Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 79 Następna
Autor Wiadomość
Post: 18-06-2012 22:18 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
I jeszcze dwa zdjęcia z cerkwiska w Nieznajowej i...
Obrazek

Obrazek

...Cerkwi w Nieznajowej

Słuchała twoich dzwonów
Wisłoka z Zawoją
I zdziczałe jabłonie,
gdy zabrakło ludu
co cię żegnał ze łzami
gnany na tułaczkę
i pomny, żeś mu Matką
przez wiele lat była

Pokłoniłaś się smutno
ukochanej ziemi
u cmentarza
co kryje prochy twoich Braci

I tylko pozostały milczące kamienie
obmywane kroplami,
które ślesz im z nieba

Deszcz wypłukuje resztki Twych zapachów

P.S. A na okładce przewodnika Michalaka nawiasów nie ma.


Na górę
Post: 19-06-2012 08:24 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
humanitas pisze:
Na marginesie: przewodnik autorstwa Michalaka nosi tytuł "W dorzeczu górnej Wisłoki (Nowy ›Żmigród, Krempna i okolice)".
stary zakapior pisze:
P.S. A na okładce przewodnika Michalaka nawiasów nie ma.

Na okładce nie ma, bo i pełnego tytułu tam nie ma :lol: . Zazwyczaj pełny tytuł jest na 2-3 stronie i właśnie w przewodniku, o którym mowa, tak jest, są nawiasy w tytule na 3 stronie :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 19-06-2012 08:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ot i problem nam się niechcąco zrobił. Zatem, by nie zajmować się dłużej d..erelami.
Na okładce jest następujący tytuł owego przewodnika: W dorzeczu Górnej Wisłoki. Krempna. Nowy Żmigród i okolice.*
Na stronie 1: W dorzeczu Górnej Wisłoki.
Na stronie 3: W dorzeczu Górnej Wisłoki (Nowy Żmigród, Krempna i okolice).
Ale tu nie o tytuł przewodnika chodziło a o dwie znaczaco różne wersje wiersza Harasymowicza o cerkwi w Nieznajowej.
* Po wyrazie Krempna jest kropka lub przecinek-to dla wyjątkowo dociekliwych.


Na górę
Post: 19-06-2012 09:09 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
stary zakapior pisze:
Ot i problem nam się niechcąco zrobił. Zatem, by nie zajmować się dłużej d..erelami.
Na okładce jest następujący tytuł owego przewodnika: W dorzeczu Górnej Wisłoki. Krempna. Nowy Żmigród i okolice.*

To mamy najwidoczniej różne wydania przed oczami, bo w tym z 2002 roku nie ma nic takiego na okładce :) .

stary zakapior pisze:
Ale tu nie o tytuł przewodnika chodziło a o dwie znaczaco różne wersje wiersza Harasymowicza o cerkwi w Nieznajowej.

Natomiast co do wersji wiersza Nieznajowa cerkiew przewrócona, to ja ten tekst: http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=3152 przepisałem z: Jerzy Harasymowicz, Barokowe czasy, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1975, s. 74.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 19-06-2012 11:28 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A ja mam wydanie z 1998 r. No i chyba problem różnic omówiliśmy tak "dogłębnie", że nie ma już co wyjaśniać. Czy w wydaniu z 2002 r. jest ten sam "osobliwy" tekst wiersza Harasymowicza jak ten, który jako drugą wersję podałem w swoim poście. Może został poprawiony?


Na górę
Post: 19-06-2012 16:53 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
ja znam jeszcze trzecia wersje, która pochodzi z przewodnika "Gorlickie" Bogdana Mościckiego, wyd. Rewasz 1992 i prawde mowiac ta trzecia najbardziej mi sie podoba ;)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 19-06-2012 16:58 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Zapodasz w wolnej chwili?


Na górę
Post: 19-06-2012 17:14 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
niestety, ksiazka jest w Gorlicach. moze uda sie w ciagu miesiaca tam podskoczyc

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 19-06-2012 23:28 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
stary zakapior pisze:
Czy w wydaniu z 2002 r. jest ten sam "osobliwy" tekst wiersza Harasymowicza jak ten, który jako drugą wersję podałem w swoim poście. Może został poprawiony?

Tekst wiersza w wydaniu 2002 jest taki sam jak zapodałeś w swoim poście.

pazuzu pisze:
ja znam jeszcze trzecia wersje, która pochodzi z przewodnika "Gorlickie" Bogdana Mościckiego, wyd. Rewasz 1992 i prawde mowiac ta trzecia najbardziej mi sie podoba ;)
humanitas pisze:
Zapodasz w wolnej chwili?

Skoro pazuzu nie może w tej chwili go zapodać, to może się nie obrazi :wink: , że ja go zapodam:

Jakie to mosty runęły i jakie przepadły rzeki
I jaki w dymach zniknął cerkwi las
Tylną bramą wypadły Archanioła wstęgi
Rzucił się Archanioł wpław.
Przebija niebo uschła ręka Pańska
Jak białe ciała lecą bukowe bale
Kniaź to leży i żona Jarosławna
I jej loki po wierszu rozesłane
Na kniaziu gnije władcy pas
Jarosławna z chmurki przędzie nicość
Przewrócona wieża w ramionach gór
Pełna małych twarzy wojowników
I Pantokrator przewrócony w kurzu
I skrzydlaty Michał przewrócony z koniem
Zarastają kaliną i łopuchem
Wielkie usta cerkwi w Nieznajowej

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 19-06-2012 23:37 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Ale z tego co widzę, ta wersja z przewodnika B. Mościckiego jest zbieżna z wersją, którą zapodałem z Barokowych czasów Harasymowicza. Nieznacznie się tylko różni.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 20-06-2012 00:17 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
dzieki Darku :)

faktycznie nieznacznie, ale jednak sie rozni... jakoś do mnie nie przemawia cerkwi BAS ;) wiec dlatego ta wersja mi sie bardzie podoba

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 01-07-2012 14:23 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Cerkwisko w Czeremsze. O tej filialnej cerkwi greckokatolickiej p.w. Opieki Matki Boskiej (Pokrow), w innym źródle p.w. Opieki Bogurodzicy, mam niewiele informacji. Zbudowana w 1883 r., rozebrana w latach 1954-56. Zdjęcia robiłem w wrześniu 2009 r. Nowsze zdjęcia, ubiegłoroczne, były - o ile dobrze pamiętam - w wątku z ubiegłorocznego spotkania w Lipowcu.
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 03-08-2012 07:55 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Miejsce po cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Dymitra z Salonik w Czarnem (miejscowość zwana niegdyś Czarnym Potokiem) zbudowanej w 1789 r. Ta cerkiew na szczęście ocalała. Jest przeniesiona do Sądeckiego Parku Etnograficznego.
Obrazek


Na górę
Post: 04-08-2012 21:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Stary zakapiorze, wedle mnie pomyliłeś miejsca.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 05-08-2012 10:15 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Dokonałem kwerendy w swych zasobach zdjęć i ponadto zajrzałem do "Beskid Niski. Od Komańczy do Bartnego" w którym pisze: "20 metrów na północ od cerkwi było wejście na cmentarz wojskowy projektu Dusana Jurkovica".
Gdybym przeczytał to zdanie pewnie szukał bym śladów po cerkwi poniżej cmentarza wojskowego (tj. bliżej Radocyny, jeśli tak to można określić). Natomiast ja szukałem tych śladów powyżej tego cmentarza i pojedynczego krzyża za cmentarzem (tego "jurkovicopodobnego")- symbolicznej pamiątki po żołnierzach niemieckich poległych w II wojnie św. Jest tam spory kawałek łąki na której mogła stać cerkiew. Zasugerowałem się tymi kamieniami, które wydawały mi się śladami po cerkwisku.
Na mapie Beskid Niski Compasu, wyd. z 2005 r. cerkwisko zaznaczone jest przy drodze powyżej cmentarza łemkowskiego. Następnie zaznaczone jest cerkwisko a za nim (ale nie powyżej) cmentarz nr 53. Czyżby wejście na teren tego cmentarza znajdowało się za cerkwią? Kilkakrotnie byłem na obu cmentarzach (mam zresztą trochę zdjęć z tych odwiedzin), lecz nigdy bym nie przypuszczał, iż właśnie w tym miejscu była cerkiew. Raczej byłbym skłonny przyjąć, skoro było to inne miejsce, od tego, którego fotografie zamieściłem, iż cerkiew znajdowała się poniżej cmentarza łemkowskiego. Ale może się mylę?
Gdybyś Szymonie był łaskaw rozwiać moje wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 79 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl