Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 24-04-2024 06:02

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03-05-2006 19:11 
Witam,
od paru lat w wolnych chwilach wsiadam na rower i przemierzam nim okolice Krempnej, mojej rodzinnej miejscowości. Moją ulubioną trasą jest tzw. (po naszemu ;)) 'w kółko Grabiu', czyli trasa Krempna-Żydowskie-Ciechania-Grab-Rozstajne-Świątkówka-Kotań-Krempna. Trasa moim zdaniem jak na tutejsze warunki całkiem niezła i mogę ją z czystym sumieniem polecić każdemu kto przyjeżdża tu wypocząć i zabiera ze sobą rower. Ale nie o tym chciałem pisać, a o kapliczce stojącej przy samiutkiej drodze wojewódzkiej nr 992 Jasło-Ożenna, w miejscowości Rozstajne (albo jak kto woli: Rostajne). Oto ona:
http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&table=bn_miejscowosci&ID=111&picture=2&iID=969
Ponieważ jeżdżę tamtędy już szmat czasu, przykuła ona moją uwagę już dosyć dawno temu. Kiedyś nad jej drzwiami widniała data 1928, uważana za rok jej budowy, co można w niektórych przewodnikach wyczytać. Jednakże kilka lat temu, zapewne przy okazji jakiegoś drobnego 'faceliftingu', ową datę zamalowano. Oto moje pytanie: dlaczego tak się stało i kto to zrobił? Jeśli to była błędna data, to dlaczego nikt nie wniósł poprawki? Oczywiście nikomu nie mam tego za złe ale jestem zwyczajnie ciekaw.
Pozdrawiam
Marcin


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 03-05-2006 21:42 
Niestety ,ja nie zwrocilem uwagi na te date.Moze jak remontowali droge,cos robili przy kapliczce,stoi przy pasie pobocza.Czesto jezdze,obok tej kapliczki,dzisiaj tez jechalem,ze Swiatkowej do Wyszowatki,ale nigdy nie bylem wewnatrz.
pozdr aleks44


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 03-05-2006 21:48 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
aleks44 pisze:
nigdy nie bylem wewnatrz.


Wewnatrz o ile pamiętam (ostatnio do wnętrza kapliczki zaglądałem na wakacjach 2003 roku) jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a jesli chodzi co do daty to wiem że była - często jak jechałem na cmentarze wojenne (Ożenna i Grab) to pamiętam ze data widniała. Ale dokładnie nie potrafię określić kiedy mogli ją zdjąć. Jak będę w najbliższym czasie w okolicy to rzucę okiem :)
Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-05-2006 06:02 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
:idea:
Z tego co pamiętam ( nie tylko z daty nad wejściem ale i z artykułów [np Nasz Łemko {sic}] kapliczka została wzniesiona przez prawosławnych mieszkańców Rozstajnego ( wg szem 1936 - ok 20 os.)
Kaplice remontował (chyba) MPN - patrząc na cmentarz w Żydowskiem wszystko wydaje sie jasne......... :?

pozdr :?:


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-05-2006 22:47 
widoczna na kapliczce data to faktycznie 1928 i zostala zaszpachlowana,ale chyba juz po "remoncie",cementem lub moze jakims "Atlasem".Tak czy inaczej swiadomie

pozdr aleks44


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 28-05-2006 20:23 
to tylko gdybanie, ale moze komuś przeszkadzała ta data jak pamiętamy od tego momentu zaczęło się masowe przechodzenie grekokatolików na prawosławie, a może to zwykłe papractwo.


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl