Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:49

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 17-01-2013 19:20 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wczoraj spłonęła część drewnianej świątyni w Ptaszkowej. Jest niemal pewne, że przyczyną pożaru było podpalenie. W jego wyniku spaliła się częściowo boczna ściana kościoła i niewielki fragment wewnętrznych malowideł.


Na górę
Post: 17-01-2013 20:35 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Stary Zakapiorze, skąd te informacje? Z tego co wiem, nadpaliło się w dwu miejscach zewnętrzne szalowanie, a płomienie nie uszkodziły ani ścian ani wnętrza kościoła.


Na górę
Post: 17-01-2013 21:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
http://krynica.naszemiasto.pl/galeria/o ... ze-zdjecie


Na górę
Post: 17-01-2013 22:02 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Dzięki Baker!
Ale z tego co widać, to nie chyba nie płomienie uszkodziły malowidło.
Ale co tam. Ważne, że szkody stosunkowo niewielkie.
Niestety nasuwa mi się teoria spiskowa w której występują: stary zabytkowy kościół, nowobudowany kościół (spory) na którego wyposażenie brak pieniędzy, niezadowoleni parafianie którzy mają dość comiesięcznych sporych składek na utrzymanie starego i budowę nowego kościoła i (wybaczcie) pazerni księża. Ktoś się chciał pozbyć ciężaru...
Ale mam nadzieję, że się mylę.


Na górę
Post: 17-01-2013 23:24 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Chyba złapali gnoi:
http://www.polskatimes.pl/artykul/74160 ... ,id,t.html

W radiu słyszałem że grozi im do 10 lat - ja bym dał 15 i jeszcze poobcinał łapska :evil:


Na górę
Post: 18-01-2013 07:25 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W uzupełnieniu informacji zamieszczonych już przez Kolegów Beskidników dodam jedynie, że obecny kościół, który powstał na miejscu starszej świątyni, wybudowano w 1555 r., przebudowano w latach 1880-83 a obecny wygląd nadano w 1929 r.
W ołtarzu głównym słynąca łaskami figura Matki Boskiej Radosnej z 1734 r. O umieszczonej w prawym bocznym ołtarzu figurze Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanej Madonną ze słonecznikiem z ok. 1420 r. już było, o płaskorzeźbie Wita Stwosza "Modlitwa w Ogrójcu" z ok. 1490 r. i chrzcielnicy z umieszczoną na niej datą 1506 - też.
Humanitas, wywiódł dość ryzykowną teorię o przyczynach pożaru, więc i ja - tym bardziej, że ujęto najprawdopodobniejszych sprawców podpalenia - pozwolę sobie zauważyć, że ten karygodny czyn to, być może, efekt "polityki miłości" uprawianej przez "wybrańców narodu" (vide. incydent z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze).
Serdecznie pozdrawiam Beskidników obojga płci, w piątkowy, mało mroźny poranek (-2) z zaśnieżonego 3miasta.


Na górę
Post: 18-01-2013 10:21 
Offline

Rejestracja: 23-11-2010 20:26
Posty: 75
ewidentna wina Tuska

ktoś tu chyba za dużo słucha małego rydza


Na górę
Post: 18-01-2013 19:07 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
"W wyniku pożaru zniszczony został fragment drewnianego szalunku, którym obłożona jest świątynia i nadpalone zostały znajdujące się pod nim belki zrębowe. Proboszcz zabezpieczył dwa obrazy stacji drogi krzyżowej i jeden XVII-wieczny, a także rzeźbę anioła, które zmokły, gdy przez szczeliny w belkach, podczas akcji gaśniczej dostała się woda. Po pożarze kościoła pw. Wszystkich Świętych w Ptaszkowej zniszczenia oceniała Maria Manna, główna specjalistka ds. zabytków ruchomych sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. "
http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5 ... Pl_NleOajk


Na górę
Post: 18-01-2013 22:14 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
stary zakapior pisze:
W uzupełnieniu informacji zamieszczonych już przez Kolegów Beskidników dodam jedynie, że obecny kościół, który powstał na miejscu starszej świątyni, wybudowano w 1555 r., przebudowano w latach 1880-83 a obecny wygląd nadano w 1929 r.
W ołtarzu głównym słynąca łaskami figura Matki Boskiej Radosnej z 1734 r. O umieszczonej w prawym bocznym ołtarzu figurze Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanej Madonną ze słonecznikiem z ok. 1420 r. już było, o płaskorzeźbie Wita Stwosza "Modlitwa w Ogrójcu" z ok. 1490 r. i chrzcielnicy z umieszczoną na niej datą 1506 - też.
Humanitas, wywiódł dość ryzykowną teorię o przyczynach pożaru, więc i ja - tym bardziej, że ujęto najprawdopodobniejszych sprawców podpalenia - pozwolę sobie zauważyć, że ten karygodny czyn to, być może, efekt "polityki miłości" uprawianej przez "wybrańców narodu" (vide. incydent z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze).
Serdecznie pozdrawiam Beskidników obojga płci, w piątkowy, mało mroźny poranek (-2) z zaśnieżonego 3miasta.

Cytuj:
Słowianie — Naród Wybrany

Światowid przemówił do nas, Słowian, do ojców naszych ojców, powierzając im, a teraz nam, pieczę nad głoszeniem Prawdy, która ma już za sobą wiele tysięcy lat tradycji. Dlatego Słowianie są narodem wybranym, umiłowanym przez Światowida i resztę naszych Bogów. Dlatego wiara naszych ojców będzie twoją wiarą, a ich Bogowie — twoimi Bogami. I nie będziesz czcił żadnych innych bożków obcych — żydowskich, arabskich i inszych, albowiem są to bałwany, a czczenie ich jest bałwochwalstwem, czynionym przez pogan. Uważaj również na próby podpinania bałwanów pod Światowida i innych Bogów prawdziwych, umniejszania ich roli i Narodu Wybranego stwierdzeniami, że ten sam Bóg przemówił też do innych. Albowiem jest to bluźnierstwo przeciw Bogu naszemu, Światowidowi.


Na górę
Post: 19-01-2013 21:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Stary zakapiorze, na jakim Ty świecie żyjesz? Nie twierdzę, że humanitas ma rację w tym wypadku, ale wiedz, że:
w ostatniej dekadzie XX w. toczyło się w Polsce 10 spraw karnych o podpalenie zabytkowych kościołów; we wszystkich tych sprawach pojawiali się w zeznaniach księża jako "siła sprawcza"; tylko w dwóch wypadkach udowodniono niezbicie współsprawstwo księży.
A wiesz jak to było z kościołem w Libuszy?
Nie mam zamiaru obrażać wiernych jakiegokolwiek kościoła, ale faktem jest, że instytucja kościoła to firma, jak każda inna kierująca się ekonomią, a tej ostatniej zabytki często stoją na drodze...
Jak wrócę do domu to chętnie zacytuję tu fragment - w gruncie rzeczy - podręcznika napisanego przez księdza dla księży, a to o ochronie sztuki sakralnej. Doczekał się trzech wydań, ostatnie w latach 90-tych zeszłego wieku (wydawca TOnZ). We wstępie ów ksiądz potwornie ubolewa nie tylko nad stanem wiedzy księży, ale także niechęcią do nauki i powszechnie wśród nich panującą indolencją.
W tym miejscu przypomina mi się rozmowa z jednym z księży z Podkarpacia, miała miejsce jakieś 2 miesiące temu, jegomość około 50-tki, mała zadbana parafia niedaleko Jarosławia, cmentarz przykościelny zaniedbany, stara plebania przebudowana niemiłosiernie, ot, współczesny klocek i rozmowa... napomknąłem o w/w książce, ksiądz wzdrygnął się i szepnął, że nikt nie lubił zajęć z historii sztuki i robił wszystko, żeby na nich nie być.
Tylko nie pisz stary zakapiorze, że ksiądz to też człowiek. Mi zawsze mówiono, że duszpasterstwo to misja, a ta misja ma swoją tradycję, wypadałoby, żeby ci misjonarze wiedzieli na czym stoją i umieli to szanować (są chlubne, ale TYLKO WYJĄTKI wśród nich), a poza tym nie wyłudzali od państwa przywilejów, zwolnień, emerytur tylko tak prowadzili te firmę, żeby starczało nie tylko na ich potrzeby, ale i kościoły.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 19-01-2013 21:48 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ta dyskusja zmierza w zupełnie absurdalnym kierunku. Humanitas, nieco nieopatrznie wywiódł wniosek jaki wywiódł. I ja wcale nie mam z tego powodu pretensji do niego. Ja, na podstawie pewnych faktów (ten przytoczony w moim poście jest jednym z wielu), które miały miejsce w nieodległej przeszłości, pozwoliłem sobie na taki a nie inny komentarz. A tu nagle rozpętała się dyskusja nie mająca nic wspólnego z wątkiem, który bez żadnych podtekstów rozpocząłem - przypominam, że chodzi o pożar kościoła w Ptaszkowej. Nie zamierzam dyskutować na tematy zupełnie nie związane z powyższym faktem. A sprawy wiary, czy stosunku do kościoła - to nie w tym miejscu. Chciałbym jeszcze tylko z pewną taką nieśmiałością zauważyć, że gdyby nie Kościół i jego wierni (niezależnie od wyznania) nie mielibyśmy możliwości podziwiać kościołów cerkwi itd. I pewnie nie miało by się co palić, skoro by tego nie było.
Może to nawet niektórym by było na rękę - mnie nie!
P.S. A "zapatrywania" i sympatie polityczne uczestników tego forum interesują mnie tak, jak zeszłoroczny śnieg.


Na górę
Post: 19-01-2013 22:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Zaiste absurdalne jest, że zdarzyło się tak wiele razy, że to księża byli prowodyrami podpaleń...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 19-01-2013 23:53 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
stary zakapior pisze:
Humanitas, nieco nieopatrznie wywiódł wniosek jaki wywiódł

A może opatrznie? Stary Zakapiorze, nie bądź adwokatus diaboli.


Na górę
Post: 22-01-2013 11:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
stary zakapior pisze:
...A sprawy wiary, czy stosunku do kościoła - to nie w tym miejscu.


I Ty to piszesz??? Ty??? Toż większość Twoich postów to czysta ewangelizacja! A wątek o ks. Findyszu jest tak nachalny, że aż ciężko przezeń przebrnąć...
EOT


Na górę
Post: 22-01-2013 21:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
TLo pisze:
stary zakapior pisze:
...A sprawy wiary, czy stosunku do kościoła - to nie w tym miejscu.


I Ty to piszesz??? Ty??? Toż większość Twoich postów to czysta ewangelizacja! A wątek o ks. Findyszu jest tak nachalny, że aż ciężko przezeń przebrnąć...
EOT


W tym miejscu stanę w obronie Starego Z.
Wątek o księdzu Finyszu przeczytałam z dużym zainteresowaniem, gdyż przedtem nie miałam pojęcia o istnieniu takiej postaci.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl