Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:52

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 147 48 49 50 51
Autor Wiadomość
Post: 10-04-2023 11:48 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 423
mar-k pisze:
Trzy małpy, to znana na całym świecie rzeźba pochodząca z XVIII wieku, Mmetafora zawierająca w sobie maksymę upowszechnianą przez Konfucjusza. Sugeruje, by w pewnych sytuacjach nie mówić, nie widzieć i nie słyszeć! To tak, jak na naszym Forum!
No, cóż - mnie to chyba wypada/raczej przymus, by ubrać rękawice bez palców!
mar-k

P.S.
Zresztą na pozostałych tematach martwotę tę, nazwałbym uwiądem starczym!

Martwota :wink:


Na górę
Post: 11-04-2023 21:54 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Bez wstępu.
Już nawet nie wspomnę o zagłobowskiej ślinie w gębie: bo to tak, jakbym gadał do obrazu. Mam pytanie, konfederaci (z.b.ł - z bożej łaski): czy nie ma ani jednego "sprawiedliwego", który by cokolwiek przeczytał, miał odrobinę wątpliwości, ciekawości i "angstrem" historycznego zacięcia. Przecież temat jest prawie martwy. Czuję się jak ten "Kasiek kariatyd" dźwigający coś, co w agonalnych drgawkach wyczekuje zmiłowania.
Ludzie! - przecież temat jest tak wdzięczny - dzisiaj zamykają się koła, ponad 250-letniej historii,, to przecież deja vu - aż nadto widać, że dzisiejsze wydarzenia są kopią XVIII-wiecznych zachowań, dążeń i sytuacji. Od korupcji po wszelakiej maści "podstolikowej dyplomacji". I sam widzę, że studiując (!) konfederację barską, i to wszystko, co ją otacza (cały wiek XVIII.), nie sposób, powiedzieć: ot tak, była. A widzę, że tak jest - no to mnie wypada tylko krzyknąć: sursum corda, szable w dłoń!
Głos wołającego na puszczy???????????????????????????????????????????????????????
Bez podpisu


Na górę
Post: 12-04-2023 08:37 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
jakies kilkanascie postow temu pisales cos o ogladzie i konwenansach
potem zapodajesz mi od mysiej 5 gdy jade po polskojezycznym a w istocie niemieckim propagandowym onecie
chocby raz napisali prawde to z klamcami sie nie gada, coby ich nie uwiarygadniac
to samo z klikaniem

ja nie z tych co w bialych rekawiczkach
szmate nazywam szmata

ergo
nie oczekuj dyskusji w konwenansach i ogladzie
tym bardziej poklasku

a kola historii sie nie zamykaja w deja vu
jest o wiele gorzej i nie dotyczy to tylko polski

tyle z mojej strony
nie chce mi sie wiecej
chocby dlatego ze kiedys to mnie tutejsza mysia dopadla kasujac posty i poprawnosciowe towarzystwo od szurow potraktowalo
nie obrazilem sie, przyzwyczajonym
ale nie widze perspektyw do dyskusji

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 25-04-2023 21:37 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Zaglądam sporadycznie na "Historię Żywą" (polecam).
Ostatnio trafiłem tam ma ciekawą audycję, a dokładniej wywiad z profesorem Andrzejem Nowakiem.
Tam o Królu Stasiu, carycy Katarzynie, o stosunkach polsko-ruskich. Sporo też o K.B, m.in. czy mogła zatrzymać zapędy Katarzyny.
Dużo zbieżnego z poniższym cytatem:
Pirx pisze:
...Król nasz miłościwy Staś, swój tron zawdzięczał Carycy Katarzynie i tak naprawdę, to ona rozgrywała swoją grę w Polsce a Staś był figurantem. A Konfederacja Barska, przy całej swojej amatorszczyźnie wojskowej jest powszechnie przez poważnych historyków uważana za pierwsze powstanie narodowe.

https://www.youtube.com/watch?v=etNSLDTXJ_k


Na górę
Post: 09-05-2023 21:02 
Offline

Rejestracja: 14-12-2010 19:44
Posty: 287
Lokalizacja: Jasło
Vox in deserto, niestety!


Na górę
Post: 26-06-2023 05:49 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
mar-k, coby nie było że wołasz a nikt nie słucha :-)
W Magurach 2018 jest artykuł Tomasza Boruckiego na temat pamiątek terenowych po Konfederacji Barskiej, praktycznie rzecz biorąc zajmuje cały numer Magur. Opisana wędrówka wzdłuż granicy od Muszyny (?) do przełęczy nad Roztokami (mniej więcej, bo nie pamiętam, a nie mam książki przy sobie :-), ze wskazaniem miejsc obozów, fortyfikacji.
Ale pytanie mam inne. W wielu miejscach wspominany jest graniczny okop austriacki. Z tego, co zrozumiałem to były - powiedzmy - 2 typy okopu - sanitarny (chyba tylko w okolicach dróg/przejść przez granicę) i drugi, potrafiący ciągnąć się setkami metrów na granicy.
Często wędrowałem szlakiem granicznym, widziałem zachowane do dziś dość głębokie te rowy, myślałem że mają pochodzenie bardziej II-wojenne.
Gdzie można poczytać coś o tym okopie, kiedy powstał, po co itp?


Na górę
Post: 02-11-2023 06:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Wystawa "W drodze do konfederackiej reduty" w Ożennej
https://rzeszow.tvp.pl/73828010/w-drodz ... -w-ozennej

Obszerna relacja z uroczystości otwarcia wystawy pod poniższym linkiem
https://www.jaslo365.pl/wiadomosci/9417 ... iej-reduty

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Post: 21-11-2023 09:37 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Dlugi pisze:
mar-k, coby nie było że wołasz a nikt nie słucha :-)

Ale pytanie mam inne. W wielu miejscach wspominany jest graniczny okop austriacki. Z tego, co zrozumiałem to były - powiedzmy - 2 typy okopu - sanitarny (chyba tylko w okolicach dróg/przejść przez granicę) i drugi, potrafiący ciągnąć się setkami metrów na granicy.
Często wędrowałem szlakiem granicznym, widziałem zachowane do dziś dość głębokie te rowy, myślałem że mają pochodzenie bardziej II-wojenne.
Gdzie można poczytać coś o tym okopie, kiedy powstał, po co itp?


1. Czytają, słuchają.
2. Pytanie nie do mnie. 5 miesięcy bez odpowiedzi, więc pozwolę sobie na podpowiedź.
Dlugi,
w książce Macieja Śliwy "KONFEDERACJA BARSKA od Spiszu po Bieszczady" masz cały rozdział na interesujący Ciebie temat "Austriacki okop graniczny" od str. 173 do 178.
Nie masz tej pracy? Pisz do Nowego Żmigrodu.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 758 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 147 48 49 50 51

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl