Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:17

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25-01-2012 18:26 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Podczas ostatniej wędrówki jednym z celów było obejrzenie krzyży/pomników (na geoportalu są oznaczone jako pomniki) przy czarnym szlaku prowadzącym z przełęczy do cm. 43. Na geoportalu wygląda to tak.
Nie dane było mi być przy nich, jednak przechodząc ok. 80m od teoretycznego miejsca nic tam nie widziałem.
Pytanie - czy są jakieś krzyże przy tym szlaku?
Drugie pytanie - czy czasem one nie zostały przeniesione do "Szańca" - surowiczny pisał kiedyś że jest tam Św. Rodzina i krzyż z Czarnego oraz jeszcze jeden krzyż przeniesiony z krzyżówki na Lipną i krzyż z Jasionki - chyba komplet bo ten drewniany pańszczyźniany stoi na swoim miejscu?
Jakby ktoś coś wiedział a miał ochotę się podzielić wiedzą :wink:


Na górę
Post: 26-01-2012 21:03 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Prawdę pisze Surowiczny, że w skład Szańca wchodzą 4 "elementy" tj. kolejno: krzyż z płaskorzeżbą Chrystusa, Święta Rodzina, krzyż bez figury i postument bez górnej części (też zapewne krzyż). Krzyż "pańszczyźniany", który pewnie nie stanowi elementu Szańca też jest. Latem ub. roku "zapuściłem się" rowerem w kierunku przełęczy z której Ty schodziłeś. Nie dotarłem do niej; najdalej byłem przy zbiegu "cieniutkiej" Wisłoki z jakimś innym strumyczkiem, pewnie ok. kilometra powyżej cmentarza łemkowskiego i nieco powyżej piwniczki-ziemianki. Nie zauważyłem żadnych kapliczek ani innych podobnych obiektów, choć nie rozglądałem się zbytnio Gdybym wiedział, że jakieś "obiekty" mogą się tam znajdować z pewnością byłbym je sfotografował. A może one są jeszcze powyżej miejsca do którego dotarłem? Na mapie Compasu jest przy zbiegu zielonego szlaku od Przełeczy Pod Zajęczym Wierchem i biegnącej od granicy-na zachód od w/w Przełęczy-ścieżki "coś" zaznaczone (kwadracik), ale może to ta piwniczko-ziemianka? Może wybiorę się do Radocyny, ale pewnie nie wcześniej niż w majowy "weekend", to spróbuję tę zagadke rozwikłać.


Na górę
Post: 27-01-2012 10:08 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Ten kilometr zrobiłeś po drodze za czarnym szlakiem? Obiekty, o które pytam są zaznaczone niedaleko przejścia drogi przez Wisłokę, ok. kilometr od cmentarza to byłeś gdzieś na wysokości tego nieszczęsnego bobrowiska. Piwniczka, o której wspominałem jest na zachód od bobrowiska, zaraz koło niego, nie wiem o której Ty piszesz ale tam może być parę. Nie zauważyłem tego obiektu zaznaczonego na Compass-ie ale mógł być pod śniegiem.
W górnej części Radocyny jest jeszcze cokół krzyża, zaznaczony on jest na WIG-ówce:
Obrazek
a wygląda tak - ciekawe czy to nie z niego czasem pochodzi krzyż widoczny tutaj.


Na górę
Post: 27-01-2012 12:58 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Ja przechodząc tam kilka razy nie zauważyłem, by w tej okolicy gdzie na mapie geoportalu są zaznaczone te 2 obiekty, było coś w terenie. Co do tego bliżej Radocyny, to można pokusić się i przeszukać dokładniej teren, bo w tej okolicy mogłoby go nie widać bezpośrednio z drogi. Natomiast ten wyżej musiałby być widoczny idąc drogą, a nic tam nie widać.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 27-01-2012 22:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zdaje mi się, że nie ma innego wyjścia jak tylko dokonać szczegółowej penetracji terenu, by się przekonać czy tam to "coś" jest. Ale ja mogę tego dokonać nie wcześniej niż na przełomie kwietnia/maja. Chyba, że jakieś nadzwyczajne okoliczności skusiły by mnie do wcześniejszej wizyty w "Woryniu". Zdjęcia z "ekskursji" opisanej w moim poprzednim poście są w Rzeszowie, a ja za chwilę mogę sobie zerknąć na Starówkę z okien mojej gdańskiej kwatery. Nie przypominam sobie zresztę bym sfotografował w tamtej okolicy coś ponad połączenie Wisłoki z jakimś innym strumykiem. Oczywiście kolejny raz fotografowałem cmentarz łemkowski i wojenny ale to już inna historia.


Na górę
Post: 04-05-2012 17:23 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Byłem ostatnio w Radocynie (górnej) i zadałem sobie trud poszukania tych obiektów zaznaczonych na geoportalu. Połaziłem po tej okolicy i nic tam nie znalazłem, więc przynajmniej ja przyjmuję :wink: , że nic tam nie ma... Ten cokół na łąkach, o którym pisał Długi dalej stoi. Nieco poniżej niego, nad Wisłoką prawie, znajduje się piwnica.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 04-05-2012 17:40 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Dzięki
Darek Z. pisze:
Nieco poniżej niego, nad Wisłoką prawie, znajduje się piwnica.

...a trochę poniżej niej znajduje się zimowa pływalnia ;) (chyba :roll: )


Na górę
Post: 04-05-2012 19:44 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Pewnie o tę piwniczkę chodzi. Węgrzyna w niej niestety nie było gdym ją fotografował (klasycznym niestety aparatem-stąd dość mizerna jakość) przed laty
Obrazek


Na górę
Post: 04-05-2012 19:53 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
...a trochę poniżej niej znajduje się zimowa pływalnia ;) (chyba :roll: )

Tak, to chyba w tej pływalni niemal nie utonąłeś :wink: .

stary zakapior pisze:
Pewnie o tę piwniczkę chodzi. Węgrzyna w niej niestety nie było gdym ją fotografował (klasycznym niestety aparatem-stąd dość mizerna jakość) przed laty

A no, to chyba ona. Teraz ten zlepek kamieni co leży po lewej na Twoim zdjęciu, jakby przeniósł się na prawą stronę :) .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl