Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 01:52

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 15 6 7 8 955 Następna
Autor Wiadomość
Post: 25-11-2010 15:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Wg niego, w okresie 1943-1948 z rąk polskich zginęło 15-20 tys Ukraińców, większość to ludność cywilna, z tego 10-12 tys. poniosło śmierć na ziemiach dzisiejszej Polski. To są tylko dane szacunkowe. Nie wszystkie akcje miały charakter bezpośredniego odwetu, były i karne ekspedycje.
Wg niego na Lubelszczyźnie zginęło 0d 2.500 do 4 000 osób. To a'props merytorycznej części dyskusji.


Na górę
Post: 25-11-2010 16:35 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Wg niego, w okresie 1943-1948 z rąk polskich zginęło 15-20 tys Ukraińców, większość to ludność cywilna, z tego 10-12 tys. poniosło śmierć na ziemiach dzisiejszej Polski.

No widzisz Lucynko, czytaj dalej :smile: To jeszcze bardziej uwidacznia obraz akcji Wisła jako czystki etnicznej. No i kto ucierpiał bardziej na ziemiach w obecnych granicach Polski? W tym świetle każda próba usprawiedliwiania i racjonalizowania akcji Wisła jest oszustwem. Szkoda, że do tego zbiorku referatów dotarłaś dopiero teraz, bo uniknęlibyśmy wcześniejszej sprzeczki :smile:


Ostatnio zmieniony 25-11-2010 16:37 przez kabir, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 25-11-2010 16:37 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Jarek - czy mógłbyś powiedzieć, co twoje posty wnoszą do tej dyskusji? Jak nie masz nic do powiedzenia, to może pomilczysz?

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 25-11-2010 16:38 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Beskidnik - a Twoje? :lol:


Na górę
Post: 25-11-2010 16:42 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Beskidnik pisze:
Jarek - czy mógłbyś powiedzieć, co twoje posty wnoszą do tej dyskusji? Jak nie masz nic do powiedzenia, to może pomilczysz?


kajam się płaszczę pod kopytami husarii prawego skrzydła... żem śmiał

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 25-11-2010 16:53 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Jak to było: uderz w stół a Kabir się odezwie? :D

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 25-11-2010 16:57 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Beskidnik pisze:
Jak to było: uderz w stół a Kabir się odezwie? :D

Chłopie, przeczytaj swoje posty w tym wątku i chwyć się za głowę :lol:


Na górę
Post: 25-11-2010 17:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
"Operacja "Wisła"- konieczność czy zbrodnia?"
W sumie ciekawy temat, żeby podyskutować o różnych zawiłościach historii Polski i Ukrainy.
Uwierzcie mi na słowo - nie chce go zamykać.
Więc przypominam i proszę:
"Operacja "Wisła"- konieczność czy zbrodnia?"

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 25-11-2010 17:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Bardzo upraszczasz. Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna. Tylko małe ale... Czystki etnicznej nie można rozpatrywać tylko w kontekście tego co wydarzyło się na terenach dzisiejszej Polski. Przedtem był Wołyń i Galicja Wschodnia, spirala zbrodni, jedna pociąga następną i lawina rusza.
Mnie interesuje przebieg wojny domowej, która tutaj się rozegrała. Tutaj czyli na kresach. Całej wojny domowej i akcji Wisła nie można ograniczać terytorialnie. Na pewno nie do Łemkowszczyzny. Jak prawie wszyscy wiemy tu tylko na wschodnim krańcu dochodziło do konfliktu. Przy analizie faktów ograniczając się do terenu Beskidu Niskiego możemy dojść do wypaczenia historii. Jeszcze bardziej można ją przedstawić w krzywym zwierciadle, gdybyśmy przeanalizowali tylko to co wydarzyło się na ternie zamieszkałym przez Zamieszańców. Tam zginęli grek. zamordowani przez polskie bandy, tło zbrodni rabunkowe.


Na górę
Post: 25-11-2010 17:22 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Wszystko OK HM, chodzi tylko o to, że nie wiemy, o czym dyskutujemy. Bo mamy dyskutować o jakimś artykule, którego treść zna chyba tylko Stary Zakapior. A ten w temacie artykułu milczy jak grób .... O akcji Wisła dyskutowało się na forum już kilka razy, jest wiele porządnych i mniej porządnych opracowań.


Na górę
Post: 25-11-2010 17:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
w sieci tylko wstęp zamieszczono:
W toczącej się od kilkunastu lat dyskusji na temat akcji ?Wisła? nieustannie przewijają się te same argumenty dotyczące jej politycznych i moralnych aspektów. Niestety, pomimo wielu lat zaciekłych sporów nikt nie dokonał poważnej historyczno-wojskowej analizy przyczyn masowej deportacji ludności łemkowskiej i ukraińskiej. Do dziś rozpatruje się tę operację jako osobne wydarzenie, a nie jako element prowadzonej od kilku lat przez ukraińskich nacjonalistów akcji zbrojnej, mającej na celu zbudowanie własnego państwa.
http://ioh.pl/zajawka-numeru/numer-22/o ... ieczno,361

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 25-11-2010 17:51 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
To już znam, bo to samo cytował Stary Zakapior na wstępie. Co prawda daje mi to obraz reszty artykułu, ale może się mylę?
Kim są autorzy?


Na górę
Post: 25-11-2010 18:13 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2028
Lokalizacja: Rabka
Kabir, troche już było i zawsze sie kończyło tak samo. Wiesz, w pewnym momencie tego wątku miałem nadzieje, że tym razem będzie inaczej.
Artykuł? nie czytałem. Jedynie przytoczony wstęp i wni0ski Sterego Zakapiora po przeczytaniu tego artykułu. Mam wrażenie, że i jedno i drugie znam doskonale z innych publikacji i innych dyskusji. To pozwala mi domniemywać, że doskonale znam również argumentację prowadzącą do takich wniosków i najczęściej następującą po takim wstępie. Dlatego wolę sobie kupić cztery piwa niż płacić za przeczytanie czegoś co wydaje mi się znajome i w dodatku nie budzi we mnie pozytywnych emocji.
Oczywiście mogę się mylić, dlatego jak artykuł gdzieś wypłynie to go jednak przeczytam.

W szczególności nie zgadzam się, z tezą zawartą we wstępie, że nikt do tej pory nie próbował analizować przyczyn. Ja takich analiz czytałem wiele.
W temacie powiedziano naprawdę dużo, i to wszystko jest dostępne. Wystarczy się otworzyć i zabrać do tego z konieczną odrobiną pragmatyzmu.
No i najpierw trza zejść z barykady.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 25-11-2010 18:28 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
HM pisze:
Kabir, troche już było i zawsze sie kończyło tak samo. Wiesz, w pewnym momencie tego wątku miałem nadzieje, że tym razem będzie inaczej.

Jest jednak trochę inaczej :D Popatrz, jak Lucyna była okopana na początku dyskusji, a jak pod jej (tzn. dyskusji) wpływem i po lekturze ewoluuje :D W ciągu jednego dnia :shock: Jakaś korzyść chyba jest! A takimi, co to z doskoku atakują, nie prezentując żadnej wiedzy to nie ma się co przejmować :D


Na górę
Post: 25-11-2010 18:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Lucyna pisze:
Beskidnik pisze:
http://portalwiedzy.onet.pl/4869,68489,1631168,1,czasopisma.html

Dzięki za link. Takie zbrodnie były i na naszym terenie. Niestety, w imię celów politycznych zapomina się o setkach tysięcy pomordowanych. Ofiary były po obu stronach. Czym jest wojna domowa możemy przekonać się np. śledząc losy zbrodni w Terce. Polecam niezwykle interesujący artykuł Artura Brożyniaka i Małgorzaty Gliwy "Terka-Wołkowyja 1939-1947 Mikrohistoria krwawego konfliktu ukraińsko-polskiego". Tam jak na dłoni widać w jakim koszmarze żyli tutejsi mieszkańcy mordowani i rabowani zarówno przez UPA jak i SB UON (nie rozumiem dlaczego nigdy nie wspomina się o zbrodniach tej "formacji", która z zimną krwią mordowała także grekokatolików, WP-WOP, Czerwonej Armii i NKWD, UB i na domiar partyzantki niepodległościowej i grup podszywających się pod nią - zarówno tych typowo przestępczych jak i stworzonych przez UB. Polecam też bardzo ciekawe książki "Powiat sanocki w latach 1944-1956" i "Krosno i powiat krośnieński w latach 1944-1956".
Nie rozumiem dlaczego non stop mówi się o wysiedleniach ludności ukraińsko-łemkowskiej. Akcja Wisła objęła ludność grekokatolicką i rodziny mieszane, ludność prawosławną i rodziny mieszane, zdarzały się wypadki, że zmuszono do wyjazdu także rzymokatolików. Jak bardzo złożony to był problem i wieloaspektowy widać na przykładzie spisów powszechnych, część ludności wyznania grek. określała się jako Polacy. I jeszcze jedno mnie zastanawia. Jaką rolę w akcji Wisła, w jej przygotowaniu odegrała strona sowiecka? Przecież akcja "Wisła" to typowa czystka w stylu stalinowskim.

Kabir przestań mi wmawiać non stop dziecko w brzuch. Nic nie ewoluowało, bo nie mogło ewoluować. Sięgnęłam po prostu po dane, podałam liczby. Jak już wspomniałam historią na dłuższą metę nie da się manipulować. Biorę udział w tej dyskusji tylko dlatego, że sądziłam iż czegoś się dowiem, będę mogła merytorycznie dyskutować. Myliłam się.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 15 6 7 8 955 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl