cenniku noclegów znajdziesz też ceny w schronie na Dziale Tylawskim zwanym przez miejscowych Diłem. Trochę informacji o tym schronie jest w marcowym numerze Echa Połonin wydawanym przez bieszczadzki GOPR.


Na górę
Post: 20-06-2011 07:51 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Wesoły pisze:
* Jasieniów (między Polanami a Olchowcem) - ponoć też tam są jakieś resztki "czegoś",

Nie ponoć, tylko na pewno są... I na pewno to ruiny budynku, bowiem pozostały tam wyraźnie widoczne schody, które prowadzą (prowadziły) do części budynku znajdującej się pod powierzchnią ziemi, czyli do czegoś w rodzaju piwnicy.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 21-06-2011 14:58 
Offline

Rejestracja: 09-06-2009 20:36
Posty: 12
Lokalizacja: Rzeszów
716 pisze:
Trochę informacji w tym temacie znajdziesz w Informatorze Turystycznym PTTK z 1957 roku. Tam kilka razy jest nawiązanie do obiektów przekazanych PTTK-owi przez wojsko. a w cenniku noclegów znajdziesz też ceny w schronie na Dziale Tylawskim zwanym przez miejscowych Diłem. Trochę informacji o tym schronie jest w marcowym numerze Echa Połonin wydawanym przez bieszczadzki GOPR.


dzięki za namiar - przede wszystkim na Echo Połonin - skontaktowałem się z autorem tekstu. Może uda się też zdobyć ksero tego zamierzchłego informatora...
Powoli "idziemy do przodu" ... aczkolwiek jesli ktoś, gdzieć, cos słyszał będe wdzięczny za info.


Na górę
Post: 23-06-2011 18:26 
Offline

Rejestracja: 09-06-2009 20:36
Posty: 12
Lokalizacja: Rzeszów
Przy okazji mam pytanie poboczne:
z dużym prawdopodobieństwem uda mi się być na Rotundzie w niedzielę. Ponieważ to będzie dodatek do "czegoś innego" nie będe miał za wiele czasu.
Czy ktoś kto tam był ma może "niechcący" namiar GPS na omawianą kiedyś studnię i podmurówki strażnicy i zechciałby je udostepnic??
o Ile te drugie (podmurówki) - po opisie z wątku będzie raczej łatwo namierzyć, to co do znalezienia studni, po róznych opiniach - widzę, że jak się nie wie dokładnie, to mogą być problemy. jak wspomniałem, czasu nie będziemy mieć wiele (jeśli wogóle uda się ten szybki "skok w bok"), więc ew. nie chciałbym go niepotrzebnie "tracić" na eksplorację i odkrywanie już odkrytej "Ameryki".
Będziemy wdzięczni


Na górę
Post: 27-06-2011 23:10 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Wesoły pisze:
Ale mam prośbę w tym temacie - Może ktoś dysponuje ponizszymi numerami PŁAJA (do których niestety ja nie mam dostępu). Chodzi mi o:
nr 9 - s.93-117, art. KRUKAR Wojciech, Połonina Wetlińska. zarys monografii

W tym artykule też nie znajdziesz tego czego szukasz. Nie ma tam nic na ten temat.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 28-06-2011 08:00 
Offline

Rejestracja: 09-06-2009 20:36
Posty: 12
Lokalizacja: Rzeszów
Wesoły pisze:
W tym artykule też nie znajdziesz tego czego szukasz. Nie ma tam nic na ten temat.


Nie ma jak poranna dawka pozytywnych informacji :( :D
grzebię sobie więc tu i ówdzie - z róznymi skutkami - dalej....
Może ktos z forumowiczów jest z... Kętrzyna lub Szczecina?? - miałbym prosbe - "fuchę", bo w tym roku rodzinne plany wakacyjne są skierowane na inny azymut...

Dzięki informacjom z forum namierzyłem zarosłe fundamenty strażnicy WOP (albo może raczej posterunku obserwacyjnego OPL). Także spory dół po (jak ktoś pisał) sławojce. Ale na studnię juz nie było czasu,. "Trza" było pędzić "za widoku" w dół do Zdyni. Ale zapieprzyłem, bo tak mi się spieszyło, że plecak z garminem zostawiłem na łące (żeby nie przeszkadzał w chodzeniu po krzakach i pokrzywach) i dopiero schodząc się zreflektowałem ze nie wklepałem pozycji ;(
Może jeśli ktoś będzie tam na wakacjach to nie zapomni i wklepie dokłądne namiary - szczególnie studni - byłoby pewnie fajnie ;)


Na górę
Post: 25-06-2013 16:27 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Dlugi pisze:
W Magurach '02 Zdzisław Skrok pisze "...poszedłem na Jasieniów, żeby zobaczyć bożą stópkę i ruiny niemieckiej strażnicy..." - czy strażnica była niemiecka czy polska? Jeśli poniemiecka to akurat wpisała się w rozmieszczenie posterunków WOP?

Może sam ze sobą gadał nie będę? ;)
Byłem ostatnio na Jasieniowie, widziałem ruiny strażnicy:
Obrazek

Obrazek
Ale nie wiem co to ta "boża stópka" i nie wiedziałem, czego szukać. Może ktoś mi objaśni?


Na górę
Post: 25-06-2013 18:20 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
Skoro temat został odgrzebany. Ruiny (prawdopodobnie posterunku) prawie identyczne jak na Rotundzie, znajdują się na grzbiecie schodzącym od Czarnej w kierunku Radocyny. Może ktoś zna więcej szczegółów na ten temat?
Jak odszukam zdjęcia to wyśle do nich linki.


Na górę
Post: 26-06-2013 14:28 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
beskidtur pisze:
Jak odszukam zdjęcia to wyśle do nich linki.

Odszukaj, odszukaj - ciekawie zaczyna się robić :-)
Tak patrząc na mapę wychodzi, że (o ile to, o czym piszesz to ruiny posterunku) między twoimi ruinami a Jasieniowem powinna byc jeszcze jedna chatka. Najbardziej pasowało by Wysokie, ale jako że nie słyszałem nic, by tam jakies ruiny były to obstawiał bym Żydowską/Przykry Horb? No, ciekawe czy z MPN-u dało by się załatwić pozwolenie na poszukiwania :-)


Na górę
Post: 26-06-2013 15:56 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
Znalazłem zdjęcia "zimowe". Letnie też gdzieś powinny być. Jak odszukam też udostępnię.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/768 ... c2210.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bb4 ... 28eb4.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/166 ... ee973.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/280 ... c0662.html
a z pracownikami parku, przy okazji, mogę porozmawiać. Może coś o tym wiedzą. Pracują tam też leśnicy, którzy przed powstaniem parku na tych terenach gospodarzyli.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl